Історії, Люди, Новини, Технології

Понад $1000 на фрілансі, фотографуванні та власних сайтах: додатковий заробіток IT-фахівців

11 Вересня, 2020

Розробники, що працюють фултайм в IT-компаніях, іноді замислюються про додаткові джерела заробітку. Це може бути фріланс, власні міністартапи, виготовлення десертів на замовлення, фотографування тощо. Сайт DOU.UA зібрав 6 історій про те, як IT-фахівці заробляли чимось ще, крім роботи в компанії. Ми в UAspectr ділимося найцікавішим з вами.

Фотографування квартир для Airbnb

Антон Горлін, Senior .Net Developer в WiseTech Global

Я з 2007 року займаюся фотографією: поїхав у відрядження до Австралії, купив «мильницю» і захопився. У 2011 році почав знімати інтер’єри. Якось побачив, що Airbnb шукає фотографів, написав їм, сказав, що техніка є, досвіду немає. Вони погодилися. З тих пір на них фрілансі.

Зараз живу в Австралії, знімаю пейзажі для душі, а інтер’єри – для додаткового заробітку. Пробував фотографувати весілля (одне), їжу (фріланс для Menulog), проводив фотосесії, але це нудно.

У плані інтер’єрів я працюю з агентами нерухомості, будівельниками, готелями, ландшафтними дизайнерами. Це приносить основний фотодохід. Пейзажна фотографія менш вигідна: тут більше орієнтуюся на партнерські програми з брендами (я амбасадор фірми Hoya). Також проводжу приватні воркшопи: морські світанки/заходи, всякі спецтехніки. І останнє – навчаю обробці фотографій. Крім того, для залучення трафіку у мене є блог.

У компанії, де я працюю, завжди була можливість вільного графіка. Тому я починав дуже рано – о 6 ранку, закінчував о 14:30. У мене ще залишалося кілька годин на зйомку інтер’єрів. Зараз всі працюють віддалено і питання розподілу часу взагалі не стоїть.

У минулому році продав фото на обкладинку книги Where the Dead Go by Sarah Bailey, а потім її ж на обкладинку аудіокниги. За фотографію для обкладинки заплатили 450 австралійських доларів (приблизно $320), за обкладинку аудіокниги – 300 австралійських доларів (приблизно $215). Ще у мене є сайт, через який іноді купують принти – роздруковані фотографії. Вони коштують від $8 до $300 за принт, в залежності від розміру і матеріалу полотна. Але справа ця не прибуткова, без зв’язків або імені там робити нічого.

Кілька разів починав працювати зі стоками, але закидав. Нудно, ніякої творчості і неприємно продавати за копійки. У мене на мікростоках висять старі фото (штук 500), і щось капає. На макростоках продаються близько 70 фото і приносять більше грошей, ніж мікро.

Для інтер’єрів основний клієнт як і раніше Airbnb, хоча з березня вони зупинили всі зйомки. Також мій сайт регулярно приносить нових одноразових і багаторазових клієнтів. В основному це будівельники, приватні власники, агенти.

Перший час з Airbnb приходило в діапазоні 500-1000 доларів на місяць. Але це було тільки спочатку, коли фотографів було мало, а квартир без фото багато. Потім заробіток став менше – 3000-4000 доларів в рік. Зараз у мене є ABN (це типу ПП), оскільки серйозні клієнти з ким попало не працюють і їм потрібні бізнес-страховки. В цілому фотозйомка зараз приносить понад $1000, але до програмування далеко.

Відмовлятися від основної роботи навіть не думаю. Щоб наздогнати фотографією дохід від розробки, треба сильно постаратися. Але навіщо? Мене все влаштовує. Плюс інтер’єрне фото – робота сезонна і більше страждає від різних криз і карантинів.

Понад $1000 на фрілансі, фотографуванні та власних сайтах: додатковий заробіток IT-фахівців - tech, news, people, story

Фріланс на Upwork

Анонімно, Software Developer

Минулого літа я працював в стартапі в офісі, але зрозумів, що мені не вистачає грошей, тому пішов шукати додатковий заробіток на фріланс. Знайшов замовника, а буквально через пару тижнів мене скоротили, оскільки стартап вирішив змінити фокус розвитку. Вийшло вдало: замовник просив більше годин на тиждень і при цьому платив рази в три більше, ніж в компанії.

Тоді я працював як Middle Front-end Developer в офісі за $1200 на місяць. На фрілансі ж мені платили $21 на годину, що в перерахунку на 170 робочих годин в місяць було приблизно $3600. При цьому завдання були максимально простими і не було ніякого контролю за термінами.

Через пару місяців я знайшов ще одного замовника. До лютого пропрацював з цими двома проєктами. Коли почалася пандемія, перший замовник вирішив скоротити штат розробників, в результаті ми розпрощалися. З другим продовжував співпрацювати.

У той же момент подумав, що в мене вже років з 4 не було повноцінної відпустки, і в принципі хотілося відчути всі ці горезвісні «офісні плюшки», тому почав шукати пропозиції від компаній з ринку. Якщо раніше в стартапі в офісі я отримував як Strong Junior, то тепер розглядав пропозиції на Strong Middle/Senior, оскільки ця вилка хоча б трохи наближалася до доходу з фрілансу і при цьому давала більше свободи.

Тому компанія не стала для мене заміною фрілансу. Швидше, це дає впевненість, що, якщо всі замовники зникнуть, я не залишуся ні з чим. У той же час завдяки фрілансу я не сильно прив’язуюся до компанії. Тому, якщо мені щось не сподобається, завжди зможу піти без частки сумнівів.

В IT-компанії я працюю повний робочий день. Хоча буває й менше, оскільки за півтора року на віддпленій роботі я навчився раціонально поєднувати багато речей. Наприклад, поки на проєкті в компанії ранковий дейлі, я встигаю поїсти і зробити деякі робочі завдання. Те ж саме часто виходить провернути в обід. В результаті заощаджений час компенсую раннім закінченням робочого дня.

За завданням я завжди все встигаю, адже на фрілансі навчився не відволікатися (Upwork робить скріншот кожні кілька хвилин в рандомний час – липнути в соцмережі не вийде). У підсумку ввечері у мене багато часу на додаткові таски і відпочинок. Увечері в будні витрачаю на фріланс близько 4 годин. Це мене не втомлює, тому частенько мій день складається тільки з основної роботи і Upwork.

На вихідних працюю майже постійно, часто по 10-12 годин. Але не через те, що є дедлайни, а тому що мені це подобається. У замовника цікаві проєкти, він платить за моє навчання нових речей, якщо ті потрібні для проєкту. Та й розуміння, що кожна хвилина роботи оплачується, сильно мотивує. Будь-якими особистими справами я не жертвую, просто відмовляюся від переглядів серіалів і ютуба.

В середньому працюю близько 30-45 годин на тиждень на Upwork при годинній оплаті $ 30. Звичайно, ще є 5% комісія Upwork + 5% податок від ФОП. Займаюся виключно Front-end розробкою, Back-end не чіпаю взагалі ніколи. Пишу на Vue і React, але іноді замовник просить зверстати простий email-лист або невелику сторінку.

Коли починав фрілансити, дивився на Fiverr і вже на стадії першого погляду зрозумів, що це щось небезпечне, дешеве і безперспективна. Колись давно працював через фріланс-біржу habr.com (у них є свій продукт), але вона виявилася занадто дешевою. Рейт $10 за годину вже викликав питання «а чому так дорого» у замовників і при цьому не давав ніякого захисту від невиплати грошей. Те ж саме можу сказати про всіх російські та українські біржі.

Зупинився на Upwork, тільки тут є привабливі погодинні рейти, багато замовлень на будь-яку тематику в IT, винятковий рівень безпеки і, напевно, найголовніше – зручність. Зручність у дизайні, налаштуваннях, оформленні контрактів і проведенні суперечок з замовниками.

Під безпекою я маю на увазі те, що жоден замовник не зможе вас обдурити. Якщо клієнт відмовиться платити, в хід йде саппорт Upwork. Вони читають переписку (тільки ту, яка велася на платформі у внутрішньому мессенджері), дивляться код, дизайни і на підставі побаченого вирішують, чи зробив фрілансер свою роботу чесно. Якщо зробив, то з замовника спишеться сума на користь фрілансера.

Якщо контракт hourly-based, то весь залогований час обов’язково оплачується. Якщо клієнту щось не сподобається, він повинен довести, що фрілансер зробив щось не так. Знову ж в бій ідуть саппорт Upwork і все розрулюють.

Є, правда, розмови, що підтримка Upwork незрозуміла. Що вони можуть забанити ні за що. Поки що з того, що я бачив, банили у справі: харассмент/расизм/etc в бік замовника або каламутні схеми роботи на зразок продажу аккаунта китайцям. Чомусь їм не можна працювати на цій платформі.

Мене, до речі, теж банили довічно через те, що я не зміг знайти собі проєкт протягом кількох місяців поспіль, мовляв, я занадто слабкий і мої навички нікому не потрібні. В принципі так і було 3-4 роки тому, коли я тільки пробував фрілансити. Тому я з усім згоден. У підсумку створив новий акаунт рік тому – і все окей.

На Upwork я потрапляв в Top Rated. Для цього потрібно, щоб 13 з 16 тижнів у фрілансера був рейтинг JSS (Job Success Score) вище 90%. JSS – щось на зразок середньої оцінки за всіма відгуками. Правда, алгоритм враховує не тільки кількість «зірок» у відгуку, але і «вагу» контракту (сумарний заробіток, тривалість, репутація клієнта тощо). Власне, так я і отримав Top Rated – пропрацював пів року з 100% JSS.

Одного разу я захотів зменшити години роботи з замовником до мінімуму, до стану «коли буде вільний час, тоді щось і зроблю». Ніби як замовник був згоден, але в якийсь момент попросив мене зробити завдання, яке було трохи не з мого профілю, а значить, складне для мене. І при цьому потрібно було вписатися в дедлайн. Я сказав, що спробую, але не обіцяю. Звичайно ж, в результаті не встиг, оскільки у мене не було часу. Замовник засмутився (або розлютився), закрив контракт і поставив мені 2.6 «зірки» з 5. Я втратив статус Top Rated і тепер знову йду в цьому напрямку.

Коли це сталося і мій JSS був 72%, я все одно продовжував шукати проєкти. До цього рейт був $21 в годину, але я вирішив шукати замовлення за вищим (була не була, чого вже). В один момент відгукнувся на максимально непримітний проект а-ля «help me to complete cryptocurrency website», в описі якого було заявлено, що роботи там на пару тижнів, при цьому саме оголошення було створено тиждень тому.

Розписав в cover letter, що у мене є досвід розробки cryptocurrency-платформ, багато вільного часу і бажання допомогти. Також поставив рейт $30. Замовник відписав мені через кілька днів. Він сказав, що вже знайшов фрілансера на цей проєкт, але йому так сподобався мій профіль, що він готовий дати інші проєкти. В результаті вже третій місяць я працюю з рейтом, який вище мого попереднього в півтора рази. Що конкретно мені допомогло – профіль або cover letter – не впевнений. Тим не менш, думаю, обидва.

Зараз в середньому на фрілансі у мене виходить заробляти близько $1000-1300 на тиждень. На основній роботі – $3000. У підсумку в місяць в середньому $7500-9000, мінус податки.

Понад $1000 на фрілансі, фотографуванні та власних сайтах: додатковий заробіток IT-фахівців - tech, news, people, story

Створення власних сайтів

Андрій Ткаченко, Area Lead/Back-end Developer і PM вебкоманди в MacPaw

Я працював веброзробником в продуктових компаніях і ще з 2006 року паралельно створював власні сайти. Сім’ї та дітей тоді не було, тому робив це вечорами і у вихідні, навіть встигав на обіді займатися своїми проєктами.

Перше, що вдалося монетизувати, – сайт рефератів. Реферати з інших платформ, з дисків «Суперреферат», щось брав зі студентською локальної мережі НАУ. База містила приблизно 100 000 робіт.

Google проіндексував проєкт, і трафік почав зростати. Максимально доходило до 6-10 тисяч відвідувачів в день. Паралельно став аналізувати, як його монетизувати. На той момент був мегапопулярним формат popunder-реклами: користувачеві, який клацає на сайт, відкривається попап з іншим рекламним сайтом. Це, звичайно, дратувало користувачів, але дозволило дуже швидко отримувати $5-10 за день, а потім і перші сотні доларів.

Проєкт проіснував 3-4 роки. Згодом Google знизив його у видачі, і трафік становив 50-100 осіб на добу. На цьому я закрив платформу і зайнявся іншими.

Один проєкт почав писати в поїзді Київ-Кременчук. Це була пошукова машина, яка індексувала infostore, ex.ua та інші файлосховища. Проєкт називався uaixer.com і повинен був вирішувати проблему швидкого пошуку кіно, треків або софта. Після запуску посипалися скарги за посилання на піратський контент, і довелося все швидко згорнути.

У компаніях, де я працював, знали, що у мене паралельно є «зоопарк» проєктів. Я ніколи цього не приховував. Часто це навіть допомагало в роботі. Бувало, що маркетинг-директор або SEO пропонував нове рішення, а я вже давно його відкатав на своїх проєктах і міг поділитися результатами. Іноді навіть використовував трафік власних сайтів для просування робіт замовника. Як правило, керівництво дуже цінувало, що у мене є досвід широкого спектра. Наприклад, з аналітикою сайтів, їх монетизацією, SEO-просуванням, рекламними мережами і т. п. речами.

Всього за 13 років я створив близько 100 проєктів різної складності, зараз з них працюють 20-30. Багато що закинув через брак часу або через те, що сайти перестали показувати результати. Деякі проєкти роками працюють без моєї участі, в деяких щось змінюю.

З тих, що до сих пір працюють, – сервіс для перевірки роботи сайтів. Я зробив його буквально за кілька вечорів. Він дозволяє перевірити, чи працює конкретний сайт і відкривається чи через http головна сторінка. Для SEO я написав тайтли кшталт «Перевір, чи працює сайт.com, або він у тебе заблокований». Під час падінь великих сайтів всі йшли це перевіряти – це давало трафік на моїй платформі. Я заробляв на рекламі з трафіку.

Ще один з проєктів, які до сих пір працюють, – сайт з фотографіями міст misto.online. Ідея проста: є сторінка під місто/село та користувачі можуть завантажувати фото цього населеного пункту. Монетизація відбувається за допомогою Google AdSense. Інші мережі пробував, однак вигоди від них менше.

Кілька років тому, коли тема криптовалюти була популярною, я взяв публічний API coinbase зі списком валют і курсами – і через 3 дні у мене був власний контент-проєкт з криптовалюти (сайт, який показував курси криптовалюти різних валют світу). Завдяки перекладу на багато мов вдалося зловити трафік неангломовних запитів, наприклад «скільки зараз коштує біткоіни в …» (підставити назву валюти). Це дозволило заробити сумарно кілька тисяч доларів на рекламі. За рік проєкт витіснили інші гравці – його розвитком я не займався.

Звичайно, багато провалилося. Деякі проєкти я розробив, але навіть не довів до запуску. Деякі створив з командою – і вони взагалі нічого не принесли. Тоді я вийшов в мінус, тому що інвестиції не відбилися.

Максимально такий вид додаткового заробітку приносив кілька тисяч доларів на місяць – скажімо, дві зарплати мідла. У пікові періоди на мої сайти заходило 50000 користувачів щодня. Але така ситуація була лише кілька місяців.

Зараз отримую від власних сайтів трохи більше $1000 в місяць, адже останні три роки не займаюся проєктами, тільки отримую пасивний дохід від тих, що є. Створювати власну компанію поки не хочу. Це ризики і відповідальність за людей. Для мене проєкти – це спосіб відірватися від основної роботи. Уже півтора року я на 200% зайнятий проєктами компанії. Вихідні проводжу з родиною. Але ідея зробити успішний мікро SaaS-бізнес не залишає.

Тим, хто все-таки вирішив спробувати себе в бізнесі на сайтах, рекомендую досліджувати ніші (відстежувати по similarweb різні геолокації, бажано неангломовні), моніторити тренди і не лізти туди, де вже є великі гравці. Тобто сайт погоди і рефератів вже робити не варто. Але хто знає, може, каталог масок для TikTok в Малайзії – якраз те, на чому можна заробити.

Понад $1000 на фрілансі, фотографуванні та власних сайтах: додатковий заробіток IT-фахівців - tech, news, people, story

Менторство і навчання

Олександра Туманенко, Senior QA, QA TeamLead, Project manager в DataArt

Я прийшла як практикант в DataArt більше 6 років тому, а 4 роки тому почала займатися менторством всередині компанії. Після декількох психологічних тестів і завдань зрозуміла, що мені подобається допомагати через навчання. Ділитися знаннями, розповідати коротший шлях до мети і, що найголовніше, бачити результат. Це дуже надихає. Всього випустила 7 практикантів, це в цілому майже 2 роки занять паралельно з основною роботою.

Ще два роки тому зрозуміла, що хочу ділитися з великою кількістю людей і стала вести профільний інстаграм-акаунт для початківців і тих, хто хоче розвиватися в QA.

Колеги приходили з питаннями, багато запитували новенькі. Основна заковика – у них була теорія, яку можна прочитати де завгодно, але не було практики. А значить, досвіду. Без цього вкрай важко влаштуватися і отримати першу роботу.

Так прийшла ідея зробити «Практику», можливість отримати досвід на живому вебдодатку з менторською підтримкою і детальними перевірками. Потім ми перейшли до того, щоб ще фіксити баг-репорти, таким чином хлопці практикувалися в базових тестових активностях.

Зараз у мене є «Практика для початківців», яка проходить раз в два місяці, і курс API for QA. Його ми робимо разом з подругою і колегою Вікою. Курс проходять і ті, хто починають свій шлях, і ті, кому потрібно прокачати окремий скіл для подальшого розвитку.

В активній розробці зараз повноцінний путівник для тих, хто в пошуку роботи. Хочу включити туди приклади і алгоритми зі складання резюме, підготовки до співбесіди, обробки фідбеку і тестових завдань.

На постійній основі співпрацюю з менторами, моїми друзями і колегами, серед іншого вони допомагають з перевірками домашніх завдань. Це суперкоманда, і я дуже вдячна їм за допомогу.

Перші півтора року всі гроші, що заробляла з навчання, тут же йшли на розвиток. Багато всього робила сама, але є фахівці, яких потрібно залучати. Зараз дохід від навчання – в середньому 20-30% від мого загального доходу.

Менторству приділяю багато часу, більше 40 стандартних годин точно. Тут за всіма канонами: і в вихідні, і ввечері після основної роботи. Чоловік вечорами просто вмовляє йти спати.

В даний момент працюю на повний день з дому, але в зв’язку з величезним завантаженням буду переходити на часткову зайнятість до 4 годин. Дві роботи – це перебір, і варто ще раз подивитися на пріоритети. Або розвивати свій проєкт, або прощатися з ним. Я зрозуміла, що попрощатися не зможу, мені подобається те, що роблю, тому пожертвую часом роботи в компанії, яку теж люблю.

Важливо пам’ятати, що, крім роботи і бізнесу, є ще особисте життя, ще деколи забуваю виділяти час на відпочинок. Доводиться прямо писати собі в календарі: «відпочинок». І не намагатися його витіснити ще одним студентом або курсом, який проходжу сама.

Поєднувати – це класно, пробувати робити щось нове самим – це класно. Я тільки недавно для себе відкрила, що не обов’язково бути тільки співробітником компанії, можна, виявляється, ще й бути для когось роботодавцем в той же самий час. Можна розвивати свої ідеї або допомагати розвивати ідеї своїх друзів. Можна не тільки проводити співбесіду в компанію, але і готувати інших хлопців до співбесід. Можна ділитися своїми успіхами і допомагати досягати таких же успіхів іншим. Останнє – найвищий клас, як на мене.

Викладання айкідо

Олександр, JS-розробник, понад 3 роки

Насправді айкідо – моє хобі. Займаюся 12 років, з них 9 – у ролі інструктора для дітей і дорослих. Проводжу як індивідуальні, так і групові заняття. Після Революції гідності активно зайнявся волонтерством та соціальними проєктами, тому трохи «розгубив» своїх учнів. Ще почав безкоштовно тренувати хлопців з «Самооборони Майдану», що не сподобалося власникам спортзалу, де я знімав приміщення. З політичних причин мене попросили піти.

Однак я почав працювати в IT. Зараз це моя основна робота.

Зараз продовжую тренувати не заради грошей, а швидше тому, що мені подобається це. Інструкторство приносить 10-15% загального доходу. Приділяю заняттям 6-10 годин в тиждень – проводжу в середньому 5 тренувань. Зазвичай працюю інструктором після роботи, добре, що графік у ІТ гнучкий: головне відпрацювати 8 годин на день. Тому починаю рано, іноді без обіду.

Крім цього, 4 години на тиждень веду комерційні IT-курси для початківців. Тепер планую відмовитися від цього, тому що встигати на трьох роботах складно.

Раджу змінювати активність, рухатися, піклуватися про свій фізичний стан і тіло.

Понад $1000 на фрілансі, фотографуванні та власних сайтах: додатковий заробіток IT-фахівців - tech, news, people, story

Виготовлення десертів на замовлення

Анастасія Карповська, UX/UI Designer в EPAM

Мені здається, що я завжди щось пекла. Але грунтовно захопилася кулінарією три роки тому. Починала з десертів для себе і колег, в кінці минулого року стала приймати перші замовлення.

Багато що, з чим я стикалася в роботі дизайнером, забрала з собою в кондитерські процеси. Збір вимог, ризик-менеджмент, дизайн-мислення – неповний перелік.

Мені потрібен був спосіб відволіктися від роботи, тому зайнялася кулінарією. Плюс було приємно бачити результат своєї роботи негайно і так само негайно, як кажуть у нас в дизайні, отримати фідбек від користувача. Продовжую готувати через емоційну складову. Коли бачиш, як людина закочує очі від задоволення і доїдає десерт буквально до останньої крихти – це чистий кайф.

Дохід від кондитерства сильно залежить від сезонності. Минулого місяця, наприклад, це було всього 2,5% від загального доходу, а в квітні під час Пасхи цілих 25%. Весь дохід вкладаю в інструменти, навчання, книги, тому поки що про чистий прибуток годі й казати.

Скільки витрачаю на це часу, складно порахувати навіть середньо. Оскільки зараз випічка – більше прибуткове хобі, ніж регулярна зайнятість, іноді можу цілий місяць нічого не робити, а можу кілька вихідних поспіль працювати на кухні.

В ІТ-компанії працюю повний день віддалено (в зв’язку з карантином, до цього працювала в офісі). Поки що для випічки вистачає вихідних і вечорів. До того ж, коли вже добре розібралася в процесах, точно знаєш, що, наприклад, для прикраси кексів вистачить обідньої перерви.

Коли об’єднала ці два заняття, зрозуміла, що важливо не жертвувати сном. Ніколи-ніколи не жертвувати відпочинком – це основа. Друге – не брати на себе більше, ніж зможеш потягнути.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu