Бізнес, Історії, Люди, Новини

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером

14 Вересня, 2021

Річард Бренсон – британський бізнес-магнат і філантроп, чий статок сягає кількох мільярдів доларів. Він перетнув два океани на повітряній кулі, їздив в танку по Таймс-Сквер, відправився в суборбітальний політ і удостоївся лицарського звання. 

Дитинство. сім’я Бренсона

Дідом Річарда був сер Джордж Бренсон, член Високого суду Британії і таємний радник. Батько Річарда, Едвард, не зміг побудувати настільки ж успішну кар’єру, він навіть провалив вступні іспити в Ітонський коледж. Пізніше він працював в адвокатській конторі, але більше захоплювався природознавством і плаванням, ніж юриспруденцією.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, businessЦе Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business
"Все ще не маєте картки mono?" Зараз саме час!

Мати Річарда Ева Фліндт в молодості працювала бортпровідницею, поки в 1949 році не вийшла заміж за Едварда Бренсона. Сім’я жила бідно і Еві доводилося займатися дрібною торгівлею і ремеслом. Вона робила на продаж декоративні ящики, сміттєві відра і коробки для упаковки.

У 1950 році в графстві Суррей у подружжя Бренсон народилася перша дитина – Річард. Пізніше в сім’ї з’явилося ще троє дітей – Тед, Лінда і Ванесса.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Будинок, де виріс Річард bllnr

Ще в дитинстві у Річарда проявилися проблеми з вимовою слів і розумінням мови інших людей. Лікарі діагностували у нього дислексію – специфічний розлад нервової системи, яий проявляється в нездатності до розуміння написаного тексту або сприйняття слів на слух.

У 1958 році хлопчика відправили в школу-інтернат «Скайткліф» в ІГЕМ, Великобританія. Навчання там давалося йому важко через особливості розвитку. Крім того, він відрізнявся поганою поведінкою. Бренсон говорить, що викладачі та однокласники не знали про його діагноз і вважали ледачим.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Річард з батьками та сестрою

Річард досяг успіху в спорті. Він став капітаном шкільних команд з крикету, футболу та регбі. Але в 1960 році, в десять років, він отримав травму на футбольному полі й не зміг більше займатися спортом.

Батьки перевели його в школу Cliff View House – там він мав готуватися до комплексного іспиту для вступу до приватних шкіл вищого ступеня у Великобританії. У новому навчальному закладі була сувора дисципліна, і практикувалися тілесні покарання за провини.

Пізніше Річард завів роман з дочкою директора, а після того, як його одного разу виявили у неї вдома, спробував покінчити життя самогубством. Цьому завадили його товариші, заздалегідь прочитавши його прощальну записку. Після цього Бренсона відрахували зі школи.

Журнал «Студент». Торгівля пластинками

У 1963 році Річарда віддали в державну школу Стоу в Бекінгемшір. Там Бренсон як і раніше погано навчався, а стара травма заважала займатися спортом. Він присвячував свій час читанню книг і написанню творів.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Школа Стоу

Бренсону не подобалися заняття військовою підготовкою і недільні відвідування церкви в школі. Тому він написав кілька звернень до директора з пропозицією скасувати «непотрібні», на його думку, дисципліни. Директор запропонував йому опублікувати пропозиції в шкільному журналі.

Бренсон вирішив створити свій журнал, щоб мати можливість публікувати свої матеріали без редактури. Він вирішив назвати його «Студент», а £100 для запуску отримав від матері.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Бренсон в юності

Редакція розміщувалася в підвалі будинку шкільного друга Річарда. Бренсон писав статті, шукав для свого видання рекламодавців. Перший чек, отриманий ним за рекламу, склав £250.

Зі шкільних занять Річард займався тільки древньою історією, інші предмети він закинув. У 1967 році, коли йому виповнилося 17 років, він кинув школу. Директор передбачив, що Бренсон стане або мільйонером, або злочинцем.

У січні 1968 року, вже після закінчення, вийшов перший номер журналу Бренсона «Студент». У ньому Річард сформулював мету видання: «Останнім часом інтерес до студентів був ширшим, ніж будь-коли раніше. Але цей інтерес обмежувався такими приземленими темами, як одяг, мораль, музика і зачіски … Ми плануємо стати засобом для розумних коментарів і протесту».

Для першого номера Бренсону вдалося взяти інтерв’ю у художника Пітера Блейка, який зробив обкладинку альбому групи The Beatles – Sergeant Pepper. Пізніше інтерв’ю журналу дали музиканти Мік Джаггер і Джон Леннон.

Журнал з працею окупався. Доходи від реклами ледь покривали електроенергію і друкарські витрати.

Крім журналу Бренсон створив психологічний консультаційний центр для студентів при редакції. Туди могли звернутися учні зі своїми складними проблемами, якими вони не могли поділитися з батьками, наприклад небажана вагітність, схильність до суїциду, втеча з дому або гомосексуалізм. Бренсон зводив тих, хто звернувся з медичними працівниками, готовими надати допомогу.

Спілкуючись зі студентами, Річард помітив наскільки популярні пластинки з рок-н-ролом і фолком. У 1970 році він вирішив спробувати продавати їх поштою, по 35 шилінгів за штуку – на чотири менше, ніж у конкурентів. Тоді ж вперше з’явилася назва, що стало згодом ім’ям багатьох бізнес-затій Бренсона – Virgin. Він припинив видання журналу і зайнявся звукозаписом і торгівлею пластинками.

У січні 1971 року у Великобританії трапився страйк поштових службовців. Це поставило бізнес з продажу платівок на грань банкрутства.

Тоді Бренсон і його компаньйон Нік Пауелл відкрили музичний магазин на Оксфорд-стріт, на першому поверсі під взуттєвою лавкою. Усередині вони обставили його старими меблями, для відвідувачів передбачили навушники до програвачів, номери журналів Melody Maker і NME, а також безкоштовну каву.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Магазину на Оксфорд-стріт astrumpeople

До кінця 1971 року, бізнес приніс збиток в £15 тисяч. Для покриття боргу Річард винайшов схему з контрабандною торгівлею пластинками. Записи для продажу в континентальній Європі не обкладалися митами, він оформляв заявку на вивезення своїх платівок в Бельгію. Але ледве виїхавши з країни, повертався з цим вантажем назад і продавав все в Англії.

Митниця розкрила його схему і заарештувала підприємця. Щоб уникнути в’язниці, він виплатив штраф в розмірі £45 тисяч протягом трьох років. Для оплати такої суми його матері довелося закласти будинок.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Річард Бренсон з матір’ю astrumpeople

Звукозапис Virgin Records

У 1972 році Бренсон і Пауелл зняли недалеко від Оксфорда застарілий заміський будинок і обладнали там студію звукозапису The Manor. Випадково наткнувшись в 1973 році на молодого музиканта Майкла Олдфілда, Бренсон вирішив записати його пісні та випустити альбом на власному лейблі. Альбом Tubular Bells став одним з найуспішніших в 1970-х роках.

На лейблі Бренсона записувалися багато альтернативних музикантів британської рок-сцени. У 1977 році студія випустила альбом групи Sex Pistols – Never Mind the Bollocks. Надалі лейбл випускав альбоми Пітера Гебріела, Стіва Вінвуда і Rolling Stones, сума контракту з якою склала $44 млн.

У 1992 році Бренсон продав Virgin Records компанії EMI за £500 млн.

Virgin Atlantic і сучасний стан Virgin Group

Об’єднання декількох своїх компаній в 1989 році Бренсон оформив у вигляді холдингу під назвою Virgin Group. Ключовими сферами бізнесу на початковому етапі були звукозапис і продаж музичних платівок.

Надалі велика частина інвестицій Virgin Group будувалася за наступною схемою:

 • Компанія виступає в якості генерального партнера в фонді прямих інвестицій, залучають співінвесторів.
 • Розкручують проєкт за рахунок популярності бренду Virgin, який присутній у всіх проєктах Бренсона.
 • Виходять з активу шляхом IPO або продажу стратегічному інвесторові, фіксуючи прибуток.

До 1983 року конгломерат Virgin налічував понад 50 компаній, що займалися діяльністю від кіновиробництва до обслуговування кондиціонерів, а їх сукупна виручка становила $17 млн. У 1984 році Бренсон заснував авіакомпанію.

 

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Перші роки авіакомпанії Virgin Atlantic були успішними. Допомогли такі привілеї для клієнтів, як телеекрани в спинці кожного пасажирського крісла, безкоштовне морозиво, ванни з водними процедурами, телеграми на борт під час польоту, а також курси для стюардес зі спеціального шепоту, щоб не розбудити сплячих пасажирів. Компанія Бренсона стала конкурувати з British Airways – найбільшим авіаперевізником у Великобританії.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Літаки Virgic Atlantic Caasint

У 1991 році British Airways почала підривну кампанію проти Virgin: переманювали пасажирів, крали персональні дані. Бренсон подав до суду і виграв справу. British Airways виплатила підприємцеві – £500 тисяч, компанії Virgin Atlantic – £110 тисяч і оплатила судові витрати на суму £3 млн.

Однак чистий прибуток у Virgin Atlantic був не високий. Для подальшого розвитку авіакомпанії Бренсон продав свій музичний бізнес.

У липні 2017 року Бренсон поступився контролем над своєю авіакомпанією AirFrance-KLM за £220 млн, у нього залишилося 20% акцій. За 2017 рік компанія отримала чистий збиток у розмірі £48 млн.

В 2021 році Бренсону через Virgin Group належить понад 40 компаній в різних секторах економіки діючих на п’яти континентах. Virgin займається космічним туризмом, охороною здоров’я, ювелірним бізнесом, круїзними подорожами, залізницями і тд. За 2020 рік уся група принесла $21 млрд виручки.

Одними з важливих складових Virgin Group є:

 • Virgin Money – банківський сервіс, з 2009 року пропонує традиційні для банку послуги, а також управляє благодійними фондами і здійснює програму підтримки музичних талантів. В 2021 році компанія працює в Австралії та Великобританії.
 • Virgin Orbit – компанія, яка з 2017 року запускає наносупутники на навколоземну орбіту. Існує домовленість на запуски з космодромів Великобританії та Бразилії. Також в 2020 році Virgin Orbit оголосила про початок розробки спрощеного апарату ШВЛ для видужуючих від COVID-19, в 2021-му році прототип апарату очікує схвалення з боку профільних органів в США і ЄС.
 • Virgin Care – компанія в сфері охорони здоров’я, надає платні та безкоштовні, що фінансуються державою послуги для жителів Великобританії з 2006 року.
Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Структура бізнес-конгломерату Virgin

Космос і Бренсон

Один з останніх проєктів Бренсона – компанія Virgin Galactic, яка спеціалізується на космічному туризмі. З 2004 по 2012 роки вона продавала квитки на майбутній космічний політ за ціною $200 тисяч за місце. В 2013 році вартість підросла на $50 тисяч.

В серпні 2021 року продано близько 600 квитків. Бренсон обіцяв першим туристам старт в 2009 році. Але ця подія відкладалося через конструкторські труднощі: в 2007 році, а потім в 2014 році в ході невдалих випробувань загинули співробітники відділу розробки і вибухнув космічний апарат VSS Enterprise.

 

В 2016 році компанія випробовувала корабель VSS Unity. В 2018 році він здійснив перший успішний пілотований політ у космос. На хвилі цього успіху Бренсон вивів Virgin Galactic на біржу.

Політ з першими туристами на борту планувався в кінці 2020 року, але через карантинні заходів в зв’язку з пандемією COVID-19 був відкладений до травня 2021 року. У травні провели останні підготовчі польоти тільки за участю пілотів.

11 липня 2021 року апарат VSS Unity з Бренсоном на борту здійснив перший суборбітальний політ. Шестеро пасажирів, включаючи Бренсона, летіли безкоштовно, так як були співробітниками Virgin Galactic.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Virgin Galactic

Космічні туристи за планами компанії зможуть полетіти вже в 2022 році. Проте, за прогнозом інвестиційного банку Morgan Stanley, Virgin Galactic не досягне позитивного вільного грошового потоку до 2028 року, хоча аналітики припускають, що до 2030 року річна виручка компанії складе близько $1,3 млрд.

Резиденція і сім’я Бренсона

У 1989 році підприємець одружився на Джоан Темплмен. Церемонія одруження пройшла на власному приватному острові в Карибському морі, куди вони прилетіли на вертольоті. Бренсон придбав острів розміром 30 Га ще в 1970-х за $180 тисяч. Зараз, з побудованим готелем, він коштує $60 млн. Острів здається в оренду за ціною $60 тисяч за добу.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Річард Бренсон на своєму острові

Острів Неккера – один з численних Британських Віргінських островів, власність і штаб-квартира Річарда Бренсона. Він стверджує, що йому дуже подобається працювати з цього місця, хоча дехто вважає, що в 2006 році він виїхав з Великобританії, щоб ухилитися від податків. Син Річарда – Сем Бренсон працює разом з батьком в керівництві Virgin Group.

Цікаві факти і рекорди

 • У 1987 році Річард Бренсон перетнув Атлантичний океан на повітряній кулі. До нього це нікому не вдавалося.
 • У 1991 році він у складі експедиції перетнув Тихий океан на повітряній кулі.
 • Також він утримує рекорд найстарішої людини, яка перетнула протоку Ла Манш на кайтборді. Підприємець зробив це напередодні свого шістдесятиріччя в 2010 році.
 • У 1994 році для подання в США своєї газованої Virgin Cola, Бренсон разом з декількома моделями виліз на танк і проїхав на ньому по Таймс-сквер, а після вистрілив у вивіску Coca-Cola. Однак похитнути монополію противника підприємцю не вдалося – Virgin Cola не змогла втриматися на ринку.
 • В 2000 році Бренсона звів в лицарське звання принц Чарльз, з цього моменту він сер Річард Бренсон.
 • В 2010 році підприємець брав участь в лондонському марафоні та пробіг усю дистанцію за п’ять годин і дві хвилини.
 • В 2013 році він програв суперечку генеральному директору Air Asia Тоні Фернандес, і, за умовою парі, відпрацював шість годин на гримі стюардеси на рейсі Перт (Австралія) – Куала-Лумпур (Малайзія).

Перу Річарда Бренсона належать кілька відомих книг. Є серед них щоденник подорожі по Арктиці, дві книги про повітроплавання і про досвід подорожей на повітряній кулі та кайтборді. Але найбільш відомі дві автобіографії Losing My Virginity («Втрачаючи невинність») і Finding My Virginity («У пошуках невинності») і кілька збірок мотиваційних бесід, лекцій та майстер-класів.

На 10 вересня 2021 року стан Річарда Бренсона за версією Forbes оцінювався в $4,5 млрд, а Bloomberg ставив його на 453 місце в рейтингу найбагатших людей світу з $6,37 млрд.

Це Річард Бренсон: він кинув школу, був засуджений за контрабанду, заснував Virgin Group і став мільярдером - news, people, story, business

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu