Новини

«ПриватБанк» розʼяснив, як здійснює фінмоніторинг (ні, вам не блокуватимуть картки)

07 Липня, 2022

Не забудьте поширити ❤️

Днями на «РБК-Україна» поширили новину про те, що клієнтам «ПриватБанку» обмежуватимуть витрати за картками. Як уточняється в тексті, така міра загрожує лише тим клієнтам, які мають обороти від 500 000 грн на місяць і при цьому не можуть або не хочуть документально підтвердити свої доходи. Ця міра не нова, і чому новина зʼявилася у ЗМІ саме зараз – окреме питання. 

Що сталося

«Ми будемо запитувати додаткове підтвердження джерел доходів у клієнтів, які за місяць перевищили оборот в 500 000 гривень за особистими картками і при цьому не мають підтверджувальних документів», – пояснили «РБК-Україна» в «ПриватБанку».

Як уточнили в банку, у клієнта запросять джерела походження коштів, а також попросять актуалізувати анкетні дані, зазначені раніше в розділі про дохід. Клієнти отримають від банку запит на надання документів через «Приват24», Viber, SMS або дзвінок співробітника відділення.

«При відмові/ігноруванні клієнта надавати в банк необхідні документи – на карткові рахунки будуть накладені обмеження на видаткові операції», – зазначили в банку.

Остання цитата викликає певні занепокоєння, але насправді хвилюватися немає про що. Принаймні, якщо гроші на ваших рахунках отримані чесно.

Дана практика, про яку у «ПриватБанку» розповіли «РБК-Україна» – не нова, і діяла задовго до війни. Більше того, вона стосується не тільки «ПриватБанку», а взагалі всіх українських банків. Мова йде про так званий фінансовий моніторинг, який запровадили в Україні ще у 2020 році. Докладно про те, що це таке, яка його мета і як він працює, ми писали тут:

Гроші на рахунках через відмову підтвердити їхнє походження документально, блокували ще у 2019 році. Більше того, на той момент ліміти були навіть нижче – вже при обороті від 150 000 грн на місяць у банку могли виникнути питання, а звідки гроші.

Фінмоніторинг – це не якась зрада, такий самий механізм працює в більшості європейських країн і допомагає протидіяти корупції та відмиванню грошей. Робота фінмоніторингу важлива для України, якщо вона хоче претендувати на інтеграцію в ЄС. Більше того, банки усіма силами спрощують процедури перевірки, щоб клієнти, які чесно заробляють свої гроші, не відчули на собі дію фінмоніторингу.

Тобто, якщо по вашим карткам обіг перевищує 500 000 грн, це не означає, що банк 100% прийде до вас за документами. Скоріш за все, вас ні про що не питатимуть. Детальніше про це – нижче.

Хоча ця процедура виконання розпоряджень фінмоніторингу у різних банків різна та частіше за все тримається в секреті, «ПриватБанк» опублікував розʼяснення, як саме здійснює фінансовий моніторинг, і чому клієнтам не варто хвилюватися за свої рахунки.

Як відбувається фінмоніторинг у “ПриватБанку”

  • Більше 99% платежів та переказів клієнтів банку не вимагають додаткових заходів фінмоніторингу та відповідно не вимагають додаткового підтвердження від клієнта. В банку розроблена та впроваджена сучасна автоматизована система, що дозволяє мінімізувати звернення до клієнтів і покликана виявляти саме ті операції, що можуть становити ризик для клієнтів та банку.
  • Навіть у випадках, коли фінансові операції клієнтів суттєві за обсягами – до прикладу, перевищують 500 000 грн на місяць – банк, маючи законодавчо передбачені зобов’язання щодо вивчення джерел походження коштів та операцій, буде робити все можливе, аби встановити такі джерела з уже наявної у банку інформації.
  • І тільки за умови значної різниці між інформацією банку стосовно фінансового стану клієнта, рівня його доходів та обсягом операцій по рахунках буде звертатись до клієнтів задля надання пояснень, а за можливості, підтвердних документів. Будь-які обмежувальні дії не є поширеною практикою Банку і застосовуються виключно в межах законодавства і за відсутності інших шляхів з’ясування питання.

Тобто, якщо офіційна зарплатня людини складає, скажімо, 20 000 грн на місяць, жодних сторонніх доходів вона не декларує, а на рахунку такого клієнта раптом виявився мільйон гривень – скоріш за все у банку зʼявиться питання, звідки ці гроші.

Якщо клієнт зможе з допомогою документів підтвердити правове походження цього мільйону – наприклад, він раптом отримав спадок від внучатої прабабці з ОАЕ і може показати її заповіт – то проблем не буде.

Інакше банк може заблокувати гроші на рахунку до надання відповідних пояснень.

редактор AIN.UA

  • Звернення до клієнтів працівники банку роблять, за можливості, особисто і через зручні для клієнта канали комунікацій. Надати пояснення і документи клієнт може як у відділення банку, так і онлайн.
  • Важливо розуміти, що банк вживає максимальних зусиль для спрощення обслуговування клієнтів, наприклад, не проходять контроль кошти , які спрямовані на підтримку ЗСУ, на благодійні організації та волонтерські програми. За умови зрозумілого для банку джерела походження доходу клієнту, як до прикладу – отримання заробітної плати або бонусів, ні які питання не будуть підніматися.

Підсумуємо

Переживати через фінмоніторинг не варто, якщо ви заробили гроші чесним шляхом. Витрати по карткам справді можуть заблокувати тільки тим клієнтам, які мають великі гроші, але не здатні довести законність їх походження. Тобто, представникам так званої «тіньової економіки».

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu