Бізнес, Новини, Стартапи

Продавати, а не програмувати. 8 правил успішного digital-стартапу

12 Лютого, 2020

Не забудьте поширити ❤️

За  даними Global Startup Ecosystem Report 2019, з дванадцяти бізнес-ідей «вистрілює» тільки одна. Багато digital-стартапів гинуть через те, що витрачають занадто багато сил на документацію і замість того, щоб почати заробляти, місяцями грають з кольором кнопок, – в результаті гроші нерідко закінчуються задовго до запуску. Ось 8 правил, які допоможуть «злетіти», а не поповнити сумну статистику.

№1. Робіть прототип, а не документацію

IT-продукт дуже складно продавати на словах. Тому головне завдання технологічного стартапу – швидкий запуск прототипу. Однак деякі стартапери вважають, що розробку продукту не можна починати без багатосторінкового технічного завдання. У ньому вони докладно описують кожну дрібницю, хоча все це вже напевно реалізовано в інших проектах.

Продавати, а не програмувати.  8 правил успішного digital-стартапу - startups, news, businessПродавати, а не програмувати.  8 правил успішного digital-стартапу - startups, news, business

Велика помилка – думати, що ваш продукт унікальний. Більшість сучасних сервісів схожі один на одного – тому при постановці завдань дизайнеру і програмісту можна використовувати не словесні описи, а існуючі приклади. Попросіть зробити меню як у проекту A, а форму реєстрації – як у проекту B, – досвідченим розробникам цього буде достатньо. А щоб зафіксувати бізнес-логіку продукту, замість техзавдання можна використовувати user flow – схеми, що описують порядок дій користувача в додатку.

№2. Зосередьтеся на бізнесі

Не витрачайте час на освоєння навичок програмування або дизайну – швидко стати професіоналом все одно не вийде. Краще заробіть грошей і найміть досвідчених виконавців, які швидко і якісно розроблять ваш продукт. Ви ж тим часом зможете зосередитися на питаннях бізнесу – пошуку інвесторів та управлінні проектом.

Часто фаундери вчаться програмувати, щоб контролювати роботу найманих розробників. Але ця проблема легко вирішується за допомогою навичок загального менеджменту, а базове розуміння методів розробки можна отримати за місяць за відкритими матеріалами в мережі. Якщо ж продукт дійсно складний, доцільніше знайти партнера-технаря або найняти команду розробників, яка повністю візьме на себе технічну сторону стартапу.

№3. Уникайте перфекціонізму

У першій версії продукту обов’язково знайдуться баги і недоліки, але це не привід відкладати реліз на невизначений термін. При бажанні, вади можна знайти навіть у надзвичайно успішних проектів на кшталт YouTube і Facebook, що не заважає їм бути мегапопулярним. Тому уникайте перфекціонізму в дрібницях і пам’ятайте про принцип Парето: 80% результату приносять лише 20% зусиль.

У процесі розвитку стартапу ви багато в ньому поміняєте. Якщо якась функція виявиться незатребуваною, від неї доведеться відмовитися. Не сушити голову над деталізацією складного сценарію, реалізуйте його в загальних рисах і тестуйте на лояльній аудиторії. Якщо він сподобається людям, можна вкласти ресурси в його розвиток.

№4. Подбайте про перше враження

Вважається, що при зустрічі з незнайомою людиною нашій підсвідомості потрібно всього 1,5 секунди, щоб сформувати про нього думку. З новими продуктами відбувається схожа історія – тому ваш додаток або сайт повинні «чіпляти» з першого погляду. Якщо їх зовнішній вигляд буде викликати у користувачів нерозуміння або огиду, вони швидко перемкнуться на щось інше.

Звичайно, унікальному та суперкорисному продукту можуть пробачити навіть убогий дизайн. Але давайте дивитися правді в обличчя: у більшості проектів на ринку найчастіше є аналоги (та й у вашого, якщо придивитися, швидше за все, теж) – тому зовнішнім виглядом краще не нехтувати. Приділіть увагу розробці привабливого дизайну з урахуванням останніх трендів. До того ж ви набагато впевненіше зможете пітчити гарний продукт інвесторам і партнерам.

№5. Продавайте продукт ще до запуску

Продажі повинні починатися набагато раніше релізу першої версії продукту. Якщо сервіс відноситься до B2B-сектору, можна показувати його конкретним компаніям з пропозицією оптимізувати його функціонал під їхні потреби в разі покупки.

У B2C просування продукту до запуску зазвичай передбачає не прямі продажі, а, наприклад, збір бази лояльних користувачів. Зробіть лендінг з описом переваг майбутнього сервісу і запропонуйте людям залишити свою електронну адресу в обмін на знижку після запуску. Так ви зможете побачити, чи багато людей зацікавлені у вашому продукті.

№6. Відмовтеся від рішень «на виріст»

Поки проект маленький, йому з очевидних причин не потрібні складні дорогі рішення (наприклад автоматизація). Однак нерідко стартаперам хочеться трохи випередити події і підготуватися до популярності заздалегідь. Саме так вчинив творець одного з маркетплейсів, де композитори і бітмейкери могли викладати свої треки, а споживачі (блогери, креативщики, режисери) – їх купувати. Власник майданчика хотів, щоб вже з перших днів його роботи гроші авторам переводилися автоматично після кожної покупки, хоча на перших порах у маркетплейса було не більше 20 заявок на місяць, – їх можна було обробляти вручну. В той момент було набагато важливіше сфокусуватися на залученні користувачів в проект, не відволікаючись на дорогий і технічно складний процес автоматизації виведення коштів.

Це ж стосується навантаженості проекту. Не варто з самого початку витрачатися на потужний сайт або додаток, розраховані на величезну аудиторію, – вона може так і не з’явитися.

№7. Робіть проект для користувачів, а не для себе

Через деякий час після запуску зовнішній вигляд продукту приїдається. Але не варто піддаватися спокусі його поліпшити – у вашій аудиторії можуть бути зовсім інші відчуття від продукту. З огляду на, що прибуток залежить саме від користувачів, будь-які зміни слід робити тільки після аналізу їх думки.

При зборі фідбека також потрібно дотримуватися кількох важливих правил. Запитуйте користувачів про проблеми: що їм незрозуміло, які завдання складно вирішити, в чому вони відчувають дискомфорт. А ось до прямих порад впровадити ті чи інші функції слід ставитися з великою обережністю. Бували випадки, коли люди активно голосували за додавання опцій в проект, а потім майже не користувалися ними. Тому краще відштовхуватися від існуючих проблем, а рішення для них шукати серед кращих практик – вивчаючи продукти конкурентів і консультуючись з маркетологами.

№8. Встановіть собі рамки

Визначте точну дату релізу і розмір бюджету, який ви готові витратити на цій стадії. В обмежених умовах простіше впоратися з сумнівами, утриматися від імпульсивних дій і зосередитися на найголовнішому – тестуванні гіпотез і продажах. В середньому, досвідченим розробникам вистачає 3-х місяців на розробку такої версії продукту, за яку користувач буде готовий платити.

Після установки дедлайну дуже важливо не порушувати його без серйозних причин. Якщо ви приурочили реліз до великої виставки стартапів, але замість 3 задуманих функцій встигли зробити тільки 2 з половиною – все одно їдьте. Не варто втрачати можливість показати продукт інвесторам, якщо щось працює не ідеально.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu