Кар'єра, Новини, Студенту

Як успішно пройти співбесіду в ІТ-компанію: поради HR-фахівця

12 Лютого, 2020

Не забудьте поширити ❤️

На співбесіді може хвилюватися навіть досвідчений кандидат, особливо якщо він справді мріє отримати роботу в компанії. Тому важливо заздалегідь продумати відповіді на можливі запитання і не допускати поширених помилок.

Про те, як успішно пройти співбесіду, розповість HR-менеджер в шестирічним досвідом Катерина Зайковська. Катерина працює в компанії GP Solutions, яка розробляє продукти в сфері туризму і подорожей.

– Чи потрібна попередня підготовка перед співбесідою?

– До співбесіди потрібно готуватися завжди. Попередня підготовка залежить від тієї позиції, на яку ви претендуєте, але є моменти, які вам варто дізнатися заздалегідь в будь-якому випадку.

По-перше, почитайте всю доступну інформацію про компанію, в якій має бути інтерв’ю. Обов’язково вивчіть сайт компанії, її особливості, структуру та сферу діяльності. Можна погортати корпоративний Instagram і Facebook, щоб розуміти корпоративну культуру і цінності.

По-друге, ретельно ознайомтеся з вимогами вакансії і постарайтеся приміряти їх на себе, свій досвід, знання і навички, щоб на співбесіді підкреслити свої сильні сторони. Також це корисно для того, щоб розуміти, чим вам доведеться займатися, якщо вас візьмуть на роботу.

Подальша підготовка залежить від рівня фахівця. Новачкові без досвіду потрібно дізнатися якомога більше про специфіку роботи і вивчити теорію, яка стосується даної професії. А досвідченому фахівцеві варто підготувати розповідь про свої навички та досягнення, щоб від хвилювання на співбесіді не вилетіло з голови, який ви крутий професіонал, як ви підходите на цю позицію, як багато вмієте і яку велику користь ви можете принести роботодавцеві.

– В ІТ-компаніях, як правило, немає дрес-коду. Чи звертаєте ви увагу на зовнішній вигляд кандидатів?

– Що стосується безпосередньо мене, то зовнішній вигляд кандидата і його уподобання в одязі не впливають на мою думку про нього як про фахівця. Звичайно, в рамках розумного. Головне на співбесіді – виглядати доречно, охайно і свіжо. Якщо говорити в цілому, то перед співбесідою варто добре виспатися і підготувати лук в стилі smart-casual. Не варто ризикувати і приходити в спортивних шортах, майках без рукавів, з глибоким декольте або в стилі панк, тому що ви ніколи не знаєте, як до цього поставиться ваш інтерв’юер.

– Чи є базові питання-кліше, які напевно поставлять майже в будь-якій компанії?

– Складно сказати, тому що питання на співбесіді залежать від позиції, на яку вас співбесідують, і безпосередньо від самого інтерв’юера. З типових і загальних питань можна виділити наступні:

  • Розкажіть про себе.
  • Чи знаєте ви що-небудь про нашу компанію?
  • Розкажіть про свої досягнення.
  • Чому ви вирішили піти з минулого компанії?
  • Як ви бачите свою подальшу кар’єру?
  • Назвіть свої сильні і слабкі сторони.
  • Чи є у вас хобі, чим захоплюєтеся, як проводите вільний час?
  • Які у вас очікування щодо заробітної плати?
  • Який у вас рівень англійської мови?

– Припустимо, у людини немає досвіду в ІТ, але вона дуже хоче отримати роботу. Як їй  слід поводитися на співбесіді, про що розповідати? Як ви розумієте, що кандидат хоче вчитися і розвиватися?

– Слід заспокоїтися і не хвилюватися.  Якщо вас запросили на співбесіду, то в цілому ваша кандидатура цікава роботодавцю. Тут вже залежить від того, яке враження ви справите. Вам варто вести себе відкрито, не ухилятися від відповідей, уникати фразу «не знаю», відповідати щиро і бути гнучким.

Якщо досвіду у вас немає, а отримати роботу дуже хочеться, то вам не варто відразу вимагати зарплату і питати про премії, а варто акцентувати увагу на тому, яку користь ви можете принести своєю працездатністю, прагненням і вмінням швидко вчитися, а також ентузіазмом. Ви можете запропонувати роботодавцю попрацювати якийсь час за символічні гроші, наприклад, на випробувальному терміні, з переглядом заробітної плати по його закінченню. Це дасть зрозуміти, що ви налаштовані серйозно і рішуче і що ви хочете саме цю роботу саме в цій компанії.

Будь-якому роботодавцю хочеться бачити мотивованого співробітника. Будучи кандидатом, вам потрібно показати, що ви прийшли не тільки за грошима, а що вам дійсно цікаво працювати. Ви можете навести приклад, як на минулому місці роботи швидко розібралися з новим для вас завданням або як сподобалося вам вчитися на курсах, або дізнаватися щось нове. Те, що кандидат хоче вчитися, можна зрозуміти з того, що він робить зараз сам для свого розвитку: чи читає він професійну літературу, блоги і статті, чи проходить сам курси, чи відвідує мітапи, дивиться відео, стежить за трендами.

– Як ви визначаєте, що людина не впишеться в команду (крім очевидної невідповідності вимогам вакансії)?

– По софт скілах  і бекграунду: якщо людина звикла працювати одна і покладатися тільки на свої сили, їй буде складно працювати на проекті, де велика команда і завдання розподілені. Також, якщо вона не гнучка в своїх поглядах і рішеннях, їй буде складно знаходити консенсус і приймати інші думки, відмінні від своєї точки зору.

– У всіх статтях про співбесіди рекомендують відповідати на питання чесно. Але при цьому радять не критикувати попереднього роботодавця (навіть якщо в компанії і були проблеми). У яких випадках потрібно бути чесним, а в яких – промовчати?

– З приводу минулого роботодавця варто відповідати чесно: якщо навіть в компанії були проблеми або звільнялися ви не по своїй волі, то коротко опишіть ситуацію і скажіть, що ви як і раніше поважаєте свого минулого роботодавця і не хочете когось критикувати.

Прикрашати реальність теж не варто, тому що на вас можуть взяти рекомендації в попередній  компанії, і, якщо їх слова будуть розходитися з вашими, в роботі вам, швидше за все, відмовлять. У своїй розповіді постарайтеся стримувати емоції і нікого не осуджуйте і не звинувачуйте. Це покаже, що ви дипломатичні, вмієте брати на себе відповідальність і ні на кого не перекладаєте провину за ситуацію, що склалася.

Як успішно пройти співбесіду в ІТ-компанію: поради HR-фахівця - studentu, news, career

– Які найчастіші помилки роблять кандидати на співбесіді?

– З типових помилок можна виділити наступні. Іноді кандидати перебивають інтерв’юера, що виглядає дуже нетактовно. А деякі поспішають відповідати на питання, не даючи інтерв’юеру навіть закінчити пропозицію. Часто інтуїція їх підводить, і вони відповідають невлад. Також кандидати допускають недоречний сленг або нецензурні слова в мові на інтерв’ю. Інші дозволяють собі загравати на співбесіді. Ну і головна помилка – деякі просто не приходять на призначену їм співбесіду без попередження.

– Якщо людина не пройшла співбесіду, чи варто йому відгукуватися на інші вакансії компанії або подавати заявку на ту ж саму вакансію через час?

– Так, звичайно, якщо компанія вам подобається і після співбесіди у вас залишилися приємні враження про команду. Ми часто самі пропонуємо кандидатам інші вакансії компанії, якщо бачимо, що їм більше підходить ця робота.

– Чи дивитеся ви соцмережі кандидата і які? Яка інформація  може стати причиною відмови?

– Так, дивимося LinkedIn, Instagram, Facebook і ВКонтакте. В основному це відбувається, коли кандидат викликає якісь сумніви або хочеться просто трохи краще його впізнати. За весь час роботи у мене не було випадків, коли доводилося відмовляти кандидату після перегляду соцмереж.

– Найчастіше на співбесідах всі хвилюються. Наскільки сильно хвилювання кандидата впливає на ваше рішення? І чи є поради, як це хвилювання знизити? Як ви налаштовуєте кандидата на  спокійний стан?

– Хвилювання кандидата на співбесіді не сильно впливає на рішення, якщо він не претендує на керівну посаду, звичайно. Це, скоріше, негативно впливає на самого кандидата, тому що він може розгубитися, плутатися у відповідях, забути розповісти важливу інформацію про себе або не поставити питання, що цікавлять його. У такій ситуації всі вдаються до різних технік: хтось п’є валер’янку, а хтось уявляє інтерв’юера голим.  А якщо серйозно, то щоб бути більш впевненим у собі, варто добре підготуватися до співбесіди: продумати свою розповідь про себе і підготуватися до різного роду питань, щоб ніщо не могло вивести вас з рівноваги.

Що стосується мене, то, якщо кандидат сильно хвилюється, я намагаюся пожартувати або перевести розмову на абстрактну тему, поговорити про його інтереси  і обов’язково пропоную воду, щоб розрядити обстановку, щоб кандидат відчув, що він не на допиті, а просто спілкується з такою ж живою людиною. Порада: якщо ви хвилюєтеся і вам запропонували чай / каву / воду на початку інтерв’ю, не відмовляйтеся. Напій, можливо, ще вам стане в нагоді.

Не поспішайте відповідати на питання, це нормально, якщо ви попросите трохи часу, щоб подумати і сформулювати відповідь. Ще порада: чим більше ви ходите на співбесіди, тим більше практики і підготовленості у вас, і, отже, менше хвилювання.

В цілому, вам потрібно прийняти думку про те, що навіть якщо співбесіда буде невдалою, то нічого страшного не станеться, якщо вас не візьмуть на роботу в цій компанії, то візьмуть у інший. Не варто відмови від роботодавців приймати близько до серця. Якщо вам відмовили, це не означає, що ви поганий, просто інший кандидат в силу особистісних особливостей більше підходить на дану вакансію, а ви знайдете іншу роботу, на яку вас з радістю запросять і куди ви будете ходити з посмішкою.

– Чи були у вашій практиці кумедні випадки, дивні кандидати? У чому це виражалося?

– Як у всіх, я думаю. Один раз в офіс прийшов кандидат вже похилого віку з резюме, написаним від руки. Ще якось на співбесіду прийшла мама влаштовувати дочку на роботу. Потім був кандидат без англійської мови і без досвіду продажів в ІТ, який хотів бути керівником відділу продажів на ринки США і Європи. Як би він впорався з роботою, не зрозуміло.  Ну і найчастіше – люди приходять на співбесіди без запрошення, і доводиться екстрено щось придумувати.

Джерело – bel.biz.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu