Кар'єра, Новини, Спільнота, Стартапи

Як влаштуватися на роботу в закордонний стартап

24 Березня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Багато молодих людей замислюються про те, щоб шукати роботу за кордоном. Стартапер з Бразилії Матеус Ріолфі розповідає, як поєднати досвід роботи в стартапі з життям в іншій країні.

Нехай я і народився в маленькому бразильському містечку, мрія про подорожі була для мене так само природна, як і захоплення футболом. У дитинстві я любив їздити з батьком зустрічати та проводжати родичів в аеропорт. Було щось магічне в тих літаках, що прилітали та відправлялися туди, де я ніколи не був, як ніби це були портали в далекі місця, що таїли в собі дивовижні пригоди.

Ці почуття залишилися і сильно на мене вплинули. Я зробив подорожі та роботу за кордоном одним з головних своїх кар’єрних пріоритетів і за останні десять років жив і працював у п’яти країнах. Цей досвід виявився для мене дуже плідним.

Хороші для мене і моїх однодумців новини в тому, що ми живемо у відкритому світі, де досвід роботи за кордоном дуже важливий для розвитку кар’єри в цілому. Сьогодні компанії шукають професіоналів, які здатні працювати в різних країнах і розуміти потреби клієнтів за кордоном.

За останні десять років я змінив п’ять країн проживання. Я загорівся мрією стати громадянином світу, і це дозволило мені вирости як професіоналу. І більш того, я зрозумів, що робота в розвиненому стартапі за кордоном – це найшвидший спосіб зробити це. Сподіваюся, мої поради виявляться корисними.

Крок за кроком

При зміні роботи потрібно замислюватися про три важливі параметри: вид діяльності, індустрія і географія. Суть в тому, що краще не змінювати більше одного з цих параметрів за раз. Таким чином, якщо ми змінюємо географію роботи, найпростіше буде залишити колишніми вид діяльності та індустрію. Звичайно, можна змінити і їх, але тоді будьте готові до складнішого процесу працевлаштування.

Я розбив весь план на кілька кроків.

Крок 1: визначитеся з правильним місцем

В стартапах немає чітко регламентованого процесу прийому на роботу, тому доведеться визначати цілі та засоби їх досягнення самостійно. Оскільки це дуже трудомістка справа, сконцентруйтеся на трьох найбільш бажаних містах. Раджу розглядати як мінімум наступні критерії:

  • Привабливість стартап-інфраструктури: в найкращих локаціях, таких як Кремнієва долина, Лондон і Берлін, найчастіше присутній ширший вибір роботи. Це замкнуте коло: кадри => гідні стартапи => можливості для працевлаштування => кадри. Немає нічого поганого в тому, щоб досліджувати інші напрямки, але там важче буде знайти перспективні компанії, і ваш досвід буде не настільки цінним, коли (якщо) ви повернетеся назад.
  • Вартість життя: через підвищений попит жити в популярних стартап-хабах завжди дорожче (але це не належить до Берліна, наприклад). Це може стати проблемою, тому що в стартап-компаніях найчастіше платять менше, ніж у великих корпораціях.
  • Мова: важко успішно працювати в країні, не знаючи її мови. Виняток становлять місця, де широко використовується англійська мова, але в іншому світі все саме так. Постарайтеся вивчити мову країни призначення перед від’їздом.

Прийняти рішення вам допоможе безліч безкоштовних ресурсів. Ось кілька з них:

Крок 2: знайдіть відповідну компанію

Тепер, коли ви обмежили список до трьох міст, можна переходити до вибору компанії. Наша мета – зібрати список компаній, в яких ви могли б приносити користь з першого ж дня. Керуватися при виборі можна наступними факторами:

  • Роль: обмежуйте діапазон пошуку своїми нинішніми індустрією і видом діяльності. Наприклад, якщо ви працювали в eBay, Blablacar або Uber, я б порадив придивитися до ринків, що розвиваються. Швидше за все, ваші навички будуть цінніше саме там.
  • Потенціал: віддавайте перевагу найбільш перспективним стартапам, які дадуть вам більше можливостей для зростання. Звертайте увагу на різні індикатори на зразок прибутковості, зростання команди, кількості залучених коштів, інвесторів, стратегії по розширенню і т. д. Користуйтеся google і спеціалізованими веб-сайтами на кшталт Crunchbase та AngelList.
  • Культура: дізнайтеся у нинішніх і колишніх співробітників, як працювати в цій компанії, і вирішіть, чи задовольняє це ваші особисті уподобання. Використовуйте допомогу знайомих, але не забувайте і про онлайн-ресурси, такі як Glassdoor  (аналог LinkedIn – прим. Ред.).

На даному етапі не потрібно замислюватися про можливі перешкоди, наприклад, про наявність доступних вакансій або про те, наймає компанія іноземців чи ні. У світі стартапів все це не такі вже великі проблеми, якщо ви дійсно підходите компанії.

Крок 3: знайдіть або створіть відповідну для себе роль

Тепер, коли ми визначилися з відповідними компаніями, настав час зайнятися пошуком або створенням відповідної вам ролі в команді.

Використовуйте всі свої канали, щоб дізнатися про відкриті вакансії. Крім традиційних сайтів вакансій, є кілька, сконцентрованих на пошукові роботи за кордоном: Jobbatical, BrainGainTechmeabroadUK Startup Jobs (Великобританія), і WorkinStartups (Канада).

Однак частіше вам доведеться створювати вакансію для себе, переконуючи керівництво компанії в тому, що ви потрібні їй.

Досліджуйте обрані компанії, продумайте презентацію і те, як ви допоможете їй домогтися поставлених цілей. Наприклад, ви хочете знайти роботу у сфері розвитку бізнесу, але в обраних вами компаніях зараз немає відкритих позицій в цій сфері або ж взагалі немає таких фахівців. Можна зустрітися із засновником або кимось із керівництва і піднести свої навички та досвід – що отримає компанія, якщо прийме вас на роботу? Якщо ви все зробите правильно, вони можуть зацікавитися, навіть якщо раніше ні про що подібне не замислювалися.

Залиште страх і купіть квитки в обрані вами міста. Нехай компанії дізнаються про те, що ви будете в цей час в місті, і використовуйте цей привід для того, щоб провести стільки зустрічей, скільки зможете. Особисті зустрічі набагато кращі, тому що це показує вашу зацікавленість. Крім того, так можна істотно прискорити процес прийняття на роботу, тому що компанія теж може захотіти провести всі необхідні зустрічі, поки ви не поїхали.

Крок 4: підготуйтеся і грамотно покажіть себе на співбесіді

Звичайно, цей етап гідний окремої статті. Крім стандартних порад щодо проходження інтерв’ю, потрібно пам’ятати, що процедура співбесіди в різних країнах може відрізнятися.

Хоча головні правила скрізь однакові (Не запізнюйтесь, дотримуйтесь дрес-коду, дізнайтеся, хто буде проводити співбесіду, розповідайте про свій досвід і т. д.), Між країнами можуть бути та істотні відмінності. Наприклад, в Бразилії прийнято перші 10-15 хвилин перед формальною співбесідою базікати на абстрактні теми, оскільки особисті та робочі відносини там дуже сильно переплітаються. У США все навпаки: співбесіду потрібно провести максимально ефективно.

Крок 5: отримаєте запрошення і готуйтеся до переїзду

Ви знайшли ідеальне місце, пройшли відбір, показали себе на інтерв’ю з кращого боку – вітаю! Тепер потрібно обговорити пропозицію про роботу, яка в різних країнах може виглядати по-різному:

  • Контракт діє до: незалежно від правил працевлаштування в конкретній країні, повноцінний контракт це завжди краще. Договір підряду гірший тим, що він зазвичай менше забезпечує ваші права і може не бути підставою для видачі вам робочої візи.
  • Зарплата: рівень зарплат в різних країнах і містах може сильно відрізнятися. Хоча корисно і правильно порівнювати запропоновану вам компенсацію з зарплатою на попередньому місці роботи, також потрібно мати на увазі поправку на загальний рівень цін. Можливо, доведеться піти на тимчасове зниження зарплати, якщо досвід буде того вартий.
  • Біржові опціони: в більшості стартапів співробітникам надається частка акцій, але кількість і тип цих акцій може відрізнятися. У деяких регіонах засновник вважає за краще зберігати більший контроль над акціями, і співробітникам дістається менше.
  • Інше: можна домовитися про інші форми компенсації (наприклад, бонуси за переїзд або премія при прийнятті на посаду) і гарантії (медична страховка або пенсія). Часто в стартапах не такий багатий соцпакет, але спробувати варто. Знову ж це залежить від конкретної країни.

Нарешті, ніхто не буде сперечатися, що процес переїзду – та ще проблема. У більшості стартапів вам навряд чи з цим допоможуть через брак досвіду і / або коштів. Не засмучуйтесь: досвід, який ви отримаєте під час роботи в стартапі та життя за кордоном буде неоціненний.

Не бійтеся відкривати нове!

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu