Новини, Поради, Продуктивність

Як відмовити друзям, які просять попрацювати безкоштовно, і не бути мудаком

09 Квітня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

«Зробиш безкоштовно? Що тобі вартує? Ми ж друзі», – як правило, нічого хорошого після цих слів не відбувається. Особливо якщо ви м’яка людина і не вмієте відмовляти. На Business News Daily вийшла стаття про те, як тактовно відмовляти друзям, які просять зробити щось безкоштовно. Публікуємо її адаптований переклад.

Зробіть знижку

Замість того, щоб пропонувати свої послуги безкоштовно, знизьте ціну (наприклад, на 20% для членів сім’ї). Так ви покажете близьким, що вони особливі, і при цьому не будете виконувати роботу за «спасибі».

«Подумайте, скільки ви можете брати з членів сім’ї, щоб відчувати, що вас і вашу роботу цінують. Подивіться на цю суму та уявіть, що працюєте над проєктом для звичайного клієнта, а не родича. Вона вас влаштовує або ви відчуваєте себе ображеним? », – міркує лайф-коуч Кейтлін Драго.

Експерт з кар’єри в Monster.com Вікі Салемі теж радить враховувати трудомісткість проєкту. Чим менше часу займе робота, тим вище знижку можна зробити. Але зниження цін всім клієнтам поголовно загрожує роботою в збиток. Не робіть знижки стороннім – тільки близьким.

Попросіть надати послугу в обмін

Є й інші способи отримати винагороду за свою працю. Наприклад, домовитися про безкоштовну рекламу або відгук. Можливо, ви письменник, а ваш знайомий – психотерапевт. Ви можете відредагувати статтю для його блогу, а він дасть коментар для матеріалу про психічне здоров’я, який ви пишете.

«Іноді можна працювати безкоштовно, якщо замість грошової компенсації ви отримаєте натомість щось інше. Але переконайтеся, що це «щось» буде вам корисно », – каже Драго.

Письменниця Емі Морін виділяє чотири випадки, коли є сенс працювати безкоштовно:

  • якщо натомість ви отримуєте онлайн-просування;
  • якщо ви набираєтесь досвіду;
  • якщо цей проєкт покращить ваше портфоліо;
  • проєкт пов’язаний з цінностями або місією, в яку вірите (наприклад, волонтерська робота в благодійній організації).

Якщо угода не пов’язана ні з одним з пунктів – не беріться за роботу.

Будьте чесними

Якщо відчуваєте себе ніяково, скажіть про це людині, яка просить вас надати послугу. Думайте в першу чергу про власні інтереси.

«Можете ввічливо відповісти одному з родичів чи друзів, який просить вас попрацювати безкоштовно, що для вас є пріоритетними платні клієнти, а час на роботу обмежений. Він може просити, не розуміючи, що вам це незручно », – радить Салемі.

Крім того, у «безкоштовного» клієнта буде справедливо попросити необхідні вам інструменти і ресурси. Ви не повинні вкладати гроші в роботу, якщо не заробляєте на цьому.

Якщо час від часу ви можете дозволити собі працювати безкоштовно – це чудово. Але не перетворюйте це у звичку і не дозволяйте іншим зловживати вашою добротою.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu