Бізнес, Історії, Люди, Новини

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу

14 Вересня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Коли технологічна компанія досягає певного успіху, імена її засновників часто стають синонімами бренду. Проте, ми забуваємо, що Стів Джобс, Тревіс Каланік і Білл Гейтс не створювали Apple, Uber і Microsoft в поодинці. Згадаймо людей, які їм в цьому допомагали.

Стів Возняк (Apple)

У 1976 році Возняк заснував Apple разом зі Стівом Джобсом. Тоді Возняк працював в Hewlett-Packard, де намагався запропонувати свій дизайн для комп’ютера. Кілька разів він отримував відмову, і тоді Джобс, який працював там влітку, запропонував йому продати повну збірку іншій компанії. У міру розвитку Apple Возняк відчув, що акцент на маркетинг заважає йому як інженеру, і в 1985 році пішов з компанії, але як і раніше залишається єдиним винахідником декількох патентів Apple, включаючи «мікрокомп’ютер з відеодисплеєи».

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, businessМаловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Пізніше він заснував ще кілька бізнесів, серед яких Electronic Frontier Foundation і Silicon Valley Comic Con. Він входить до ради директорів кількох компаній, як і раніше числиться в списку співробітників Apple і залишається її акціонером.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Рональд Уейн (Apple)

Коли в 1976 році Джобс і Возняк заснували Apple, Рональд Уейн придумав перший логотип і склав партнерську угоду, що забезпечує йому 10% в компанії. Але вже через 12 днів він вирішив, що не встигає за темпами Apple, і продав акції за $800.

На даний момент Уейн написав дві книги, має десятки патентів і продає золото, рідкісні монети і марки в своєму будинку в Неваді.

Гаррет Кемп (Uber)

Колишній CEO Uber Тревіс Каланік одного разу зізнався, що автор ідеї Uber – Гаррет Кемп. Кемп описав Каланіку концепцію, відому нам як «спільні поїздки»: він хотів створити зручний сервіс розкішних автомобілів, який не коштував би тисячу доларів за виклик. У тому ж році був запущений UberCab. Кемп створив прототип, а Каланік був притягнутий як «мегарадник» і став CEO тільки в 2010 році, коли з компанії пішов Райан Грейвс.

Зараз Кемп – інвестор, творець стартап-студії Expa, яка допомагає підприємцям-початківцям випускати нові продукти. Крім того, він запустив некомерційну організацію Camp Foundation. Він працював в раді директорів Uber до березня 2020 року. Йому належить близько 4% акцій компанії.

Ев Вільямс, Ноа Гласс і Біз Стоун (Twitter)

Джек Дорсі зіграв величезну роль у розвитку Twitter як продукту, але він не був засновником цього бізнесу. Twitter відокремився від Odeo, компанії з виробництва подкастів, яку заснували Ной Гласс і Еван Вільямс (колишній співробітник Google, який володів Blogger до того, як його продали Google).

Ідея сервісу виникла у Джека Дорсі в 2005 році, коли iTunes анонсувала платформу подкастингу для iPod. Гласс працював з Дорсі і програмістом Флоріаном Веббером над Twitter і придумав назву Twttr. В кінцевому підсумку сервіс запустився на ноутбуці Гласса IBM Thinkpad.

Ще один колишній співробітник Google Біз Стоун час від часу допомагав команді Twitter і писав деякі юридичні документи. У наступному році Вільямс викупив компанію Odeo разом з Twitter у акціонерів, переіменував її в Obvious Corp. (Яку, за його словами, він заснував разом зі Стоуном) і нібито звільнив Гласса. Найпоширеніща версія – конфлікт між Вільямсом і Глассом.

Сьогодні Стоун – бізнес-ангел і співзасновник декількох компаній. Вільямс недовго був CEO Twitter і досі володіє часткою в компанії, але тепер також є засновником і CEO платформи Medium.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Біз Стоун

Джим Маккелві (Square)

Дорсі колись писав софт для Маккелві, і після зняття Дорсі з поста CEO Twitter вони знову зустрілися.

«Ми запустили Square, тому що Джим Маккелві, наш співзасновник і мій другий бос (після моєї матері!), не міг прийняти оплату кредитною карткою за свою роботу», – написав Дорсі про Маккелві в листі засновників Square перед тим, як компанія стала публічною . Маккелві поділився своєю проблемою з Дорсі, і вони удвох придумали ідею для Square. Маккелві розробив апаратне забезпечення і магнітний зчитувач, а Дорсі написав програму.

Сьогодні Маккелві входить до ради директорів Square. З моменту заснування Square він створив ще дві компанії: LaunchCode і Invisibly.

Мартін Еберхард, Марк Тарпеннінг, Ян Райт і Джей Бі Штробель (Tesla)

Є дві версії того, як з’явилася Tesla:

  • Компанія була створена в 2003 році Мартіном Еберхардом і Марком Тарпеннінгом. Їм був потрібен великий інвестор, щоб провести раунд А. Потім до команди приєдналися Ян Райт і Джей Бі Штробель – і Еберхард успішно передав Tesla Ілону Маску в 2004 році.
  • За версією Маска, і він, і команда Tesla Motors хотіли зробити комерційно успішним електричний родстер tZero. Його виробник, AC Propulsion, відмовився випустити продукт на ринок і замість цього представив Маска і Tesla Motors. В результаті утворилася та Tesla, яку ми знаємо сьогодні.

Так чи інакше, Маск провів два раунди фінансування і очолив третій, перш ніж в 2006 році був представлений перший серійний автомобіль Tesla Roadster. І Еберхард, і Тарпеннінг пішли після того, як в 2007 році Еберхард позбувся посади CEO. Коли наступний CEO покинув свій пост, його змінив Маск.

Потім Еберхард подав до суду на Маска і Tesla, звинувативши їх в наклепі і порушенні контракту, стверджуючи, що компанія намагалася «переписати історію», відібравши у нього статус засновника. Врешті-решт він відкликав позов. Тепер у Tesla п’ять офіційних засновників.

Після Еберхард і Тарпеннінг разом працювали над рядом інших проєктів, пов’язаних з електротранспортом, в тому числі Volkswagen і SF Motors. Через рік після переходу в Tesla Райт пішов і заснував компанію Wrightspeed, яка проєктує електричні деталі для вантажівок. Джей Бі Штробель був CTO Tesla до липня 2019 року.

Боббі Мерфі (Snap)

Засновники Snap зустрілися під час навчання в Стенфордському університеті і разом створили прототип додатка, який змушував би фотографії зникати після відправки. Перш ніж був запущений Snapchat, Мерфі працював по 18 годин на день над кодом прототипу і влаштувався в реєстраційну компанію Revel Systems на базі iPad. Він залишається CTO Snap і написав велику частину коду для сьогоднішнього додатка Snapchat.

Обидва співзасновники Snap володіють майже рівним капіталом ($4,6-4,8 млрд за станом на вересень 2020 року, пише Forbes), але Мерфі вважає за краще бути менш публічним, ніж Шпігель.

Реджі Браун (Snap)

У Шпігеля і Мерфі спочатку був третій партнер – Реджі Браун. Він звернувся до Шпігеля з ідеєю додатка. Шпігель звернувся до Мерфі, тому що ні він, ні Браун не вміли писати код. За наявними відомостями, у них була неписана угода про пайове володіння і прибуток: Шпігель – CEO, Мерфі – CTO і Браун – CMO.

Браун придумав логотип додатка та його первинну назву Picaboo. Але через кілька місяців після запуску Snapchat в iTunes партнери вирішили, що внесок Брауна як CMO недостатній, і нібито змінили паролі на серверах і облікових записах стартапу.

У 2013 році Браун подав у суд на двох колишніх друзів за порушення контракту, і через рік вони прийшли до мирної угоди. Snapchat опублікував заяву, в якій говориться, що Браун дійсно був автором ідеї, йому виплатили $157,5 млн. З тих пір про Брауна нічого не чути.

Пол Аллен (Microsoft)

Білл Гейтс і Пол Аллен подружилися в старших класах і заснували Microsoft в 1975 році. Аллен придумав назву (спочатку Micro-Soft), а потім уклав угоду з IBM, що призвело до зльоту компанії.

Аллен пішов з Microsoft в 1982 році, коли йому поставили діагноз лімфома Ходжкіна. Помер у віці 65 років. Аллен був філантропом і пожертвував за своє життя понад $2 млрд.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Пол Аллен

Марк Рендольф (Netflix)

Марк Рендольф і Рід Гастінгс познайомилися, коли Pure Atria, засновником і CEO якої був Гастінгс, придбала компанію, де працював Рендольф. Гастінгс призначив Рендольфа віцепрезидентом з корпоративного маркетингу, але незабаром Pure Atria була придбана компанією Rational Software.

Рендольф був першим CEO Netflix. Він дав назву компанії, розробив бренд та інтерфейс. Спочатку Гастінгс збирався стати інвестором і членом ради директорів, але все частіше приходив в офіс, і в 1999 році обійняв посаду CEO. Рендольф сконцентрувався на розробці продукту.

Рендольф залишався в раді директорів до 2003 року. Також він був членом ради директорів і засновником ряду компаній, включаючи Looker, а також експертом з питань підприємництва та інновацій.

Макс Левчин, Люк Носек і Кен Хауері (PayPal)

Пітер Тіль познайомився з Максом Левчиним, коли той читав лекцію в Стенфорді, і вони почали разом створювати цифровий гаманець. Люк Носек навчався в Іллінойсському університеті в Урбані-Шампейні разом з Левчиним, де вони разом працювали над створенням медіакомпанії, а Кен Хауері був завербований Тілем після закінчення Стенфорда.

Тіль, Левчин і Носек заснували Confinity: компанію, яка виробляла програмне забезпечення, яке проводило платежі між портативними пристроями в 1998 році. Тіль був CEO, а Левчин – CTO. Носек був віцепрезидентом з маркетингу, стратегії і розвитку бізнесу, а Кен Хауер – CFO. Їхній продукт називався PayPal.

У 2000 році засновник X.com Ілон Маск вирішив придбати Confinity і майже відразу ж змінив Тіля на посаді CEO, а компанію переіменував в PayPal, Inc. Після того як в 2002 році eBay її купив, більша частина засновників PayPal пішла.

Хауер був директором eBay з корпоративного розвитку, але в кінці кінців повернувся до Тіля в 2004 році, щоб стати віцепрезидентом з приватних інвестицій в Clarium Capital Management. Разом з Тілем і Носеком він створив Founders Fund. Зараз Хауер – посол США в Швеції.

Носек покинув Founders Fund в 2017 році, щоб заснувати свій інвестиційний фонд Gigafund, орієнтований на SpaceX. У 2004 році Левчин заснував соціальну ігрову компанію Slide. У 2010 році Google купив її за $182 млн. Пізніше Левчин заснував HVF, яка перетворилася в фінансову технологічну компанію Affirm. Він був членом ради директорів низки компаній, включаючи Yelp і Evernote.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Макс Левчин

Дастін Московіц, Кріс Хьюз, Ендрю Макколлум і Едуардо Саверін (Facebook)

П’ять засновників Facebook разом вчилися в Гарвардському університеті. Цукерберг, який був натхненником цього проєкту, найняв для роботи сусідів по кімнаті і двох друзів. Саверін був першим інвестором Facebook.

Щоб допомогти розвитку сайту thefacebook.com (так він тоді називався), Московіц вивчив мову PHP за пару днів і став першим CTO компанії. Хьюз був прессекретарем, бета-тестером, фахівцем зі зв’язків з громадськістю, представником служби підтримки клієнтів і всім іншим, що стосувалося користувачів.

Ендрю Макколлум розробив перший логотип Facebook і працював над програмою обміну файлами Facebook під назвою Wirehog, яка так і не була впроваджена. Після запуску сайту в 2004 році Цукерберг, Хьюз і Московіц вирушили в Пало-Альто. Цукерберг і Московіц вирішили кинути Гарвард, щоб сфокусуватися на бізнесі, а Хьюз приєднався до них, коли закінчив навчання в 2006 році.

Поки вони були в Пало-Альто, Цукерберг скоротив частку акцій Саверіна до 10%, вважаючи його внесок недостатнім. Саверін подав до суду на Facebook і в результаті отримав 4% акцій компанії і сьогодні живе в Сінгапурі.

Макколлум пішов в 2006 році і в даний час є CEO інтернет-телекомпанії Philo. Хьюз покинув Facebook в 2007 році, щоб брати участь у президентській кампанії Барака Обами і займатися громадськими проєктами. Московіц пішов з Facebook в 2008 році, щоб стати співзасновником додатка Asana.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Дастін Московіц

Майк Крігер (Instagram)

Instagram зазвичай асоціюється з Кевіном Сістромом, але Майк Крігер працював в компанії ще тоді, коли Instagram називався Burbn. Коли Сістром найняв Крігера, вони вирішили прибрати більшу частину функцій сервісу і зосередитися на обміні фотографіями.

У квітні 2012 року Facebook придбав Instagram за $1 млрд. У 2018 році Сістром і Крігер раптово оголосили, що залишають посади CEO і CTO та пішли з компанії.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu