Бізнес, Історії, Люди, Новини

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу

14 Вересня, 2020

Коли технологічна компанія досягає певного успіху, імена її засновників часто стають синонімами бренду. Проте, ми забуваємо, що Стів Джобс, Тревіс Каланік і Білл Гейтс не створювали Apple, Uber і Microsoft в поодинці. Згадаймо людей, які їм в цьому допомагали.

Стів Возняк (Apple)

У 1976 році Возняк заснував Apple разом зі Стівом Джобсом. Тоді Возняк працював в Hewlett-Packard, де намагався запропонувати свій дизайн для комп’ютера. Кілька разів він отримував відмову, і тоді Джобс, який працював там влітку, запропонував йому продати повну збірку іншій компанії. У міру розвитку Apple Возняк відчув, що акцент на маркетинг заважає йому як інженеру, і в 1985 році пішов з компанії, але як і раніше залишається єдиним винахідником декількох патентів Apple, включаючи «мікрокомп’ютер з відеодисплеєи».

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, businessМаловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Пізніше він заснував ще кілька бізнесів, серед яких Electronic Frontier Foundation і Silicon Valley Comic Con. Він входить до ради директорів кількох компаній, як і раніше числиться в списку співробітників Apple і залишається її акціонером.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Рональд Уейн (Apple)

Коли в 1976 році Джобс і Возняк заснували Apple, Рональд Уейн придумав перший логотип і склав партнерську угоду, що забезпечує йому 10% в компанії. Але вже через 12 днів він вирішив, що не встигає за темпами Apple, і продав акції за $800.

На даний момент Уейн написав дві книги, має десятки патентів і продає золото, рідкісні монети і марки в своєму будинку в Неваді.

Гаррет Кемп (Uber)

Колишній CEO Uber Тревіс Каланік одного разу зізнався, що автор ідеї Uber – Гаррет Кемп. Кемп описав Каланіку концепцію, відому нам як «спільні поїздки»: він хотів створити зручний сервіс розкішних автомобілів, який не коштував би тисячу доларів за виклик. У тому ж році був запущений UberCab. Кемп створив прототип, а Каланік був притягнутий як «мегарадник» і став CEO тільки в 2010 році, коли з компанії пішов Райан Грейвс.

Зараз Кемп – інвестор, творець стартап-студії Expa, яка допомагає підприємцям-початківцям випускати нові продукти. Крім того, він запустив некомерційну організацію Camp Foundation. Він працював в раді директорів Uber до березня 2020 року. Йому належить близько 4% акцій компанії.

Ев Вільямс, Ноа Гласс і Біз Стоун (Twitter)

Джек Дорсі зіграв величезну роль у розвитку Twitter як продукту, але він не був засновником цього бізнесу. Twitter відокремився від Odeo, компанії з виробництва подкастів, яку заснували Ной Гласс і Еван Вільямс (колишній співробітник Google, який володів Blogger до того, як його продали Google).

Ідея сервісу виникла у Джека Дорсі в 2005 році, коли iTunes анонсувала платформу подкастингу для iPod. Гласс працював з Дорсі і програмістом Флоріаном Веббером над Twitter і придумав назву Twttr. В кінцевому підсумку сервіс запустився на ноутбуці Гласса IBM Thinkpad.

Ще один колишній співробітник Google Біз Стоун час від часу допомагав команді Twitter і писав деякі юридичні документи. У наступному році Вільямс викупив компанію Odeo разом з Twitter у акціонерів, переіменував її в Obvious Corp. (Яку, за його словами, він заснував разом зі Стоуном) і нібито звільнив Гласса. Найпоширеніща версія – конфлікт між Вільямсом і Глассом.

Сьогодні Стоун – бізнес-ангел і співзасновник декількох компаній. Вільямс недовго був CEO Twitter і досі володіє часткою в компанії, але тепер також є засновником і CEO платформи Medium.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Біз Стоун

Джим Маккелві (Square)

Дорсі колись писав софт для Маккелві, і після зняття Дорсі з поста CEO Twitter вони знову зустрілися.

«Ми запустили Square, тому що Джим Маккелві, наш співзасновник і мій другий бос (після моєї матері!), не міг прийняти оплату кредитною карткою за свою роботу», – написав Дорсі про Маккелві в листі засновників Square перед тим, як компанія стала публічною . Маккелві поділився своєю проблемою з Дорсі, і вони удвох придумали ідею для Square. Маккелві розробив апаратне забезпечення і магнітний зчитувач, а Дорсі написав програму.

Сьогодні Маккелві входить до ради директорів Square. З моменту заснування Square він створив ще дві компанії: LaunchCode і Invisibly.

Мартін Еберхард, Марк Тарпеннінг, Ян Райт і Джей Бі Штробель (Tesla)

Є дві версії того, як з’явилася Tesla:

  • Компанія була створена в 2003 році Мартіном Еберхардом і Марком Тарпеннінгом. Їм був потрібен великий інвестор, щоб провести раунд А. Потім до команди приєдналися Ян Райт і Джей Бі Штробель – і Еберхард успішно передав Tesla Ілону Маску в 2004 році.
  • За версією Маска, і він, і команда Tesla Motors хотіли зробити комерційно успішним електричний родстер tZero. Його виробник, AC Propulsion, відмовився випустити продукт на ринок і замість цього представив Маска і Tesla Motors. В результаті утворилася та Tesla, яку ми знаємо сьогодні.

Так чи інакше, Маск провів два раунди фінансування і очолив третій, перш ніж в 2006 році був представлений перший серійний автомобіль Tesla Roadster. І Еберхард, і Тарпеннінг пішли після того, як в 2007 році Еберхард позбувся посади CEO. Коли наступний CEO покинув свій пост, його змінив Маск.

Потім Еберхард подав до суду на Маска і Tesla, звинувативши їх в наклепі і порушенні контракту, стверджуючи, що компанія намагалася «переписати історію», відібравши у нього статус засновника. Врешті-решт він відкликав позов. Тепер у Tesla п’ять офіційних засновників.

Після Еберхард і Тарпеннінг разом працювали над рядом інших проєктів, пов’язаних з електротранспортом, в тому числі Volkswagen і SF Motors. Через рік після переходу в Tesla Райт пішов і заснував компанію Wrightspeed, яка проєктує електричні деталі для вантажівок. Джей Бі Штробель був CTO Tesla до липня 2019 року.

Боббі Мерфі (Snap)

Засновники Snap зустрілися під час навчання в Стенфордському університеті і разом створили прототип додатка, який змушував би фотографії зникати після відправки. Перш ніж був запущений Snapchat, Мерфі працював по 18 годин на день над кодом прототипу і влаштувався в реєстраційну компанію Revel Systems на базі iPad. Він залишається CTO Snap і написав велику частину коду для сьогоднішнього додатка Snapchat.

Обидва співзасновники Snap володіють майже рівним капіталом ($4,6-4,8 млрд за станом на вересень 2020 року, пише Forbes), але Мерфі вважає за краще бути менш публічним, ніж Шпігель.

Реджі Браун (Snap)

У Шпігеля і Мерфі спочатку був третій партнер – Реджі Браун. Він звернувся до Шпігеля з ідеєю додатка. Шпігель звернувся до Мерфі, тому що ні він, ні Браун не вміли писати код. За наявними відомостями, у них була неписана угода про пайове володіння і прибуток: Шпігель – CEO, Мерфі – CTO і Браун – CMO.

Браун придумав логотип додатка та його первинну назву Picaboo. Але через кілька місяців після запуску Snapchat в iTunes партнери вирішили, що внесок Брауна як CMO недостатній, і нібито змінили паролі на серверах і облікових записах стартапу.

У 2013 році Браун подав у суд на двох колишніх друзів за порушення контракту, і через рік вони прийшли до мирної угоди. Snapchat опублікував заяву, в якій говориться, що Браун дійсно був автором ідеї, йому виплатили $157,5 млн. З тих пір про Брауна нічого не чути.

Пол Аллен (Microsoft)

Білл Гейтс і Пол Аллен подружилися в старших класах і заснували Microsoft в 1975 році. Аллен придумав назву (спочатку Micro-Soft), а потім уклав угоду з IBM, що призвело до зльоту компанії.

Аллен пішов з Microsoft в 1982 році, коли йому поставили діагноз лімфома Ходжкіна. Помер у віці 65 років. Аллен був філантропом і пожертвував за своє життя понад $2 млрд.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Пол Аллен

Марк Рендольф (Netflix)

Марк Рендольф і Рід Гастінгс познайомилися, коли Pure Atria, засновником і CEO якої був Гастінгс, придбала компанію, де працював Рендольф. Гастінгс призначив Рендольфа віцепрезидентом з корпоративного маркетингу, але незабаром Pure Atria була придбана компанією Rational Software.

Рендольф був першим CEO Netflix. Він дав назву компанії, розробив бренд та інтерфейс. Спочатку Гастінгс збирався стати інвестором і членом ради директорів, але все частіше приходив в офіс, і в 1999 році обійняв посаду CEO. Рендольф сконцентрувався на розробці продукту.

Рендольф залишався в раді директорів до 2003 року. Також він був членом ради директорів і засновником ряду компаній, включаючи Looker, а також експертом з питань підприємництва та інновацій.

Макс Левчин, Люк Носек і Кен Хауері (PayPal)

Пітер Тіль познайомився з Максом Левчиним, коли той читав лекцію в Стенфорді, і вони почали разом створювати цифровий гаманець. Люк Носек навчався в Іллінойсському університеті в Урбані-Шампейні разом з Левчиним, де вони разом працювали над створенням медіакомпанії, а Кен Хауері був завербований Тілем після закінчення Стенфорда.

Тіль, Левчин і Носек заснували Confinity: компанію, яка виробляла програмне забезпечення, яке проводило платежі між портативними пристроями в 1998 році. Тіль був CEO, а Левчин – CTO. Носек був віцепрезидентом з маркетингу, стратегії і розвитку бізнесу, а Кен Хауер – CFO. Їхній продукт називався PayPal.

У 2000 році засновник X.com Ілон Маск вирішив придбати Confinity і майже відразу ж змінив Тіля на посаді CEO, а компанію переіменував в PayPal, Inc. Після того як в 2002 році eBay її купив, більша частина засновників PayPal пішла.

Хауер був директором eBay з корпоративного розвитку, але в кінці кінців повернувся до Тіля в 2004 році, щоб стати віцепрезидентом з приватних інвестицій в Clarium Capital Management. Разом з Тілем і Носеком він створив Founders Fund. Зараз Хауер – посол США в Швеції.

Носек покинув Founders Fund в 2017 році, щоб заснувати свій інвестиційний фонд Gigafund, орієнтований на SpaceX. У 2004 році Левчин заснував соціальну ігрову компанію Slide. У 2010 році Google купив її за $182 млн. Пізніше Левчин заснував HVF, яка перетворилася в фінансову технологічну компанію Affirm. Він був членом ради директорів низки компаній, включаючи Yelp і Evernote.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Макс Левчин

Дастін Московіц, Кріс Хьюз, Ендрю Макколлум і Едуардо Саверін (Facebook)

П’ять засновників Facebook разом вчилися в Гарвардському університеті. Цукерберг, який був натхненником цього проєкту, найняв для роботи сусідів по кімнаті і двох друзів. Саверін був першим інвестором Facebook.

Щоб допомогти розвитку сайту thefacebook.com (так він тоді називався), Московіц вивчив мову PHP за пару днів і став першим CTO компанії. Хьюз був прессекретарем, бета-тестером, фахівцем зі зв’язків з громадськістю, представником служби підтримки клієнтів і всім іншим, що стосувалося користувачів.

Ендрю Макколлум розробив перший логотип Facebook і працював над програмою обміну файлами Facebook під назвою Wirehog, яка так і не була впроваджена. Після запуску сайту в 2004 році Цукерберг, Хьюз і Московіц вирушили в Пало-Альто. Цукерберг і Московіц вирішили кинути Гарвард, щоб сфокусуватися на бізнесі, а Хьюз приєднався до них, коли закінчив навчання в 2006 році.

Поки вони були в Пало-Альто, Цукерберг скоротив частку акцій Саверіна до 10%, вважаючи його внесок недостатнім. Саверін подав до суду на Facebook і в результаті отримав 4% акцій компанії і сьогодні живе в Сінгапурі.

Макколлум пішов в 2006 році і в даний час є CEO інтернет-телекомпанії Philo. Хьюз покинув Facebook в 2007 році, щоб брати участь у президентській кампанії Барака Обами і займатися громадськими проєктами. Московіц пішов з Facebook в 2008 році, щоб стати співзасновником додатка Asana.

Маловідомі співзасновники найбільших технологічних компаній світу - news, people, story, business

Дастін Московіц

Майк Крігер (Instagram)

Instagram зазвичай асоціюється з Кевіном Сістромом, але Майк Крігер працював в компанії ще тоді, коли Instagram називався Burbn. Коли Сістром найняв Крігера, вони вирішили прибрати більшу частину функцій сервісу і зосередитися на обміні фотографіями.

У квітні 2012 року Facebook придбав Instagram за $1 млрд. У 2018 році Сістром і Крігер раптово оголосили, що залишають посади CEO і CTO та пішли з компанії.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu