Бізнес, Історії, Люди, Новини

«Антифейсбук»: як колишній сусід Цукерберга по гуртожитку побудував бізнес в дусі буддизму вартістю $1,5 млрд

04 Вересня, 2020

Майже десять років тому Facebook зробив Дастіна Московіца, колишнього сусіда Марка Цукерберга по гуртожитку, наймолодшим self-made мільярдером в світі. Сам Московіц на той час вже встиг вигоріти і покинути Facebook. Зараз він готується вивести на біржу свій новий проєкт – розробника софта Asana, процвітаючого завдяки буддизму, терпінню та пандемії.

У Музеї сучасного мистецтва Сан-Франциско бадьора електронна музика знаменує прибуття Дастіна Московіца. У незаправленій темно-сірій сорочці, джинсах та білих кросівках і з коротко підстриженою бородою, він з’являється на сцені і починає стрімко описувати враження від використання програми для спільної роботи Asana.

«Антифейсбук»: як колишній сусід Цукерберга по гуртожитку побудував бізнес в дусі буддизму вартістю $1,5 млрд - news, people, story, business«Антифейсбук»: як колишній сусід Цукерберга по гуртожитку побудував бізнес в дусі буддизму вартістю $1,5 млрд - news, people, story, business

На календарі 16 липня, але самого Московіца в цей день немає в музеї. У розпал епідемії коронавірусу в Каліфорнії він записав свою п’ятихвилинну доповідь в порожньому приміщенні і транслював її на YouTube. Але це не має значення: у всякому разі, відсутність аудиторії комфортна для стриманого і скромного підприємця, який коротко викладає своє бачення майбутнього роботи в стилі Asana.

36-річний Дастін Московіц, який володіє статками в $14,2 млрд, найбільш відомий як соратник Марка Цукерберга і співзасновник Facebook. У 2011 році він став наймолодшим мільярдером в світі і утримував цей статус кілька років. Останні років десять після відходу Московіца з Facebook про нього було мало що чути: разом з ще одним засновником Asana, 37-річним Джастіном Розенстейном, він без зайвого шуму працював над вирішенням давньої проблеми – як зробити так, щоб люди не витрачали стільки зусиль даремно на те, щоб робота була виконана.

«Ми були шоковані і роздратовані, коли зрозуміли, скільки нашого часу йде на спроби домогтися ясності і взаєморозуміння в колективі», – каже Московіц Forbes по відеозв’язку.

Asana – додаток, який створено для вирішення давньої проблеми: зменшити кількість мета-роботи навколо основної роботи.

Сьогодні програмою Asana, щоб повернути контроль над своїм робочим днем, користуються співробітники більш ніж 75 000 компаній і організацій, включаючи AT&T, Google і NASA. Програма управляє всіма завданнями: від написання звіту до планування заходу. Скоро додаток на основі штучного інтелекту почне навіть складати розклад на день і пропонувати способи ефективніше планувати робочий час.

Московіц, колись глибоко занурений в культуру Facebook з її девізом «рухайся швидко і руйнуй перешкоди», послідовно відмовлявся від характерної для Кремнієвої долини напористості. Тепер він будує Asana з більшою обережністю. Щоб не стати черговим «єдинорогом»-одноденкою, Asana зосереджена на довгостроковій стійкості і дотримується старого правила про те, що число співробітників не повинно виростати більше ніж в два рази за рік.

«Антифейсбук»: як колишній сусід Цукерберга по гуртожитку побудував бізнес в дусі буддизму вартістю $1,5 млрд - news, people, story, business

Дастін Московіц

Оцінена в $1,5 млрд в листопаді 2018 року, Asana веде справи без галасу або гучних раундів фінансування. Цим вона різко відрізняється від своїх конкурентів – компанії monday.com, що займається питаннями управління командою і недавно оціненої в $2,7 млрд, і додатка для заміток Notion, що оцінюється в $2 млрд. Частково причина цього в тому, що на чолі Asana стоїть гендиректор- інтроверт. Московіц зізнався, що погодився дати Forbes велике інтерв’ю тільки з однієї причини – тому що керівники його PR-відділу пообіцяли, що до кінця року йому більше не доведеться давати ніяких інтерв’ю.

«На те, щоб розігнатися, потрібен час, – каже Московіц, спростовуючи припущення, ніби він навмисно повільно розвиває бізнес. – Мета полягала в тому, щоб діяти швидко, але швидко в довгостроковій, а не короткостроковій перспективі. Тепер ми пожинаємо те, що посіяли».

Asana дійсно набирає швидкість. Все свідчить про те, що цей рік, частково завдяки пандемії і змінам в організації корпоративної роботи, компанія закінчить з рекордними показниками. Asana відмовилася прокоментувати фінансові результати, тому що зараз вона переживає період тиші перед IPO, яке, ймовірно, відбудеться цієї осені. З лютого трафік на її сайті виріс на 24%. У серпні Asana подала в Комісію з цінних паперів і бірж документи, в яких повідомила про виручку в $142,6 млн за звітний рік, що на 86% більше, ніж роком раніше. Виручка за квартал, що закінчився 30 квітня, склала $47,7 млн ​​- це на 70% більше, ніж рік тому. Це дозволило Asana зайняти 17-е місце в нашому рейтингу 100 найбільших світових приватних компаній у сфері хмарних технологій. Роком раніше вона займала 41-е місце.

Московіцу було всього 19 років в 2004 році, коли він допомагав своєму сусідові по гуртожитку в Гарварді Марку Цукербергу створювати Facebook. Півтора роки потому він слідом за Цукербергом кинув навчання і переїхав в Кремнієву долину. У 23 роки він був виснаженим керівником відділу розробки в одній з найбільш швидкозростаючих ІТ-компаній в історії. Тоді він познайомився з Розенстейном, який був на рік старший і якого Facebook переманив з Google на початку 2007 року. Син психіатра і вчительки з невеликого містечка у Флориді, Московіц був відомий в Facebook завдяки марафонам з програмування значною тривалістю, але в іншому вважав за краще залишатися в тіні. З товариським, артистичним і талановитим Розенстейном – уродженцем Затоки і випускником Стенфорда, який брали участь в розробці чату в Gmail, у нього склалася відмінна команда.

У той час Московіц днями і ночами створював простий диспетчер задач для продуктової команди Facebook, щоб вони могли відслідковувати прогрес у своїх проєктах. Розенстейн розповів йому, що працював над схожим внутрішнім інструментом в Google. Об’єднавши зусилля, наступні кілька місяців вони присвячували весь час роботи над інструментом Tasks, який почали використовувати по всьому Facebook для створення розкладу, управління продуктами і навіть частково інвентаризації офісного обладнання. Незабаром вони переконалися, що для того, щоб по-справжньому розробляти інструменти, які їх цікавили, їм потрібно було залишити Facebook. «Ми були впевнені, що в майбутньому з’явиться щось, подібне Asana, навіть якщо не ми це створимо», – каже Московіц.

Цей проєкт не був модним, як соціальна мережа, або амбітним, як ракети або штучний інтелект. Але навіть успішним космічним компаніям і некомерційним організаціям, які займаються боротьбою з різними захворюваннями, потрібно координувати роботу співробітників. Asana, яку засновники і палкі шанувальники йоги назвали словом з санскриту, що означає «впорядкування», могла допомогти їм усім. «Здавалося, ми не можемо відмовитися від такої можливості», – каже Розенстейн.

Розмістившись в тісному офісі в східній частині району Мішн в Сан-Франциско, Московіц і Розенстейн отримали посівне фінансування від ключових осіб IТ-еліти Затоки, в числі яких були ветерани Facebook Марк Цукерберг, Шон Паркер і Пітер Тіль. Однак багато з них потай були налаштовані скептично, розповідає друг Московіца Ерік Різ, автор книги «Бізнес з нуля. Метод Lean Startup для швидкого тестування ідей і вибору бізнес-моделі»:« Здавалося, що у цієї ідеї не буде великого успіху».

Звільнившись від типової для стартапу потреби в залученні коштів, Московіц і Розенстейн місяцями писали код і розмовляли з потенційними клієнтами, а в листопаді 2011 року представили першу версію продукту. На перші пів року підприємці надавали продукт безкоштовно. Їх мета полягала в тому, щоб виробити у користувачів звичку, а потім продати преміумверсію дорожче. Саме такий «фріміум» -модель з великим успіхом користуються Dropbox і Zoom.

Asana представила платну версію продукту в 2012 році (зараз місячна підписка коштує $10,99 на особу), але відмовилася від найму численної команди менеджерів з продажу та вирішила шукати клієнтів переважно за допомогою дешевих способів пошукової оптимізації та сарафанного радіо. Asana налагодила контакт з чиказьким розробником софту для онлайн-маркетплейсов G2, коли її новий директор з маркетингу захотів відстежувати цілі своєї команди по трафіку і виручці: в результаті сервісом Asana почали користуватися 250 співробітників компанії по всьому світу. У Viessmann, німецького виробника газових котлів, який тепер є одним з найбільших клієнтів, більше 2500 працівників поєднують інструменти Asana з продуктами Google. Подібна гнучкість і стала ключем до успіху Asana.

Тим часом, Московіц і Розенстейн присвятили час вдосконаленню їх ідеалізованої корпоративної культури. За минулі роки вони розмовляли з експертами, запрошували тренерів і найняли менеджера з питань різноманітності та інклюзії та «главу по людям», щоб все зробити правильно. Московіц, який багато років вивчав буддизм і стратегії лідерства, зобразив структуру компанії у вигляді дерева, а себе поставив вниз. Asana уникає традиційних назв керівних посад та замість цього робить співробітників главами по конкретній темі або напрямку бізнесу. Московіц вважає, що було б правильно, якби компанія, яка займається підвищенням якості командної роботи, і сама б вкладалася в цей напрямок: «Ми хочемо втілювати в життя те, що ми проповідуємо, знаходити кращі практики і передавати їх».

«Антифейсбук»: як колишній сусід Цукерберга по гуртожитку побудував бізнес в дусі буддизму вартістю $1,5 млрд - news, people, story, business

Джастін Розенстейн

В процесі Московіц ще й виріс як лідер. Відомий своєю запальністю під час роботи в Facebook в двадцять років, він, за його словами, навчився не хвилюватися так сильно через невдачі. Він наводить висловлювання експерта з усвідомленості Джона Кабат-Цинн: «Ви не можете зупинити хвилі, але ви можете їх осідлати».

«П’ять-шість років тому ми обговорювали ідею, ніби у кожного є внутрішній вік, в якому вони залишаються все життя, – каже Скотт Фінікс, засновник стартапу Vicarious, який займається штучним інтелектом і залишається єдиним об’єктом інвестицій Московіц. – Я запитав Дастіна, який його внутрішній вік, і він сказав, що йому, напевно, десь 112 років».

У 2019 Московіц витримав ще одне випробування, коли Розенстайн відійшов від управління повсякденною діяльністю компанії заради позиції з частковою зайнятістю в раді директорів. Московіц зайняв місце, що звільнилося: тепер він був не просто гендиректором Asana, але і її єдиною особою. Його наступний великий крок полягає в тому, щоб вивести компанію на біржу. 24 серпня Asana подала відповідну заяву регулятору. Зараз Московіц готується до переговорів з інвесторами, які мали пройти вже в перший тиждень вересня. Джерела, близькі до мільярдера, повідомляють, що його плани вивести компанію на біржу викликані його бажанням допомогти співробітникам і домогтися успіху не для власного самолюбства, але для корпоративної моделі Asana. Не те щоб Московіц потребував грошей. «Думаю, я жодного разу не чула, щоб він говорив про прибуток», – розповідає Діана Чепман, тренер з лідерських навичок, яка консультує не тільки Московіца і його команду керівників, але також його матір і дружину Кері Тьюн. Тьюн, колишній репортер The Wall Street Journal, зараз керує благодійною діяльністю сім’ї – подружжя підписало Клятву дарування. «З тим багатством, яке заробив Дастін, він вважає своїм обов’язком по відношенню до оточуючих зробити все, що в його силах».

Московіц каже, що, оскільки багато клієнтів звертаються до Asana за підтримкою, зараз у нього більше мотивації ходити на роботу, ніж десять років тому, коли бізнес був крихітним стартапом.

«Якби ця проблема не була варта рішення або не являла собою прибутковий бізнес, я б просто зупинився, – каже він. – Зараз дуже вдалий момент для нашої місії, і ця можливість надає нам енергії».

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu