Історії, Новини, Стартапи, Технології

Як WeChat став одним з найпопулярніших додатків в світі – і мішенню для Трампа

28 Жовтня, 2020

Соціальна мережа WeChat – найпопулярніший мобільний додаток в Китаї, у якого 1,2 млрд активних користувачів. На початку серпня президент США Дональд Трамп підписав указ про заборону WeChat. Потім Федеральний суд США тимчасово скасував рішення президента, але що чекає американських користувачів додатка, поки невідомо.

Експерт з цифрових медіа та доцент Вашингтонського університету Хуатун Сунь розповідає, що означає WeChat для китайців і чим загрожує можлива заборона застосування в США.

Хоча виконання указу Трампа про заборону WeChat тимчасово (тимчасово) припинено, адміністрація президента США наполягає на забороні соцмережі.

На думку Трампа, WeChat загрожує національній безпеці країни, тому що «автоматично накопичує великі обсяги інформації». В результаті у Компартії Китаю може бути доступ до персональних даних американців, вважає глава Білого дому. Як зазначається в указі президента США, це дозволяє Китаю відстежувати місце розташування федеральних службовців і контрактних робочих, створювати досьє з персональної інформації для шантажу і проводити промислове шпигунство.

Указ Трампа викликав серйозне занепокоєння у вихідців з Китаю та Південно-Східної Азії, які проживають в США. Вони переживають, що не зможуть підтримувати зв’язок з родичами та друзями. WeChat – найпопулярніша соціальна мережа в Китаї та незамінний спосіб спілкування для представників китайської діаспори в різних країнах світу.

WeChat використовують для спілкування, обміну новинами, знайомств і зв’язку з родичами з Китаю. Під час пандемії додаток допомагає китайсько-американським сімейним магазинам, невеликим ресторанам та індивідуальним підприємцям зв’язуватися з клієнтами і приймати замовлення від етнічних спільнот.

Є дві версії WeChat, що працюють з різних серверів даних: Weixin для користувачів материкової частини Китаю і WeChat – міжнародна версія для іноземних користувачів. На сьогодні Weixin і WeChat в сукупності налічують близько 1,21 млрд активних користувачів на місяць. Серед месенджерів аудиторія більше тільки у WhatApp і Facebook Messenger: 2 млрд і 1,3 млрд користувачів відповідно. Але WhatApp і Facebook Messenger заблоковані в Китаї, тому WeChat виявляється чи не єдиним засобом зв’язку для китайців.

У чому секрет успіху WeChat?

Крім відсутності альтернатив, є ще одна причина глобального успіху WeChat: розробники та дизайнери додатку врахували особливості китайської культури, в тому числі її стриманий характер.

На відміну від Facebook Messenger, WhatsApp і Line, в WeChat можна побачити статус користувача, а повідомлення не позначаються як прочитані. За словами одного з дизайнерів WeChat, користувачі начебто надягають «плащ-невидимку з Гаррі Поттера»: вони можуть прочитати повідомлення, але відповісти на нього відразу – і про цю затримку ніхто не дізнається.

Культурні особливості враховувалися і при розробці мобільних платежів у WeChat. Ця функція виконана в форматі «червоних конвертів»: за традицією в Китайський Новий рік працівники дорослі дарують старшим родичам і дітям хунбао – червоні конверти з грошима і побажаннями.
У тому числі завдяки відсиланню до древньої китайської традиції платіжна система WeChat Pay отримала мільйони користувачів за короткий час. У піковий день після запуску функції було відправлено 16 млн червоних конвертів, а кількість користувачів WeChat Pay зросла з 30 млн до 100 млн за місяць. У четвертому кварталі 2019 роки кількість активних користувачів WeChat Pay досягло 800 млн осіб.

Звичайно, WeChat не ідеальний – наприклад, багато хто вказує на цензурування контенту. Але цензура є і в американської соцмережі Facebook. Фахівці з кібербезпеки ставлять питання: чи дійсно заборона WeChat захистить національну безпеку США або ефект від блокування програми буде мінімальним? При цьому вже є реальні наслідки заборони, яка поки що навіть не набрала чинності. Так, американська нафтова компанія Chevron попросила співробітників по всьому світу видалити додаток.

У WeChat сьогодні немає альтернатив для вихідців з Китаю, тому він став життєво важливим каналом зв’язку з співвітчизниками і близькими.

Багато представників китайської діаспори зіткнулися з дилемою: закордонні месенджери заборонені в Китаї, а китайський месенджер ризикує опинитися під забороною в США. Крім того, заборона соцмережі стане величезним ударом для емігрантів, які використовують WeChat, щоб подолати мовні та культурні бар’єри та побудувати бізнес в США.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu