Кар'єра, Новини, Поради

Успіх або провал? 8 ознак того, що ви пройшли співбесіду (та 4 – чому ні)

01 Квітня, 2021

Щойно завершилося співбесіду на вакансію, від якої ви в захваті. І здається, що все пройшло добре. Але чи так це насправді?

Тепер, коли є час перевести дух і подумати про те, що трапилося, в гру вступають замішання і невпевненість в собі. Ви гризете нігті і згадуєте кожну свою відповідь, недбале зауваження і вираз обличчя співрозмовника, намагаючись зрозуміти, чи варто чекати запрошення на наступне інтерв’ю.

Ви не самотні – таке буває з кожним. Пошук роботи сповнений невизначеності, і що в голові у інтерв’юера, вгадати неможливо. Видання The Muse опубліковало кілька ознак, які вкажуть на те, що ви були надзвичайні (або, навпаки, підкажуть, що бесіда пройшла не дуже успішно). 

8 ознак того, що ви пройшли співбесіду

Спочатку все-таки варто зробити застереження: коли мова йде про співбесіду, не можна говорити про якісь надійні знаки. Ті, які я зараз будуть описуватись, в цілому позитивні, але це зовсім не гарантія успіху. Так само як і їх відсутність під час співбесіди – не катастрофа. Завжди є винятки.

Зрозуміло? Добре. А тепер давайте поговоримо про ознаки того, що ви, ймовірно, зачепили інтерв’юера і стали на крок ближче до отримання цієї роботи.

1. Співбесіда тривала довше, ніж планувалося

Зустріч повинна була тривати півгодини, але розтяглася на 45 хвилин або годину. Швидше за все, інтерв’юер зацікавився вами і був дуже захоплений тим, що ви розповідали.

«Коли я розумію, що людина нам не підходить, я не хочу витрачати її час і зазвичай завершую розмову точно в призначений час, – каже колишній рекрутер, кар’єрний тренер Емілі Ліу. – Але якщо ми бачимо блискучого кандидата, то намагаємося витратити додатковий час і дізнатися все, що нам потрібно знати, щоб прийняти обгрунтоване рішення».

2. Мова тіла інтерв’юера була позитивною

Невербальна комунікація, особливо мова тіла, має велике значення, говорить колишній віце-президент по залученню талантів в Hearst Magazines Еліот Каплан. «Здається, рекрутеру цікавий діалог? Він нахиляється вперед, коли ви говорите щось особливо гостре? Посміхається? Є у нього в очах іскра?»

Ці типи сигналів важче вловити під час відеоінтерв’ю, але можна звернути увагу на дещо інше. Наприклад, добре, якщо інтерв’юер часто дивиться в камеру і сидить прямо, а не розвалившись на стільці.

3. Розмова протікала природно

Про це легко забути, коли ваші нерви на межі, але співбесіда насправді – це просто розмова між людьми. Каплан пояснює, що якщо ваша взаємодія виглядала більше як природна дискусія, а не як допит, то це хороший знак. Ввічлива світська бесіда і дружній обмін репліками говорять про те, що інтерв’юер не тільки зацікавився вами, а й відчув певний рівень комфорту.

Але при цьому майте на увазі, що деякі компанії проводять строго структуровані співбесіди з заданими списками питань, щоб відповідати критеріям різноманітності та інклюзії або дотриматись інших принципів компанії, тому не турбуйтеся, якщо вам здасться, що інтерв’юер дотримується сценарію.

4. Вам задавали додаткові питання

Зацікавлені інтерв’юери намагаються отримати більш глибокі відповіді на питання. «Ставлять вони уточнюючі питання, засновані на тому, що ви говорите? Або здається, що вони просто йдуть за списком обов’язкових питань?», – каже Каплан.

Спроба отримати додаткові подробиці – хороший знак, навіть якщо в поточний момент це трохи лякає. Однак, якщо співрозмовник просто повторює те саме запитання, яке вже поставив, це ознака того, що ви дали недостатньо інформації в своїй первісній відповіді.

5. Вони хочуть, щоб ви познайомилися з іншими членами команди

«Коли вас просять зустрітися з іншими членами команди або з босом, що з самого початку не було заплановано, це дуже сильний показник того, що вони в захваті», – каже Ліу. Швидше за все, «вони вважають, що ви ідеально підходите, і хочуть познайомити вас з іншими впливовими людьми, щоб прискорити процес затвердження кандидатури».

Це не найпоширеніший сценарій, особливо якщо співбесіда проводиться віртуально, тому не сприймайте негативно зустріч тільки зі заздалегідь обумовленим співрозмовником. Однак, якщо hr-менеджер згадує, що хоче познайомити вас з начальником, керівником відділу або іншою особою, яка приймає рішення (навіть якщо не прямо зараз), можете поставити галочку в стовпчик «позитивні ознаки».

6. Інтерв’юер «продає» вам роботу і компанію

Ми іноді забуваємо, що співбесіда – це двосторонній процес. Роботодавець оцінює, чи підходите ви для посади і компанії, але і ви збираєте додаткову інформацію, щоб зрозуміти, чи хочете працювати в цьому місці.

І якщо інтерв’юер активно «продає» вам роботу – розповідаючи про можливості для зростання, пільги, корпоративну культуру, методи заохочення та багато іншого, – це ознака того, що він хоче зацікавити вас цією посадою. Також зверніть увагу, чи запитують вас про процес пошуку роботи і про те, чи ходили ви на співбесіди до інших роботодавців. Можливо, вони оцінюють конкурентоспроможність пропозиції, яку їм потрібно зробити.

7. Інтерв’юер надав послідовність наступних кроків

Потрапити на цю співбесіду – вже велика справа, але це всього лише один крок в процесі прийому на роботу. Якщо співрозмовник докладно розповів про послідовність кроків при прийомі на роботу і про те, чого очікувати далі, це означає, що він зацікавлений в вас і хоче, щоб ви були в курсі подальшого розвитку подій.

Це не просто дає привід для оптимізму, але і багато говорить про самого роботодавця: в компанії є чіткий і організований процес співбесіди, і вони цінують прозорість для кандидатів (і, ймовірно, для співробітників теж).

8. Швидка відповідь на повторний електронний лист

Знаючи, як важливо написати лист подяки після співбесіди, ви слідуєте цій пораді та відправляєте дружнє, персоналізоване послання. І майже відразу ж отримуєте відповідь, в якому висловлюється подяка за приділений час і повідомляється, що з вами скоро зв’яжуться.

Швидка відповідь – підтвердження того, що ваша кандидатура знаходиться в пріоритеті. Що може бути краще? Тільки отримати лист про подальші кроки ще до того, як ви встигнете натиснути кнопку «відправити» у власному подячному листі.

Ви пройшли співбесіду – що тепер?

Ви поставили галочки навпроти деяких (а, можливо, навіть всіх) вищеперелічених ознак і тепер впевнені, що можете розраховувати на просування вперед в цьому процесі. Ось дещо, що потрібно зробити, щоб максимально використовувати цей імпульс:

  • Знайдіть хвилинку, щоб відсвяткувати – ви це заслужили!
  • Надішліть лист подяки, якщо ще не зробили цього. За даними опитування, 80% hr-менеджерів вважають, що ці повідомлення в деякій мірі корисні кандидатам при розгляді.
  • Запишіть важливу інформацію, яку отримали, а також деякі основні моменти та історії, розказані під час співбесіди. Якщо ви підете далі, то буде непогано освіжити в пам’яті ці деталі.

Не вважайте себе фаворитом, поки не отримаєте підтвердження, що пройшли цей етап. Впевненість – це прекрасно, але не потрібно забігати далеко вперед, а потім розчаровуватися.

4 ознаки того, що співбесіда пройшла не так добре

А тепер давайте поговоримо про зворотну сторону: у вас з’явилося відчуття, що, можливо, співбесіда пройшла не дуже добре. Якщо підтверджується щось з ознак, перерахованих нижче, то, можливо, вам варто продовжити пошук і готуватися до співбесід з іншими роботодавцями.

Пам’ятайте, що ці ознаки не однозначні, і єдиний спосіб дізнатися напевно – отримати ввічливий електронний лист з відмовою або із запрошенням на другу співбесіду.

1. Інтерв’юер не приділяв вам уваги

За словами Каплана, якщо співрозмовник подумки перебуває десь в іншому місці або ви помічаєте, що він дивиться на інший екран під час відеоінтерв’ю, ймовірно, він не зацікавлений або не залучений в розмову.

Втім, цілком можливо, що він просто побіжно переглядає ваше резюме або свій список питань для співбесіди. Так що не надавайте надто великого значення короткому відволікання або розриву зорового контакту. Зовсім інша справа – відсутність залученості в розмову в цілому.

2. Ви не обговорили подальші дії

Інтерв’юер не надав жодної інформації про те, що буде далі, коли буде прийматися рішення про прийом на роботу або чого можна очікувати після закінчення співбесіди.

Цілком ймовірно, що він просто забув – або чогось не знає (що може бути негативним сигналом) – але це може означати і те, що вам нічого не світить, а співрозмовник не вважав за необхідне вдаватися в подробиці.

3. У вас не було можливості поставити запитання

«Якщо запланований час ще не минув, а інтерв’юер перериває співбесіду, він, можливо, вже прийняв рішення продовжити пошук, – каже Ліу. – Співбесіда – це вулиця з двостороннім рухом, і позитивний досвід дозволить обом сторонам більше дізнатися один про одного».

Якщо вам була надана можливість задати питання, але інтерв’юер відповів коротко і розпливчасто, це також не дуже хороший знак для вашої кандидатури. Або показує, що роботодавець не схильний до ввічливого та прозорого спілкування.

4. Співбесіда закінчилася раніше

Якщо тривала співбесіда – хороший знак, то її дострокове завершення – зазвичай знак поганий.

Але і тут можуть бути виключення. Можливо, вони вирішили, що ви відмінно підходите, і не відчували необхідності затягувати співбесіду без потреби. Щоб отримати більш точне уявлення про те, як пройшла співбесіда, оцінюйте цей сигнал в поєднанні з іншими тривожними знаками.

Ви провалили співбесіду – що тепер?

Отже, всі ознаки вказують на те, що співбесіда пройшла не так добре, як ви сподівалися. Справи не дуже добрі, але це не означає, що потрібно записати собі на рахунок ще один провал і умити руки. Можливо, ви занадто суворі до себе і співбесіда пройшла вдаліше, ніж здається суворому внутрішньому критику.

Тим не менш, ви можете зробити ще дещо, щоб максимально використовувати цей досвід:

  • Дозвольте собі відчути розчарування – це абсолютно нормально.
  • Надішліть лист подяки. Це завжди розумний хід, незалежно від того, як пройшла співбесіда.
  • Обміркуйте своє інтерв’ю і зробіть замітки про те, як можна краще підготуватися і що зробити інакше під час майбутніх співбесід.

Пам’ятайте, кожна співбесіда – незалежно від того, чи пішла вона під укіс або пройшла дуже добре – це шанс чогось навчитися. Так що зробіть висновки, і тоді ви будете готові використовувати будь-яку можливість, яка з’явиться в наступний раз.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu