Бізнес, Історії, Новини, Технології, Топ

Apple: історія компанії від самого початку до наших днів

09 Серпня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Історія Apple починається з одного гаража і трьох друзів. Два Стіва – Джобс і Возняк – мабуть, найбільш помітні засновники компанії. Але без їхнього друга Рональда Вейна, швидше за все, не було б iPhone, iPad та iMac. Детально розповідаємо історію Apple – від випуску перших персональних комп’ютерів Apple I і Apple II до перетворення у всьому відомого технологічного гіганта.

Створення стартапа: зборка комп’ютерів в гаражі

Джобс і Возняк познайомилися в 1971 році через спільного друга Білла Фернандеса, який згодом став одним з перший співробітників Apple. Вони порозумілися завдяки спільному інтересу до технологій і пранкам. Разом Джобс і Возняк відвідували клуб комп’ютерних ентузіастів Homebrew Computer Club, який збирався в Менло-Парк в Каліфорнії з 1975 року. Там Возняк вперше побачив мікрокомп’ютер Altair від MITS і надихнувся підходом компанії «зроби сам» (Altair продавався як набір комплектуючих). Йому захотілося створити щось більш просте для споживача.

Apple: історія компанії від самого початку до наших днів - home-top, tech, news, story, businessApple: історія компанії від самого початку до наших днів - home-top, tech, news, story, business

Так Возняк зібрав перший комп’ютер з клавіатурою, схожу на друкарську машинку. Замість екрану до нього можна було підключити звичайний телевізор. Винахід,який пізніше отримав назву Apple I, став прототипом сучасного комп’ютера. Однак Возняк не прагнув змінити світ своєю розробкою – він просто хотів похвалитися тим, як багато йому вдалося зробити з такою невеликою кількістю ресурсів.

Джобсу сподобався винахід Возняка, і він продав свій мікроавтобус VW, щоб профінансувати його виробництво. Возняк продав свій калькулятор HP (в той час він коштував дорожче, ніж сучасні аналоги), та 1 квітня 1976 року разом з Рональдом Вейном вони заснували Apple Computer Inc.

Вихід першого комп’ютера від Apple – Apple I

Возняк збирав кожен комп’ютер власноруч. Він хотів продавати їх дорожче вартості комплектуючих, щоб компенсувати витрати. Але у Джобса були плани побільше. Він уклав угоду з Byte Shop в Маунтін-В’ю, Каліфорнія, на поставку 50 комп’ютерів по $500 кожен. З націнкою магазину Apple I продавався за $666,66. Легенда свідчить, що Возняк просто любив повторювати числа і не знав зв’язку з «числом диявола».

Byte Shop ризикував: Apple I не випускався у великій кількості, а у самій Apple Computer Inc не вистачало ресурсів для виконання замовлень. Компанія Atari, в якій працював Джобс, вимагала оплачувати всі придбані компоненти відразу, а банк відмовив йому в кредиті. Друг його батька запропонував йому $5 тисяч, але цього було недостатньо.

Зрештою саме угода з Byte Shop допомогла компанії отримати 30-денний кредит на комплектуючі у Cramer Electronics. За цей час Джобс розраховував виробити достатню кількість комп’ютерів, щоб розплатитися за рахунок виручки від продажів. Рональду Вейну ідея здавалася занадто ризикованою, тому через 12 днів після запуску компанії він продав свою частку всього за $500.

Інвестори і перший успіх

Сім’я і друзі Стівів збиралися за обіднім столом і допомагали їм збирати комп’ютери. Після перевірки на справність Джобс відвозив їх у Byte Shop. Незважаючи на численні недоліки, Apple I все ж мав успіх і випускався з квітня 1976 року до вересня 1977 року. Всього було продано близько 200 одиниць.

Згодом Apple I стали об’єктами колекціонування. У жовтні 2014 року один робочий комп’ютер був проданий на аукціоні за $905 тисяч.

Завдяки успіху Apple I Джобс і Возняк зважилися на створення наступної моделі. Apple Computer Inc був зареєстрований 3 січня 1977 року. Мультимільйонер Майк Марккула, зацікавлений Apple I, надав компанії необхідне фінансування і знання про бізнес. Марккула став третім співробітником Apple і володів однією третиною частки.

Вихід другого комп’ютера від Apple – Apple II

У квітні 1977 року на виставці West Coast Computer Faire був представлений Apple II. Як і попередній комп’ютер Apple, це був по-справжньому інноваційний пристрій. Він пропонував:

 • кольорову графіку;
 • накопичувач на магнітній стрічці (який пізніше був замінений на 5,25-дюймові дискети);
 • обсяг пам’яті в розмірі 64K в топових моделях;
 • NTSC-дисплей з роздільною здатністю 280 x 192.

Однак таких характеристик було недостатньо, щоб виправдати вартість в $1300.. Лише кілька місяців по тому представився ідеальний спосіб: інноваційна програма для створення електронних таблиць і обчислень VisiCalc, сумісна з Apple II. Завдяки цьому новинка змогла перевершити лідерів ринку Tandy і Commodore PET. На думку самої Apple, програма принесла п’яту частину продажів всіх пристроїв цієї серії.

Apple: історія компанії від самого початку до наших днів - home-top, tech, news, story, business

Але звичайно, Apple II не вдалося б досягти успіху, якби він не відповідав вже встановленим в той час високим стандартам компанії. Протягом 16 років було вироблено майже шість млн копій Apple II, що стало другим великим успіхом. Однак найкращі дні ще були попереду.

До 1978 року у Apple вже був свій офіс з кількома співробітниками. У наступні роки доходи компанії стрімко росли, подвоюючи кожні чотири місяці. З вересня 1977 року по вересень 1980 року річні продажі Apple виросли з $775 тисяч до $118 млн (середньорічний темп зростання – 533%).

Apple вийшла на біржу 12 грудня 1980 року вартістю $22 за акцію. За даними EDN Network, акції компанії вартістю $4,6 млн були моментально розпродані та принесли більше капіталу, ніж будь-яка інша IPO з моменту виходу Ford Motor Company в 1956 році. Після цього найбільший акціонер Apple Стів Джобс отримав стан в розмірі $217 млн.

Провальні розробки від Apple

У 1979 році Джобсу і декільком співробітникам Apple було дозволено відвідати науково-дослідний центр Xerox PARC в Пало-Альто, Каліфорнія. Він відомий завдяки розробці лазерного принтера, комп’ютерної миші, мережі Ethernet та іншим технологічним досягненням. В обмін Apple надала Xerox можливість купити 100 тисяч акцій компанії вартістю $10 за штуку.

До 1980 року IBM і Microsoft займали все більшу частку ринку. Щоб конкурувати з цими компаніями в сфері корпоративних обчислень, в той же рік Apple випустила Apple III. Однак новинка не отримала успіху через помилки проєктування. Щоб зробити комп’ютери менш гучними, Джобс запропонував прибрати вентилятори та вентиляційні отвори, через що вони перегрівалися.

Під час перебування в лабораторіях Xerox PARC Джобс переконався: у всіх майбутніх комп’ютерах має бути графічний користувальницький інтерфейс (Graphical User Interface, GUI), аналогічний тому, що сьогодні використовується повсюдно. Він відразу приступив до розробки GUI для комп’ютера Apple наступного покоління – Apple Lisa.

Однак в подальшому Джобс був виключений з команди Lisa через внутрішні розбіжності та приєднався до іншого проєкту по розробці бюджетного комп’ютера Macintosh. Lisa був випущений в 1983 році і продавався дуже погано через високу ціну і обмеженої підтримки ПЗ.

Проєкт Macintosh і його провал

Після того, як Джобса виключили з команди Lisa, він очолив розробку Macintosh. До цього дня Macintosh відомий як самий зручний у використанні, а також перший персональний комп’ютер з вбудованим графічним інтерфейсом і мишею, що вийшов на масовий ринок.

На відміну від Lisa, Macintosh став справжнім успіхом завдяки активній маркетинговій кампанії. Особливо знаменитий культовий рекламний ролик «1984», знятий Рідлі Скоттом, який транслювався під час Супербоула.

Незважаючи на те, що графічне обладнання було дуже дорогим, Apple вирішила продавати Macintosh за більш доступною ціною для звичайних користувачів. Дизайнерів залучили чорно-біла графіка і візуальні можливості пристрою. З цих же причин Macintosh став особливо популярним на ринку настільних видавничих систем. До того ж він був досить портативним завдяки спеціальній ручці для перенесення.

Macintosh надійшов у продаж в січні 1984 року за $2495 – гарне співвідношення ціни і якості, але все ж недешево. До початку травня 1984 року був продано 70 тисяч одиниць завдяки рекламному ролику «1984».

У 1983 році, незадовго до випуску Macintosh, Джобс найняв Джона Скаллі в якості нового CEO Apple, так як другий CEO Марк Марккула вирішив піти на пенсію. У той час Скаллі був наймолодшим CEO Pepsi, але Джобс переманив його в Apple легендарним питанням: «Ти хочеш продавати солодку воду до кінця свого життя? Або ти хочеш приєднатися до мене і змінити світ?».

Однак відносини між Джобсом і Скаллі ставали все більш напруженими, коли Macintosh не зміг обійти домінуючу на ринку продукцію IBM. До того ж Джобс любив робити все по-своєму, а Скаллі хотів строго контролювати майбутні продукти, оскільки Lisa і Macintosh провалилися перед конкурентами.

Нові проєкти Apple

У 1985 році між Джобсом і Скаллі виник конфлікт, в результаті якого Джобс покинув посаду і заснував нову компанію NeXT. Приблизно в той же час Стів Возняк також пішов з компанії, продавши більшу частину своїх акцій.

Місце Джобса зайняв Жан-Луї Гассе. Після цього правління Apple вирішило орієнтуватися на високотехнологічні ринки і продавати комп’ютери за вищою ціною. Згідно з новою політикою «55 or die», розробленою Гассе, Macintosh II повинен був приносити не менше 55% прибутку з кожного пристрою. У 1991 році Apple представила ноутбук PowerBook і операційну систему System 7, яка використовувалася до випуску OS X в 2001 році.

У 1990-ті роки Apple намагалася пробитися на нові ринки за допомогою персональних кишенькових комп’ютерів Newton MessagePad і eMate. Однак через високу вартість в $700 і функціональні обмеження вони не мали великого успіху на ринку. Щоб відновити продажі, Apple випустила дешевші моделі комп’ютерів: Macintosh Classic, Macintosh LC і Macintosh IIsi.

Протягом декількох років політика «55 or die» дала зворотний ефект, так як продукція IBM дешевшала, а Microsoft лише підвищував свій вплив. Щоб відновити становище на ринку, Apple представила цілу лінійку нових комп’ютерів: Quadra, Centris і Performa. Але це не принесло особливих результатів. Компанія також експериментувала з розробкою цифрових фотоапаратів, портативних CD-плеєрів, динаміків і телевізорів. Але всі ці проєкти були неуспішні: ринкова частка і вартість акцій продовжували знижуватися.

Через велику кількість помилок і неправильних рішень Скаллі був звільнений в 1993 році. Новим CEO став Майкл Шпіндлер, який працював в Apple з 1980-х років. У 1994 році був випущений Macintosh на базі мікропроцесора PowerPC, але і це не врятувало становище компанії. Почасти причина була у високій популярності Windows в той період.

У 1996 році посаду CEO зайняв Джил Амеліо, який вніс кілька змін, включаючи масові звільнення і скорочення витрат. Акції Apple досягли 12-річного мінімуму. Тоді в лютому 1997 року Амеліо вирішив купити нову компанію Джобса NeXT за $429 млн і повернути його в Apple.

Повернення проекту iMac і прорив

У липні 1997 року Джобс був призначений тимчасовим CEO. Правління компанії погодилося на це через великі фінансові втрати і рекордно низьку вартість акцій протягом трьох років.

Під час Macworld Expo 1997 року Джобс оголосив про те, що Apple буде співпрацювати з Microsoft для створення нових версій Microsoft для Macintosh. Він також повідомив, що Microsoft інвестувала $150 млн в акції Apple без голосу. 10 листопада 1997 року Apple представила Online Apple Store.

15 серпня 1998 роки з’явився iMac – комп’ютер «все-в-одному». Команду дизайнерів iMac очолив Джонатан Айв, який пізніше працював над iPod та iPhone. Завдяки сучасним технічним характеристикам і унікальному дизайну протягом п’яти місяців було продано 80 тисяч одиниць iMac.

Джобс не хотів розширювати асортимент товарів і навіть скоротив лінійку комп’ютерів до чотирьох – два для бізнесу і два для споживачів. Він також закрив безліч інших підрозділів компанії, в тому числі Newton MessagePad. Проте в цей період компанія спостерігала значний підйом.

 • У 1998 році Apple придбала проєкт KeyGrip (який був перейменований в Final Cut Pro) у Macromedia і на його основі в жовтні 1999 року випустила програму для редагування відео iMovie.
 • В 2001 році операційну систему System 7 замінила Mac OS X.
 • У тому ж році був випущений портативний цифровий аудіоплеєр iPod, 100 млн одиниць якого були продані протягом шести років.
 • В 2002 році Apple придбала три компанії – Nothing Real, Emagic і Astarte. На базі технології Astarte було створено програму iDVD, а придбання Emagic зробило Apple першим виробником комп’ютерів, що володіє музичною компанією.
 • В 2003 році був представлений онлайн-магазин музики iTunes, який став найбільшим продавцем музики в світі до 2005 року.
 • В 2006 році Apple перейшла на системну архітектуру Intel. MacBook Pro став першим ноутбуком Apple на базі процесора Intel.
 • З 2003 по 2006 роки вартість акцій Apple виросла більш ніж в десять разів з $6 до $80 за штуку.

Презентація iPhone

9 січня 2007 року Apple представила свій перший мобільний телефон з сенсорним екраном. iPhone міг відтворювати MP3 і відео, а також мав доступ в інтернет. Перші моделі підтримували лише бездротовий зв’язок від AT&T і не використовували новітні на той час мережі 3G.

В 2008 році Apple усунула це обмеження з випуском iPhone 3G або iPhone 2.0, який також підтримував GPS. Як інші смартфони, такі як BlackBerry від канадської компанії Research in Motion, новий iPhone включав функції, орієнтовані на бізнес-користувачів. Наприклад, пам’ять телефону можна повністю очистити віддалено, якщо телефон буде загублений.

Як і на оригінальний iPhone, попит на новинку був дуже високим. За перші три дні після випуску iPhone 3G було продано мільйон одиниць. У тому ж році Apple представила App Store – онлайн-магазин, в якому користувачі iPhone можуть купувати додатки.

iPhone 3G S вийшов в 2009 році. У перші три дні продажів також було розпродано мільйон одиниць. Вже 19 червня 2009 року частка Apple на ринку смартфонів досягла приблизно 20% в порівнянні з 55% у BlackBerry.

У порівнянні з попередньою моделлю, iPhone 3G S включав кілька змін:

 • камера 3 Мп з функцією запису цифрових відео;
 • вбудований цифровий компас, здатний працювати з різними додатками карт;
 • нова операційна система OS 3.0 з підтримкою голосового управління і P2P-режим ігор з іншими користувачами iPhone через Wi-Fi.

Остання функція була введена в рамках стратегії Apple по завоюванню ринку портативних ігор. Останній iPhone також підтримував читання електронних книг, які можна було придбати в iTunes і на Amazon.

Вихід iPad

В 2010 році Apple представила iPad – пристрій з сенсорним екраном, середній за розміром між ноутбуком і смартфоном, з діагоналлю екрана 24,6 см, товщиною 1,2 см і вагою 0,7 кг. Управляти iPad можна було тим же набором жестів, що і iPhone. Сенсорний екран відтворював відео у високій роздільній здатності.

У iPad було вбудовано кілька сервісів, включаючи iTunes, і він підтримував всі додатки для iPhone. Спеціально для iPad Apple також розробила додаток для читання книг iBooks та інтернет-магазин iBookStore в співробітництво з п’ятьма найбільшими видавництвами (Penguin, HarperCollins, Simon and Schuster, Macmillan і Hachette).

Історія логотипу Apple

У грудні 1984 року в інтерв’ю журналу Byte Возняк розповів, що ідея належить Джобсу, який в той час «іноді працював у фруктових садах в Орегоні». Згідно з біографією Стіва Джобса, назва прийшла йому в голову після того, як він повернувся з яблучної ферми. Однією з переваг такої назви також було те, що вона починалася з A, а значить, компанія буде розташовуватися вище в будь-якому списку.

Але є й інші теорії.

 • Можливо, ідея була натхненна Ньютоном, так як на першому логотипі Apple він був зображений сидячим під деревом.
 • Пізніше компанія змінила дизайн на більш простий – з відкушеним яблуком. Дехто припускає, що це є відсиланням на вченого-інформатика Алана Тьюрінга, який вчинив суїцид за допомогою укусу яблука, отруєного ціанідом. Однак, за словами дизайнера цього логотипу Роба Янофа, це лише «міська легенда».
 • Надкушене яблуко також може представляти історію Адама і Єви зі Старого Завіту.

Apple зараз

З моменту відходу Джобса в 2011 році та появи нового CEO Тіма Кука компанія випустила кілька нових версій попередніх продуктів і ввела ряд новинок.

 • В 2011 році вийшов iPhone 4S з вбудованим персональним асистентом Siri.
 • В 2012 році в продаж надійшов iPad Mini, зменшена версія iPad, а в 2015 році – iPad Pro, збільшений iPad, призначений для використання в бізнесі.
 • В 2014 році Apple зробила своє найбільше придбання, купивши виробника навушників і динаміків Beats за $3 млрд.
 • В 2015 році Apple представила розумний годинник Apple Watch. В 2018 році в серії 4 з’явилася підтримка ЕКГ.
 • Бездротові навушники AirPods з’явилися в 2016 році та стали лідером продажів на ринку.

Останні роки були особливо успішні: завдяки популярності iPhone, в 2018 році Apple стала першою компанією, що досягла оцінки в трильйон доларів. Два роки по тому вона стала першою компанією, яка подвоїла цей показник.

При цьому Apple не перестає дивувати користувачів і регулярно впроваджує інновації. Так, в 2020 році компанія представила власний мікропроцесор M1 для комп’ютерів Mac, який замінив використовувану раніше продукцію Intel.

В статті були використані матеріали наступних джерел:

Macworld.co.uk

Freedough.com

Britannica.com

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu