Бізнес, Країна, Новини

Експерти оприлюднили рейтинг найбільш прозорих та ефективних держпідприємств України

27 Вересня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

В рамках онлайн-семінару «Фінансова стійкість та прозорість державних підприємств України», який відбувся в Укрінформі 23 вересня, експерти оцінили найбільш та найменш прозорі та ефективні державні підприємства України.

Укренерго очолило рейтинг найпрозоріших держпідприємств – дослідження

До трійки найпрозоріших державних підприємств України увійшла Національна енергетична компанія «Укренерго, ПАТ «Укрпошта» та Адміністрація морських портів України.

Експерти оприлюднили рейтинг найбільш прозорих та ефективних держпідприємств України - news, country, businessЕксперти оприлюднили рейтинг найбільш прозорих та ефективних держпідприємств України - news, country, business

Про це під час онлайн-семінару «Фінансова стійкість та прозорість державних підприємств України», який відбувся в Укрінформі, розповіла молодша експертка з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Юлія Проценко.

«Дані по державних підприємствах збирати важко, але цю роботу потрібно виконувати, аби спостерігати за тим, як компанії функціонують, водночас стимулюючи їх до ефективної діяльності. Цього року було проаналізовано 50 найбільших українських державних компаній», – розповіла фахівчиня.

За її словами, прозорість державних підприємств визначалась за 60 критеріями, які були розділені на 6 груп: прозорість та доступ до інформації, економічні показники, державні закупівлі та власність, кадрова політика, етика та конфлікт інтересів, гранти та благодійна політика.

Так, рейтинг найпрозоріших держпідприємств України очолила Національна енергетична компанія «Укренерго» – прозорість 82%, друге місце за ПАТ «Укрпошта» (78%), третє – Адміністрація морських портів України (74%).

Щодо антирейтингу, то на першому місці з кінця опинилась Державна акціонерна компанія «Хліб України» з прозорістю 0%, ДП «Дирекція по будівництву об’єктів» (5%) та ДП «Укрмедпроектбуд» (7%).

Під час дослідження з’ясувалося, що 4 з 50 державних підприємств не мають власного веб-сайту, 18 підприємств не змогли відповісти на запит про публічну інформацію, і лише 17 компаній надали дані про зарплати та премії керівникам, дирекції та наглядовій раді.

«Можна сказати, що найбільш прозорими в Україні є підприємства з постачання газу, нафти та електроенергії. Також сюди можна віднести і транспортні компанії», – додала Юлія Проценко.

Рейтинг фінансового здоров’я державних підприємств очолила Адміністрація морських портів України

Найвищу фінансову стійкість продемонстрували у 2020 році Адміністрація морських портів України, ДП «Міжнародний аеропорт Львів» та Южний МТП.

Низькі показники фінансової стійкості отримали підприємства ДП «Дирекція по будівництву об’єктів», Державна акціонерна компанія «Хлiб України» та ДП «Селидіввугілля».

Найкращі державні компанії, як у минулих роках, займаються діяльністю у сфері транспорту та логістики.

Аналіз показав, що лише 20 з п’ятдесяти відібраних підприємств отримали прибуток, решта – отримали збитки у 2020 році. Тобто, більша частина найбільших державних підприємств є збитковими або неактивними, що нині обтяжує українську економіку. Нерідко відбуваються затримки по заробітній платі. Для функціонування таких компаній держава надає позики та допомогу з бюджету.

Серед досліджуваних державних підприємств найбільший прибуток у 2020 році отримало ПрАТ «Укргідроенерго» – 4,137 млрд. грн.

Єгор Киян, провідний експерт МЦПД, зазначив, що загальні тенденції по ринку були не дуже гарні у 2020 році. Якщо сума чистого прибутку у 2019 році загалом усіх 50-ти компаній складала 52 мільярди гривень, то у 2020 році ця сума стала від’ємною, компанії загалом отримали 72 мільярди гривень збитків.

Найбільш збитковими компаніями є ПАТ “Укрзалізниця (-11,899 млрд грн), ПАТ “Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (-19,002 млрд грн) та ДП Національна енергетична компанія «Укренерго» (-27 498 млрд грн).

«У 2020 році у порівнянні з 2019 роком стан підприємств погіршився в основному через падіння середнього показника прибутковості, проте, критичною ситуація у 2020 році не стала» – підсумував Єгор Киян.

За результатами дослідження експерти напрацювали рекомендації, серед яких публікація даних у повному обсязі, використання єдиного підходу до розкриття інформації, Фінансові показники на «відстані 3-ох кліків» та Оперативне реагування на запити.

Проєкт, зокрема, спрямований на підвищення ефективності менеджменту державних підприємств, органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства та державного управління у сфері створення та нагляду за регіональною політикою, моніторингу бюджетів та відкритості місцевої влади.

Дослідження проводилось в межах ініціативи «Зміцнення демократичної стійкості ключових державних інституцій в Україні», яка здійснюється Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД) у партнерстві з Інститутом економічних та соціальних реформ у Словаччині ( INEKO).

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu