Новини, Розробникам, Технології

10 популярних мов програмування

11 Лютого, 2022

Не забудьте поширити ❤️

Python став найпопулярнішою мовою 2021 та 2020 років за версією індексу TIOBE. На початку 2022 року він все ще тримається на першому місці.

Редакція MC.today вивчила популярні мови програмування та розібралася, скільки заробляють програмісти. Ділимося найцікавішим.

Python: писати програми для роботи з великими даними

Мова програмування скриптів. Простий за структурою та гнучкий, має легкий синтаксис та легко розширюється за допомогою С та С++.

Навіщо вивчати: це пріоритетна мова для роботи з великими даними. Якщо ви знаєте Python, можете працювати швидше. Він легко читається та підходить для новачків.

Де можна застосовувати: для аналізу та візуалізації інформації, машинного навчання та веброзробки. Ще на ньому автоматизують процеси, створюють роботів, пишуть вебсайти, програми для великих даних, розробляють мобільні додатки, ігри та вбудовані системи.

С: створювати операційні системи та програмне забезпечення

С – одна з найстаріших та найшвидших мов програмування. Її легко використати, але складно вивчити, адже багато доводиться писати з нуля. Вона вплинула на розвиток індустрії програмного забезпечення у світі та стала базою для мов C++, C#, Java та Objective-C.

Навіщо вивчати: якщо ви знаєте цю мову програмування, зрозумієте, за яким принципом працюють інші.
Де можна застосовувати: С створюють операційні системи, програмне забезпечення, драйвери і так далі. Ще нею пишуть бібліотеки для Python та інших мов.

Java: розробляти ігри та мобільні програми

Об’єктно орієнтована мова програмування. Її особливість у тому, що вона перетворює код на байт-код . Тому Java можна використовувати на будь-якій платформі, яка підтримує віртуальну машину: Windows, Linux, Mac OS тощо. Синтаксис цієї мови подібний до С, С++ і С#.

Навіщо вивчати: це універсальна мова. З неї можна перейти на Kotlin, Scala та інші мови програмування, для яких використовується віртуальна машина Java.

Де можна застосовувати: на Java пишуть десктопні програми, ігри, мобільні програми для Android, промислові програми, банківські, наукові програми, вебпрограми, вебсервери, вбудовані системи від чіпів до спеціальних комп’ютерів та інші.

С++: створювати операційні системи та прикладні програми

Ще одна об’єктно орієнтована мова програмування. Її створили як покращену версію мови C. Синтаксис С++ успадкований від С. На мові С++ або з її використанням написані такі програми:

 • інтернет-браузер Mozilla Firefox;
 • операційні системи Windows;
 • Microsoft Office;
 • Adobe Photoshop;
 • Adobe Illustrator;
 • Adobe Premiere Pro та інші.

Навіщо вивчати: ця мова допомагає зрозуміти різні підходи до програмування та методи розробки, які можна використати й іншими мовами.

Де можна використовувати: для розробки операційних систем, прикладних вебпрограм, драйверів, ігор тощо. Вона застосовується у різних сферах – від ігор до електроніки та телекомунікацій.

С#: розробляти програми, ігри та програми для бізнесу

C# – об’єктно орієнтована мова програмування. Її створили в Microsoft для роботи на програмній платформі .NET Framework, яка стає кросплатформною .NET Core. Синтаксис найбільше нагадує С++ і Java.

Навіщо вивчати: легка та зрозуміла мова, підходить новачкам. C# буде цікава фахівцям Windows, Linux, Mac OS, Android, iOS.

Де можна застосовувати: на C# пишуть програми для бізнесу, розробляють ігри та мобільні програми.

Visual Basic: створювати бази даних для Microsoft

Visual Basic – мова програмування та інтегроване середовище для розробки програмного забезпечення, яке розробив Microsoft. Він поєднує в собі процедури та елементи об’єктно орієнтованих та компонентно орієнтованих мов програмування. Багато механізмів Visual Basic реалізує автоматично, тому програміст може писати код їм, а зосередитися на логіці докладання.

Навіщо вивчати: це візуальна мова, її легко вчити новачкам. Вона може стати однією з перших мов, які можна вивчити перед тим, як перейти до складніших.

Де можна використовувати: Visual Basic допомагає створювати програми баз даних для операційних систем Microsoft Windows.

JavaScript: робити інтерактивні сайти та платіжні термінали

JavaScript – єдина мова, яка працює у всіх браузерах та підтримується всіма операційними системами. Його синтаксис схожий на С та Java. Мова вигадали, щоб створювати інтерактивні сайти .

Навіщо вивчати: якщо програміст знає цю мову разом із мовою гіперактивної розмітки HTML та кодом для стилізації веб-сторінок CSS, він може претендувати на позицію frontend-розробника.

Де можна використовувати: він потрібен всім, хто розробляє клієнтську частину веб-сайту і робить верстку. На JavaScript розробляють нативні та десктопні програми, програмують обладнання для побутової техніки, платіжних терміналів, телевізійних приставок тощо.

Assembly language: прибирати помилки в програмах та створювати віртуальні машини

Мова асемблера – машинно орієнтована мова програмування низького рівня. Якщо розробник розуміє асемблер машини, на яку він пише програму, йому потрібно менше часу на роботу. Ще він зможе прибирати помилки високорівневих програм та мов.

Навіщо вивчати: якщо ви знаєте цю мову, зрозумієте, як працюють комп’ютерні програми аж до машинного коду. Це знадобиться, якщо ви хочете:

 1. писати програми для мікроскопічних систем, що вбудовуються;
 2. створити власний компілятор, віртуальну машину або таке інше;
 3. захистити комп’ютерні системи, адже на рівні машинного коду можна прибрати багато недоліків.

Де можна застосовувати: на асемблері пишуть драйвери, які вбудовуються в маленький пристрій, або програми, що управляють, на кілька кілобайт. Наприклад, сигналізація для машини.

SQL: керувати великими даними

Це мова програмування структурованих запитів, яка допомагає зберігати дані, шукати їх частини, оновлювати, вилучати з бази та видаляти інформацію. Її створили у 1970-х роках програмісти IBM Раймонд Бойс та Дональд Чемберлін.

Навіщо вивчати: незалежно від того, якою мовою написані програми в компанії, SQL потрібен, щоб отримувати інформацію з системи управління базами даних.

Де можна застосовувати: у роботі з великими даними та системами управління базою даних.

Swift: створювати програми на iOS, Mac, Apple TV та Apple Watch

Мова створена в 2014 році компанією Apple і швидко стала популярною. Його синтаксис нагадує англійську мову та легко читається розробниками JavaScript, Java, Python, C# та C++. Цією мовою написані програми DuoLingo, Kickstarter, Khan Academy та інші. За допомогою функції Playground, яка є тільки в цій мові, можна побачити результат програмування. Ще він захищає програміста від помилок, адже не потрібно кожний виняток писати вручну.

Навіщо вивчати: просту та швидку мову програмування, яку легко вивчити новачкам. Завдяки популярності продукції Apple, у Swift гарні перспективи.

Де можна застосовувати: використовується для розробки програм, серверів та десктопних програм на iOS, Mac, Apple TV та Apple Watch.

Мови, що втрачають актуальність

Індекс TIOBE базується на кількості запитів з назвою мови у пошукових системах Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube та Baidu. У січні 2022 року в топ мов програмування за версією TIOBE увійшли C, Python, Java, C++, C#, Visual Basic, JavaScript, Assembly language та SQL.

10 популярних мов програмування - tech, developers, news

Джерело: tiobe.com

Індекс PYPL є ще одним рейтингом мов програмування. Він базується на тому, як часто шукають посібник з тієї чи іншої мови в Google. Чим частіше шукають навчальний посібник, тим популярніша ця мова програмування. Інформація для цього рейтингу надходить із Google Trends. У січні 2022 року найчастіше намагалися навчитися таким мовам: Python, Java, JavaScript, C#, C/C++, PHP, R, Objective-C, Swift, TypeScript.

10 популярних мов програмування - tech, developers, news

Джерело: pypl.github.io

У 2022 році з першої десятки індексу TIOBE вийшов РНР, хоча рейтинг PYPL він займає шосте місце. Незважаючи на те, що на ньому написані такі популярні платформи для керування контентом, як WordPress, Joomla! та Facebook, цю мову програмування все рідше використовують для нових проєктів.

Ще в рейтингах залишилися, хоча їхні позиції знизилися, такі мови як С, Java, С++ і С#.

Середня зарплатня програміста

Зарплата програміста залежить від його навичок та досвіду. Найменше платять молодшим розробникам, які знають С#, Visual Basic, Java, Python, Swift та JavaScript – їхня зарплата стартує з $600.

Трохи більше платять програмістам-початківцям на С – від $760, С++ і SQL – від $800.

Якщо працювати старшим розробником, то можна заробляти $3–5,3 тис. на місяць незалежно від мови, якою потрібно програмувати.

Які мови має знати веб-програміст

Насамперед веб-програміст повинен знати три інструменти, які використовуються у веб-розробці:

 • HTML – мова гіпертекстової розмітки;
 • SS – каскадні таблиці стилів;
 • JavaScript.

Бажано знати мови SQL та Python, вміти користуватися бібліотекою функцій jQuery тощо.

Ще веб-розробник повинен трохи розумітися на дизайні. Не слід бути дизайнером, але важливо розуміти загальні принципи роботи. Наприклад, як створити адаптивний дизайн – коли дизайн сайту адаптується до пристрою, на якому його дивляться – комп’ютер, планшет або телефон.

Які мови потрібно знати програмісту-новачку

Корі Альтхофф, автор книги The Self-Taught Programmer, вважає: краще почати з JavaScript та Python. Обидва – мови високого рівня, тому їх простіше зрозуміти, ніж, наприклад, той самий С, мова низького рівня, який створений для машини.

Він каже, що це найкращі мови програмування, які можуть вивчати і діти. А якщо це занадто нудно, можна почати зі Scratch, графічної мови, яка робить програмування цікавішим. З її допомогою можна писати прості дитячі ігри та поступово розвиватися. Але Scratch недостатньо, щоб отримати роботу. Зрештою, все одно доведеться вивчити JavaScript або Python.

Висновок

У топ мов програмування входять Python, Java, JavaScript, C, C++, C# та інші. Одні їх мови високого рівня, тобто більш зрозумілі людям, інші – мови низького рівня, створені для машин. Попит є на програмістів, котрі вміють працювати і з одними, і з іншими.

Мова програмування PHP вибула з рейтингу TIOBE у січні 2022 року. Хоча на ній написано багато популярних програм,її все рідше використовують для нових проєктів.

Середня зарплата програміста в Україні починається з $600, якщо людина не має досвіду. Професіонали, які займають високу посаду, можуть заробляти до $5,3 тис. залежно від мови, якою кодують, та інших навичок.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu