Новини, Технології

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі

11 Лютого, 2022

Не забудьте поширити ❤️

Сьогодні новини про метавсесвіт на кожному розі. Аналітична компанія GlobalData каже, що з 2020 по 2021 рік метасвіт згадували на 135% частіше.

Чи стане це майбутнім, чи так і залишиться технологічним шумом? Редакція MC.today розібралася, що таке «мета», як вона влаштована та чому там так дорого. Ділимося найцікавішим.

Що таке «мета»

Спершу давайте розберемося, звідки в принципі взялося це поняття. Вперше термін «метавсесвіт» зустрічається в науково-фантастичному романі Ніла Стівенсона Snow Crash в 1992 році.

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Зображення: Search engine journal

Ідею метавсесвіту використали у кінематографі: «Гра Ендера» Гевіна Худа, «Першому гравцю приготуватися» Стівена Спілберга, «Персонаж» Шона Леві та, звичайно, «Матриця» Лани та Ліллі Вачовські.

Концепція метавсесвіту проста: людина занурюється у симуляцію за допомогою шолома чи окулярів віртуальної, доповненої чи змішаної реальності. Користувач взаємодіє з іншими аватарами, а набір дій обмежується лише фантазією.

Метавсесвіт – тривимірний віртуальний простір, який об’єднує користувачів, де кожен керує власним аватаром. Досвід схожий із реальним світом. Для більшої ясності назвемо основні властивості метавсесвіту:

 • Там усе організовано як у державі. Метавсесвіт створює копію фізичного життя в цифровому просторі, включаючи соціальні, економічні та правові аспекти.
 • Дані транслюються безперервно.
 • Світи візуалізують як реального часу.
 • Людей може бути скільки завгодно – в онлайні нескінченні аудиторії.
 • Повна сумісність даних. Користувач зможе перенести машини з GTA Online до Need for Speed.
 • Синхронність із іншими користувачами.

Навіщо вона потрібна

У цьому просторі можна буде миттєво пересуватися до будинку, офісу або концертної зали. Зустрічатися з сім’єю та друзями, працювати, вчитися, грати та купувати речі. Давайте докладно розберемо можливості, які надає “мета”

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Зображення: Outlook India

З появою метавсесвіту зміниться звичний формат спілкування. Сьогодні люди спілкуються по аудіо- або відеозв’язку, але в основному обмінюються повідомленнями в месенджерах. Завдяки метавсесвіту користувачі перейдуть з 2D-у 3D-формат і відчуватимуть реальну присутність співрозмовника.

«Ми з вами скоро сидітимемо за столом у конференц-залі або з нашими аватарами, або навіть з голограмами», — Сатья Наделла, глава Microsoft

Сьогодні наради проводять у Zoom або Google Meet, але цифрові аватари пожвавлять зустрічі.

Це нова комунікаційна платформа. Ви не просто обмінюватиметеся інформацією, а ділитеся справжнім досвідом», — Марк Цукерберг, співзасновник та генеральний директор Meta

Освіта теж зміниться. Віддалено учень буде присутнім як аватар і отримувати той самий досвід, що й на очному занятті. Великі VR-тренажери не потрібні. Медики, льотчики та військові відпрацьовуватимуть та вдосконалюватимуть навички завдяки метавсесвіту.

Хто робить метавсесвіт і чим вони відрізняються

До того моменту, коли повністю втілять ідею метавсесвіту, ще далеко. Але окремі моменти вже поступово реалізують.

Second Life

Перші експерименти зі створення метавсесвіту проводили в іграх. У 2003 році вийшла MMORPG Second Life – віртуальний простір із концепцією ігрової соціальної платформи. Геймери створювали віртуальні предмети, будували будинки, спілкувалися у голосовому чи текстовому чаті та подорожували віртуальним світом.

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Скріншот: Second Life / Game-tips

Елементи занурення гравців виявилися такими сильними, що у цифрових предметів з’явилася цінність у реальному світі. Щоб обмінюватись колекційними предметами, у гру вбудували торговий майданчик NFT. У вересні 2020 Second Life провела фестиваль Binance Smart Chain. Взяти участь захотіли Open Ocean, Kingdom Game, BSC Station, HotCross, BurgerSwap та BabySwap. Кожна компанія запропонувала призи відвідувачам у вигляді нативних токенів.

Fortnite

Розробник Epic Games позиціонує Fortnite як метавсесвіт. Гра інтегрує бренди на одному майданчику:

 • У квітні 2020 року репер Тревіс Скотт провів онлайн-концерт у Fortnite, який одночасно дивилося 12,3 млн гравців.
 • У грудні 2019 року студія Disney провела інтерв’ю з режисером фільму «Зоряні війни» Джей Джей Абрамсом та влаштувала прем’єру уривка з дев’ятого епізоду.
 • Для музикантів: Tones and I, Weezer, Marshmallow та Ariana Grande створили спеціальний острів, де гравці послухали новий альбом.
 • Epic Games влаштовує сезонні внутрішньоігрові події, пов’язані з реальним світом. Fortnite може похвалитися колаборацією з DC, Nike, Lionsgate, Marvel, Microsoft та Sony. Так гра стала місцем, де перетинаються справжній та вигаданий всесвіт.
Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Зображення: Fortnite / Nintendo

Результатом став метавсесвіт, в якому бренди живуть і реагують на події реального світу. Завдяки такій стратегії у квітні 2021 року Epic Games залучила $1 млрд інвестицій для «підтримки довгострокового бачення метавсесвіту».

Microsoft Mesh

Весною 2021 року компанія Microsoft представила технологію змішаної реальності Miсrosoft Mesh. Це частина «корпоративного метавсесвіту» компанії. Сервіс працює через хмарну платформу Azure, де Azure Digital Twins допоможе змоделювати об’єкт, а Azure IoT – місце.

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Зображення: Microsoft Mesh / Tremplin-Numerique

Miсrosoft Mesh дозволить користувачам взаємодіяти один з одним та тривимірними цифровими об’єктами через віртуальні аватари. Для цього користувачі будуть встановлювати програми з підтримкою Mesh на смартфон, планшет, комп’ютер, VR-гарнітуру або окуляри змішаної дійсності HoloLens.

Разом з інструментами Microsoft Teams нова технологія буде корисною для співробітників на віддаленній роботі. Доступним стане віртуальний туризм. У віртуальних музеях відтворять загублені експонати минулого, а архітекторам буде легше проектувати та вивчати будинки до будівництва. Платформа вже доступна у тестовому режимі. Щоб туди потрапити, заповніть спеціальну форму та встановіть програму Mesh на окуляри змішаної реальності HoloLens.

Decentraland

Decentraland – децентралізований віртуальний світ, у якому соціальні елементи поєднуються з криптовалютами, NFT та віртуальною нерухомістю. Це метавсесвіт, де користувачі купують і продають цифрові об’єкти, досліджують світ, взаємодіють один з одним та грають в ігри. Кожен користувач Decentraland має свій нік і аватар, а для занурення потрібні VR-окуляри.

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Скріншот: Decentraland / Generation

Decentraland створили у 2015 році аргентинці Арі Мейліх та Естебан Ордано, у ньому використовують технологію Ethereum. У 2017 році запустилася бета-версія «мети», де розробники продавали віртуальні земельні ділянки за $20, але через зростання популярності NFT у 2020–2021 роках ціни сильно росли.

У жовтні 2021 року Decentraland став організатором першого музичного фестивалю у метавсесвіті. Там виступили: Deadmau5, AlunaGeorge, Періс Хілтон та Елісон Вандерленд. У листопаді 2021 року уряд Барбадосу придбав земельну ділянку в Decentraland для відкриття посольства і став першою державою з представництвом у «меті».

Метавсесвіт Facebook

Марк Цукерберг, творець Facebook, 28 жовтня 2021 року оголосив про ребрендінг – тепер компанія називається Meta. Назва поміняли, щоб створити міцний зв’язок та асоціації з новим проектом Metaverse.

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Зображення: Facebook metaverse / Forbes

У липні 2021 року Марк Цукерберг розповів, що планують створити Metaverse – віртуальний світ для роботи, розваг та спілкування, де користувачі відчуватимуть фізичну присутність один одного.

На щорічній конференції Facebook Connect у 2021 році Meta представила інструменти для Metaverse:

 • Project Cambria – пристрій використовує технологію відстеження міміки та напрямки погляду, за допомогою чого VR-аватари рухаються плавніше та демонструють міміку.
 • Presence Platform – платформа доповненої реальності від Oculus із чотирма новими засобами для розробки та набір інструментів штучного інтелекту.

Нові інструменти допоможуть створювати об’єкти віртуальної та додаткової реальності та програмувати їхню взаємодію з користувачем.

Це можна буде побачити на соціальній VR-платформі Horizon Worlds. У цифровий всесвіт можна потрапити безкоштовно за допомогою VR-гарнітури Oculus і після створення віртуальної версії ви відкриєте анімований світ Horizon Worlds. Платформи вже тестують реальні користувачі.

Навіщо люди купують речі у метавсесвіті

8 грудня 2021 року ділянку віртуальної нерухомості в метавсесвіті Sandbox купили за $4,3 млн. Ця покупка вважається рекордною за вартістю в Metaverse.

Кожен метавсесвіт, де є інфраструктура та економіка, продає віртуальні землі. Такі метавсесвіти працюють на зашифрованих блокчейнах зі своїми власними криптовалютами. Спочатку предмети купували тільки геймери, але до 2020 віртуальна реальність вийшла далеко за межі потреб ігрового світу.

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Зображення: Mon-livret

За даними MetaMetric Solutions, у 2021 році сума проданої нерухомості на метаплатформах Decentraland, Sandbox, Cryptovoxels та Somnium досягла $501 млн. А у 2022 році ця сума може досягти $1 млрд.

З початку пандемії все більше компаній переходять на віддалений формат роботи та подумують про метавсесвіти. Але навіщо купувати цифрові землі, якщо інтернет безмірний? Адже метавсесвіт не обмежується країною, континентом і навіть планетою Земля.

Це водночас і так, і ні. У «мети» немає обмежень у місці, яке ми побачимо, але земля в цьому місці закінчитися може. Кінцівка її розмірів – усвідомлена частина стратегії розробників, яка створить штучний дефіцит. За ажіотажем також стоїть страх упустити можливість. Вже сьогодні проходять аукціони, де перші покупці продають активи за ціною, вищою від початкової.

Ще одна причина – хайп навколо цифрового мистецтва. Колекціонери витратили чималі гроші і тепер потребують місця, де демонструватимуть покупки. До створення віртуальних галерей виявляють інтерес художники та дизайнери, адже там можна буде розмістити всі роботи та знайти можливих покупців.

Концертні майданчики у «меті» вміщують мільйони людей. Концерт Ariana Grande 6 серпня минулого року дивився 1 мільйон людей, чого не дозволить жоден стадіон у світі. Для інвесторів це означає, що відвідування віртуальних заходів найближчим часом тільки зростатиме.

Як звичайним людям потрапити до метавсесвіту

Відчуття присутності та відтворення реального досвіду – ключові фактори для метавсесвіту. Тому важливу роль відіграють гарнітури віртуальної (VR) та доповненої (AR) реальності для відстеження рухів: вони допомагають створювати реалістичні образи.

Як працює метавсесвіт: гайд для всіх, хто хоче розібратися у темі - tech, news

Зображення: Business Insider

VR орієнтований створення віртуального світу, окремого від фізичного простору. У свою чергу, AR додає до фізичної реальності віртуальні елементи.

Для входу в метавсесвіт нам знадобляться шолом або окуляри віртуальної, доповненої або змішаної реальності та вихід в інтернет. Насолода не з дешевих. В Україні шоломи віртуальної реальності Oculus коштують від 10 тис. грн., а HTC – від 20 тис. до 60 тис. грн. Але це необов’язкова умова – згадаймо той самий Fortnite.

Єдиної концепції метавсесвіту поки що немає. До якої приєднатися, вирішуєте самі – залежить від досвіду, який захочете отримати. Навколо цієї теми сьогодні одні здогади та невизначеність. Обіцянки різняться залежно від компанії та бачення окремих людей.

Метавсесвіт зробить революцію у світі: від охорони здоров’я та платежів до товарів, розваг та оплати праці. Для нового майбутнього створять ринки та ресурси, галузі та професії, вартість яких обчислюватиметься трильйонами доларів.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu