Від авторів, Кар'єра, Новини, Поради, Спільнота

Як не забути про здоров’я, коли постійно працюєш?

23 Червня, 2022

Не забудьте поширити ❤️

Експерти в медицині вважають, що 50% здоров’я людини залежить від здорового способу життя. Тому першою задачею є підтримка і покращення здоров’я. 

Поняття здоров’я це стан фізичної, психічної та соціальної рівноваги, а не просто відсутність хвороб та фізичних дефектів.

Як не забути про здоров'я, коли постійно працюєш? - community, porady, news, career, vid-avtorivЯк не забути про здоров'я, коли постійно працюєш? - community, porady, news, career, vid-avtoriv

Як не забути про здоров'я, коли постійно працюєш? - community, porady, news, career, vid-avtorivЩо таке здоровий спосіб життя?

Здоровий спосіб життя це дії, направлені на підтримку здоров’я та уникнення захворювань. В основі цього способу лежить індивідуальна система поведінки та звичок кожної окремої людини. Не зловживайте палінням, вживанням алкоголю, не створюйте для себе психоемоційні проблеми й це буде реально краще для вас.

В основі здорового способу життя лежать такі принципи:

 • раціональне збалансоване харчування;
 • достатня рухова та фізична активність;
 • підтримання нормальної маси тіла;
 • загартування організму;
 • особиста гігієна;
 • відсутність шкідливих звичок;
 • позитивні емоції, внутрішня гармонія, позитивне мислення, достатній сон;
 • інтелектуальний розвиток;
 • моральний і духовний розвиток;
 • формування та розвиток вольових якостей;
 • корекція факторів ризику захворювань це ожиріння, артеріальної гіпертензії, лікування цукрового діабету;

Раціональне харчування має п’ять основних вимог:

 • вірно організований режим приймання їжі;
 • кількість їжі це стільки, щоб вона забезпечила добові енерговитрати організму;
 • якість їжі це правильне співвідношення жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів, води відповідно до віку людини;
 • засвоєння їжі це створення приємних обставин при прийманні їжі;
 • їжа не повинна бути шкідливою;

Достатня рухова активність це важлива складова здорового способу життя. Зарядка або гімнастика, йога, тривалі піші прогулянки допоможуть вам залишатися у формі й без зусиль подолати гіподинамію. Навіть робота в саду чи прибирання в будинку збільшують рухову активність.

Рухова активність зміцнює м’язи, внаслідок чого зменшується навантаження на суглоби, попереджає остеопороз. Також знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, діабету, допомагає впоратися з зайвою вагою, стресом і депресією.

Особиста гігієна це основа здорового способу життя, умова ефективної профілактики різних захворювань. Це зокрема, гігієна тіла, зубів і порожнини рота, можливість водних процедур вдома кожного дня.

Найбільш шкідливими звичками, які можуть сформуватись у шкільному віці, є паління та вживання алкоголю, наркотичних речовин. Саме такі звички погано впливають на організм. З часом це призводить до незворотних процесів в здоров’ї людини.

Одне з найважливіших правил здорового способу життя це позитивний настрій. Не зациклюйтеся на невдачах і недоліках. Не переживайте і тоді, коли зробили щось чи сказали не так, усе можна виправити. Ніколи не впадайте у смуток, пригніченість. Депресія заважає як інтелектуальному, так і психічному здоров’ю.

Які є фактори ризику для здоров’я?

Баланс здоров’я людини між тілом та навколишнім середовищем є комплексним впливом фактів. Це біологічні, соціальні, політичні, економічні, культурні та психологічні факти. Відомо, що здоров’я людини залежить від багатьох аспектів:

 • спадкових;
 • соціально-економічних;
 • екологічних;
 • розвитку системи охорони здоров’я;

Спеціалісти з досліджень в медицині розділяють фактори, які впливають на здоров’я людини на біологічні та соціальні.

Факторами ризику для погіршення здоров’я називають такі як:

 • надмірна вага;
 • гіподинамія (симптоми погіршення стану при недостатній фізичній активності);
 • нераціональне харчування;
 • психічне перевантаження;
 • шкідливі звички;

Серед причин депресивних психічних розладів є економічна нестабільність, невпевненість у завтрашньому дні, інформаційні перевантаження через високу інтенсивність праці.

Кожна людина несе пряму відповідальність за охорону свого здоров’я і не має права перекладати цю відповідальність на інших. Так часто буває, що ті люди, які не зберігають своє здоров’я, зловживають шкідливими звичками. Вони частіше адинамічні, переїдають, і у 20-30 років приводять себе в нездоровий стан. Та вже тільки потім думають про медицину. Адже фактори, які впливають на здоров’я, залежать від медичного обслуговування це 10%, від навколишнього середовища до 20-25%, генетичний вплив до 15-20%, а найбільший відсоток це умови та спосіб життя до 50-55%.

Якою б розвиненою не була система охорони здоров’я, вона не може вилікувати всіх від усіх хвороб. Людина сама являється творцем свого здоров’я і сама веде за нього відповідальність. І якщо з раннього віку вести активне життя, займатись фізичними вправами та спортом, загартовуватись, слідкувати за особистою гігієною. То це вибудовує шлях між розумним і корисним для гармонії здоров’я.

Як скласти особисту програму оздоровлення?

Більшість свого часу жителі мегаполісів проводять на роботі. Атмосфера, колеги, графік, умови праці все це впливає не тільки на наше фізичне, а й на психічне здоров’я.

Стреси, конфлікти, ненормований графік може призвести до депресії, що буде вагомою перешкодою для продуктивної роботи.

Надмірне перебування за комп’ютером може зашкодити фізичному та психічному здоров’ю. Отже, бажано продумати та дотримуватися своєї індивідуальної програми. Це стосується працівників і в офісі, і вдома. Якщо пам’ятати про своє здоров’я, то не будеш сидіти за комп’ютером 24/7, бо знайдуться справи для активного життя.

Скористайтесь простими порадами для позитивних змін в житті, щоб зберегти своє здоров’я:

Дотримання режиму роботи, коли є графік і бажано тривалість робочого часу не перевищувати 40 годин на тиждень. Прийнято загально нормований п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними. Але кожен починає свій день коли тільки прокинувся і в телефон. І так 24/7 в роботі. Хтось знаходить роботу, яка подобається, може змінити тип зайнятості. А хтось і не бачить виходу.

Власник підприємства має право встановити шестиденку (робочий графік зі змінами). Працюйте планомірно та поетапно. Збільшення навантаження в режимі роботи призводить до емоційного вигорання працівника. Такі зміни можуть розвинутись у затяжну депресію. Розподіляйте свою роботу на окремі дні, не використовуйте весь свій потенціал за один раз.

Планування робочого дня на день та тиждень. Налаштуватись на роботу та організуватись допоможе звичка, коли звечора скласти список завдань на наступний день. Ви чітко знатимете, яка кількість роботи вже виконана, а яка ще залишається. Вдома має відпочивати ваше тіло і ваш мозок. Бо ніч пройде неспокійно, якщо ви будете думати про список незакінчених справ. А рівень вашої продуктивності буде лиш знижуватися.

Атмосфера на роботі або вдома (бажано окреме робоче місце) це дуже важливий чинник психічного здоров’я. Відсутність стороннього шуму, освітлення, температура, значно впливають на вашу продуктивність. Для себе створіть такі умови, у яких ви будете найефективнішими, продуктивними.

Фізичні вправи є одним з найкращих антидепресантів. Якщо щось вас знервувало, то можна зробити кілька вправ, зарядку, дихальну гімнастику. Або зробити невелику прогулянку навколо будинку і негативні емоції самі розсіються.

Медитація на роботі без пози лотоса цілком можлива. Це ввімкнути заспокійливу музику у навушники, закрити очі та декілька хвилин спокійно дихати. Це чудово заспокоює нашу нервову систему.

Раціональне і корисне харчування як на роботі, так і вдома це важливо завжди. Продумати на неділю раціон (можливо закупити продукти раніше). Намагатися зберегти в раціоні корисні сезонні продукти, достатньо води.

Нічний сон є важливим, адже вночі наш організм відпочиває і набирається сил. Хронічний недосип робить нас дратівливими й агресивними. Тому формуйте свій день так, щоб виділяти для сну не менше восьми годин. Навіть при різниці в часі (різні часові пояси) для робочих питань (дзвінків) треба планувати час і відпочинок. Це важливо пам’ятати та робити для себе.

Можливість розробити для себе режим дня, харчування, фізичних навантажень, спланувати роботу і відпочинок все це принесе користь для здоров’я. Ви будете мати позитивний настрій і бажання покращувати своє життя. А не ходити між психологом і терапевтом, шукаючи причини депресії. А коли з’являться питання про здоров’я, у вас є можливість ставити питання онлайн та офлайн фахівцям (або терапевту, або ортопеду, або кардіологу).

Як не забути про здоров'я, коли постійно працюєш? - community, porady, news, career, vid-avtorivВ сучасному житті є ще така серйозна загроза для здоров’я, як пандемія. Ця ситуація стосується кожного, бо хтось перехворів, у когось рідні хворіли. Для зменшення контактів між людьми під час пандемії багато офісів перейшли на віддалену роботу. Поєднання роботи та відпочинку завдяки вибору маршрутів та місць, де можна працювати з комфортом, позитивно впливає на психологічний стан працівників при віддаленій роботі. Так основне це гарний інтернет-зв’язок, облаштоване та комфортне робоче місце. При різниці в часі це чітке дотримання робочого графіку, самодисципліна, достатній відпочинок. Деякі організації вже прийняли гібридну модель роботи, коли певні дні працівникам треба бути в офісі, а працювати з дому в інші дні.

Тема війни залишається серйозною в житті багатьох людей, бо зміни стосуються  психічного та фізичного здоров’я. Важливо для себе знайти те місце, де буде більше користі. Це різна зайнятість, допомога біженцям або військовим, догляд за літніми людьми, робота з тваринами. Якщо віддалена робота у вас є, це теж гарний вибір. Головне не забувати про своє здоров’я і користуватись простими порадами про медитацію, режим дня та харчування. Якщо відчуваєте психологічний вантаж, то звернутись до психолога можна онлайн або офлайн, це змінить негативний вплив на ваше здоров’я.

Як зберегти здоров’я при щоденній роботі за комп’ютером?

Робота за комп’ютером це сидяча робота і вона може призвести до різних проблем зі здоров’ям. Таких як зниження зору, біль у спині, дискомфорт в шиї та біль в м’язах рук.

Можна значно зменшити ризик неприємних наслідків. Є кілька простих правил та вправ, які ви можете робити.

Швидке погіршення зору властиве всім, хто проводить за комп’ютером 6-8 годин на день. І якщо ви відчуваєте комп’ютерний зоровий симптом це зниження гостроти зору, сльозотеча, свербіж очей та постійний головний біль. Це час допомогти собі зменшити шкідливий вплив монітора на зір.

Як не забути про здоров'я, коли постійно працюєш? - community, porady, news, career, vid-avtorivПрості рекомендації, щоб зберегти здоров’я очей:

 • через кожні 60 хвилин роботи за комп’ютером зробіть перерву на 5-10 хвилин, через кожні 2-3 години краще на 15-20 хвилин;
 • корисно під час перерв робити вправи для очей та кистей, кожні 20-25 хвилин переводьте погляд на якийсь далекий предмет (подивитися у вікно, вийти на балкон);
 • освітлення в кімнаті при роботі за комп’ютером не повинно бути яскравим та водночас занадто темним; на вікнах мають бути жалюзі або штори, якщо кімната дуже світла; необхідна лампа для робочого простору з яскравістю від 60 Вт;
 • намагайтеся якнайменше дивитися на екран комп’ютера при наборі тексту, краще зосередити свій погляд на клавіатурі;
 • відстань від монітора до очей повинна бути щонайменше 60 см це відстань витягнутої руки, щоб при читанні з екрана уникнути напруги м’язів очей;
 • щоб знизити відчуття сухості очей, частіше моргайте та прикривайте очі на 5-6 секунд;

Ви можете відчути синдром зап’ястного каналу після тривалої роботи на комп’ютері та відчувати оніміння або біль у зап’ястях тієї руки, якою ви тримаєте мишку. Основна причина виникнення цього синдрому одноманітна робота пальцями та кистями.

Працюючи за комп’ютером досить тривалий час доводиться бути в одній позі, що призводить до тривалого навантаження однією групи м’язів. Це перенапруження є причиною виникнення болю у спині. Також біль в спині може бути наслідком сколіозу (викривлення хребта) та остеохондрозу (защемлення нервових закінчень).

Як не забути про здоров'я, коли постійно працюєш? - community, porady, news, career, vid-avtorivПрості рекомендації, щоб менше турбував біль в спині:

 • спина має бути прямою, але не напруженою, при роботі за комп’ютером кожні 30 хвилин змінюйте позу на більш зручну;
 • монітор слід нахилити трохи назад, а комп’ютерне крісло встановити так, щоб погляд упирався трохи нижче верхньої точки монітора;
 • під час роботи кисті краще тримати горизонтально і лікті повинні бути зігнуті під прямим кутом з опорою на підлокітники крісла, періодично робіть гімнастику для пальців (просто згинайте та розгинайте їх);
 • при відчутті втоми або болю в спині відкиньтесь на спинку крісла і заплющте очі (розслабитись на 2-3 хвилини), невелика гімнастика та зробіть собі легкий масаж шиї, плечей;

Що важливо пам’ятати?

Важливо пам’ятати, що вплив на здоров’я залежить на 50-55% від умов та способу життя. Ми можемо самі це створювати та міняти.

Плануйте своє життя та ставте реальні цілі. Не чекайте, що зміни відбудуться самі по собі, працюйте для себе. Не зловживайте палінням, вживанням алкоголю, не створюйте для себе психоемоційні проблеми.

Дотримуйтесь культури між особистих стосунків, навчіться керувати своїми емоціями, чергувати працю і відпочинок. Створення сприятливого психологічного клімату у колективі, сім’ї це теж у ваших руках. Систематично займатись фізичною культурою, дотримуватись раціонального харчування, режиму дня, достатньо спіть.

👌 І в результаті оптимістичне та позитивне налаштування в житті.

Автор Olga L, https://www.genetyka.com.ua/ 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu