Від авторів, Стартапи

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator – досвід ChiPeer

26 Жовтня, 2019

Не забудьте поширити ❤️

Валентин Пивоваров, співзасновник ChiPeer , підготував матеріал на тему проходження школи від Y Combinator – Startup School.

Передісторія

У моїй попередній статті я розповідав про те, як я пішов зі свого минулого стартапу. У цій – поділюся, як я почав все заново.

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

6 лютого 2019 року я прокинувся без офіційної роботи. На моєму рахунку було близько $0, а в голові – повне нерозуміння того, як я бачу своє професійне життя далі. Я перевірив свій email, месенджери і побачив там близько 7-8 пропозицій про роботу з США, Канади, Німеччини, Гонконгу і Росії від людей, які зреагували на мій вихід з проекту і були зацікавлені у співпраці. Я прийняв рішення їх відхилити і якийсь час абсолютно нічим не займатися, щоб зрозуміти, чого я хочу далі. Я звів роботу і проведення часу в соціальних мережах до мінімуму.

В середині лютого, після короткого курсу оздоровлення в санаторії та святкування свого 27-го дня народження, я зустрівся з одним другом. Він запропонував мені стати радником fashion tech-стартапу ChiPeer.

«Я і мода, – подумав я. – Як це пов’язано?». Але відмовляти відразу не став. З огляду на, що я був не готовий залучатися до роботи на сто відсотків, роль радника здалася мені цікавою. ChiPeer – це свого роду Instagram для віддаленого шопінгу в брендових магазинах за кордоном. Fashion tech став для мене викликом – розібратися в абсолютно новій ніші.

Відпочинок від соціальних мереж допоміг мені сконцентруватися і побудувати графік, роботу команди зовсім інакше ніж раніше. Через 5 місяців роботи в якості радника, я вирішив стати директором з розвитку бізнесу в ChiPeer і працювати над проектом фултайм. Благо, мої партнери хотіли того ж.

В середині року ми розпочали навчання в стартап-школі від Y Combinator.

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

Що таке стартап-школа від Y Combinator?

Y Combinator фінансує в стартапи на seed-раунді. Це один з найуспішніших акселераторів в світі, який інвестував на ранніх стадіях в такі компанії як Dropbox, Airbnb, Reddit і багато інших. Кілька років тому, Y Combinator запустив Startup School (SUS) – преакселераційну програму, в якій будь-який проект може брати участь безкоштовно. Все, що для цього потрібно – заповнити заявку на їх сайті .

Всі проекти, які проходять школу і дотримуються правил, мають можливість за підсумком навчання отримати грант в розмірі $15 000. Згідно з правилами, ви повинні:

 • відправити 8/10 щотижневих апдейтів. Це допомагає відслідковувати як розвивається компанія, виявляти слабкі сторони, а також розуміти цілі на тиждень.
 • взяти участь в 8/10 групових сесій. Відвідувати групові сесії ви можете тільки після відправлення всіх апдейтів за тиждень. Вони проходять у вигляді відеодзвінків з засновниками інших стартапів з усього світу.
 • подати заявку на основну програму. Y Combinator інвестує в стартапи $150000 за 7% частки компанії. До слова, стартапи, які пройшли стартап школу мають на 6,6% більше шансів потрапити на інтерв’ю і отримати інвестиції.

Програма школи триває 10 тижнів і якщо ви будете робити все, чого вчить YC, то значно прокачаєте свою компанію, поліпшите спосіб спілкування з користувачами і в цілому ваше бізнес-мислення.

Початок навчання

Деякі моменти, мене як українця, дуже здивували спочатку. Київ займає 34-е місце в рейтингу найбільших стартап-міст світу. У той же час, в стартап школі з Києва було всього 234 компанії. Для порівняння, в Сан-Франциско цей показник – 1800, а в Лондоні – 885. Стартап-культура в Україні розвинена досить добре, але нам не вистачає сильних засновників стартапів. Вирощувати культуру підприємництва – це те, що потрібно робити дуже активно.

Я почав з себе. За час школи, я використовував всі можливості, які надавав YС:

 • Дивився відеоуроки;
 • Подавав всі щотижневі апдейти;
 • Брав участь у всіх групових сесіях;
 • Читав статті партнерів, випускників, експертів YС;
 • Користувався функцією “Ask Me Anything” і ставив питання команді;
 • Останнє, але не менш важливе. YC надає знижки більш ніж на $30 000 для учасників школи, які можна використовувати в розділі DEALS.

Висновок №1

Глибоко вивчіть програму школи . Я був здивований, що 70% компаній зовсім не ознайомилися з програмою і її вимогами. Перед тим, як подавати заявку на наступну школу, подивіться це відео, дайте собі відповідь на питання навіщо ви це робите і чого хочете досягти в результаті.

Особистий графік

Коли цілі і пріоритети визначені, необхідно скласти план їх досягнення. Для цього я почав використовувати кілька додатків.

 • iClouds Нотатки. Щоп’ятниці я приділяю кілька годин закриттю важливих завдань тижня, відповідям на імейли і повідомленнями в Telegram. Після – я перевіряю в iCloud Нотатках всі виконані завдання за тиждень і складаю план на наступний. Я прописую завдання по днях і найважливіші з них виділяю значком *, що означає пріоритет.
 • Telegram. Після того, як всі апдейти і плани прописані, я відправляю їх в Telegram моїй команді. Це допомагає бути на одній хвилі.
 • Google Календар. Саме з нього починається моя ранкова активність в понеділок. Складання розкладу на тиждень допомагає освіжити в розумі всі цілі і плани. Під час стартап школи мій розклад виглядав приблизно так:

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

Висновок №2

Розпишіть свій графік і використовуйте систему нагадувань, щоб бути продуктивними. Під час школи це дійсно допомагає:

 • не забути про відправку щотижневих апдейтів;
 • не забути про відвідування групових сесій;
 • бути на одній хвилі з командою.

Щотижневі апдейти

Щоранку понеділка, ми проводили Founders Stand-Up Call. Протягом 30 хвилин ми обговорювали плани на тиждень і відповідали на всі питання необхідні для апдейтів школи. Під час дзвінка я записував найважливіші для фоллоу-ап листи і готував інформацію для групової сесії в четвер.

Таким чином, за 30 хвилин у мене була інформація від всіх засновників для щотижневих апдейтів YC, фоллоу-ап лист і інформація для групової сесії. Традицію проводити Founders Stand-Up call ми зберегли і після закінчення школи.

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

Висновок №3

Кращий час для відправки щотижневих апдейтів – ранок понеділка після дзвінка з засновниками. Аналіз апдейтів допоміг мені зрозуміти кілька важливих моментів:

 • регулярне спілкування з користувачами – кращий спосіб зрозуміти чи правильний продукт ви створюєте.
 • моральний дух команди – один з найважливіших показників для стартапу, який необхідно відстежувати.

Будьте чесні і лаконічні при відправці апдейтів YC.

Групові дзвінки

Якщо ви відправляєте щотижневі апдейти до середи, будьте готові до групових сесій щочетверга о 20:00 за київським часом. Це спільний дзвінок з 4-8 со-засновниками інших стартапів, на яких ви повинні:

 • представити себе;
 • запітчити свою компанію одним реченням (як пост в Twitter, т.e. 140 символів);
 • поділитися прогресом за минулий тиждень;
 • розповісти про складнощі розвитку стартапу;
 • поділитися планами на наступний тиждень;
 • взяти активну участь у відкритій дискусії;

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

В кінці кожного дзвінка вам необхідно відправити анонімний зворотний зв’язок по кожному стартапу, відповівши на наступні питання:

 • Наскільки зрозумілий пітч стартапу;
 • Вражає чи вас проблема, яку вирішує стартап?
 • Засновник стартапу – це та людина, з яким ви хотіли б працювати?

У підсумку, під кінець школи ви отримаєте фідбек від 50-60 стартапів з усього світу.

Висновок №4

Перед стартом групового дзвінка випишіть всю необхідну інформацію про ваш проект, щоб вона була у вас перед очима. Перевірте її на ясність і лаконічність. Такий підхід допоміг мені поліпшити наш головний опис проекту в одному реченні, який ми пізніше вказували в заявці для YC. Наприклад, під час школи я відкрив для себе кілька сильних конкурентів, про яких не знала наша команда і яких підказали засновники з інших країн. Ці 10 групових сесій дали мені можливість дізнатися краще стартап-культуру Великобританії, Польщі, Естонії, Росії, Вірменії та Нігерії.

Лекції

Лекції та бібліотека від YC – це одна з найбільш вражаючих частин програми. Ці уроки записувалися щосереди і викладали на YouTube щочетверга або ранок п’ятниці. Цього року команда YC записала 20 лекцій по 20-30 хвилин кожна.

Кожна з тем, розглянутих в роликах, має просто вирішальне значення для стартапів і допомагає відповісти на критично важливі питання, про які ви могли навіть не замислюватися раніше.

Must-see відео для мене стали ці:

До речі, лекції з стартап шкіл минулих років 2017 і 2018 також є у відкритому доступі. Раджу ознайомитися.

Висновок №5

Розповісти в одній статті, що було найважливішим у всіх роликах – практично неможливо. Але найбільш вражаючим для мене є слайд з уроку How to Prioritize Your Time .

Реальні пріоритети стартапу:

 • Спілкування з користувачами;
 • Розробка продукту.

Помилкові пріоритети стартапу:

 • Отримання нагород;
 • Конференції та інші івенти;
 • Велика кількість радників у проекту;
 • Стартап-змагання;
 • Forbes Everyone Under 30;
 • Зустрічі з відомими людьми;
 • Facebook, Instagram, Twitter активність.

Бібліотека

У попередньому стартапі я працював на знос по 12-15 годин на день. Це було схоже на нескінченний марафон. Цього разу я вирішив зосередитися на навчанні і після – імплементації. Щоранку я почав читати статті від партнерів YC замість скролінгу стрічки Instagram.

Всі статті в бібліотеці розподілені в залежності від теми і стадії стартапу. Прочитання бібліотеки не входило в обов’язкові правила школи, але там я знаходив дуже багато корисної інформації в моменти, коли не міг прийняти рішення по якомусь питанню або просто хотів вийти за рамки мислення.

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

Наприклад, під час проходження школи, ми були на етапі інкорпорації в ChiPeer. Тому я знайшов відповідні статті в бібліотеці і вивчив багато важливої інформації про розподіл часток між засновниками. Це основоположне питання розвитку стартапу, тому рекомендую його вивчити.

Друга стаття, яка мене вразила – про справжню роль СЕО в стартапі. Наявність ідеї і грошей для розвитку – недостатньо для того щоб бути хорошим СЕО. Директор компанії – це головна дійова особа, двигун, який повинен бути глибоко залучений як в створення продукту (вивчення, аналіз, взаємодія з користувачами, написання або контроль створення коду, розробка унікальних пропозицій), так і в просування продукту.

Третя стаття, яка стала для мене відкриттям – про продуктивність , написана Семом Альтманом, президентом YC.

Вибирайте правильні продукти, над якими працюєте. Важливіше – ЩО ви робите, а не ЯК. За час проходження школи, я перечитав цю статтю більше 5 раз і можу сказати вона докорінно вплинула на мене. У підсумку після року перерви я повернув в свій графік заняття спортом і почав вивчати біохакінг.

Висновок №6

Замість того, щоб скролить стрічку соціальних мереж, читайте дійсно важливі матеріали. Вже після першого місяця ви побачите значущі результати.

Партнерські послуги

Більшість акселераторів надають знижки своїх партнерів тільки після того, як вони інвестують в вашу компанію. У випадку з Y Combinator, ви отримуєте доступ до сотень угод від різних компаній відразу після потрапляння в Startup School. Сума потенційних знижок для учасників школи, які можна використовувати в розділі DEALS становить більше $30k.
8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

Під час проходження школи, ми були на етапі реєстрації компанії, тому звернулися в Clerky і отримали величезну знижку на реєстрацію. Більш того, вони надають близько $4k на хмарні сервіси і величезна кількість інших видів послуг.

Більш того, YC дають можливість публікувати свої пропозиції для інших стартапів, тому деякі компанії можуть відразу продавати свої послуги. Наприклад, якби я брав участь в школі з моїм минулим стартапом, я б використав цей шанс, надав би знижку всім засновникам стартапів і таким чином збільшив би дохід компанії.

Форум

Форум допомагає бути частиною величезної спільноти засновників стартапів з усього світу. Сортуйте пости по темам, задавайте питання і знаходьте потрібні вам відповіді. Також, під час стартап школи щоп’ятниці проходив Ask Me Anything (AMA), на якому команда YC відповідала на всі запитання учасників на абсолютно різні теми.

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

Висновок №7

Будьте хакерами , використовуйте всі можливості які надає YC. Вони шукають креативних фаундерів, які мислять поза рамками. Пам’ятаєте фразу: «що зекономлено – значить зароблено»? Використовуйте шанс, задавайте питання, будьте активними учасниками ком’юніті.

Підсумки

Стартап-школа стала для мене найкращим способом повернутися до життя в режимі стартапу. Я втілив в життя методи управління, які радили в школі, реорганізував особисті цілі і графік, багато чому навчився з лекцій, рад фаундерів, матеріалів з бібліотеки. Вплив всього цього на моє життя просто неоціненний. Тому протягом останнього місяця школи, я працював над заявкою в основну програму акселерації Y Combinator, яка проходить в Долині (Каліфорнія) два рази на рік. Що б там не було, ми з нашою компанією ChiPeer рухаємося вперед.

8 висновків після проходження стартап школи від Y Combinator - досвід ChiPeer - startups, vid-avtoriv

Офіційний вітальний лист ChiPeer від YC

Стартап школа закінчена, але для мене це лише початок роботи в fashion tech.

Висновок №8

Це абсолютно нормально дати собі час подумати про життя, про ваші справжні цілі і пріоритети, особливо після сильного вигорання. Баланс між роботою та особистим життям при побудові стартапу став дуже важливим для мене і я впевнений, що це можливо.

Автор: Валентин Пивоваров, співзасновник ChiPeer, джерело – AIN.UA

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu