Бізнес, Новини, Стартапи

Головні стартапи останнього десятиліття: чому вони нас навчили

14 Травня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

2010-і змінили венчурний бізнес: зросла популярність смартфонів, електронної комерції та шерінгових сервісів, але водночас технологічний світ потрясла низка скандалів. Видання Business Insider поговорили з п’ятьма венчурними інвесторами та дізналися, які стартапи останнього десятиліття вони вважають головними та чому у них можна навчитися.

Uber, Theranos і WeWork показали небезпеку «поклоніння засновників» і прагнення до зростання за будь-яку ціну

Тревіс Каланік з Uber, Елізабет Холмс з Theranos і Адам Ньюман з WeWork – вони вважалися харизматичними підприємцями-візіонерами, які прагнуть змінити світ, але в підсумку всі троє покинули компанії зі скандалом.

Головні стартапи останнього десятиліття: чому вони нас навчили - startups, news, businessГоловні стартапи останнього десятиліття: чому вони нас навчили - startups, news, business

Коли Холмс пішла з компанії у 2018 році, зіткнувшись з кримінальним переслідуванням, «всі в венчурній індустрії засумнівалися у своїй обачності», сказала глава Revolution Крістін Гюнтер. Її саму це змусило задуматися, наскільки добре вона виконує роль члена ради директорів.

«З урахуванням того, що протягом декількох років гарячі угоди просувалися дуже швидко, і люди отримували фінансування на основі двох слайдів в PowerPoint, стало ще важливіше говорити:” Ей, добре, це гаряча угода, але я буду сумувати за нею, тому що вона не варта того, щоб зрізати кути”», – додала Гюнтер.

Каланік теж постраждав за зрізання кутів. У 2017 році інвестори організували його відставку, коли публічний імідж Uber різко погіршився. Колись це була компанія, в яку хотів вкластися кожен інвестор, а тепер критики звинувачували її в харасменті та обході законів, а також говорили, що у всьому цьому винен Каланік.

Ньюман, ексцентричний засновник WeWork, покинув посаду CEO на початку цього року: невдала спроба провести IPO підняла на поверхню інформацію про конфлікт інтересів, невмілий менеджмент та його дивну поведінку.

Всі три компанії уособлювали собою одержиму орієнтацію Кремнієвої долини на зростання і вихваляння амбітних засновників, які часто ігнорували претензії до проблемної поведінки та сумнівних бізнес-практик.

Jet.com, Dollar Shave Club, Glossier, Warby Parker  і Casper одними з небагатьох успішно вибудували прямі відносини з клієнтами

Широке поширення соціальних мереж і цифрової реклами дало компаніям нові канали зв’язку з цільовою аудиторією і допомогло створити direct-to-consumer бренди. Ану Дугган, партнер-засновниця Female Founders Fund, зазначила, що соцмережі «дозволили брендам безпосередньо спілкуватися зі споживачами та впливати цим на актуальний дизайн продукту». На її думку, з цим особливо добре справляються такі компанії, як Warby Parker і Glossier.

Дженні Лефкорт, генеральний партнер Freestyle і член-засновник All Raise, додала, що ще одна причина успішності цих стартапів полягає в тому, що вони створили «автентичне товариство» з клієнтів.

«Можливо, ви йдете в Glossier, тому що вам подобається макіяж, і ви починаєте говорити зі спільнотою про це, але, перш ніж ви це усвідомлюєте, ви станете друзями та будете ділитися порадами про подорожі», – сказала Лефкорт.

Спочатку ці бренди не виглядали надійними активами, але їх значущість показав Walmart, купивши інтернет-магазин Jet.com. Гюнтер вважає, що ця угода «показала шлях екзита для деяких з цих direct-to-consumer компаній».

Головні стартапи останнього десятиліття: чому вони нас навчили - startups, news, business

WeWork founder Adam Neumann, Stitch Fix founder Katrina Lake, Stripe founder Patrick Collison, and Shopify founder Tobias Lütke

Stitch Fix, Rent The Runway та Away показали інвесторам перспективу жіночих компаній в галузі, якій вкрай не вистачає різноманітності

Не секрет, що венчурні фонди та, як наслідок, фінансовані ними компанії, страждають від нестачі різноманітності. Недавнє опитування RateMyInvestor виявило, що типова команда засновників виглядає так: два білих чоловіки, які здобули освіту в американському університеті та живуть в Кремнієвій долині.

Однак за останнє десятиліття, коли кілька бізнесів під жіночим керівництвом досягли багатомільярдних оцінок, а Катріна Лейк з Stitch Fix стала наймолодшою ​​жінкою-фаундером, яка зробила компанію публічною, інвестори нарешті помітили цей дисбаланс.

«Венчурні інвестори вміють помічати повторювані ситуації. Побачивши, як жінки ведуть компанії від запуску до IPO і досягають неймовірного успіху, вони почали закликати інших венчурних інвесторів – будь то чоловіки або жінки – змінити думку про те, як виглядає успіх», – сказала Лефкорт.

Shopify, Atlassian і Waze довели, що ринки за межами Кремнієвої долини набирають обертів

Опитування RateMyInvestor також показало, що у венчурних фондів є сильний географічний ухил: майже половину всіх інвестицій за останні п’ять років отримали стартапи з Кремнієвої долини. Але в останні роки кілька компаній виявили потенціал інших ринків, особливо за межами США.

«Відмінні компанії та відмінні інновації за межами США були завжди», – зазначила Вікторія Трейгер, генеральний партнер та керуючий директор Felicis Ventures. Але до Shopify, за її словами, «існувало переконання, що стартапи з підтримкою венчурних інвесторів за межами США здійснюють екзит раніше».

Канадська Shopify відома своєю роллю в розширенні можливостей малого і середнього бізнесу. Елліот Робінсон, партнер в Bessemer Venture Partners, яка інвестувала в Shopify, підкреслила, що створення ecommerce-інструментів і «численних джерел доходів від дійсно великої користувальницької бази, дійсно змінило уявлення людей про SaaS».

Atlassian, розробник корпоративного програмного забезпечення з Сіднея, також позначив місце Австралії на карті венчурного бізнесу. «Я просто бачу кількість вихідців з [Atlassian], які знаходяться в цій екосистемі», – сказала Трейгер, зазначивши, що співробітники таких інноваційних компаній, як Shopify та Atlassian, часто відкривають власні стартапи.

Ізраїль також став осередком підприємницької діяльності. Він дав світові такі імена, як Waze (її купив Google), а у 2018 році 61 компанія з цієї країни зробила екзит із середнім розміром угоди в $ 81 млн.

У таких містах США, як Чикаго, Сіетл, Денвер, Портленд, Атланта і Вашингтон, округ Колумбія, також спостерігається значне зростання інвестицій та стартапів.

Stripe, Square, Lending Club, SoFi та Robinhood перевернули індустрію фінансових послуг з ніг на голову

У минулому десятилітті Фінтех став ще одним сектором, в якому відбулися великі зміни та з’явилася плеяда нових компаній, які досягли величезних оцінок. Стартапи скористалися появою смартфонів, цифрового банкінгу і машинного навчання, щоб залучити більше споживачів у фінансову систему, і звернули увагу на те, як люди витрачають, заробляють і обмінюють гроші.

Зокрема, Stripe and Square змінили підхід бізнесу до отримання грошей, Lending Club і SoFi взяли на себе обов’язки у сфері персонального кредитування, а Robinhood перевинайшов щоденне інвестування.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu