Бізнес, Історії, Новини

Netflix коштує майже $165 млрд. 3 уроки успіху з історії компанії

20 Травня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Є компанії, які вже зараз змінюють майбутнє світу. Білл Тейлор вважає, що Netflix якраз одна з таких. У колонці для Harvard Business Review він розмірковує про те, які уроки слід винести компаніям, спостерігаючи за розвитком найпопулярнішого відеосервісу.

За розвитком Netflix я стежу з 2005 року. Тоді я вперше побував в їх головному офісі в Кремнієвій долині, щоб взяти інтерв’ю у засновника і гендиректора компанії Ріда Гастінгса.

Netflix коштує майже $165 млрд. 3 уроки успіху з історії компанії - news, story, businessNetflix коштує майже $165 млрд. 3 уроки успіху з історії компанії - news, story, business

Я вивчав багато різних компаній, але повинен визнати, що саме завдяки Netflix я дізнався більше про стратегію, технології та культуру. Не буду говорити, що все це завдяки перегляду серіалів, хоча їх заслуга в цьому теж є. Багато лідерів, вивчаючи бізнес цієї компанії, вже бачать, як будуть виглядати інноваційні технології та конкуренція майбутнього.

Якби за показники ефективності давали премію «Оскар», Netflix би відхопив по статуетці у всіх категоріях – його успіх можна порівняти з «Титаніком» або «Володарем кілець».

Накопичення капіталу? Компанії ледь стукнуло 20 років, а її біржова вартість – майже $165 млрд. Це більше, ніж Disney.

Культурний вплив? Нещодавно Netflix номінували на престижну нагороду Emmy 112 раз. Таким чином компанія вирвалася в лідери серед стрімінгових платформ і обставила HBO, яка очолювала список найбільш популярних номінантів 17 років поспіль.

Авторитет? Просту презентацію компанії в PowerPoint про корпоративну культуру і кадровій політиці подивилися понад 18 млн разів. Чи це не показник потужної репутації?

Отже, які ж уроки можна винести зі стрімкого зростання Netflix?

Урок 1. Великі дані – це сила, але великі дані разом з великою ідеєю – це вже революція

Netflix – технологічний мастодонт, який змінив культуру перегляду фільмів і серіалів за допомогою аналітики, алгоритмів і інноваційних технологій цифрової потокової трансляції.

Компанія зібрала велику добірку даних про глядацькі звички 125 млн користувачів – які фільми та серіали їм подобаються чи не подобаються, як довго вони дивляться окрему серію, скільки серій вони переглядають за раз тощо. Ця база – основа системи, яка частково спирається на ваш попередній вибір і підкидає вам ідеї, ґрунтуючись на виборі та вподобаннях інших користувачів.

У 2005 році у компанії було всього 3,5 млн користувачів. Рід Гастінгс тоді заявив мені: «Netflix можна запросто зрозуміти неправильно. Ми намагаємося розв’язувати одну реальну проблему – як змінити систему вибору, щоб клієнти отримували стабільний потік контенту, який їм подобається. Ми створили платформу для всіх, щоб розширити смаки глядачів».

Така точка зору з самого початку допомагала Netflix просуватися вперед. Вона підкреслює, наскільки важливо мати оригінальні ідеї, інакше успіху в бізнесі вам не бачити. Перший урок: технологія стає важливіше за все, коли служить переконливій та захопливій стратегії.

Урок 2. Якщо хочеш влаштувати революцію в індустрії, готуйся насамперед змінити себе

Netflix може стати енциклопедичним прикладом швидкозростаючої компанії, нового гравця на ринку, який заново визначив логіку цілої галузі.

Але найцікавіше в розвитку компанії те, наскільки кардинально вона змінилася, виконуючи свої головні завдання. Netflix починався як дуже простий інноваційний стартап: вони розсилали фільми на DVD поштою і скасували штраф за прострочення. Потім компанія перейшла від розсилання дисків до цифрового стрімінгу фільмів та серіалів.

Сьогодні Netflix найбільш відомий як творець контенту. В цьому році бюджет компанії на нову кіно- і телепродукцію становить $12 млрд.

Netflix вийшов на новий ринок, кинувши виклик усталеним традиціям. В недавній статті в журналі New York пишуть, що підхід компанії до створення нової продукції «в корені змінив безліч стандартів ТВ-бізнесу». Спочатку вони прибрали пілотні серії, потім придумали «марафонні перегляди» і в кінцевому підсумку замінили «демографічні дані» так званими смаковими добірками.

Радикальні стратегічні ходи Netflix викликали скепсис на кожному кроці, але компаніям слід зарубати собі на носі: не можна обмежувати уяву колишніми успіхами та знаннями. В майбутньому можливо все що завгодно.

Урок 3. Стратегія – це культура, культура – це стратегія

Проаналізувавши зліт і реорганізацію Netflix, я помітив, наскільки важливі стратегії та технології.

Під час моєї першої зустрічі з Рідом Гастінгсом мене вразило те, що і він, і його команда приділяють людям і культурі стільки ж уваги, скільки цифровому стрімінгу і контенту. Компанія розробила (і реорганізувала) безліч практик, щоб зв’язати ринкові цілі компанії та організацію роботи. Ці практики застосовуються у всьому: в тому, як підбирають персонал і що обіцяють співробітникам; як приймають рішення і як про них повідомляють співробітникам; як розв’язувати питання з відпустками.

Минулого року компанія внесла зміни у свій культурний маніфест. У ньому детально описані принципи, політика та практичні методи роботи з людським фактором в бізнесі.

Документ примітний перш за все своєю нешаблонною мовою і стилем. «У багатьох компаній є заяви про цінності, але часто вони існують лише на папері та ігноруються. Реальні цінності будь-якої компанії виявляються в тому, хто з працівників отримує винагороду, а кого звільняють».

Яких же співробітників найбільш цінують в Netflix? У маніфесті сказано: «Говори що думаєш, якщо це в інтересах компанії. Навіть якщо це незручно»,«Критикуй статус кво»,«Приймай важкі рішення і не страждай при цьому»,«В пошуках правди дозволяй собі бути уразливим».

Черговий важливий урок: щоб виділитися серед конкурентів і стати великим, потрібно працювати нетривіально.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu