Новини, Студенту

10 корисних ресурсів Open Science, які вам допоможуть

15 Червня, 2020

Зараз для дослідників питання пошуку повних текстів наукових статей стоїть досить гостро. Підписки на провідні наукові журнали дорогі та, на жаль, є навіть не у всіх провідних вишів. Але зневірятися не потрібно, адже є величезна кількість способів отримати повні тексти статей абсолютно легально і безкоштовно.

1. Unpaywall

Один з найбільш зручних інструментів для безкоштовного доступу – розширення для браузерів Chrome і Firefox Unpaywall. Воно автоматично шукає повні тексти наукових статей. Якщо ви заходите на сторінку якоїсь публікації, праворуч на екрані з’являється іконка з зображеним на ній замком. Якщо вона зелена і замок відкритий, то досить просто натиснути на нього, і ви автоматичні перейдете на сторінку з повним текстом статті в форматі PDF. Встановити розширення можна на його сайті.

2. Академія Google

Інший сайт, який може допомогти, – це Академія Google. Ви просто пишете назву статті в пошуковому рядку і читаєте повний текст. Якщо він, звичайно, є у відкритому доступі.

3. Open Access Button

Якщо ні Unpaywall, ні Академія Google вам не допомогли, може стати в пригоді сайт Open Access Button. Велика чарівна кнопка впорається з пошуком потрібної статті.

4. ArXiv.org

Цей сайт був створений спеціально для того, щоб розв’язати проблему відкритого доступу до статей. На ArXiv вчені викладають препринти своїх статей, тобто чернетки, які в підсумку публікуються з деякими змінами. Більшість авторів – математики та фізики, але зараз з ініціативи фонду Прісцили Чан і Марка Цукерберга розробляється аналог для біології та інших природничих наук – BioRxiv.

5. Автори статей або колеги-науковці

Якщо ніде на перерахованих вище ресурсах не вдається знайти статтю, можна спробувати написати безпосередньо авторам або їхнім колегам і попросити повний текст. У науковому світі це досить поширена практика. І є два відпрацьовані способи: написати у твіттері пост з хештегом #icanhazpdf і вказати, яку статтю ви шукаєте і куди вам її надіслати, або зареєструватися на сайті Research Gate, знайти потрібну статтю в профілі автора і натиснути на кнопку «попросити повний текст». Найчастіше автори відповідають протягом тижня і надсилають файл на вказану в профілі пошту. До речі, в цьому випадку статтю можна навіть обговорити з самим автором. Аналогічний ресурс, але більш популярний серед вчених, що працюють в області соціальних і гуманітарних наук, – Academia.edu. Там часто навіть просити нічого не треба – статті, препринти, доповіді та навіть розділи з книг можна завантажити прямо з профілю дослідника.

6. Спеціалізовані бази даних

Крім перерахованих вище ресурсів, існують різні спеціалізовані бази повних текстів статей, ось список найбільших з них:

1. PubMed

База в основному з медицини та біології, іноді містить посилання на повні безкоштовні тексти статей.

2. Jstor

Велика база англомовних статей, журналів та наукових робіт з найрізноманітніших тем.

3. MedLine

Найбільша бібліографічна база статей з медичних наук (NLM). Інтегрована в сервіс SciFinder.

4. Psyjournals

Сайт з електронними версіями психологічних журналів.

5. SciFinder

Найповніше та найнадійніше джерело хімічної інформації, що охоплює понад 99% поточної літератури з хімії, включаючи патенти. Також там можна знайти інформацію з біологічних та біомедичних наук, хімічної фізики, інженерії.

6. ERIC

Англомовна база даних зі статтями та науковими публікаціями з психології з різних країн світу.

7. Збірки статей від Frontiers

Frontiers робить підбірки статей з різних тем і викладає їх у відкритий доступ.

8. HEP Search

База даних з фізики високих енергій.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu