Новини, Технології

5G – це дуже небезпечно? А навіщо це потрібно? А мій телефон його підтримує? Відповідаємо на питання про мережу нового покоління

14 Серпня, 2020

Публікуємо відповіді на популярні питання про 5G, які, може, і соромно вимовляти вголос – але відповіді на які дуже хочеться знати.

Чим 5G відрізняється від 4G? Просто ще швидше?

Швидкість з’єднання – зрозуміліший і найпомітніший параметр, який відрізняє 5G від 4G з точки зору простого споживача. Так, швидкість підключення до 5G буде в деяких випадках в десятки разів вище, ніж в типовій ситуації до 4G: можна сміливо говорити про сотні мегабіт і навіть гігабіта в секунду (а в теорії – навіть про 10-20 гігабіт).

Інші особливості 5G не так сильно кидаються в очі, хоча не менш важливі: мережі повинні витримувати до мільйона пристроїв на один квадратний кілометр (4G – до 100 тисяч пристроїв) і в теорії забезпечувати дуже низьку затримку сигналу, всього одну мілісекунду проти десятків мілісекунд на мережах поточного покоління. Вам навряд чи буде це важливо просто під час користування телефоном – якщо тільки ви не на стадіоні, що вміщає десятки тисяч осіб, – але 5G передбачається активно використовувати та для інтернету речей.

Тут ці особливості нового стандарту починають відігравати важливу роль: на невеликій площі може виявитися величезна кількість датчиків, що передають інформацію про стан інфраструктури. А безпілотні автомобілі, які в майбутньому, хочеться вірити, почнуть масово їздити по вулицях, зможуть дуже швидко отримувати інформацію про дорожні події та реагувати на них.

Навіщо мені на телефоні така величезна швидкість? У мене вайфай вдома повільніший, і нормально

Домашній вайфай і правда часто сильно повільніший того, що може запропонувати 5G.

Але питання не в тому, навіщо вам в телефоні такий швидкий інтернет (швидше за все, ні для чого). Питання в тому, чи потрібен вам буде «домашній інтернет» за окремим тарифом, якщо ви зможете просто підключати ноутбуки, комп’ютери і телевізори безпосередньо до мережі 5G – і отримувати з’єднання не гірше, ніж по дроту або вайфай? Особливо це міркування актуально якщо ви живете в будинку, де доступний тільки один провайдер – і той пропонує умови гірші, ніж конкуренти.

Що взагалі таке 5? І «джи»?

5 – це порядковий номер покоління мобільного зв’язку. G – від слова generation, власне – «покоління». До 5G були (ви не повірите) 4G, 3G, 2G і 1G. Як і всі попередні покоління, 5G – стандарт стільникового зв’язку. Це означає, що територія поділена на ділянки, названі сотами, в яких встановлені базові вишки: телефони підключаються до цих вишок, а ті вже передають сигнал далі.

Це буде дуже дорого?

Залежить від цінової політики операторів, але принаймні на старті чи 5G виявиться дешевше 4G. Наприклад, в Південній Кореї, де вже 10% абонентів підключені до 5G, на запуск найдешевший тариф коштував 55 тисяч вон – і в нього входили вісім або дев’ять гігабайт трафіку в місяць. За безлімітні тарифи оператори просили від 75 до 130 тисяч вон.

В інших країнах, наприклад у Великобританії і США, деякі оператори пропонують доступ до 5G без націнки, хоча канадський Rogers планує брати додаткові 15 доларів з березня 2021 року. Американський Verizon додає 10 доларів до існуючого тарифу, а фінські оператори ділять тарифи не за обсягом трафіку, а по максимальній швидкості доступу (найдорожчий – 56 доларів на місяць).

Але головна стаття витрат при переході до 5G – це новий телефон. Існуючі 4G-смартфони та роутери не можуть підключатися до мереж нового покоління, тому вам доведеться купити новий підходящий пристрій. Якщо ви любите Samsung або інші Android-пристрої, вибрати новий 5G-телефон буде досить просто, вибір багатий. Якщо ви хочете 5G-айфон, вам доведеться почекати – як мінімум до осені 2020 року, коли, за чутками, Apple представить перші моделі з підтримкою мереж нового покоління.

Десь в світі, де 5G вже працює, життя стало помітно кращим?

Мабуть, поки рано говорити про сильний вплив 5G на життя людей. Якщо взяти Південну Корею, що стала лідером по впровадженню мереж нового покоління, то з помітних (і очевидних) змін можна виділити хіба що зростання обсягу споживаного трафіку: ті, хто сидів через 5G, звантажували в середньому по 33,7 гігабайта на місяць, на 65 % більше, ніж 4G-абоненти.

В іншому ЗМІ відзначають тільки окремі додатки, які використовують переваги збільшення пропускної здатності. Наприклад, мова йде про трансляцію бейсбольних матчів з можливістю перемикатися між камерами або використанні 5G на фабриках, де новий стандарт дозволяє швидко завантажувати в хмару фотографії продукції та аналізувати її на наявність дефектів.

Коли чекати 6G?

Розробка мереж шостого покоління (зрозуміло, ще швидших, ніж 5G) тільки почалася. Імовірно, до початку впровадження 6G пройде ще близько 10 років.

А мій айфон буде працювати з 5G?

Якщо ви читаєте цей текст в серпні 2020 року, відповідь однозначна: ні. Apple поки не випускала айфонів (та й взагалі пристроїв) з ​​підтримкою 5G. ЗМІ очікують, що перші 5G-айфони представлять вже восени цього року.

А мій андроїд?

Якщо в назві вашого телефону написано 5G, то так. Наприклад: Samsung Galaxy S20 не працює в мережах нового покоління, а Samsung Galaxy S20 5G – працює.

Підтримку 5G можна додати за допомогою оновлення операційної системи, тому вирішувати доведеться при виборі нового телефону: чи плануєте ви підключати його до нових мереж або 4G буде досить.

Від 5G правда потужне випромінювання?

Це досить популярна конспірологічна теорія. Розберімося в її ключовому посланні: чи дійсно випромінювання від 5G таке потужне, що може викликати будь-які хвороби або якось шкодити здоров’ю?

Все електромагнітне випромінювання, від радіохвиль до рентгенівських променів, за своєю енергію (не потужністю, це різні речі) ділиться на два типи: іонізуюче, тобто здатне руйнувати молекули та перетворювати їх в іони, і неіонізуюче – нездатне на це. Всі діапазони 5G належать до неіонізуючого типу випромінювання, таке випромінювання може тільки нагрівати живу тканину, через яку проходить, але ніяк не шкодить його молекулам і, як наслідок, не впливає на хімічні процеси в живих організмах.

Дослідження на тему можливого, гіпотетичного, потенційного та уявного впливу неіонізуючого випромінювання на живі клітини постійно ведуться, але вони ще жодного разу не дали однозначного відтвореного ефекту і не представили механізм, який пояснював би цей ефект. Коротко кажучи, на сьогодні немає ніяких причин вважати, що 5G або будь-яке інше радіовипромінювання може завдавати будь-якої істотної шкоди здоров’ю людей.

А можна коротко пояснити, чому конспірологи бояться саме 5G? Три-джи та чотири-джи їх начебто так не бентежили …

Ну, когось мережі минулого покоління теж бентежили: наприклад, на початку двохтисячних в Голландії пройшло дослідження, яке показало, що від базових станцій 3G у людей болить голова і розвивається нудота. А у 2014-му Всесвітня організація охорони здоров’я публікувала роз’яснення про вплив мобільних телефонів на здоров’я – з них виходило, що випромінювання хіба що злегка нагріває шкіру, але не призводить до жодних короткостроковими та довгостроковими негативних наслідків.

Інша справа, що початок активного впровадження 5G приблизно перетнувся з поширенням коронавірусної пандемії у світі. На цьому тлі конспірологи заднім числом підвели під свою теорію і мережі минулих поколінь: нібито минулі спалахи вірусних захворювань відбулися через 3G і 4G (агентство Reuters пройшлося по датах, щоб показати, що ця теорія в принципі не може вважатися можливою).

До речі, клітка Фарадея врятує від 5G? А шапочка з фольги реально блокує стільниковий зв’язок? Ну так, про всяк випадок

Залежить від конструкції клітки Фарадея – точніше, від того, випромінювання яких частот вона блокує, і кроку решітки. Наприклад, перший-ліпший «чохол Фарадея» на Amazon, судячи з опису, блокує (точніше, значно знижує) випромінювання від мегагерцового діапазону до 5 гігагерц. Це означає, що такий чохол повинен екранувати низькі та середні частоти 5G, але не гарантує «захист» від високого діапазону.

Щодо шапочки з фольги сказати щось певне важко. Експеримент, проведений у 2009 році, показав, що на деяких частотах – 2,6, 1,2 і 1,5 гігагерца – шапочка з фольги навіть посилювала сигнал. Тому, ймовірно, це буде не найкращий спосіб для захисту від 5G. З іншого боку, якщо загорнутися в фольгу повністю, це точно має допомогти.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu