Новини, Поради, Продуктивність

Читати, як Білл Гейтс: три принципи, які допоможуть взяти з книг максимум користі

19 Серпня, 2020

Чарлі Мангер, селф-мейд мільярдер і давній діловий партнер Воррена Баффета, одного разу зауважив, що не знає жодної по-справжньому розумної людини, яка не любила б книги. При цьому саме по собі читання не робить нікого кращим – можна читати по 52 книги в рік, і не витягти з них нічого істотного. Якість в цьому випадку набагато важливіша за кількість.

Засновник Microsoft Білл Гейтс точно розуміється на читанні. Ось три його поради на цю тему.

1. Робіть нотатки на полях

У сучасному світі багато відволікаючих чинників, тому сконцентруватися на чомусь одному буває непросто. А якщо поруч лежить телефон, завдання стає ще складнішим. Нотатки на полях – простий, але ефективний спосіб зосередитися на поточних думках. До того ж з їх допомогою можна швидко згадати, на чому ви зупинилися, якщо в якийсь момент все ж відволіклися. Нотатки допомагають пов’язувати нову інформацію з тим, що ви вже знаєте, і краще запам’ятовувати її.

Гейтс завжди прагне діяти саме так. Якщо він не згоден з написаним, він робить відповідні нотатки: «На прочитання таких книг йде навіть більше часу, тому що я дуже багато пишу на полях».

Як це зробити:

Читайте книгу з олівцем в руках. Викреслюйте те, що вам не подобається, і вписуйте свій варіант. Ставте питання, якщо відчуваєте необхідність щось уточнити.

Як написане співвідноситься з вашим особистим досвідом? Чи є у вас приклад, що підтверджує або спростовує висловлену в книзі думку?

Незабаром ви помітите, що такий підхід допомагає не тільки концентруватися, а й краще фіксувати прочитане. У теорії навчання такий спосіб запам’ятовування називається продуманою репетицією. Чим сильніше ви намагаєтеся щось зрозуміти або уточнити, тим більша ймовірність, що нова інформація збережеться в довгостроковій пам’яті.

2. Дочитуйте книги до кінця

Другий важливий принцип Гейтса. На перший погляд здається, що цю пораду можна пропустити – багато фахівців з ефективності радять не дочитувати погані книги. Але його ідея полягає в іншому: сенс не в тому, щоб обов’язково доводити до кінця розпочату, а в тому, щоб вибирати тексти для прочитання якомога ретельніше. Відкриваючи нову книгу, ви повинні бути впевнені, що вона буде коштувати витраченого на неї часу. Дотримуючись цього правила, ви неминуче станете краще вибирати – як Білл Гейтс.

Як це зробити:

В інтернеті є безліч списків книг. Наприклад, Обама перерахував в Twitter книги, які найбільше зацікавили його у 2019 році, а Білл Гейтс викладає список рекомендацій щорічно.

Почніть складати власний перелік книг, які ви хочете прочитати. Для цього можна використовувати такі програми, як Google Keep, Wunderlist, ToDoist, або створити профіль на Goodreads.

3. Виділяйте на читання не менш як годину

Гейтс вважає, що для того, щоб як слід зануритися в читання, потрібно виділити на це заняття як мінімум годину: «Щоночі я проводжу трохи більше ніж годину за книгою».

Якщо у вас немає можливості дотримуватися цього правила в точності, можна його трохи адаптувати: наприклад, прагнути годину в день читати, ні на що не відволікаючись, а також використовувати для цього кожну вільну хвилину.

Як це зробити:

Зробіть читання перед сном своєю звичкою. Для цього заведіть звичайний будильник, прибирайте гаджети якомога далі від ліжка і лягайте спати на годину раніше.

У смартфоні також потрібно налаштувати сигнал – наприклад, на 21:00. Він повинен нагадувати про те, що прийшов час відключити всі цифрові пристрої. Додайте ще один будильник о 21:20 (крайній термін виключення гаджетів) і суворо дотримуйтеся його. Якщо читання перед сном дійсно стане для вас звичним ритуалом, швидкість і якість читання серйозно зросте.

Слідувати принципам Білла Гейтса зовсім не складно – вони досить прості та зрозумілі. Якщо якісь з них вам не підійшли – рухайтеся у власному темпі, пробуйте різні варіанти та залишайте ті, які працюють саме в вашому випадку.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu