Жінки, Історії, Новини

Колишня рабиня і перша жінка-мільйонер: як афроамериканки будували бізнес в епоху расової дискримінації

21 Серпня, 2020

Сьогодні у всіх на слуху історія Опри Вінфрі, талановитої телеведучої, яка зуміла заробити багатомільярдні статки. Але як би склалася її доля, якби вона народилася в Америці в XIX столітті?

Простому афроамериканцю досягти успіху в бізнесі після Громадянської війни Півночі та Півдня було досить проблематично, попри формальну свободу і надані права. Особливо складно було це зробити на території колишньої Конфедерації, де діяли жорсткі расові закони. Жінкам було ще важче, адже до расових додавалися ще й гендерні забобони та обмеження.

Але бували і яскраві винятки. Розповідаємо п’ять історій афроамериканок, яким вдалося побудувати прибутковий бізнес в епоху расової сегрегації та гендерних упереджень.

Синтія Хесдра

Сфера діяльності: пральний бізнес, нерухомість

На момент смерті Синтії Хесдри в 1879 році її статок оцінювався в $100 000 доларів (понад $2,7 млн ​​за поточним курсом), вона володіла нерухомістю в Нью-Йорку, Наякі, штат Нью-Йорк, і в штаті Нью-Джерсі. Примітно, що першу третину свого довгого життя (вона народилася в 1808 році) Синтія була рабинею. Її батьком був бізнесмен Джон Мур, який керував кількома підприємствами в окрузі Рокленд. Він володів млином, а також в роки Громадянської війни постачав ковдри для армії сіверян. Матір’ю Синтії була рабиня на ім’я Джейн. Викупив майбутню підприємницю чоловік, Едвард Хесдра, що став згодом її діловим партнером. До речі, сам він був мулатом – сином білого плантатора і чорношкірої жінки з Гаїті.

Свій стан Синтія Хесдра сколотила на пральному бізнесі. Паралельно вона скуповувала об’єкти нерухомості на території двох штатів: Нью-Йорка і Нью-Джерсі. Успадкувавши підприємницький талант свого батька, вона вкрай ефективно керувала своїм капіталом.

Оскільки підприємниця не залишила чіткого заповіту, був довгий і скандальний судовий процес через спадщину. У підсумку весь її капітал перейшов чоловіку Едварду Хесдрі, який незабаром також помер.

Бідді Мейсон

Сфера діяльності: нерухомість

Як і Синтія Хесдра, Бідді Мейсон в молодості була рабинею. Але пощастило їй куди менше, адже народилася вона в південних штатах. Дитинство, отроцтво і юність Бідді пройшли на плантаціях. Вона була розумною і вправною і швидко навчилася у старших рабинь основам фармакології, акушерства і гінекології. Вона вміла приготувати зілля з цілющих трав і прийняти пологи в найскладніших умовах. У 1840-ті роки її продали плантатору Роберту Сміту.

У 1847 році господар Бідді разом з усією родиною став мормоном. Його раби також були хрещені відповідно до вчення. Тоді ж Роберт Сміт приєднався до громади в їх поході на захід. У 1851 році лідер мормонів Бригам Янг відправив групу переселенців до Південної Каліфорнії. Серед них була і сім’я Смітів разом зі своїми рабами. Каліфорнія в той час була вільним штатом і за законом, будь-який раб, що народився або мешкає там, ставав вільною людиною.

Бідді та її дітям довелося звернутися до суду, щоб місцева влада підтвердила, що вона і троє її дітей – вільні люди. Роберт Сміт, ігноруючи місцеві закони, не відпускав їх на волю. Але суд став на бік жінки, і в 1860 році вона отримала документи, що гарантують свободу.

Після звільнення Бідді, яка взяла собі прізвище Мейсон, оселилася з дітьми в Лос-Анджелесі. Вона працювала медсестрою і повитухою, а зекономлені гроші вкладала в землю і нерухомість. Вона стала першою афроамериканкою в Каліфорнії, котра оформила право власності на землю.

На момент смерті Бідді Мейсон в 1891 році її статок оцінювався на суму $250 000-$300 000 (або $7,7 млн​​-8,6 млн за поточним курсом). Також вона прославилася як філантроп і громадський діяч.

Елізабет Кеклі

Сфера діяльності: пошиття одягу

Елізабет Кеклі народилася в 1818 році, її батьком був рабовласник і полковник Армістед Беруелл, а матір’ю – його рабиня, афроамериканка Агнесс. Як і мати, Елізабет була рабинею. Причому кілька разів її господар (і одночасно з цим біологічний батько) наказував бити дочку до півсмерті для науки іншим рабам. Після його смерті господинею Елізабет стала сім’я її зведеної сестри – Енн Беруелл Гарланд.

Елізабет, на відміну від інших рабів, вміла читати та писати. Також у неї дуже рано виявився талант до крою та шиття. Вона вміла створювати приголомшливо красиві сукні. Дуже скоро у неї з’явилися досить заможні клієнтки.

У 1855 році Елізабет купила свободу собі та своєму синові. Вартість була досить великою – $1200 (понад $33 000 за нинішнім курсом), але на допомогу прийшли багаті клієнтки, які позичили їй грошей. П’ять років потому Елізабет Кеклі переїхала до Вашингтона і заснувала там власне ательє. У кращі роки на неї працювали 20 кравчинь.

Серед клієнток Кеклі були Мері Лі, дружина Роберта Лі, майбутнього генерала військ Конфедерації, і Варіна Девіс, дружина Джефферсона Девіса, який став президентом Конфедерації. Але головною її клієнткою, безумовно, була Мері Тодд Лінкольн, дружина Авраама Лінкольна. Елізабет стала не просто персональним модельєром, але й однією з найближчих подруг дружини американського президента. Про це вона навіть напише книгу «За сценою: або тридцять років рабства і чотири роки в Білому домі», яка вийде в 1868 році. Про точний розмір капіталу, нажитого Елізабет Кеклі, даних немає. Вона померла в 1907 році у віці 89 років, проживши яскраве і насичене життя.

Мадам Сі Джей Вокер

Сфера діяльності: виробництво косметики

Життя Сари Брідлав, більш відомої як Мадам Сі Джей Вокер, – це історія втілення американської мрії. Їй присвячено цілий серіал, який недавно випустив Netflix.

Вона народилася в 1867 році в багатодітній родині колишніх рабів в штаті Луїзіана. Сара рано осиротіла, а в 14 років була видана заміж. Через шість років під час расових погромів її чоловік був убитий. Брідлав залишилася з дворічною дитиною на руках і була змушена переїхати в Сент-Луїс, штат Міссурі, де влаштувалася працювати прачкою. Умови праці були каторжними, дуже скоро у Сари стало випадати волосся. Тоді вона стала шукати розв’язання цієї проблеми. На розробку чудодійного тоніка для волосся, який озолотить майбутню мільйонерку, пішли довгі роки.

У 1906 році Сара вийшла заміж за Чарлза Джозефа Вокера, який згодом став її бізнес-партнером і директором з реклами в «Madame C. J. Walker Manufacturing Company». Сама підприємниця тепер просила називати себе мадам Сі Джей Вокер. Компанія займалася виробництвом косметики для афроамериканців.

Інноваційною стала схема дистрибуції товарів, а саме – мережевий маркетинг. У фірмі мадам Сі Джей Вокер з’явилися комівояжери та амбасадори бренду. Вони колесили Штатами, стукали в будинки людей, влаштовували лекції та презентації. Сама засновниця разом з дочкою постійно організували тренінги та майстер-класи з догляду за волоссям. Навчання пройшли десятки тисяч жінок по всій країні.

На момент смерті мадам Сі Джей Вокер її статки оцінювалися в $1 млн (понад $15 млн за поточним курсом), вона стала не просто першою афроамериканкою, але і першою жінкою, яка зуміла сама зібрати подібний капітал. На її фірму в різні роки працювали від 20 000 до 40 000 осіб.

Енні Турнбо Мелоун

Сфера діяльності: виробництво косметики

Історія життя Енні Турнбо Мелоун багато в чому схожа з історією мадам Сі Джей Вокер. Вона була десятою дитиною з одинадцяти в родині колишніх рабів. Рано втративши батьків, Енні багато вчилася. У дівчини виявилися здібності до хімії та косметології. Ще в юності вона почала експериментувати з різними препаратами по догляду за шкірою і волоссям.

На початку 1900-их Мелоун перебралася в містечко Бруклін в штаті Іллінойс, де почала продавати свій засіб з догляду за волоссям «Wonderful Hair Grower». У 1902 році вона переїхала в Сент-Луїс, штат Міссурі. Там доля звела її з мадам Сі Джей Вокер, яка багато чому навчилася у Мелоун.

Тоді ж у косметики, що вироблялася фірмою Енні Турнбо Мелоун, з’явилося багато наслідувачів. І підприємниця вирішила як слід подбати про безпеку свого бренду, захистивши копірайтом і назву («Poro»), і формулу.

Підприємство росло. У 1918 році Енні заснувала на базі виробництва Коледж Поро, який навчав жінок азів косметології. У ньому працювало 200 викладачів, а число випускниць перевалило за 75 000.

Розквіт бізнесу припав на «бурхливі двадцяті», тоді статок Енні Турнбо Мелоун оцінювався в $14 млн (понад $200 млн в перерахунку на сьогодні).

На жаль, підприємниці не вдалося примножити цей капітал. У 1927 році вона пережила вкрай травматичний процес розлучення зі своїм другим чоловіком, а слідом вдарила  Велика депресія. Всі ці події добили колись успішний бізнес.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu