Історії, Новини, Стартапи

Чому «гучний стартап» Slack став нудним – і це нормально

21 Вересня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Ринок інструментів для роботи на дистанційці росте, але галасливий і революційний Slack не зміг домогтися успіху, якого від нього чекали.

Поява коронавірусу на початку 2020 року різко прискорила перехід на віддалену роботу, для багатьох «білих комірців» дистанційка стала звичайною справою, оскільки офіси закриті.

Для деяких компаній коронавірус став серйозним ривком – сервіс відеоконференцій Zoom за кілька місяців перетворився на вкрай популярний і прибутковий інструмент для повсякденного життя. Він не тільки став основою віртуального офісу, але і вийшов за його межі.

Іншим очевидним переможцем, здавалося, мав стати Slack – відомий месенджер та інструмент для віддаленої роботи, запущений у 2013 році. Хоча Slack і повідомив про зростання використання в пандемію, це супроводжувалося застереженнями та розчаруванням, принаймні для інвесторів.

Акції Zoom у 2020 році зросли більш ніж в п’ять разів – з $67 до $400. Акції Slack практично не змінилися в ціні за рік, а після останнього фінансового звіту різко впали до $26, тоді як на початку вересня коштували $34.

Справи Slack непогані: виторг компанії склав $215,9 млн, що на 49% більше, ніж минулого року, і вище оцінок Уолл-стріт. У сервісу 130 тисяч  клієнтів, що платять, включаючи Amazon, Verizon і IBM, та їх показник зростає на 30% рік до року.

Новий продукт Slack Connect, який дозволяє використовувати месенджер для спілкування з постачальниками та клієнтами, – розумний хід, який залучає нових користувачів. Компанія навіть підвищила прогноз з виторгу на третій квартал.

Підступ в тому, що у Slack не було видовищного сплеску, який підкреслює глибоку проблему компанії: стартап перестав бути захопливим і потенційно руйнівним новачком, які штурмують ринок.

Одна з проблем – крім залучення нових користувачів, Slack спирається на існуючу клієнтську базу, яку накопичив за ці роки, – і пандемія негативно позначилася на його економіці.

Slack стягує з підприємств гроші в розрахунку на одного користувача, тому скорочення штату і зупинка найму безпосередньо підривають фінанси стартапу. У цьому зізнався гендиректор і співзасновник Slack Стюарт Баттерфілд в останньому фінансовому звіті компанії.

Більш того, нестабільна економіка змушує потенційних клієнтів ретельніше продумувати бюджет, яким, за словами Баттерфілда, потрібно «зосередитися на більш нагальних проблемах».

Хоч проблеми Slack і нормальні, він демонструє і відчуває на собі небезпеку завищених очікувань від стартапу.

Slack підняв шум в пресі під час запуску і був розрекламований як революційний і кардинально новий продукт, про який писали, що він «вб’є електронну пошту», змінить роботу майбутнього і «врятує ваше робоче місце».

У 2015 році Time захоплювалася Slack, заявивши, що це один з найбільш швидкозростаючих бізнес-інструментів в історії завдяки «грандіозному баченню офісу майбутнього» його творцями.

Це бачення охоплювало «цифрову співпрацю і радикальну прозорість», Slack пропонував «відчуття близькості» з колегами на дистанційці, підтверджував New York Times.

Хоч Slack і не вбив електронну пошту, довгий час залишалося сильне відчуття, що він приніс щось нове і корисне для робітників комунікацій. Тому під час прямого лістингу (альтернатива IPO) у 2019 році стартап оцінили в $23 млрд – величезний стрибок у порівнянні з оцінкою в $7 млрд під час останнього раунду інвестицій.

Менш ніж через рік після цього настала пандемія, а Slack мав належати до тієї категорії компаній, які, здавалося б, були готові «виконати своє призначення» у світі розподіленої робочої сили.

Так, в кінці березня Slack оголосив про 30% зростанні використання сервісу, гендиректор в Twitter повідомив про залучення 9000 нових клієнтів (майже вдвічі більше звичайних квартальних показників), а акції виросли на 15%.

Але імпульс був коротким. Якщо Zoom був незнайомим інструментом, який раптово став виконувати нову важливу функцію для широкої аудиторії, Slack залишався Slack, про який чули багато років.

Багато, кому він був потрібен, вже використовували його або переключилися на Microsoft Teams, який став прямим конкурентом, з яким тепер Slack бореться через антимонопольні служби.

Прогнози, що Slack змінить світ, поступилися буденному бурчанню, що Slack став ще одним способом працівників симулювати діяльність в чатах, але нічого не робити, про що недавно писав Wired.

Це не зовсім справедлива критика, і Slack з оцінкою в $14,5 млрд все ще має великі перспективи. Але життя показало, що перехід на Slack – це довгий процес, а не блискавичний і неминучий, як здавалося колись.

«Ми завжди говорили, що Slack – це те, про що люди не знають, але як тільки отримують – не можуть жити без нього», – говорив Баттерфілд.

Але він визнав, що ІТ-відділи зосереджені на вирішенні кризових ситуацій і короткострокових операційних завданнях, які приніс перехід на дистанційку. Для багатьох Slack став необов’язковим інструментом.

Це логічно, якщо врахувати, що Zoom – не єдиний переможець в переході на віддалену роботу. Наприклад, платформа управління проєктами Asana планує IPO, а гібридний інструмент по роботі з таблицями та базами даних Airtable привернув $185 млн при оцінці в $2,5 млрд.

Іноді краще бути простою і рутинною компанією, яка поступово пробиває собі шлях до успіху, ніж шикарним стартапом, який на довгий час застрягне в наведеному ним шумі. У Slack ще є майбутнє, але це більше не привабливий феномен – він просто працює.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu