Історії, Люди, Новини

Мелвіл Дьюї – творець «Гугла» 19-го століття

25 Вересня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Google – найпопулярніша пошукова система сучасності. Вона дозволяє знайти практично будь-яку інформацію, яка є в інтернеті. Але так було не завжди. Були часи, коли інформація в мережі не була систематизована і впорядкована в єдиному реєстрі (індексі) найбільшої світової пошукової системи. Більш того. Були часи, коли й мережі-то не було. А ось інформація була завжди. Але люди досить довго не могли прийти до розуміння необхідності її систематизації. Мелвіл Дьюї – один з піонерів упорядкування та систематизації інформації. Свого часу (у другій половині 19-го століття) він розробив пошукову систему, яку можна порівняти з сучасним Google. Принаймні, в плані інноваційності.

Як Мелвіл Дьюї зробив інформаційну революцію 19-го століття

Що було головним сховищем інформації, поки не з’явився інтернет? Звичайно бібліотека. Одна тільки проблема. До 1970-х років книги в бібліотеках зберігалися без використання будь-якої системи. Бібліотекар повинен був пам’ятати, де стоїть якась книга, і при необхідності вміти знайти її на полиці. Тому бібліотеки містили досить обмежені кількості книг. Наприклад, в 1875 році середня кількість книг в американських бібліотеках становила 257 одиниць. Як ми розуміємо, це зовсім небагато. Особливо, якщо мова йде, скажімо, про університетську бібліотеку. Проте, тримати більшу кількість книг було неможливо – чим більше книг, тим складніший пошук.

Мелвіл Дьюї, який працював бібліотекарем в Амхерстському коледжі (штат Массачусетс) серйозно перейнявся цією ситуацією. І розробив систему зберігання і пошуку книг, яка отримала назву десяткової класифікації Дьюї. Для того часу це була справжня інформаційна революція. З того часу як бібліотеки почали впроваджувати систему Дьюї, вони змогли дозволити собі практично необмежену кількість книг (аби полиць вистачало). Застосовуючи класифікацію Дьюї, бібліотекар міг тепер знайти будь-яку з них. Винахід здобув феноменальний ефект. Середнє число книг в бібліотеці з 257 в 1875 році зросло до 5000 до 1900 року. Десяткова класифікація Дьюї лягла в основу більшості сучасних бібліотечних систем, включаючи міжнародну бібліотечну класифікацію.

З огляду на те, що книга в ті часи була головним джерелом інформації, ці зміни сміливо можна назвати інформаційною революцією 19-го століття. А створення класифікації Дьюї прирівняти до створення Google – системи, що дозволяє шукати інформацію у 21-му столітті. Адже класифікація Дьюї дозволила «організувати світову інформацію» (цитата із заяви про місію Google) і зробити її «повсюдно доступною і корисною» (знову цитата – звідти ж).

Одержимий і дивний Дьюї

Треба зауважити, що, як і творці Google, Мелвіл Дьюї був одержимим інноватором і систематизатором інформації. Видання The New Yorker якось описало Сергія Бріна як «одержимого ефективністю» володаря «тунельного зору». Під «тунельним зором» розумілася неймовірна зосередженість Бріна на своїй справі. Мелвіл Дьюї мав схожі якості. Він був повністю поглинений своїм винаходом і прагнув раціональності та ефективності у всьому.

Одного разу він вилаяв клерка в готелі за надмірну багатослівність, коли той лише привітав Дьюї: «Доброго ранку, містере Дьюї». А в якийсь момент він почав писати своє прізвище як «Dui» (замість Dewey), щоб не витрачати зайві час, енергію і чорнило. Але, ймовірно, найбільшою його дивиною стала його одержимість цифрою 10. Мелвіл Дьюї завжди писав листи на 10 сторінках. І прагнув спати рівно по 10 годин щоночі.

Мелвіл Дьюї прославився не тільки своєю революційною класифікацією. Ймовірно, прагнення ефективності та раціональності допомогло Дьюї провести ще цілий ряд інновацій у бібліотечній справі. Наприклад, він є творцем першої у світі бібліотеки для сліпих. А також автором першої програми міжбібліотечного обміну – системи, що дозволяє тимчасову передачу книг (а пізніше й інших носіїв інформації) від однієї бібліотеки до іншої.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu