Бізнес, Люди, Новини

Вам будуть говорити, що дороги немає. Не слухайте! 13 складових, щоб стати лідером

28 Вересня, 2020

Вийшла книга засновника компанії Carlyle Девіда Рубенштейна How to lead. Цікава книга – фактично це текстова версія 30 інтерв’ю Рубінштейна з різними лідерами, яких він розділив на шість груп: Візіонери, Будівельники, Трансформатори, Командири, Ті, що приймають рішення, Спортивні майстри. Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора в Міжнародному валютному фонді, у своєму блозі для MC.today розповів про 13 складових, які допоможуть вам стати лідером. Ми в UAspectr ділимося найцікавішим з вами.

Не знаю, чи варто купувати саму книгу. Всі ці інтерв’ю є в мережі, і я часто приводив посилання на них. Їх краще дивитися – там є емоції та міміка, які теж багато чого варті. Але в самій книзі цікаве введення і підводки до кожного інтерв’ю. Я читав їх на ніч своїм дітям: 15-річній Соні та 9-річному Сані.

Вам будуть говорити, що дороги немає. Не слухайте! 13 складових, щоб стати лідером - news, people, businessВам будуть говорити, що дороги немає. Не слухайте! 13 складових, щоб стати лідером - news, people, business

На підставі аналізу інтерв’ю Рубінштейн вивів 13 факторів, які дозволили стати лідерами Джеффу Безосу, Біллу і Мелінді Гейтс, Річарду Бренсону, Опрі Вінфрі, Воррену Баффету, Філу Найту, Джемі Даймону, Тіму Куку, Індрі Нуї, Джорджу Бушу, Біллу Клінтону, Кондолізі Райс, Адаму Сильверу, Крістін Лагард, Доктору Фаучі, Рут Гінзбург.

Думаю, що ці фактори будуть цікаві молодим лідерам, які хочуть добитися більшого в кар’єрі та житті. Отже, на думку Рубінштейна, цими факторами (присмаченими моїми коментарями) є:

 1. Удача (luck). Опинитися в потрібний час в потрібному місці, намацати нову ідею, зловити тренд, зустріти несподівано важливу людину, яка стане вашим партнером – іноді всі ці події є досить випадковими, але при цьому мають важливе значення в кар’єрі. Удача грає свою роль, але, щоб вона посміхнулася, вам необхідно зуміти її розгледіти.
 2. Бажання досягти успіху (desire to succeed). Лідери завжди повинні бути налаштовані на успіх. Але успіх – це не гроші або влада (скоріше навпаки). Важливо хотіти досягти нових висот, перевершити себе, інших, стати кращим, увійти в історію, створити імпакт (коефіцієнт впливовості), Розв’язати глобальну проблему, зробити щось, що ніхто не робив раніше. Погодьтеся, не все це обов’язково призводить до грошей.
 3. Прагнення до чогось нового та унікального (pursuit of something new and unique). Лідери часто хочуть відкрити щось нове – новий підхід до управління, новий варіант вирішення старих завдань, придумати інноваційний спосіб донесення ідей. Нові продукти та нові моделі супроводжують лідерів. Вони часто роблять щось вперше і точно не бояться цього. Лідери вивчають найсучасніший досвід і не бояться реалізовувати його в нових галузях або географічних зонах.
 4. Важка (старанна) робота/довгі години (hard work and long hours). Не існує легкого шляху до лідерства. Лідерство – це копітка робота протягом багатьох років. Навіть якщо ви геніальні у чомусь (наприклад, в спорті), вам доведеться багато років тренуватися, щоб стати №1 у своїй дисципліні. Слоган Кевіна Дюранта, одного з найвідоміших баскетболістів, був таким: “Hard work beats talent, when talent does not work hard” (старанна робота завжди б’є талант, особливо коли талант не працює старанно).
 5. Фокус (focus). Сфокусуйте свою енергію на досягненні мети. Спочатку сконцентруйтеся на тому, щоб відточити один елемент досягнення мети, потім – інший. Розширюйте свій фокус тільки тоді, коли будете відчувати, що на попередньому етапі ви стали №1. Це стосується як особистих якостей, так і бізнесу. Не розпиляйтеся – енергії на все не вистачить.
 6. Помилки (failure). Кожен лідер помилявся, і не один раз. Навчіться вчитися на своїх помилках. Треба навчитися переступати через гнів, печаль, стрес, страх, шок, тривоги, які часто супроводжують зроблені помилки. Важливо підійматися після кожного падіння. Так, це складно. Це вимагає старанної роботи (див. п. 4 вгорі). Але лідери вміють використовувати свої помилки для створення в собі експоненціально (зростання величини, коли швидкість росту пропорційна значенню самої величини) зростаючого бажання досягти успіху (див п. 2 вгорі).
 7. Завзятість (persistence). Є відомий вислів Вудро Вілсона, який я часто використовую на своїх лекціях: «Хочете знайти ворогів – постарайтеся щось поміняти». Оскільки лідери прагнуть до чогось нового (див. п. 3 вгорі), вони завжди будуть зустрічатися з опором – обставин,  практик, що склалися, людей, що прагнуть зберегти статус-кво. Ключем до успіху є завзятість. Важливо йти вперед, коли інші говорять, що там дороги немає.
 8. Переконливість (persuasiveness). Неможливо бути лідером, якщо за вами ніхто не слідує. Ви повинні вміти переконати інших людей йти за вами, прислухатися до вас. Ви можете вести їх за допомогою своїх ідей, викладених на папері, виголошених харизматичних промов або скоєних вчинків. Ви можете бути рольовою моделлю або моральним орієнтиром. Неважливі способи комунікації. Важливо, щоб ви могли переконувати або надихати людей (а краще й те й інше). Не багато лідерів вміють робити все це разом. Але немає непереконливих лідерів. Хороша новина – багато чому можна навчитися. Як? Дивіться п. 4, 5, 6 і 7 вгорі.
 9. Скромна поведінку (humble demeanor). Підйом кар’єрними сходами призводить до того, що ви опиняєтеся на очах у великої кількості людей. Звичайно, є лідери, які, отримуючи доступ до багатства і влади, починають жити розкішно. Мало хто їх засуджує, ще менша кількість людей їх поважають. Такі лідери рідко стають рольовими моделями, а ще частіше недовго засиджуються на Олімпі. Важливо не забувати про свої слабкості, бути відкритим до нового, спокійно ставитися до успіху, пам’ятати про те, що часто приводить вас на вершину (див. п. 1 вгорі).
 10. Поділ похвал і нагород (credit-sharing). Найуспішніші лідери розуміють, що вони не могли б нічого досягти поодинці. Завжди був хтось поруч, хто допомагав йти вперед: батьки, сім’я, друзі, партнери, ключові співробітники, які вчасно повірили, допомогли, були поруч. Це важливо визнавати, причому не тільки в моменти перемог. Знаменита фраза GFK звучить так: «У перемоги тисяча батьків, а поразка – завжди сирота». Лідер повинен вміти визнавати внесок інших в успіх, а також свій внесок у поразку.
 11. Здатність до постійного самонавчання (ability to keep learning). Багато сказано, що вчитися треба все життя, але треба ще вміти це робити. Успішні лідери повинні розширювати свої знання та вдосконалювати свій методологічний апарат щодня. В першу чергу для того, щоб тренувати свій головний мускул – мозок. Швидкість змін, кількість інформації та рівень невизначеності настільки зросли, що без навчання будь-який визнаний талант і успішний лідер може виявитися на задвірках історії протягом декількох років. Про лідерів таких компаній написано багато книг – згадайте історії компаній Nokia або Kodak.
 12. Цінності (integrity). Найуспішніші лідери прихильні (committed) високим етичним стандартам, які тільки відточують їх здібності та вміння. Ці цінності вони прагнуть реалізувати в філософії своїх компаній або починань. Багато хто знає, що особисто для мене дуже важлива прозорість (transparency) – тому я завжди виступаю за відкриті дані. На базі прозорості я надбудовую довіру – я схильний довіряти іншим людям, поки вони не доводять, що робити цього не варто. Довіра реалізується в тому числі через делегування. Нарівні з довірою для мене важливі чесність і повага – я спочатку поважаю людей, з якими чесно працюю.
 13. Уміння відповідати на виклики (responding to crises). У «Книзі для героїв» Володимира Тарасова написано, що лідера не повинно бути видно: всі повинні знати, що він є, але він/а повинен зробити так, щоб в принципі він був не потрібен. Можливо, це і правильно – такий підхід показує, що система працює ефективно. Але в період криз, коли руйнуються підвалини, змінюються правила гри, лідери все ж потрібні. Часто самі собою переломні моменти, революції (будь то технологічні або політичні) показують, хто насправді є лідером. І сьогоднішня ситуація з глобальною епідемією COVID – теж такий момент. Я пишаюся, що у мене є можливість вчитися у справжніх лідерів,які багато в чому рятують зараз світ.

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu