Новини, Спільнота, Стартапи

Дівчата, маркетплейси, рок-н-рол. Як змінилося українське стартап-ком’юніті за три роки?

13 Жовтня, 2020

8-10 жовтня відбулася конференція IT Arena 2020. 

Нинішня команда, яка займається стартапами в рамках IT Arena, працює вже третій рік. Коли вони прийшли, в конкурсі стартапів брали участь 60 команд. Вже у 2018 році команда залучила 150 стартапів і почала розбудовувати ком’юніті. Серед відомих учасників попередніх стартап-конкурсів: Liki24, LegalNodes, Axdraft, Nuka, PatentBot, SkyWorker.

Журналісти видання Vector поговорили з командою Startup Depot Іваном Дмитрасевичем, Ольгою Чміль та Уляною Романчак про те, як змінилися українські стартапери та їхні продукти за три роки, за що змагаються команди та чого очікувати від цьогорічного компетишену.

Що було три роки тому

До 2018 року на форумі IT Arena не існувало окремого стартап треку та воркшопів для фаундерів. Була менша кількість заявок на участь та ще менше команд, а тому і відбувалося все не на окремій сцені, а у звичайній лаунж-зоні.

Нова команда Startup Track прийшла і вирішила зробити для стартапів окреме змагання з великим призовим фондом. Але довелося почати з великого перепису команд і продуктів. Адже тоді на горизонті було лише 60 команд.

«Ми хотіли залучити більше стартапів, але вони не реєструвалися. Тоді ми вирішили закликати до участі персонально і написали кожному фаундеру», — каже Ольга.

Персоналізований підхід допоміг зібрати 150 заявок на участь в першому Startup Track у 2018 році. З кожною командою почали проводити окреме інтерв’ю для знайомства і заглиблення в продукт. По 15-20 інтерв’ю на день — так і будується ком’юніті.

Де шукають стартапи та інвестиції

Кожного року організатори шукають нові стартапи для конкурсу. Процес пошуку нових команд стартує влітку. Фаундерів і продукти шукають в Facebook та Instagram, в стартап-інкубаторах та акселераційних програмах.

Іноді нові команди підкидає саме ком’юніті — досвідчені фаундери радять організаторам новачків, яких знають.

Організатори постійно залучають різні організації та венчурні фонди для партнерства: CRDF Global, Techstars Berlin, Seedstars, GR Capital, TA Ventures, One Way Ventures, Rockstart. Разом з партнерами готують загальний призовий фонд стартапів — від $70 000 до $100 000 (2018-2019).

«Цього року з’явилася нова тенденція — колишні фіналісти конкурсу вже радять організаторам нових потенційних інвесторів і допомагають своїми зв’язками», — каже Іван Дмитрасевич.

Але команди змагаються не тільки заради грошей. Для багатьох фаундерів важливо отримати об’єктивний фідбек про свій продукт і бути частиною екосистеми.

Портрет українського фаундера

Якщо у 2018 році серед фаундерів стартапів були переважно чоловіки, то починаючи з 2019 року частка жінок серед засновників продуктів та С-level менеджерів збільшується. Минулого року у фіналі змагань вперше зафіксували гендерний баланс 50% на 50%. Цього року тільки в півфіналі серед фаундерів 40% жінок.

За віком фаундери — це люди від 25 до 35 років. Але бувають виключення. У 2019 році зафіксували наймолодшого в історії форуму стартапера Михайла Чумаченка з проєктом Qudi. На момент пітчингу йому було лише 15 років.

Якщо брати географію, то тут майже без змін — стабільно 60% команд з Києва, по 10% зі Львова, Харкова і Дніпра. Досвід останніх років підтверджує, що більшість стартапів зосереджені в центральній Україні.

Які ніші обирають фаундери

Можна сформувати деякі тенденції по продуктах і сервісах. Якщо порівнювати минулі роки з 2020, то можна помітити зміни в нашій екосистемі.

Ось ніші, які обирали фаундери у 2018 і 2019 роках:

2018 та 2019

Серед всіх стартапів завжди була велика частка Fintech, LegalTech, Advertising, AR/ VR — це була головна тенденція. Але в цьому році є кардинальні зміни. Ось, які ніші представлені у 2020 році:

  • EdTech — 20%;
  • HealthTech — 20%;
  • AgroTech — 15%;
  • HR — 15%;
  • Food — 10%;
  • FinTech — 5%;
  • Legal — 5%;
  • AdTech, IoT, Entertainment — 10%.

Тобто криза та нова реальність підштовхнула команди до створення стартапів у сфері освіти та медицини. Велику частку отримали аграрні та HR-стартапи, а от український Fintech та Legal просіли аж до 5%. Яка реальність, такі й стартапи!

«Цього року буде значно більше маркетплейсів. Раніше це були поодинокі випадки B2B-продуктів, а тепер українські маркетплейси стають ширшими і всеохопними», — каже Іван Дмитрасевич

Що буде цього року

8 жовтня розпочнеться цьогорічний конкурс стартапів. Через пандемію конференція та пітчі проходитимуть в онлайн-форматі. Будуть представлені 39 півфіналістів, яких обрали серед 100 команд. Вони претендують на призовий фонд обсягом $120 000.

Не втрачайте шанс побачити пітчі півфіналістів конкурсу стартапів. Замовити квиток можна тут.

Джерело.

 

 

 

 

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu