Інвестиції, Кар'єра, Новини, Поради

Сім порад щодо залучення інвестицій в умовах пандемії

21 Жовтня, 2020

CEO компанії Copado Тед Елліот зміг перемогти рак і залучити кошти від інвесторів в розпал пандемії коронавірусу. Він розповів про те, як йому це вдалося, і дав поради підприємцям-початківцям. 

За останні два роки я домігся серйозних успіхів: переміг рак і сприяв зростанню своєї компанії на 100% в розпал пандемії. Я зрозумів, що, навіть якщо ситуація виходить з-під контролю, все одно є можливість вплинути на розвиток подій. Коли в березні 2020 року треба було прийняти рішення, зберігати чи ні наш бізнес, я вирішив, що кидати все – не найкращий вибір. Ми оцінили, скільки грошей нам буде потрібно в наступні два роки, і почали збирати кошти.

Не у кожної компанії є відмінна команда, цікавий продукт і лояльні клієнти. Моя порада: не варто залучати капітал під час пандемії, якщо ці три елементи відсутні.

Під час пандемії інвестори шукають приводи для зниження оцінки стартапа і змушують компанії працювати на умовах, на які ті ні за що б не погодилися рік тому. Чи не укладайте угоду, про яку пошкодуєте в майбутньому. Ретельно сплануйте процес залучення капіталу і враховуйте кілька простих порад.

Скоротіть список потенційних інвесторів

Ми склали список з 30 фондів, які інвестували в бізнес за останній рік. Може здатися, що найкраща стратегія в пандемію – просто розкидати заявки та сподіватися на відповідь, але я не рекомендую використовувати цей підхід. Протягом двох тижнів ми робили по чотири подання в день, розписавши час по хвилинах і, якщо його не вистачало, переходили до наступного потенційного інвестора. Правда була в тому, що з більш ніж 90% людей, до яких ми зверталися, не вийшло б укласти угоду по нашій або їх ініціативі. Під час пандемії відсоток буде приблизно таким же і, можливо, навіть більшим.

З’ясуйте мотивацію інвесторів

Один з інвесторів заявив, що їхня компанія відкрита для бізнесу – на ділі це означало, що їх портфель замовлень уже переповнений, і нам не варто витрачати час. Інший захворів коронавірусів, тому ми вирішили його не турбувати. Серед інвесторів зустрічалися і ті, хто чесно заявляв, що вони вже і так перевантажені та не готові зараз вести справи з новим бізнесом. Прямота і відкритість з боку інвестора – хороші ознаки того, що варто звернутися до нього в наступному раунді.

Пандемія – напружений час для багатьох інвесторів, а думка про переведення $10 млн людей, з якими вони тільки що познайомилися на онлайн-зустрічі, не спрощує ситуацію.

Дуже важливо звертати увагу на кожну деталь. У яких раундах фінансування зазвичай беруть участь інвестори, яких ви хочете залучити? Яку тактику вони використовують в період пандемії: активно вкладають в нові компанії або прагнуть примножити наявні інвестиції? Кожен дивиться на пандемію по-своєму – це потрібно врахувати та зіставити з власними цілями.

Зробіть цікаву презентацію

Додати розважальні елементи в презентацію для інвесторів – відмінний підхід в цей непростий час. Я зазвичай відразу говорив аудиторії, що, навіть якщо ми не будемо співпрацювати, як мінімум це буде сама цікава для них зустріч за день. Зазвичай я жартував про перемогу над раком і роботу в Copado. Пам’ятайте, інвестори теж люди, і пандемія зачепила їх як професійно, так і особисто.

Дотримуйтеся свого курсу

Після 30 перших дзвінків ми викреслили зі списку 50% потенційних інвесторів. Ми оцінювали результати розмови, а також відповідність цілям наявних інвесторів і нашої стратегії розвитку. Під час дзвінків я виступав з презентацією, а мій фінансовий директор стежив за розмовою. Потім ми обговорювали, з ким варто вести справу. Після дзвінка ми відправляли інвесторам угоду про нерозголошення і відкривали доступ до наших фінансових даних. Якщо інвестор не дивився дані протягом години після розмови, швидше за все, він не був зацікавлений в угоді.

Будьте чесними та відкритими

Другий раунд переговорів був найважливішим. Інвестори вже отримали доступ до наших даних і знали бажані терміни для закриття угоди. Тому залишалося тільки укласти угоду або викреслити їх зі списку. Ми відразу дізнавалися, чи готовий інвестор працювати за нашим графіком, щоб не витрачати час один одного. Час інвестора – його найцінніший актив.

Визначте, скільки та навіщо вам потрібно грошей

Розрахуйте, скільки капіталу вам потрібно і як ця сума допоможе реалізувати план розвитку. Зазвичай професійні інвестори вкладають не менше $5 млн. Якщо ви вважаєте, що не зможете отримати такі гроші та не бачите можливості масштабувати бізнес, краще почекати з залученням венчурного капіталу.

Уважно ставтеся до цифр і не переоцінюйте себе

Якщо ви не можете складати фінансові звіти, підтримувати стабільний дохід і оцінювати вартість залучення клієнта – вам потрібні не інвестиції, а аудит проєкту.

Переконайтеся в точності і обґрунтованості показників вашого стартапу. Під час пандемії інвестори не прагнуть ризикувати і дотримуються більш консервативних стратегій.

Відсутність хороших фінансових показників може стати головною перешкодою для залучення фінансування.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu