Життя, Новини, Поради, Продуктивність

3 простих способи підвищити емоційний інтелект

08 Грудня, 2020

Чим краще ви розумієте свої емоції і емоції оточення, тим вищі ваші шанси на успіх. Дослідження підтверджують: розвиток емоційного інтелекту може підвищити продуктивність і вплинути на оплату праці, а також допоможе розвинути професійні та особисті відносини. Ми не можемо змінити свої емоції, але ми можемо навчитися управляти ними – і в цьому можуть допомогти нейронауки. Розповідаємо про три простих способи, як підвищити емоційний інтелект.

1. Визнайте, що ваші емоційні реакції «не висічені в камені»

Згідно з дослідженням психолога зі Стенфордського університету Керол Двек, більшість людей схильні мати всього одну точку зору на талант. Вони пов’язують інтелект, здібності та навички з вродженим даром людини і впевнені, що їх не можна істотно змінити. Але є і ті, хто впевнений, що ці здібності можна розвивати протягом життя – і чим більше ми працюємо над ними, тим кращий результат можемо отримати.

Як показують дослідження, останнє справедливо і для емоцій людини. «Що стосується емоцій і вегетативної нервової системи, за останні два десятиліття було проведено чотири важливих метааналізу, найбільший з яких охоплював понад 220 фізіологічних досліджень і близько 22 тис. піддослідних. Жоден з цих чотирьох метааналізів не виявив стійких і конкретних відбитків емоцій в тілі людини», – зазначає Ліза Фельдман Баррет в книзі «Як виникають емоції: секретне життя мозку».

Це означає, що протягом нашого розвитку ми навчилися покращувати наші емоційні реакції.

2. Визначте емоцію більш конкретно

Уявіть, що ви відчуваєте стрес. Наприклад, ви турбуєтеся про щось, що може трапитися в майбутньому, про рішення, яке негативно позначиться на вашому житті, про майбутню важливу презентацію або складну розмову, яку ви не хочете починати.

Щоб впоратися зі стресом, спробуйте точніше визначити свою емоцію, розбити її на максимально можливу кількість деталей. Таку властивість нейробіологи називають «емоційною гранулярністю».

Директор Єльського центру емоційного інтелекту Марк Брекетт в книзі «Дозвіл відчувати» описує експеримент, в якому порівнювалися дві групи випробовуваних. Результати цього дослідження показали, що люди з високою емоційною гранулярністю рідше хвилювалися в умовах стресу і з більшою ймовірністю знаходили позитивні моменти в негативному досвіді.

«Люди з вищими показниками емоційної гранулярності краще здатні розрізняти свої емоційні переживання. Тоді як ті, хто не схильний до деталізації, розрізняють свої емоції (наприклад, страх, гнів, тривога) значно гірше», – пише він.

Це може здатися дивним, адже нам, як правило, навпаки радять не зациклюватися на своїх емоціях. Проте, результати показують, що ті, хто приділяє більше часу тому, щоб подумати про джерело і причини своїх емоцій, а також зрозуміти, як саме ми відчуваємо, можуть краще справлятися зі своїми емоціями.

3. Переосмисліть емоції

Приблизно 75% американців кажуть, що вони регулярно відчувають фізіологічні та психологічні проблеми, які викликані стресом. Дослідження показують, що покоління Z менш здатне справлятися зі стресом – почуття страху і невпевненість заважає їм в роботі.

Для таких людей стрес – це негатив. Але є приклади і тих, хто доводить, що стрес можна обернути на користь. Один з них – Джоуї Логано – американський автогонник, наймолодший переможець в перегонах NASCAR. На думку Логано, саме стрес і тиск допомагають йому працювати старанніше.

Емоційні переживання можна переосмислити. Наприклад, ви турбуєтеся про те, чи зможете ви виконати роботу в стислі терміни. В цьому випадку сконцентруйтеся на тому, що в разі успіху ваша компанія зможе стати героєм для вашого клієнта. Якщо ви нервуєте, значить вам не все одно. А якщо справа вам не байдужа, значить ви в змозі працювати більше і добитися успіху, відзначає Inc.com.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu