Країна, Новини, Спільнота, Стартапи

Що таке IT кластер? Топ українських кластерів

30 Грудня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Розвиток ІТ-інфраструктури та об’єктів в Україні – результат вражаючого зростання IТ-ринку в останні роки. Згідно зі звітом IT Ukraine Report, в країні налічується понад 1,6 тис. ІТ-компаній, понад 4 тис. технологічних компаній і близько 185 000 розробників. 20% провідних світових компаній мають офіси в Україні. Серед них Microsoft, Samsung, ABBY, Huawei та інші.

Кількість і розмір ІТ-компаній збільшилися, що створює попит на якісні офісні приміщення з надійною технологічною інфраструктурою, що приверне на ринок ще більше талантів.

Таке поняття як кластер в Україні досить нове. Для України сьогодні вкрай важливо створити дієві механізми інноваційного розвитку. До сучасних механізмів розвитку відносять мережеві об’єднання підприємств або кластери, які за класичним визначенням є «група географічно сусідніх взаємопов’язаних компаній і пов’язаних з ними організацій, що діють в певній сфері, що характеризуються спільністю діяльності та взаємодоповнюють один одного».

ІТ-екосистема в Україні:

  • Понад 20 міст створили власні IT-кластери. Найбільшими є Львівський ІТ-кластер, Харківський ІТ-кластер і Київський ІТ-кластер.
  • В Україні понад 50 коворкінгів і хабів. Більшість з них знаходяться в Києві, Одесі та Львові.
  • Щорічно в Україні проводиться понад 1000 заходів, пов’язаних з технологіями, стартапами та інвестиціями. Найамбітніші – це «Львів IT Arena», iForum і IT Weekend Ukraine.

IТ-кластери

Інфраструктура у великих IT- містах, таких як Київ, Львів, Харків, Одеса і Дніпро, розвивається швидкими темпами. Завдяки переїзду туди розробників програмного забезпечення і їх високій купівельній спроможності ринок нерухомості в останні роки стрімко зріс. Ця тенденція допомагає містам рости, а також покращувати якість життя. ІТ-компанії, як і інвестори, зацікавлені в залученні в галузь більш талановитих розробників. Вони можуть зробити це, створивши більш комфортні умови праці для своїх співробітників.

ІТ-компанії не стоять осторонь і не ініціюють свої інфраструктурні проєкти. Зазвичай в реалізації цих проєктів їм допомагають місцеві ІТ-кластери, зовнішні інвестори, а також державні органи. За даними Укрінформ, у 2018 році Україна залучила майже 2,5 мільйона доларів зовнішнього фінансування. Якщо говорити про ІТ-сектор, то найбільш значними інвестиціями стали 10 мільйонів доларів для українського стартапу Grammarly.

ІТ- кластери значною мірою сприяють розвитку ІТ-інфраструктури. Такі організації діють в Києві, Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі, Луцьку, Черкасах та інших. Їх головна мета – поліпшити бізнес-середовище і залучити більше інвестицій та компаній у свої міста.

Кластери ІТ також об’єднують людей, що належать до однієї галузі. Наприклад, у Львові кожен другий розробник – член цієї організації. Найбільші ІТ-аутсорсингові компанії співпрацюють з кластерами, щоб надавати своїм співробітникам такі переваги, як знижки, спеціальні пропозиції та інші.

ІТ-парк інноваційного району (Львів)

Почнемо з проєкту львівського ІТ-кластера – ІТ-парку «Інноваційний район». Також він найбільший в Західній Україні.

Цей проєкт дуже складний, оскільки було враховано багато різних аспектів. Наприклад, DTZ (компанія з нерухомості) опитала 35 найбільших львівських ІТ-компаній і з’ясувала, що саме вони хотіли б бачити в ІТ-парку. Таким чином, районний ІТ-парк буде відповідати потребам основних зацікавлених сторін: українських розробників програмного забезпечення. За даними цього опитування, переважна більшість генеральних директорів (91%) готові перевести своїх співробітників в більш сучасні та зручні офіси.

IT-парк розкинувся на 10 гектарах і розрахований на розміщення до 14 000 людей. За даними IT Cluster, він буде складатися з 6 офісних будівель класу А загальною площею близько 164 000 м², трьох бізнес-центрів, готелі на 200 номерів і багатофункціональної зони для відпочинку і соціальних потреб. Бюджет складає 160 мільйонів доларів.

Компанії зможуть вибирати між орендою цілих офісних будівель або окремих офісних приміщень і робочих місць в спільній роботі.

Щоб забезпечити постійний приплив талантів, IT-парк надасть технічні лабораторії, бібліотеки і робочі місця. Крім цього, будуть громадські зони, де студенти зможуть навчатися та відвідувати різні семінари. У приміщенні IT-парку Innovation District студенти також зможуть поспілкуватися з досвідченими розробниками програмного забезпечення.

IT Village (Львів)

Проєкт базується у Львові. Він повинен стати новим комплексом для ІТ-фахівців і спільноти людей зі спільними інтересами. Як повідомляє Lviv IT Cluster, комплекс площею 17 га буде складатися зі 133 окремих будинків. Термін здачі проєкту – 2022 рік. Житлова площа буде складатися з 5 різних типів проєктів. В результаті майбутні мешканці зможуть вибрати будинок, який відповідає їхнім потребам.

Unit.city (Київ)

Це перший інноваційний парк, який знаходиться в Києві. У столиці добре розвинена інфраструктура, тому не дивно, що такі проєкти з’являються. Парк розкинувся на території 25 га. На цей момент в ньому 108 компаній-резидентів з 4 науково-дослідними лабораторіями, 3 тисячі студентів IT-школи UNIT Factory, і це тільки початок. Мета до 2025 року – надати 15 тисяч робочих місць у сфері високих технологій, більше 300 компаній і науково-дослідні лабораторії.

LvivTech.City – (Львів)

Творці UNIT.City запустили аналогічний проєкт у Львові. Цей парк займе територію 1,77 га, а загальна площа офісу складе понад 60 000 м². У комплексі будуть офіси, коворкінг і творчі приміщення, тренажерні зали, кімнати відпочинку, підземна парковка і багато іншого. Територія буде розділена на офісну і житлову зони.

Дніпровський IT кластер

Дніпро – четверте за чисельністю населення місто України, а також центр високих технологій, важкої промисловості та вищої освіти. Зростання сегмента інформаційних технологій дозволило Дніпру увійти в п’ятірку ключових міст, які формують ІТ-галузь України.

Сьогодні ІТ-спільнота Дніпра налічує 378 ІТ-компаній і 16 тисяч фахівців. При збереженні нинішніх тенденцій зростання до 2025 року кількість ІТ-фахівців в регіоні подвоїться. У місті є філії декількох великих ІТ-аутсорсерів, включаючи SoftServe, Luxoft, ISD, Yalantis, Ciklum, AMC Bridge та Apriorit. У Дніпрі також знаходиться друге місце за кількістю IT- центрів в Україні, включаючи центри Siemens, Sitecore, Oracle і Transferwise.

Нещодавно стартував проєкт «Інноваційний бізнес-парк», який планується завершити до кінця 2022 року. Його загальна площа складе 61,4 га. З них 5,6 тисячі квадратних метрів відведено IT-сфері. У планах індустріального парку – офіси, зони відпочинку, паркінги, житлові будинки. Одним з важливих призначень парку є виробництво дронів і робототехніки.

Одеський IT кластер

Одеса третє за чисельністю населення місто України і зараз нараховує близько 3% фахівців ІТ-сфери від числа всього працюючого населення.

У місті діє понад 150 ІТ-компаній, серед них такі, як Luxoft, Ciklum, DataArt, Oracle, Beetroot, AB Soft і інші міжнародні компанії, команди яких перевищують поріг в 100 осіб.

Більшість місцевих продуктових ІТ-компаній орієнтовані на кібербезпеку, телекомунікації, рішення AR і різноманітні мобільні додатки. Одеса відома своїми технологічними стартапами, наприклад, Looksery – додаток корекції зображення для мобільних пристроїв, який зараз належить Snapchat, Kwambio – 3D друк на кераміці, Cardiolyse- компанія з електронної охорони здоров’я, орієнтована на інноваційний аналіз ЕКГ для активних людей і інше.

Висновки:

ІТ-інфраструктура та ІТ-об’єкти в Україні розвиваються високими темпами через безліч різних чинників. Один з них – ініціативи локальних ІТ-кластерів. Вони залучають фінансування від іноземних та українських компаній, створюючи ділове середовище у своїх містах. Крім того, мета ІТ-кластерів – поширити інформацію про українських розробників програмного забезпечення по всьому світу. Розвиток ІТ-інфраструктури та об’єктів в Україні має велике значення, бо це приверне ще більше технічних фахівців, а також інвестиції для подальшого поліпшення.

IT-парк Innovation District, IT Village, UNIT.City і LvivTech.City – проєкти, покликані об’єднати розробників України, створити простір для самовдосконалення. Ці комплекси є високотехнологічними спільнотами, які сприяють розвитку як ІТ-сектора в містах, так і самих міст.

 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu