Бізнес, Люди, Новини

«Одна з найсмачніших цукерок»: що являє собою Дніпро на українському IT-ринку

17 Серпня, 2020

Марія Кот, регіональний директор Luxoft в Дніпрі, у своїй статті для AIN.UA розповіла про переваги цього регіону для IT-спеціалістів та компаній. Ми в UAspectr ділимося з вами найцікавішим.

Пам’ятайте, мама Форреста Гампа говорила, що «життя як коробка шоколадних цукерок: ніколи не знаєш, яка начинка тобі трапиться». Ось ця фраза міцно осіла у мене в голові, коли я, будучи випускницею школи, вибирала, до якого університету мені вступити і в яке місто, відповідно, поїхати вчитися.

«Одна з найсмачніших цукерок»: що являє собою Дніпро на українському IT-ринку - news, people, business«Одна з найсмачніших цукерок»: що являє собою Дніпро на українському IT-ринку - news, people, business

«Одна з найсмачніших цукерок»: що являє собою Дніпро на українському IT-ринку - news, people, business

З різноманітності міст (а я вступила в 5 вишів в Запоріжжі, Києві та Дніпрі) найбільше мене привабило саме Дніпро. Не тільки загадковою назвою спеціалізації, на яку я вступила («Технології та засоби телекомунікацій»), але і своєю культурою, самобутністю, історією та перспективами.

Існує ряд стереотипів про Дніпро:

  • Dnipro is the city on the embankment of the Dnipro river;
  • в Дніпрі немає аеропорту;
  • в Дніпрі точно знають, що таке «шаббат» і «Мазаль Тов»;
  • Дніпро = Південмаш.

Дійсно, підтвердження ним ми так чи інакше знаходимо в історії та сучасному житті міста. Але Дніпро, його життя, розвиток, люди, культура – поняття набагато складніші і глибші, ніж набір кліше. Річка Дніпро проходить через місто і область, забезпечуючи водопостачання для міста і промислових підприємств, а також транспортування вантажів і зв’язок річкою між містами.

Це – всім відомі факти. Але чи знаєте ви, що річка та її притоки створюють унікальний ландшафт – степову зону, яка перетинається з балками і річковими ярами, озерами і хвойними лісами – які, в свою чергу, сприяють розвитку сфери туризму і розваг.

Уже зараз в Дніпрі і заміській зоні багато туристичних баз і еко-парків, воднолижних комплексів і парків відпочинку на будь-який смак і запит. А яка на Дніпрі рибалка і світанки! Звичайно, є багато зон для розвитку та покращення туристичної інфраструктури, але і зараз гостям міста – будь то звичайні відпочиваючі або клієнти компаній – є, що запропонувати.

Про важливість аеропорту для міста вже було багато сказано, тому мені залишається тільки погодитися і сподіватися, що ситуація з повітряним сполученням в діловій столиці України, як часто називають Дніпро, незабаром покращиться.

Що стосується культурної спадщини, то в Дніпрі – сильна єврейська громада, яка вже в 18 столітті отримала офіційний статус, а також в місті знаходиться найбільший в світі єврейський культурно-діловий центр «Менора», відкритий в 2012 році.

Багато впізнавані в Дніпрі комерційні і житлові комплекси, які створюють Дніпру «обличчя» сучасного і ділового міста – ЖК «Вежі», ТРК «Європа», ТРК «Пасаж», ЖК «Амстердам», МФК «Каскад Плаза» – були створені архітектором Олександром Дольником, за підтримки громади.

«Характер» і «хватка» ділового міста проявляються в багатьох галузях; переважаючими є машинобудування, космічна інженерія, банківська сфера і торгівля. До слова сказати, багато компаній в сфері торгівлі – корпорація «Біосфера», корпорація АТБ, мережа продуктових супермаркетів Varus, мережа магазинів Eva – починали свій бізнес саме в Дніпрі.

З 1951 року по теперішній час в Дніпрі працює КБ «Південне». У спадщину від конструкторського бюро Дніпро отримало сильне математичну, наукову та інженерну освіту в університетах, коледжах і професійних училищах.

Дніпро – велике і багатогранне місто, і однією з галузей міста, що активно розвиваються, є IТ. Зростання сегмента інформаційних технологій дозволило Дніпру бути серед 5 міст, які формують IT-індустрію країни, нарівні з Харковом, Одесою, Києвом і Львовом.

Я рада, що мій професійний розвиток пов’язаний саме з IT-індустрією, і вважаю, що навіть якщо б моя кар’єра почалася в іншій галузі, я б все одно прийшла в IT. Мені імпонує динаміка і новизна, а також робота з талантами.

IT – це креативна індустрія, яка займає 3 місце після агросектора і металургії за обсягами експорту в Україні з оборотом в $4,5 млрд. Звичайно, пандемія цього року трохи сповільнить це зростання, проте точно не зупинить.

10 років тому, коли я тільки починала свій професійний шлях, в Дніпрі було не більше 40 IT-компаній і близько 3000 IT фахівців.

Я починала свій шлях з 5-го курсу університету, коли молодим стажистом прийшла в сервісну компанію Softserve на позицію фахівця з підбору персоналу. На той момент мені здавалося, що кожного інженера на ринку я знаю особисто.

Підбір, в основному, проводився через професійну мережу рекрутерів або рекомендації колег. Вимоги до рівня кваліфікації кандидатів були набагато нижчі, ніж зараз, досить було знати 1 мову програмування, не було такого розмаїття фреймворків, і, що найголовніше – мало хто з гравців ринку приділяв увагу soft-skills при підборі.

У 2010 році на ринку Дніпра в середньому закривалося 2-4 вакансії на місяць 1 рекрутером, не більше.

Ситуація кардинально змінилася за ці роки. На сьогоднішній день, згідно з аналітичним звітом IT Dnipro Research, який був підготовлений соціологічним агентством ФАМА для IT Dnipro community, IT-співтовариство Дніпра – це понад 15000 IT-фахівців; більше 360 IT-компаній вже мають офіси в Дніпрі.

Ринок Дніпра привабливий для замовників вартістю, швидкістю найму, інфраструктурою і репутацією представлених на ринку гравців. У 2013 році я перейшла в Luxoft і керувала відділом рекрутингу в Дніпрі та Одесі до 2017 року.

Команда рекрутерів закривала до 27-30 вакансій в Дніпрі, з них приблизно половина була рівня senior +. Ці цифри говорять про високу ємність IТ ринку міста і про його зрілість.

Як і раніше, частка фахівців початкового і середнього рівня вища (близько 72%), і компанії повинні бути досить винахідливими, щоб залучити й утримати у себе кваліфікованих інженерів. Конкуренція за таланти – це глобальний тренд, і програють ті компанії, які не приділяють достатнього часу HR-процесам: підбору персоналу, розвитку та навчанню співробітників, бренду роботодавця.

І в той же час, важливою перевагою Дніпра є його помірна конкуренція за таланти, адже в локації невисока концентрація великих процесних IТ-компаній, яка становить близько 10%. На ринку Дніпра представлена ​​велика варіативність з доменів та технологій, що робить локацію привабливою для ведення бізнесу.

Основними напрямками, в яких IT-компанії Дніпра створюють продукти і працюють з замовниками, є фінансова індустрія (світові банки), медицина, електронна комерція, енергетика, ігрова та ритейл галузі.

Що стосується іноземних партнерів, то компанії в Дніпрі вже залучили таких великих замовників, як Procter&Gamble, Iron Mountain, Siemens, AMD, AUTODESK. Продуктами місцевих компаній користуються такі гіганти, як American Express, Carnival Cruise Lines, Dow Chemical, L’Oréal та інші.

Однак екзотичні і нішеві експертизи потребують додаткового навчання ринку. Багато компаній вирішують це питання через створення центрів навчання, експертиз або розвиток практик всередині вертикалей бізнесу.

До слова сказати, одним з факторів зростання IТ-індустрії в Дніпрі я вважаю IT Dnipro community. Це – громадська організація, організована в 2016 році і покликана здійснювати систематичні зміни в діловому середовищі регіону, створювати сприятливі умови для роботи, розвитку і підвищення кваліфікації фахівців у сфері інформаційних технологій.

Компанії,  що беруть участь, помітно відрізняються: від аутсорсерів до продуктів, від великих компаній до стартапів – і в цьому я бачу цінність, так як різноманітність експертизи партнерів дають можливість народжуватися нестандартним рішенням, покликаним покращувати IТ-екосистему регіону.

Цими проектами стали: IT Dnipro Conference, IT BizSchool, IT BizMeet Up, CodeReview, IT Dnipro Research, підтримка Міжнародного конкурсу студентського програмування, конференція RunIT, що просуває IТ в місті, і багато інших проєктів. Спільноті також надають підтримку приватні комерційні центри, банки і страхові брокери.

У довірчих взаєминах на перетині інтересів і експертизи однодумців з різних галузей, бізнесів і наук народжуються ті креативні підходи, які здатні вирішувати нестандартні проблеми і розробляти нові рішення, здатні змінювати світ навколо на краще.

«Одна з найсмачніших цукерок»: що являє собою Дніпро на українському IT-ринку - news, people, business

Будучи одночасно для IТ-галузі  й «тихою гаванню», й розвиненим ринком талантів, Дніпро створює для компаній можливість диверсифікації бізнесу і зниження ризиків. IТ-індустрія орієнтована на клієнтів із західних країн і активно росте в Україні на 18-20% в рік.

Динаміка зростання ринку Дніпра підтримує цей тренд, і, завдяки високому рівню професіоналізму розробників, при відносно невисокій, в порівнянні з іншими містами, вартістю і технологічному розмаїтті ринку, робить Дніпро одним з найпривабливіших міст для розвитку IT-бізнесу.

Розглянемо на прикладі мого роботодавця: Luxoft надає високоякісні бізнес-рішення клієнтам по всьому світу і має 3 основні вертикалі бізнесу: Finance, Automotive і Digital engineering.

Всі три ключові лінійки бізнесу, які є в Luxoft, представлені в Україні, при цьому в Києві, як в найбільшій локації, сконцентровані проєкти всіх лінійок, в Одесі – Automotive і Digital Engineering, в Дніпрі – Finance і Digital Engineering.

Таким чином, регіони сприяють мінімізації ризиків для бізнесу і є резервними локаціями для підтримки зростання представлених лінійок бізнесу компанії. Далеко не треба ходити, і взяти хоча б як приклад пандемію COVID-19.

Звичайно, глобальний вплив коронакризи на світову економіку відбився і на локальному ринку IТ в вигляді уповільнення темпів зростання. Навряд чи найближчим часом індустрія покаже звичні темпи. Клієнти зі сфер медіа, туризму, нафтовидобувної та автомобільної промисловості скорочують обсяги інвестицій в ІТ-проєкти.

І в той же час, у локальних IТ-компаній збільшилася кількість замовлень в сферах охорони здоров’я, фінансів, ігрової індустрії та онлайн-ритейлу. З урахуванням нової реальності і переходу в онлайн, для цих сфер збільшиться і кількість необхідних IТ-рішень.

Диверсифікація бізнесу і портфеля клієнтів дозволяє IТ-компаніям пройти цю рецесію відносно стабільно. Нова реальність вносить свої корективи у звичний розвиток IТ бізнесу.

Компанії уважніше ставляться до своїх витрат і активно впроваджують технології оптимізації та економії. Спостерігається прискорення трансформації бізнесу з використанням цифрових технологій та інвестування в IТ-інфраструктуру. IТ-компанії будуть як і раніше приділяти більше уваги експертизі як послузі, а не менш коштуючій розробці.

На мій погляд, на IТ-ринку Дніпра з’явиться більше компаній-виробників: створення хороших IТ-рішень буде переважати над простим забезпеченням високого прибутку бізнесу.

Також я впевнена, що співпраця між ІТ-компаніями і взаємодія з навколишнім середовищем буде посилюватися, для створення привабливого для інвесторів і замовників IТ-мікроклімату міста і регіону. Тому, я очікую, що буде більше уваги приділятися зовнішньому іміджу – наприклад, активніша участь в конференціях, ділових виставках, зустрічах з місцевими огранами влади і посольствами, залученні інвестицій.

Вибираючи в 17 років виш, в якому я буду навчатися, і місто, в якому я буду жити, я не знала і чверті того, що знаю зараз про Дніпро. Але я рада, що мій професійний і особистісний розвиток багато в чому пов’язаний саме з цим містом.

Дніпро – це місто, в якому зазвичай говорять прямо і «в лоб», завдання вирішують швидко, мислять масштабно і завжди об’єднуються перед обличчям великих життєвих викликів, будь то захист міста в 2014 році, створення IT Dnipro Community або проєкт «Бізнес Дніпра проти COVID -19 »в 2020.

Так, Дніпро – не ідеальний, і є що покращувати, але є і чим пишатися. Наша головна конкурентна перевага в IT – це ринок, експертиза, вартість, культура (адже Дніпро – це місто підприємців, його підприємницька культура розвивалася при взаємодії з американським та ізраїльським бізнесом) і освіта.

Ці чинники сприяють плідному розвитку IT-індустрії в регіоні. І коли компанія створює продукти і сервіси, які клієнт ще навіть не очікує побачити, це дозволяє їй завоювати вільну нішу. А коли компанія створює їх в Дніпрі, вона завойовує нішу і репутацію перевіреного партнера для своєї локації.

З огляду на сильну експертизу Дніпра в розробці ІТ-рішень для розвитку секторів, можна припустити, що локальному IТ-бізнесу буде з чим працювати. Але, як то кажуть, «поживемо-побачимо», оскільки в поточному швидко мінливому світі складно щось прогнозувати довгостроково.

Що ж стосується теперішнього часу, то можу з упевненістю сказати, що, вибираючи місто в 17 років, з коробки шоколадних цукерок мами Форреста Гампа мені вдалося витягнути найсмачнішу.

Автор: Марія Кот, регіональний директор Luxoft в Дніпрі

 

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu