Гроші, Інвестиції, Новини, Технології

Франкенштейн з інтернету: хто створив форум, який став центром бунту трейдерів, і за що його вигнали звідти

03 Лютого, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Бунт трейдерів, які розгойдали акції вмираючого ритейлера для геймерів GameStop, став головною фінансовою новиною тижня. Творець форуму на Reddit, завдяки якому стала можлива атака на еліту Волл-стріт, переконаний, що ці події можна було передбачити. Хто він і чому його вигнали з власної спільноти інвесторів – ділимось найцікавішим.

В останні дні Хайме Рогозінські, самоізолювався в своїй квартирі в Мехіко, витратив чимало часу на обдумування неприємної думки: чи стане він доктором Франкенштейном свого часу, який створив біржову спільноту WallStreetBets на Reddit, яка вийшла з-під контролю, обіграла фінансові ринки і забрала у великих хедж-фондів мільярди доларів?

“Я Франкенштейн?” – питає він вголос. І тут же сам відповідає: «Ні». Рогозінські впевнений, що на відміну від літературного персонажа він діяв навмисно і точно розумів, яку саме силу він випускає на волю. «Я знав, що це трапиться, – каже він. – Ми добилися того, чого активісти руху Occupy Wall Street намагалися, але не змогли добитися – зміни розставлення сил, переходу контролю від Волл-стріт до обивателей».

Про що він говорить? Минулого тижня спільнота WallStreetBets, в якій приблизно 3 млн інвесторів-любителів, переважно молодих чоловіків, згуртувала сили, щоб спровокувати стрімке зростання акцій мережі магазинів відеоігор GameStop – з приблизно $40 до більше ніж $400 за штуку. Вони зробили це, щоб посилити тиск на кілька хедж-фондів, які в надії заробити на падінні акцій GameStop відкрили по ним короткі позиції. Якби ціна акцій зросла, хедж-фонди зазнали б збитків. Спільно користувачі Reddit вирішили, що GameStop, вмируща компанія з продажами, які в останні роки постійно знижуються, заслуговує на порятунок. Попутно вони отримали шанс поставити на місце фінансову еліту Уолл-стріт.

Їх план спрацював, якщо не сказати більше. Один з хедж-фондів, Melvin Capital Management, був змушений просити про екстрене вливання готівки в розмірі $2,75 млрд для продовження роботи, а інший, Citron Research – здався і закрив короткі позиції на папери GameStop. Звичайні люди перемогли гігантів, застосувавши тактику, яку самі «голіафи» часто використовують для руху котирувань і впливу на ринки – наприклад, торгівлю деривативами та організацію узгодженої PR-кампанії.

«Ці люди зуміли взяти участь в самій ексклюзивної в світі партії покеру. Раніше це було можливо тільки за запрошеннями, – каже Рогозінські. – Вони роблять щось божевільне».

Наслідки не змусили себе чекати. Натхнені першим успіхом, трейдери WallStreetBets звернули свою увагу ще на кілька компаній, почавши скуповувати акції мережі кінотеатрів AMC і BlackBerry, що спровокувало їх вибухове зростання. Бунт трейдерів з Reddit став головною.фінансовою новиною тижня. Здається, всі жадібно спостерігають за тим, що відбувається, навіть Білий дім, який заявив в середу, що адміністрація та міністр фінансів Джанет Йеллен стежать за ситуацією. Хоча влада ще не вжила жодних прямих кроків проти трейдерів, брокер Robinhood, популярний серед молодих інвесторів, вже почав діяти самостійно: в четвер він обмежив своїм клієнтам можливість торгувати акціями GameStop і AMC.

В результаті виникло багато питань про те, що ж являє собою форум WallStreetBets. Про це відомо не так багато. Більшість користувачів форуму навмисно зберігають анонімність. Судячи з того, що вони там публікують, у них є щось спільне: вони люблять використовувати нецензурну лексику і приходять на форум в пошуку ідей для короткострокових високоризикових операцій, в основному з опціонами. І, що переконливо показала історія з GameStop, вони насолоджуються можливістю вказати елітам їх місце.

Але, мабуть, кращий спосіб зрозуміти WallStreetBets і передбачити їх подальші дії – це краще зрозуміти людину, яка створила цю спільноту, і причини, за якими його звідти вигнали.

Народження WallStreetBets

«Багато людей шукають вдалі можливості для вкладень, – розповідав Рогозінські кілька місяців тому, коли пояснював привабливість WallStreetBets. – А потім вони хочуть взяти ці гроші і зробити з них ще більше грошей».

Коли він це говорив, фінансові ринки теж здригалися, хоча і не через WallStreetBets. Це був кінець березня минулого року, коли інвестори з працею справлялися з економічними і політичними потрясіннями в перші дні пандемії. Рогозінські разом зі своєю дружиною і синами-близнюками сховався в закритому котеджному селищі в Мехіко і злився через мляву реакцію на коронавірус мексиканського уряду і президента Андреса Мануеля Лопеса Обрадора. «Він провів церемонію всеношної молитви, щоб змусити вірус піти. І викладав відео в Twitter, де він ходить, обіймає, цілує людей, щоб показати, що все в порядку», – обурюється Рогозінські. Але, як і у випадку з інвестуванням, майбутнє все розставляє по місцях: вісім місяців по тому Лопес Обрадор повідомив, що заразився коронавірусом.

Рогозінські виріс в Мексиці, але освіту здобув в Америці. Він вивчав економіку і електромеханіку в Іллінойському університеті в Урбані-Шампейн, звідки випустився у 2005 році. Після навчання він заснував стартап, який пропонував послуги з ІТ-підтримки, але пізніше влаштувався на роботу в вашингтонський офіс Міжамериканського банку розвитку, який є великим джерелом фінансування для Латинської Америки. У 2012 році Рогозінські захопився фондовим ринком. «Я шукав місце, де міг би ділитися агресивними інвестеційними ідеямі. Але я не знайшов форум, де підтримували б такі обговорення», – розповідає він. Тому Рогозінські вирішив створити власну спільноту на Reddit і в тому ж році запустив WallStreetBets.

«Я був неодружений, у мене був непоганий дохід, і я шукав застосування цим грошам, – говорить він. – Варіант вкласти ці кошти в ринок і отримувати 2% в місяць то тут, то там мене не влаштовував. Я хотів більшої активності».

Сам Рогозінські воліє торгувати ф’ючерсами, зокрема, на валюту. Але форум WallStreetBets став притулком для всіляких угод. Там користується популярністю Tesla – як серед тих, хто ставить на зниження акцій, так і тих, хто твердо вірить в Ілона Маска. На форумі також часто обговорюють Apple і Amazon. Увагу приділяють і менш відомим компаніям на кшталт виробника напівпровідників Micron Technologies. Крім інвестиційних ідей і балаканини, на форумі регулярно публікують образливі меми: в одному з них довгострокове інвестування в акції порівнювали зі спробами жінки з ожирінням схуднути. Цей мем зібрав понад 40 000 лайків. Поведінка користувачів групи нагадує «головного клоуна класу на задній парті», говорить Рогозінські.

Минулого року чисельність WallStreetBets досягла першого мільйона користувачів. Над усе спільнота любила та цінувала дві речі: вона хотіла заробляти гроші і не хотіла грати по яким би то не було правил – учасники бачили, що саме цих принципів і дотримуються сильні світу фінансів. За словами Рогозінські, група зрозуміла, що найкраща політика – це не «намагатися взяти Волл-стріт штурмом, розмахуючи плакатом з написом« Так нечесно». Вони вибрали інший підхід: «Що ж, гаразд. Ми теж можемо грати за вашими правилами».

Вигнання творця

Рогозінські був сповнений рішучості з’ясувати, наскільки гнучкими виявляться правила Reddit. Минулого року він опублікував книгу «WallStreetBets: як бумери створили найбільше в світі казино для мілленіалів» і почав організовувати багатоденний торговельний турнір з 12 учасниками і тисячами глядачів. Залучаючи великих корпоративних спонсорів, щоб зібрати призовий фонд, він планував віддати мільйон доларів тому, хто перетворить початкові $25 000 в найбільшу суму протягом пари днів. Він просував турнір і свою книгу на форумі WallStreetBets, порушуючи правила Reddit, що забороняють модераторам монетизувати свої спільноти. Reddit заборонив йому подальше модерування WallStreetBets і закрив доступ до всієї платформі на сім днів. Рогозінські не заперечую жодне зі звинувачень, але вважає, що Reddit не покарали б його, якби група користувачів WallStreetBets, які допомагали управляти платформою, не поскаржилася Reddit на його рекламні пости. Він назвав це «внутрішнім бунтом». Один з нинішніх лідерів WallStreetBets на прохання прокоментувати цю історію направив Forbes посилання на нещодавно опублікований на Reddit пост про Рогозінські, написаний анонімним учасником форуму. У цьому пості Рогозінські жартівливо охарактеризований так: «Засновник поганий, засновник жадібний, ось його за жадібність і забанили. І тепер, коли тред знову став популярним, він знову скупився».

Тому Рогозінські міг лише з боку спостерігати, як в січні створена ним спільнота WallStreetBets виявилась в центрі уваги, коли учасники групи обіграли хедж-фонди з короткими позиціями, які атакували GameStop. За словами Рогозінські, потужну кампанію трейдерів з WallStreetBets можна було передбачити, зважаючи на те, як користувачі форуму поводили себе звичайно: на запропоновані інвестиційні ідеї, як правило, реагувало безліч людей. «Але я думаю, що пандемія прискорила події, оскільки користувачі Reddit тепер сидять вдома і з подвоєною силою жадають спробувати щось новеньке», – сказав він.

«Я гордий, – підкреслює Рогозінські. – Я гордий в тому сенсі, що WallStreetBets потенційно може контролювати всю систему».

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu