Бізнес, Інвестиції, Новини, Соціальні медіа

Шорт-сквіз GameStop – не перший в історії. Ось які події відбувалися до нього

02 Лютого, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Однією з найбільш обговорюваних тем кінця січня стало те, як користувачі форуму r/wallstreetbets на Reddit спільними маніпуляціями викликали стрибок акцій компанії GameStop. В результаті великі хедж-фонди зазнали серйозних збитків. Однак це відбувається не вперше. З шорт-сквіз стикалися Piggly Wiggly, Volkswagen, Tesla та інші компанії.

Piggly Wiggly

Близько ста років тому бізнесмен Кларенс Саундерс відправився в Нью-Йорк з $10 млн позикових коштів, щоб побороти картель на фондових ринках США. Робота в його мережі супермаркетів Piggly Wiggly йшла безперебійно, за винятком окремих помилок в деяких франшизах. У спробі скористатися недавніми невдачами, картель почав поширювати чутки про компанії та грати на пониження з акціями. Ця історія описана в книзі Джона Брукса «Бізнес-пригоди» в розділі «Остання велика махінація».

Шорт-сквіз GameStop - не перший в історії. Ось які події відбувалися до нього - social-media, news, investytsiyi, businessШорт-сквіз GameStop - не перший в історії. Ось які події відбувалися до нього - social-media, news, investytsiyi, business

Саундерс почав свою нью-йоркську кампанію зі спроби пригальмувати плаваючі акції Piggly Wiggly. «Їх вартість швидко пішла вгору, досягнувши максимуму в $124», – пише Брукс.

Але як тільки Саундерс, здавалося б, в поодинці перевершив Уолл-Стріт, «біржа пригальмувала подальші торги і перенесла терміни для шорт-селлерів», в результаті чого їм вдалося знайти потрібну кількість акцій. «Це призвело до банкрутства Саундерса, який був змушений піти з Piggly Wiggly», – розповідає Брукс.

У той час багато людей співчували Саундерс, оскільки раптова зміна правил біржі здавалася несправедливою. Це небагато чим відрізняється від ситуації з користувачами Reddit, чиїм планам на зниження завадили такі постачальники послуг, як Robinhood.

VolksWagen

Можливо, одна з найвідоміших історій про шорт-сквіз пов’язана з німецьким виробником автомобілів VolksWagen. В результаті коротких продажів звичайних акцій VW деякі хедж-фонди зазнали значних збитків, а компанія стала високо оцінюваною в світі за короткий період бурхливих торгів.

Шорт-сквіз стався в самий розпал глобальної фінансової кризи 2008 року. Однак, як зазначається в огляді Джеймі Пауелла з Financial Times, події почалися ще в 1931 році.

VolksWagen перебувала в процесі придбання компанією Porsche, а премія за її звичайними акціями досягла неймовірно високих розмірів в порівнянні з привілейованими. Хедж-фонди побачили в цьому можливість для арбітражу. Упевненості їм додало відсутність новин про те, що Porsche буде продовжувати скуповувати звичайні біржові акції VW. Однак фонди були захоплені зненацька тим, що компанія набувала опціони з розрахунком за готівку.

Потім Porsche оголосила, що повністю володіє VW. Вона отримала більшу частину акцій, залишивши у вільному обігу лише 6%. В той самий час короткі продажі зросли на 12% від загального обсягу розміщених акцій. «З математичної точки зору кожному шорт-селлеру було неможливо придбати частку і тим самим закрити позицію. Почалася паніка», – писав Пауелл.

В понеділок деяким шорт-селлерам вдалося відкупитися. Набагато гірше довелося тим, хто почекав до вівторка, коли акції VW злетіли до рекордних $1207 за штуку. За оцінками, хедж-фонди втратили близько $30 млрд.

І хоча Porsche вдалося позбутися від більшості шорт-селлерів, вона не змогла погасити створені нею великі позиції. В результаті компанія була придбана VW.

Herbalife

Керівник хедж-фонду Білл Екман відкрив коротку позицію на $1 млрд в міжнародній багаторівневій маркетинговій компанії Herbalife. Акман стверджував, що компанія працювала за схемою шахрайської піраміди, і у 2016 році Федеральна торгова комісія США вжила відповідних заходів. Однак ця перемога коштувала йому великих втрат.

З моменту ставки Екмана акції Herbalife подвоїлися в ціні завдяки довгим позиціям інших мільярдерів-інвесторів. Серед них підприємець Карл Айкан, який став найбільшим акціонером компанії. У цій затяжній битві Айкан все ж переміг з величезною прибутком, а фонд Екмана, як повідомляється, зазнав збитків у розмірі $1 млрд.

Tesla

Tesla та її засновник Ілон Маск регулярно стикаються з шорт-селлерами. Попри розбіжності з Комісією з цінних паперів і бірж США (Securities and Exchange Commission – SEC), на цей час Маск залишається в плюсі: до кінця 2020 року короткі ставки на Tesla привели до ринкових збитків в розмірі понад $40 млрд, тоді як акції самої компанії виросли на 740%. Висновки засновані за даними директора фінансово-аналітичної компанії S3 Partners Ігоря Душанівского.

Не дивно, що у Маска і користувачів Reddit так багато спільного, а мільярдер продовжує маніпулювати ними через свої пости в Twitter. За словами Душанівского, ігри на пониження Tesla – на цей час одна з найтриваліших збиткових угод, які він коли-небудь бачив.

У той час як інші компанії та їх засновники не люблять шорт-селлерів, тому що ті можуть знизити ціни на акції і викликати зростання вартості капіталу, зневажливе ставлення Маска до цієї спільноти не має собі рівних. Скласти йому серйозну конкуренцію можуть тільки члени форуму r/wallstreetbets на Reddit. У середині 2020 року Маск висміяв шорт-селлерів, випустивши short shorts – лімітовану серію коротких червоних шортів.

Попри перемогу Маска, кількість коротких позицій Tesla не скоротилася. На думку експертів, зростання акцій компанії викликані не стільки їх закриттям, скільки великою кількістю покупок опціонів «поза грошей» з невисокими преміями. Такі угоди дозволяють продавцям хеджувати свої позиції шляхом придбання певної кількості базових акцій, що частково призводить до зростання цін.

Потім стався феномен Robinhood, який викликав зростання деяких популярних акцій, таких як Tesla. Все це призвело до так званого «гамма-сквізу», який зажадав від продавців опціонів придбати більшу кількість базових акцій, щоб хеджувати свою позицію належним чином.

Користувачі Reddit також завоювали великі позиції в GameStop за допомогою опціонів колл і стратегії гамма-сквіз. Однак при тій же логіці корекції можуть бути настільки ж кардинальними і серйозними, коли динаміка цін змінює напрямок, а продавці опціонів урізують позиції поряд з тими, хто бажає вийти.

Reliance (RIL)

Як і Саундерс з Piggly Wiggly, засновник Reliance Дхірубхай Амбані був незадоволений тим, що картель намагається нажитися, граючи на пониження з акціями його компанії. Це сталося незадовго до того, як вона збиралася випустити великі конвертовані облігації. Як і Саундерс, він також вирішив самотужки впоратися з цією проблемою. Однак йому все ж вдалося здобути перемогу.

У той час Бомбейська фондова біржа дотримувалася 14-денного циклу розрахунків: оплата по операціях купівлі та продажу відбувалася раз на два тижні. І хоча спочатку картелю вдалося знизити вартість акцій Reliance, спільнота під назвою Friends of Reliance Association швидко набуло частки, які продавались.

Зрештою, коли справа дійшла до продажу акцій, у членів картелю не залишалося вибору, крім як передати їх Reliance та її партнерам. За словами журналіста India Today Чандер Удай Сінгх, вони відразу почали торги за будь-які вільні частки в спробі виконати свої зобов’язання з продажу. В результаті біржу довелося закрити на три дні, в той час, як її керівництво намагалося добитися компромісу між ворожими сторонами.

За даними звітів, в результаті картель зазнав збитків у розмірі понад $136 тисяч,  Амбані і Reliance заробили наступну репутацію: «Граючи з акціями Reliance, ви граєте з вогнем». У звіті Сінгха підкреслюється, що битва привела до збитків навіть у інвесторів, які торгують іншими акціями.

 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu