Новини, Поради, Продуктивність, Технології

Kanban vs Scrum: що підходить більше вашому бізнесу

15 Квітня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Kanban і Scrum – це два способи організувати гнучкий робочий процес. Їх використовують для управління проєктами в різних сферах: від IT до створення фільмів. Журналісти сайту MC.today, розібралися, які завдання бізнесу вирішують ці підходи. Ділимось матеріалом з вами.

Суть методів Scrum і Kanban

Scrum – робота короткими проміжками, Kanban – пріоритет на завданнях

І Scrum, і Kanban базуються на Agile-підході (підхід, в якому готовність до змін важливіша початкового плану і бюрократії). В основі Scrum лежить планування на короткі проміжки часу – спринти. Вони тривають від двох до чотирьох тижнів. На початку кожного спринту команда планує обсяг роботи і намагається досягти цілей будь-яким шляхом. Якщо щось змінилося, це враховується в наступному спринті.

Scrum найчастіше використовують для проєктів, коли продукт тільки виходить на ринок. Або є прототип, який потрібно протестувати. Відштовхуючись від відгуків перших клієнтів, ви зрозумієте, в якому напрямку потрібно рухатися.

Kanban фокусується на завданнях. Спочатку ви виписуєте всі завдання на картки і додаєте їх на віртуальну або реальну дошку в стовпчик «Зробити». У міру їх виконання картки переносяться в стовпчики «В роботі» та інші, поки не перейдуть в «Зроблено».

Якщо з’явилося нове завдання, його відразу ж додають на дошку, не чекаючи закінчення спринту. Щоб співробітник працював продуктивно, кількість завдань «в роботі» спеціально обмежують.

Kanban допомагає візуально відстежувати, на якій стадії знаходиться послуга або виробництво продукту і чи встигає команда виконати все в строк.

Що менеджери думають про Scrum

Спринти допомагають тримати баланс і уникнути переробки

Олександр Ємельянов, менеджер продукту Gemini Photos в MacPaw, вважає: планування по Scrum допомогло зробити м’який запуск продукту (випуск продукту для обмеженої аудиторії з метою зібрати інформацію). Це був найскладніший період, коли команда тестувала додаток, збирала відгуки користувачів і перевіряла гіпотези.

Люди ретельно планували кожен спринт, правильно розставляли пріоритети і змогли уникнути переробок. Незважаючи на те, що вони протестували близько 40 гіпотез і повністю змінили модель монетизації додатка, продукт вийшов вчасно, а співробітники не вигоріли.

У команди більше свободи, а у керівника є час зайнятися стратегією

Антон Мартинов, співвласник видавництва «Наш формат», вирішив використовувати Scrum, коли зрозумів: чим більше свободи у команди, тим швидше вона виконує завдання. Це дозволило йому бачити проблемні місця, якщо вони були, але не контролювати кожен крок співробітників. В результаті у нього з’явився час для стратегії.

Він каже, що співробітники почали спілкуватися відкритіше. Кожен учасник розуміє, коли завдання будуть виконані, і ніхто не стежить, коли люди приходять і йдуть. Головне для команди – отримати результат в кінці спринту.

У регулярних зустрічах є толк, але потрібно спілкуватися по справі

Олександр Вінницький, заступник генерального директора ProZorro, каже, що одна з проблем Scrum – занадто багато зустрічей. Методологія передбачає чотири види регулярних зустрічей:

 • Стендап – щоденне обговорення статусу роботи.
 • Пленінг – планування роботи перед початком спринту кожні два тижні.
 • Ретроспектива – «розбір польотів» в кінці спринту кожні два тижні.
 • Рефайнмент – підготовка до планування й обговорення пріоритетних напрямків на наступний спринт. Проводиться також кожні два тижні.

Спочатку зустрічі тривали по кілька годин: люди заглиблювалися в деталі, а деякі втрачали інтерес до обговорення. Коли Олександр почав слідувати інструкції Scrum і йти за планом, зустрічі стали значно коротшими. Якщо спочатку стендап-зустріч займала годину, то тепер тривала не більше п’яти хвилин.

Олександр вважає, що Scrum не розв’язує проблеми і часто буває складно отримати запланований результат. Але завдяки ретроспективі ви можете побачити проблему, яка гальмує проєкт.

Які проблеми розв’язує Kanban

Продукт створюється крок за кроком

У своїй книзі Creativity, Inc. президент Pixar Animation Еда Кетмелл каже, що йому важливо, щоб робота над фільмом йшла послідовно. Використовуючи Kanban, команди працювали над продуктом, а потім передавали його далі по ланцюжку. Кожен співробітник міг побачити, на якій стадії знаходиться фільм, і розумів, як його робота впливає на інших.

Кетмелл пояснює, що так він зробив пріоритетом і якість продукту, і ефективність команди. Тепер ніхто не малює годинами красиву монетку, яку глядач навіть не помітить, а займається завданнями, які принесуть результат.

Стає простіше не відволікатися на інші справи

Операційний відділ Spotify також використовує метод Kanban. Операційний інженер Матіас Хенсон каже, що задумався про цю стратегію, коли його відділ не справлявся з потоком завдань від інших команд.

Ось як вони впровадили нову систему:

 • Команда обрала «воротаря». Його завдання полягало в тому, щоб приймати й обробляти завдання. Дрібні доручення виконувалися відразу, великі вносилися на дошку. Так інші члени команди не відволікалися від своїх справ.
 • Дошка була дуже простою. Три вертикальні стовпчики: «Зробити», «В роботі» і «Готово».
 • Час на виконання завдань визначався інтуїтивно. Коли пропустили етап оцінки, робота пішла швидше.
 • Кількість завдань «в роботі» у команди на одне менше, ніж членів команди. Завдання з дошки виконували всі, крім «воротаря».
 • Дуже великі завдання ділили на етапи.

Менеджеру простіше відстежувати завдання

Олена Ізрайлевич, співзасновниця і фінансовий директор аутсорсингової компанії S-PRO, застосувала Kanban, коли займалася ремонтом офісу. Такий підхід допоміг їй бачити, на якій стадії знаходиться ремонт. Якщо сьогодні одна команда здає роботу, завтра потрібно запросити наступних підрядників. Олена вважає: цей метод допоміг уникнути простою між різними етапами роботи і закінчити ремонт вчасно.

Книги по Kanban

 • Канбан. Успішні еволюційні зміни для вашого технологічного бізнесу – Rozetka, Book24
 • Блискучий Agile: Практичний посібник для проєкт-менеджерів із використання Agile, Scrum, Kanban – Rozetka, Book24
 • Канбан. Альтернативний шлях в Agile. Девід Дж. Андерсон – Rozetka
 • Канбан и “точно вовремя” на Toyota. Менеджмент начинается на рабочем месте – Yakaboo

Книги по Scrum

 • Scrum. Джефф Сазерленд – Book24, Rozetka
 • Софт за 30 дней. Как Scrum делает невозможное возможным | Кен Швайбер, Джеф Сазерленд – Book24, Rozetka
 • Скрам. Кен Швабер – Book24, Rozetka
 • Agile-маркетинг. Перетворення досвіду клієнтів на вашу конкурентну перевагу | Роланд Смарт – Book24, Rozetka
 • Путь scrum-мастера. #ScrumMasterWay – Yakaboo, Rozetka
 • Scrum без ошибок. Инструменты, техники и советы для тех, кто работает по Agile – Yakaboo, Rozetka

Книги по Agile

 • Agile в семье. 200 смелых и свежих идей | Брюс Фейлер – Book24, Rozetka
 • Чиста архітектура | Роберт Мартін – Book24, Rozetka
 • Постигая Agile. Ценности, принципы, методологии | Эндрю Стеллман и Дженнифер Грин – Book24, Rozetka, Yakaboo

Бонус: Відео про Scrum та Kanban

Scrum для початківців від Logos IT Academy. Що таке Scrum та як його використовують ІТ компанії?

Introduction to Scrum – 7 Minutes

Scrum. Огляд змін у Scrum Guide

Scrum vs Kanban – What’s the Difference? + FREE CHEAT SHEET

What is Kanban?

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu