Бізнес, Історії, Новини, Технології

Історія Samsung: від харчової промисловості до електроніки

21 Травня, 2021

Samsung пройшла шлях від компанії, яка торгувала локшиною і морепродуктами, до одного з найбільш відомих брендів світу, пережила війни, кілька економічних криз і навіть корпоративні скандали, однак залишається лідером на ринках смартфонів та електроніки. Згадаймо, як складалася історія корпорації, і чому вона зобов’язана своїми успіхами.

Історія створення Samsung

У 1938 році Лі Бьон Чхоль заснував Samsung Sanghoe – торгову компанію, яка переважно займалася продажем сушених морепродуктів, локшини та сільськогосподарської продукції.

Історія Samsung: від харчової промисловості до електроніки - tech, news, story, businessІсторія Samsung: від харчової промисловості до електроніки - tech, news, story, business

Корейська війна на початку 1950-х рр. ледь не зруйнувала бізнес. Втративши більшу частину фізичних активів, Лі був змушений заново будувати компанію. Тоді вона була трансформована в чеболь (сімейний бізнес-конгломерат) під назвою Samsung Group, і почала освоювати нові напрямки, продаючи страховку та цінні папери.

Післявоєнна економіка виявилася сприятливою для бізнесу. Місцевий попит на сировину і споживчу електроніку ріс, і в 1969 році була заснована Samsung Electronics, а потім з’явилися й інші підрозділи.

У 1987 році Лі помер, і главою компанії став його молодший син Лі Гон Хі. Саме завдяки йому бренд Samsung полюбився мільйонам споживачів по всьому світу.

«Найважливіші активи підприємства полягають в дизайні та інших творчих здібностях», – говорив Лі Гон Хі.

До 1990-их рр. Samsung почала зміцнювати статус міжнародної корпорації. Підрозділ Samsung C & T побудував одну з двох веж Petronas в Малайзії, а також Бурдж Халіфа в ОАЕ. У 1992 році Samsung Electronics стала найбільшим в світі виробником чипів.

До середини 2000-х рр. Samsung була провідним гравцем на ринку споживчої електроніки. Вона продавала величезну кількість телевізорів, аудіосистем і побутових приладів, випереджаючи таких серйозних конкурентів, як LG, Panasonic і Sony.

У січні 2021 року керівник компанії і внук засновника Samsung Лі Чже Єн був заарештований через участь у скандалі навколо колишнього президента Південної Кореї Пак Кин Хє та її подруги Чхве Сун Сіль. Однак це не позначилося на діяльності корпорації.

Зараз Samsung Group керують три CEO: Кім Кі Нам, Кім Хен Сук і Ко Донг Джин.

Історія назви компанії

Лі хотів, щоб його бізнес був сильним і довговічним, як небо. Тому він вибрав назву Samsung, що в перекладі з корейської означає «Три зірки». При цьому символ sam означає силу і велич, а sung – вічність.

Згодом три зірки стали асоціюватися з ключовими напрямками діяльності Samsung: електронікою, інформаційними технологіями та девелопментом.

Історія логотипу Samsung

Перший логотип бренду з’явився на упаковці локшини. Його основним елементом були три зірки, які зберігалися і в наступних версіях. Три горизонтальні смуги означали рисову локшину, один з основних продуктів Samsung, а колосся служили відсиланням до сільськогосподарського бізнесу компанії.

Історія Samsung: від харчової промисловості до електроніки - tech, news, story, business

Історія логотипів Samsung. Фото в тексті: logos-world.net

Згодом компанія запускала нові напрямки діяльності, і з логотипу зникли символи харчової продукції. З’явився напис Samsung, зірки стали чотирикутними. Тоді логотип ще був чорно-білим.

З появою кольорових телевізорів в емблему додали фарб: тепер у зірок був червоний фон в формі восьмикутників. Тоді ж пробували прибрати напис, але пізніше вирішили його повернути.

У 1993 році Samsung активно закріплювалася на міжнародному ринку і провела масштабний ребрендинг. Замість зірок з’явився синій овал, який символізує всесвіт. Згодом він був спрощений. Зараз логотип бренду складається з напису синього кольору, а колишній варіант використовується в якості корпоративної символіки Samsung Group.

Структура Samsung Group

Торгово-інвестиційна група

Історія торгового бізнесу Samsung почалася у 1938 році, коли була заснована Samsung Sanghoe. У 1951 році торговельний напрямок виділено в окрему організацію Samsung Mulsan (пізніше – Samsung C & T Corporation).

У 1975 році уряд Кореї вибрав її в якості першої «торгової компанії широкого профілю», якій доручили займатися міжнародною торгівлею. У 1995 році вона об’єдналася з Samsung Construction і веде операції в більш ніж 50 країнах.

У 1990-і рр. Samsung C & T Corporation трансформувала бізнес-структуру, щоб сконцентруватися на секторах з високим прибутком. З’явилися напрямок індустрії моди, курортів і розваг, напрямок електронної промисловості та інженерно-будівельна група.

Зараз підрозділ працює в сферах цивільного будівництва, девелопменту, фінансів і проєктуванння.

Група індустрії моди

У 1954 році була заснована текстильна компанія Samsung C&T Fashion Group. Як розповідає Жан Колін, віце-президент з міжнародної експансії підрозділу, портфоліо бізнесу пояснює специфіку корейської культури. До недавніх пір робоча сила країни складалася переважно з чоловіків, і Samsung C&T Fashion Group спеціалізувалася на виробництві чоловічих костюмів і вовняних тканин.

Історія Samsung: від харчової промисловості до електроніки - tech, news, story, business

Фото в тексті: samsungfashion.com

Коли Південна Корея стала ринком з потенціалом для люксового сегмента, багато міжнародних компаній шукали способи вийти в регіон, уклавши угоди з місцевим партнером. Ним стала Samsung C&T Fashion Group, яка зараз є найбільшим гравцем fashion-індустрії Кореї.

Зараз вона займається дистрибуцією таких брендів, як Theory, Tory Burch, Rick Owens, Thom Browne, і rag & bone, а також управляє власними марками Galaxy, 8 Seconds, Beaker, Beanpole і Kuho.

Група індустрії курортів і розваг

Samsung C&T Resort Group була заснована в 1963 році і згодом стала займатися розвитком курортів, гольф-клубів, благоустрою, а також поставками їжі та напоїв.

У 1982 році було створено підрозділ Samsung Welstory, а в 2013 році було виділено в окремий бізнес. Тепер це найбільша компанія громадського харчування Кореї.

Samsung C&T Resort Group управляє курортом Everland Resort з двома парками розваг і 5 гольф-клубами.

Інженерно-будівельна група

У 1974 році заснована Samsung Heavy Industries. Переважно вона займалася будівництвом контейнеровозів і танкерів. Згодом в портфель проєктів додалися об’єкти газопостачання, бурові установки, виробничі об’єкти, допоміжні та поромні судна.

Зараз Samsung Heavy Industries – одне з найбільших суднобудівних підприємств поряд з південнокорейськими Hyundai і Daewoo, яке виконує замовлення для Shell, Eni та провідних енергетичних компаній світу.

Напрямок електронної промисловості

У 1969 році заснована Samsung Electronics, яка стала створювати девайси, напівпровідники і телекомунікаційне обладнання.

Першою розробкою Samsung Electronics став невеликий чорно-білий телевізор, який з’явився у продажу на початку 1970-х рр. Згодом компанія почала виробляти найрізноманітніші товари – від побутової техніки і моторів до смартфонів і сонячних панелей.

У 1978 році для виходу на ринок напівпровідників було створено дочірній підрозділ Samsung Semiconductor and Telecommunications. Щоб компенсувати недолік експертизи, компанія активно залучала зарубіжних фахівців, а в 1983 році придбала запатентовані технології у Micron (США) і Sharp (Японія). Завдяки цьому Samsung стала першою в Кореї виробляти недорогі та відносно прості чіпи пам’яті DRAM ємністю в 64 Кбіт.

Історія Samsung: від харчової промисловості до електроніки - tech, news, story, business

Фото в тексті: g0d4ather/Shutterstock

У 1994 році компанія представила мікросхеми на 4 Мбіт, і за підсумками року її дохід виріс з $173 тис. до майже $1,3 млрд. У результаті до початку 1995 року Samsung стала провідним виробником чипів DRAM в світі.

Уже в 1996 році через перенасичення ринку ціни на напівпровідники впали, а восени 1997 року почався Азіатська криза. Samsung довелося міняти стратегію і провести реструктуризацію бізнесу.

Якщо в 1995 році на чіпи припадала половина продажів, то до кінця 1999 року їх частка скоротилася до 20%. Компанія впевнено закріпилася на ринках телекомунікацій та мобільних телефонів.

В 2005 році була укладена угода з Apple: до 2014 року Samsung була ключовим постачальником компонентів для iPhone.

Samsung регулярно випускала новинки, що випереджають ринок. Нещодавно компанія навіть представила звіт, присвячений потенціалу технології 6G.

Історія телефонів Samsung

Компанія представила свій перший мобільний телефон SGH-100 в 1988 році. У 1998 році випущена модель SGH-600, яка допомогла Samsung вийти на європейські ринки.

У 1999 році розробила телефон з бездротовим інтернет-з’єднанням (смартфон).

В 2010 році відбувся запуск лінійки смартфонів Galaxy на базі ОС Android. Випущений в 2013 році Samsung Galaxy S4 досі вважається найбільш комерційно успішною моделлю на базі Android: всього було продано більше 80 млн одиниць.

В 2016 році стався скандал з моделлю Galaxy Note 7. У користувачів з усього світу смартфони спалахували і вибухали. До осені продажу телефонів компанії впали на 15%. Компанія негайно визнала проблему і зробила розслідування максимально публічним, щоб повернути довіру споживачів.

В 2018 році компанія запустила в індійському місті Ноїда найбільшу в світі фабрику смартфонів.

В 2019 Samsung представила Galaxy Fold, поклавши початок нової категорії мобільних пристроїв. Корпорація регулярно демонструє цікаві концепти, наприклад в 2020 році представила телефон, що розширюється.

Зараз компанія зберігає провідні позиції на ринку смартфонів. За результатами 1 кв. 2021 року Samsung була лідером з часткою ринку в 21,8%.

Особливості корейського менеджменту

Під впливом економічних криз в новітній історії стиль управління в Південній Кореї трансформувався. У ньому гармонійно поєднуються дві моделі:

  • японська – гармонія всередині компанії, робота в одній компанії протягом усього життя і зарплата, що залежить від стажу,
  • американська – акцент на результатах роботи.

Часто південнокорейські компанії використовують і гібридний підхід. При цьому в корпоративній культурі зберігається вплив конфуціанства, основними цінностями якого є мудрість, вірність, гуманізм і справедливість. Хоча поширений підхід «начальник завжди правий», рішення часто є комбінацією позиції керівництва і керівників середньої ланки.

Суспільство характеризується тісними зв’язками: пошук працівників часто ведеться серед родичів, тих, хто відвідував ту ж школу, або народився в тому ж регіоні.

Модель управління Samsung ретельно продумана: вона поєднує конкуренцію між працівниками, фокус на якості продукту, інтенсивне навчання, спрямоване на гармонію в колективі, а також вимогу суворої дисципліни і лояльності. Самим американізованим вважається підрозділ виробництва напівпровідників, в якому сотні співробітників щорічно проходять стажування в Toyota і знайомляться з головними моделями японської компанії.

Спонсорська діяльність Samsung

З 1998 року Samsung є спонсором Олімпійських ігор. Пізніше компанія почала підтримувати Азіатські, Паралімпійські та Юнацькі Олімпійські ігри, а також міжнародні федерації лижного спорту, хокею та футболу. Крім цього, південнокорейський гігант спонсорує команди з різних країн, наприклад футбольний клуб «Челсі».

В 2014 році Samsung виступила в якості спонсора 86-й Церемонії «Оскар». Вірусним стало селфі з учасниками заходу, зроблене провідною Еллен Дедженерес на смартфон Samsung Galaxy Note.

Останнім часом компанія звернула увагу і на відеоігри. Уклавши контракт з Twitch, Samsung стала спонсором платформи Rivals, де будуть проводитися турніри з мобільним ігор. Таким чином планується просувати смартфони Galaxy.

Секрети успіху Samsung

Історія компанії – приклад колосального успіху. З невеликого бізнесу вона перетворилася на глобальну корпорацію з одним із найбільш упізнаваних брендів світу. У чому її секрет?

  • Samsung вдалося ефективно трансформуватися під час кризи. У 1993 році Лі Гон Хі запропонував нову стратегію, натхненну головними трендами 1990-х: глобалізацією, демократизацією Південної Кореї і цифровізацією.
  • Samsung регулярно запускала нові прибуткові напрямки бізнесу. Недолік експертизи заповнюється за рахунок поглинань або партнерських угод.

Samsung поєднує кращі практики управління. Це гібрид американського і японського підходів: західний фокус на дохід, часта зміна курсу і продуктів поєднується зі східною дисципліною, лояльністю і працьовитістю.
Samsung швидко реагує на інциденти. Яскравий тому приклад – історія з Galaxy Note 7

В статті використані матеріали наступних джерел:

 

 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu