Кар'єра, Новини, Поради

Сет Годін: 12 правил дедлайну

29 Липня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

Автор бестселера «Фіолетова корова» дає поради, як ставити крайні терміни і не зривати їх.

Крайні терміни цінні, крайні терміни дорогі.

Організованим системам і товариствам вони вкрай потрібні. Неможливо побудувати міцний будинок, якщо субпідрядники доставляють товари або послуги у зручний для них час. Кіностудії та книжкові видавці планують випуски на кілька місяців вперед, щоб відділи поширення могли спланувати свою роботу. Програмне забезпечення залежить від підсистем, які повинні бути встановлені, перш ніж запрацює сама програма.

Крім цінності, яку створює злагоджена робота, існує і реальна ціна дедлайну. Невиконані обіцянки тягнуть організаційні витрати і завдають значної шкоди репутації або бренду. І людина теж платить свою ціну, відчуваючи стрес через втрачені терміни та обіцянки, яких, можливо, і не давала особисто. Буває так, що зриви пов’язані з тим, що хтось інший не виконав свої зобов’язання.

У гонці за увагою і зобов’язаннями стандарти дедлайнів коливаються. Ось уже сорок років Saturday Night Live виходить о 11:30. Як каже його творець, це не тому, що він готовий до ефіру, а тому що настало 11:30. От і все.

На Kickstarter такий священний дедлайн – велика рідкість. «Цей зарядний пристрій буде доставлено через шість тижнів!» – кажуть вони, хоча насправді пройшло вже більше року, а дата відвантаження так і не позначилася. Венчурні інвестори обіцяють: «Ми збираємося випередити конкурентів на ринку за три місяці». Іноді здається, що, якщо компанія не видасть бажане за дійсне, вона не отримає фінансування. Не дивно, що при цьому можна випробувати відчай. І брехнею назвати такі обіцянки не можна, але по суті це так. Адже хотілося б знати більш точні терміни.

Репутація людини (фрілансера, маркетолога, компанії, лідера), яка не зриває дедлайни, дуже цінна. І вона не приходить просто тому, що ви не спите і працюєте, як кінь. Це крайній захід для того, хто не вміє планувати.

Ось кілька основних принципів, які допоможуть при плануванні:

 1. Якщо ви працюєте в галузі, де єдиний спосіб «перемогти» – це збрехати про терміни, усвідомте, що вести конкуренцію в цій галузі – ваш вибір, і прийміть той факт, що терміни будуть зірвані, а емоційні витрати неминучі.
 2. Приймаючи свій вибір, розгляньте іншу галузь, в якій передбачається дотримання термінів і де ви можете отримати задоволення, виконуючи свої обіцянки.
 3. Не встановлюйте неправдиві дедлайни як стимул. Це не з усіма спрацьовує, а значить, хтось прислухається до ваших слів і справді зробить все вчасно, а хтось вважатиме це просто рекомендацією. Ефективніше все прояснити і допомогти людям з самого початку зрозуміти, що ви маєте на увазі під крайнім терміном. Пам’ятайте, хлопчик кричав «Вовки!», але ніхто не прийшов.
 4. У той же час не використовуйте внутрішні дедлайни як гарантований компонент зовнішніх обіцянок. Проєкт без буферного простору напевно затримається. Чи не ймовірно, а напевно. Чим краще буфери, тим точніші терміни.
 5. Прийміть той факт, що випустити щось до конкретного терміну дорожче, ніж зробити це по готовності. В результаті вам слід закладати набагато більшу надбавку за цінність, яку створює обіцянку крайнього терміну. Витратьте ці гроші, щоб не пропустити дедлайн.
 6. Для дотримання термінів недостатньо «намагатися з усіх сил». Дотримання термінів вимагає системного підходу до планування. Якщо ви регулярно зрізуєте кути або вигораєте, щоб все встигнути, у вас є системні проблеми.
 7. Не можна вирішувати проблему дедлайну, виконуючи обіцяне не в повному обсязі, а лише частково. Це програшна битва. Оптимальне рішення – реструктурувати характеристики продукту, видаляючи або додаючи окремі блоки. Обіцяти, що «це буде в наступній версії» – цілком прийнятний відповідь, особливо коли люди очікують побачити нову версію вчасно.
 8. Тільки один крайній термін – це крайній термін, який точно не буде дотриманий. Але якщо ви зможете розбити свій великий дедлайн на десять або п’ятнадцять проміжних етапів, то будете розуміти, як йде прогрес, задовго до того, як стане занадто пізно.
 9. Міфічний показник «людино-місяць» – серйозна пастка. Дев’ять осіб, які працюють разом в повній гармонії, не зможуть народити дитину за один місяць. Залучення більшої кількості людей до проєкту не завжди прискорює його. На той час, коли ви почнете вирішувати проблему з дедлайном таким чином, може бути вже занадто пізно. Альтернативний варіант – направити на кожен компонент проєкту потрібну кількість людей і мати якомога більше компонентів, які працюють паралельно.
 10. Вузькі місця корисні, поки їх немає. Якщо всього одна людина стверджує кожен елемент проєкту, малоймовірно, що ви зможете запустити паралельно безліч елементів. Альтернатива в тому, щоб створити заздалегідь сувору специфікацію, коли стандарти затверджуються ще до початку роботи.
 11. Дискусії про терміни часто зводяться до питань довіри, сорому і зусиль. Варто відокремити розмови про систему і даних від розмов про емоції.
 12. Приховані проблеми не вирішуються самі по собі. У світі гіперзв’язку немає технічних причин, за якими керівник не знає про стан проєкту так само добре, як його команда.

Як і більшість інших важливих речей, дотримання термінів – це навичка, а це значить, що ми можемо цьому навчитися.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu