Бізнес, Новини, Технології

Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації

22 Вересня, 2021

Не забудьте поширити ❤️

В останні роки все більше компаній прагнуть розробити повітряні таксі, пасажирські дрони і eVTOL (electric vertical take-off and landing, електричний літак з вертикальним зльотом і посадкою). Розповідаємо про основних іноземних гравців в цій сфері та робимо невеликі прогнози на майбутнє. 

EHang (Китай)

EHang прагне створити рентабельний автономний eVTOL. Схоже, літак практично готовий до випуску, але компанія не розголошує більшість технічних характеристик. Поки відомо, що повітряне судно EHang заряджається протягом години від джерела живлення 220-380 В – значно повільніше конкурентів.

Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, businessЛітаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, business
Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, business

Фото в тексті: EHang

В 2020 році на своєму автономному літаку EHang облетіла три міста в Південній Кореї, а в якості пасажирів використовувала мішки з рисом. Раніше в цьому місяці компанія брала участь в пожежних навчаннях і виконала пробні вантажні рейси в Естонії.

EHang оголосила про те, що запустить перші туристичні рейси без персоналу в Чжаоцін в 2021 році. Крім того, компанія відкрила новий завод в місті Юньфу.

Час виходу на ринок: невідомо.

Фінансування: $92 млн.

Aeromobil (Словаччина)

Aeromobil створила літаючий апарат, відповідний традиційним уявленням про повітряне таксі, – зовні він ніби взятий з фільмів про Джеймса Бонда і об’єднує автомобіль і літак. Компанія з’явилася в 2010 році та з тих пір виконала льотні випробування трьох функціональних прототипів (в тому числі дво- і тримісних літаків, а також eVTOL).

Перший політ Aeromobil відбувся в 2014 році. Над останньою версією інженери працювали понад 300 тисяч годин. У березні цього року в ході льотних випробувань Aeromobil досягла основних цілей для двомісної літаючої машини 4.0: дальність її польоту складає до 740 км, а пробігу – до 1000 км.

Однак це не зовсім екологічний транспорт: машина працює на гібридній силовій установці та двигуні внутрішнього згоряння з турбонаддувом.

Час виходу на ринок: двомісний літак – 2023 рік, чотиримісний – 2025 рік.

Фінансування: $31,7 млн.

Volocopter (Німеччина)

Volocopter розробляє повністю електричний eVTOL-літак під назвою Volocopter VoloCity. Він розрахований на двох пасажирів з ручним багажем і оснащений дев’ятьма перезаряджаємими батареями, що живлять 18 двигунів. Компанія була запущена в 2011 році. У тому ж році вона виконала пробний політ свого першого eVOTL (а всього з тих пір пройшло більше 1000 польотів).

Після приземлення технічний персонал може швидко поміняти батарею в літаку на заряджену – і через кілька хвилин він знову готовий до зльоту. Дальність його польоту складає до 35 км зі швидкістю до 35 км/ч.

Зараз Volocopter працює над чотиримісним прототипом, а також над електричним службовим дроном VoloDrone, який виконав свій перший політ в жовтні 2019 року. Він може перевозити вантажі до 200 кг на відстань до 40 км.

Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, business

Фото в тексті: Volocopter

Крім того, Volocopter займається будівництвом стартового майданчика VoloPort в Сінгапурі та планує організувати поїздки між Сінгапуром і Парижем. Нещодавно компанія почала співпрацювати з Urban Movement Labs (UML), щоб досліджувати можливі маршрути в Лос-Анджелесі.

В 2020 році Volocopter запустила в продаж тисячу квитків по $352 з 10% депозитом за бронювання. Квитки були розпродані, але, можливо, мало хто помітив, що максимальна вага пасажира становить 85 кг (це було зазначено дрібним шрифтом).

Час виходу на ринок: 2022-2024 роки.

Фінансування: $369,2 млн.

Lilium (Німеччина)

Lilium була заснована в 2015 році та розробила однойменний п’ятимісний eVOTL. На даний момент він здатний долати до 250 км протягом години на одному заряді, чим значно випереджає конкурентів.

Серед інших його переваг – дизайн. Дві пари крил ефективніші, ніж радіальні турбіни. Компанія також працює над семимістною версією, здатною здійснювати більш швидкі та тривалі польоти.

Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, business

Фото в тексті: Lilium

Lilium уклав угоду з аеропортом Кельн/Вонн і Дюссельдорф, а також займається пошуком і навчанням пілотів через Lufthansa Aviation Training. Завдяки таким партнерам та інноваційному дизайну, у компанії є всі можливості вийти на європейський ринок.

Час виходу на ринок: 2024 рік (у решті регіонів – 2025 рік).

Фінансування: $374 млн.

Kitty Hawk (США)

Kitty Hawk була заснована в 2015 році та створила пасажирський дрон Flyer, для управління яким не потрібна ліцензія і досить лише короткого навчання. Однак минулого року компанія вирішила закрити проєкт Flyer через п’ять років існування.

За заявою керівництва, їм вдалося довести, що «люди можуть безпечно керувати Flyer і стати пілотами менш ніж за дві години». В цілому компанія виконала понад 25 тисяч успішних польотів, а новоспечені пілоти отримали «чарівні» враження.

Зараз Kitty Hawk займається інший розробкою – одномісним літаком Heaviside, здатним долати 160 км зі швидкістю до 260 км/год. На більш високій швидкості Heaviside використовує вдвічі менше енергії на 1 км, ніж Tesla Model S. Крім того, літак може злітати і приземлятися на грунтовий майданчик розміром 9*9 м.

У липні Kitty Hawk оголосила про те, що отримала схвалення льотної придатності від ВВС США. Таким чином, наступний етап випробувань Heaviside може пройти вже під керівництвом ВПС. Це дає компанії доступ до більшої кількості інфраструктури, ніж у конкурентів.

Час виходу на ринок: невідомо.

Фінансування: $1 млн.

Joby Aviation (США)

Joby Aviation заснована в 2009 році і не розкриває подробиці своєї діяльності. Однак відомо, що вона створила п’ятимісний літак з шістьма відкидними роторами і подвійним хвостом у формі букви V. Як стверджує Joby Aviation, він здатний розганятися до 322 км/год і долати 240 км на одному заряді.

Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, business

Фото в тексті: Joby Aviation

Літак розроблявся за підтримки НАСА протягом десяти років. В 2020 році Joby Aviation стала першою eVTOL-компанією, що отримала схвалення льотної придатності від ВВС США. У тому ж році Joby Aviation придбала підрозділ Uber Elevate, що дало їй серйозну перевагу в сфері райдшерінга.

Час виходу на ринок: 2024 рік.

Фінансування: $1,6 млрд.

Archer (США)

Про Archer відомо небагато. Компанія працює над двомісним автономним eVTOL, здатним долати 96 км зі швидкістю до 240 км/год. Компанія зосереджена на коротких поїздках – вона співпрацює з американською авіакомпанією United Airlines і, ймовірно, буде перевозити людей між містами і аеропортами.

Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, business

Фото в тексті: Archer

Нещодавно Archer уклала співпрацю з компанією, що управляє тисячами парковок і великою мережею, яка охоплює більше 70% території США.

Час виходу на ринок: 2024 рік (поїздки в межах США).

Фінансування: $55,7 млн.

Висновок

Ми розглянули основних гравців, що конкурують за повітряний простір, однак багато інших виробників також зацікавлені в розробці eVTOL і автономних літаків.

  • В 2019 Aston Martin представила прототип автономного літального апарату Vision Concept.
  • Boeing також створила прототип, який розбився під час свого п’ятого польоту в 2019 році. З тих пір про нього нічого не відомо.
  • В 2020 році General Motors випустила ролик, в якому був представлений одномісний eVTOL-дрон під брендом Cadillac. За заявами компанії, він повністю автономний, працює від двигуна потужністю 90 В, акумуляторної батареї GM Ultium і чотирьох пар роторів.
  • Hyundai брала участь в розробці повітряних таксі для Uber, однак зараз, ймовірно, вже припинила співпрацю – раніше в цьому році компанія продала свій підрозділ по розробці повітряного таксі Joby Aviation.

Хто ж виграє цю гонку? Ймовірно, головна перевага у Joby Aviation – найбільше фінансування, підтримка НАСА і військово-повітряних сил США, а також підрозділ Uber Elevate.

Літаючі машини, повітряні таксі та пасажирські дрони: які компанії конкурують у сфері авіації - tech, news, business

Фото в тексті: Cadillac

Однак компанії, можливо, не вдасться вийти на ринок в 2023-2024 роках, так як деякі фабрики закриті через пандемію, а в ланцюжку поставок спостерігається дефіцит матеріалів. Крім того, першими «пасажирами», швидше за все, стануть навчені пілоти, а сам літак не буде безпілотним – в кращому випадку, він буде управлятися віддалено і мати кілька автономних функцій.

Але перш ніж все це станеться, компаніям доведеться підготувати інфраструктуру, залагодити юридичні аспекти і переконати громадськість у безпеці свого транспорту.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu