Життя, Кар'єра, Новини, Поради

За і проти: чи варто перетворювати хобі на джерело заробітку?

30 Вересня, 2021

Пандемія перевернула ринок праці: більшість людей задумалися про свої пріоритети, вирішили змінити місце роботи або навіть професію, а деякі наважилися монетизувати своє хобі. Робота за інтересами робить нас щасливішими, але у цього рішення є і негативні сторони.

Джош Крісті написав свою першу книгу про пиво, працюючи повний день в незалежному книжковому магазині. «Ця книга була написана між п’ятьма і вісьмома годинами ранку. Я вставав і займався нею, а потім відправлявся на роботу і трудився цілий день», – розповідає Крісті з Портленда, штат Мен, США. Працювати повний день непросто, але нелегко і відключатися після роботи.

«Увечері найскладніше було піти в бар, випити пива і подумати:” Це те, про що я збираюся написати, або я п’ю це для задоволення? “», – каже він.

36-річний Крісті побудував кар’єру, присвятивши її улюбленій справі. Книги і читання – його пристрасть, і коли він вперше почав працювати в незалежній книгарні під час навчання в коледжі, він зрозумів, що йому подобається обговорювати книги з іншими людьми. Сьогодні він володіє власним книжковим магазином з партнером, а також пише про книжки, пиво і лижі для газет і журналів.

Його інтереси і трудове життя повністю переплелися. «Важко зрозуміти, як я міг би відокремити письменницьку діяльність від пива або катання на лижах, або відокремити бізнес в книжковому магазині від задоволення, яке приносять читання книг і розмови про книжки», – говорить він.

Ідея заробляти на життя улюбленою справою завжди була привабливою. Як свідчить висловлювання, яке іноді приписують Конфуцію: «Вибери роботу, яку ти кохаєш, і ти не пропрацюєш ні дня у своєму житті».

І це почуття, можливо, ніколи не було більш доречним; з тих пір як почалася пандемія, все більше з нас переглядають своє трудове життя. Нові дослідження показують, що ми все більше хочемо відчувати прихильність до своєї професії та навіть любити її. У цьому контексті досить очевидним здається перетворити хобі чи захоплення в роботу.

Але чи є у цього тренда зворотна сторона? Чи означає це, що улюблене заняття перетвориться в обов’язок, заповнений електронними таблицями? І як відключитися, коли кордони між роботою і дозвіллям стають розмитими? Варто враховувати і фінансову сторону. Не кожне хобі може приносити достатньо грошей, щоб вести бажаний спосіб життя.

Щаслива робота, щасливе життя?

Існує безліч свідчень на користь того, що люди хочуть знайти роботу, яка їм більше підходить.

  • Опитування McKinsey, проведене в 2021 році, показало: дві третини всіх працівників в США вважають, що криза в галузі охорони здоров’я змусила їх переглянути свою мету в житті.
  • 50% опитаних переглянули вид роботи, яку вони виконують.

Для деяких потенційним рішенням є розвиток і монетизація їх хобі.

  • В іншому опитуванні серед 2 тис. американців 60% заявили, що з початку пандемії поліпшили свої навички в одному або декількох хобі.
  • 40% припустили, що з високою або дуже високою ймовірністю зможуть заробляти гроші на своє захоплення, як тільки закінчиться пандемія.

Здається, що перетворивши приємне хобі в щось прибуткове, можна відчути себе краще. Участь в заходах, які приносять нам радість, збагачує нас, пояснює клінічний психолог з Нью-Йорка Йесель Юн. «Якщо ви дозволите проявитися цій частині себе, в довгостроковій перспективі це допоможе розвинути більше почуття психологічного благополуччя і щастя», – говорить він.

Одна з причин, по якій ми прагнемо перетворити щось приємне, наприклад хобі, в роботу, пояснює Юн, це можливість «перевернути рівняння». Наприклад, той, хто не отримує задоволення від своєї роботи, але хоче відчувати себе щасливіше, може вирішити, що йому варто зосередитися на більш приємному занятті.

Виконуючи роботу, в якій ми зацікавлені, ми можемо сильніше відчути мету. Рікке Хансен, консультант, який займається зміною кар’єри і ведучий подкасту з Лондона, часто допомагає людям переходити на нові проєкти в цікавих їм областях. За його словами, ті, хто успішно переходить в улюблену сферу, отримують реальні вигоди.

«Ви отримуєте автономію, ви отримуєте майстерність і ви отримуєте мету. І це самий мотивуючий спосіб працювати», – каже Рікке Хансен.

Існує також широко поширена ідея про те, кожен повинен прагнути займатися улюбленою справою. Юн застерігає: не варто сліпо вірити, що «роблячи безглузду роботу, ми продаємося, а роблячи те, чим дійсно захоплені, ми живемо по-справжньому». Але Крісті визнає, що «хлопець, який володіє книгарнею» – це особливий соціальний статус.

Зовнішнє визнання успіхів також може приносити задоволення на більш глибокому рівні. Визнання колег по галузі дуже важливе. «Ви не обов’язково отримуєте це визнання, просто займаючись тим, що вам подобається», – каже Крісті.

Межі необхідні

Проте, в реальності перетворення хобі в кар’єру означає і труднощі.

По-перше, коли цікаве заняття перетворюється в роботу, воно відчувається інакше. Для Крісті відкриття книгарні неминуче означало поєднання хобі з необхідною рутиною, наприклад переговорами про оренду. Тепер він працює позмінно разом з партнером по бізнесу, а в неробочий час займається електронними листами і телефонними дзвінками. І хоча робота може бути приємною, вона приносить не такі великі гроші.

«Я займаюся цією справою швидше через свій інтерес, а не з фінансових причин. Я люблю незалежні книжкові магазини, але це не найбільш високооплачувана кар’єра в світі », – говорить Крісті. Щоб збільшити свій дохід, він вирішив монетизувати ще одне захоплення – замітки про пиво і лижі.

Самовідчуття Крісті глибоко пов’язане з його роботою, і це досить поширена ситуація для людей в його становищі. Хансен каже, що для клієнтів, які переходять в області, засновані на їх захопленнях, робота часто стає центральною для їх особистості. Але це означає, що, хоча успіхи можуть бути збільшені, те ж саме можна сказати і про невдачі або навіть про страх невдачі.

«Люди відчувають, що якщо зазнають невдачі в своєму бізнесі, то зазнають невдачі як особистість», – говорить Хансен.

Для Крісті це означає, що читати негативні відгуки на Yelp особливо болісно. «Здається, що все, що знецінює вашу роботу, по суті знецінює і вас», – визнає він.

Коли робота тісно переплітається з індивідуальністю, людям також може бути важко оцінити те, що вони роблять: Хансен відчула це зі своїми клієнтами. Люди можуть занижувати плату за свою роботу або тому, що їм не вистачає впевненості, або вони відчувають, що, оскільки робота приносить задоволення, то вони були б готові робити це безкоштовно. Незважаючи на бажання заробляти на життя улюбленою справою, «вони думають, що робота не повинна бути веселою».

Для Крісті це означає недоплачувати собі як продавцеві, тому що він отримує задоволення від роботи і отримує доступ до пільг, таких як безкоштовні книги, які приносять йому задоволення.

Крісті розповідає: основна його проблема – почуття, що він працює завжди. Обговорення цікавих йому тем зводяться до розмов про роботу.

Він сам вважає себе трудоголіком і щосили намагається провести кордони між роботою і захопленням. Це досить часто відбувається з тими, хто монетизував своє хобі. Дослідження Deloitte показує, що люди, захоплені своєю роботою, були готові працювати довше і більше залишатися на зв’язку завдяки «внутрішньому прагненню вчитися і вдосконалюватися».

У той же час Крісті не може уявити, що заробляє на життя чимось іншим, тому що «у багатьох випадках отримує задоволення і від самого процесу, і від роботи».

Замість цього він намагається знайти баланс між роботою і дозвіллям в повсякденному житті. Він також вирішив залишити одне хобі для себе. Два роки тому Крісті зайнявся випічкою, щоб розслабитися. Але коли редактор нещодавно запитав, чи не хоче він написати статтю про це, він відмовився.

«Я вирішив, що це те, що я роблю виключно для себе, – каже він. – Тепер я зрозумів, що хочу зберегти щось недоторканним».

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu