Криптовалюти, Новини, Технології

Знаменитості просувають криптовалюти. При цьому всі ризики несуть їхні шанувальники

11 Січня, 2022

Не забудьте поширити ❤️

Криптовалюти привернули таку широку увагу, що тепер їх активно рекламують зірки шоу-бізнесу — від Метта Деймона до Кім Кардаш’ян. Але є те, про що ці рекламні ролики замовчують, а саме висока волатильність та ризики таких вкладень. 

Актор Метт Деймон пропонує послуги криптобіржі Crypto.com, футболіст Том Бреді є представником FTX, а зірка TikTok Чарлі Дамеліо просуває Gemini. У травні минулого року навіть Кім Кардаш’ян просувала маловідому валюту EthereumMax серед своїх 276 млн підписників у Instagram.

Реклама криптовалют оточує нас усюди. Нещодавно Facebook скасував заборону на криптовалютні оголошення, а Crypto.com і FTX прорекламуються під час трансляції “Супербоула” (за даними Wall Street Journal, 30-секундний ролик коштуватиме $6,5 млн).


У рекламному ролику вартістю приблизно $38 млн, який транслювався протягом кількох місяців, Метт Деймон стверджує, що “удача супроводжує сміливих”. Справді, потрібно бути сміливими, щоб інвестувати у криптовалюти, бо це один із найнестабільніших та нерегульованих активів, доступних рядовим інвесторам.

Чи розумно інвестувати в криптовалюти

Реклама Crypto.com закликає глядачів бути сміливими. Якщо ж сміливість передбачає інвестування в активи з практично повною відсутністю прозорості, то вкладення криптовалюти — по-справжньому відважний крок.

Поки що влада не визначила порядок регулювання угод із криптовалютами. Максимум, який можуть запропонувати багато криптокомпаній, — «білі книги», які викладають їхню мету. Наприклад, біткоїн призначений для децентралізованих фінансових транзакцій, а ефір – розміщувати децентралізованого ПЗ. При цьому монети, пов’язані з цими блокчейнами, не можуть забезпечувати пайове володіння компанією, інакше вони перетворяться на цінні папери.

Криптовалюти — надзвичайно популярна інвестиція не лише серед роздрібних інвесторів, а й спекулянтів. За останні роки цей ринок наповнився інституційними інвесторами, зокрема хедж-, пенсійними та благодійними фондами. До них також приєдналися банки та венчурні капіталісти.

З березня 2020 року вартість біткоїну зросла майже вчетверо, а ефіру — удесятеро.

І це приносить прибуток: $1 тисяча, вкладена в біткоїн у березні 2020 року, зараз оцінюється в $5 тисяч. За цей же період фонд з низьким ступенем ризику Fidelity 500 Index Fund виріс лише на $1577.

З якими ризиками можна зіткнутися

«[Криптовалюти] у кілька разів ризикованіші, ніж будь-що на фондовому ринку», — стверджує Ешвар Венугопал, професор фінансів з Університету Центральної Флориди. В основному це пов’язано з відсутністю фінансової прозорості та юридичної відповідальності, якими наділені регульовані цінні папери.

Венугопал порівняв вкладення криптовалюти з ангельським інвестуванням в стартап на ранніх стадіях, при якому кошти можуть знецінитися до нуля. За його словами, найбільш ризиковані криптопродукти не мають білих книг і бізнес-цілей.

“Мемні” токени Dogecoin і Shiba Inu зайняли 12 і 13 місця серед найцінніших криптовалют з ринкової капіталізації. Багато в чому це сталося через публікації Ілона Маска, оскільки вартість криптоактивів, як правило, не прив’язана до фінансових показників.

Згідно з дослідженням Єльського та Рочестерського університетів, вартість криптовалют в основному визначається двома факторами: темпами торгівлі та увагою інвесторів.

Іншими словами, ажіотажем. У рамках дослідження ціни на криптовалюти — біткоїн, ефір та Ripple — не були пов’язані зі змінами, що відбуваються серед традиційних класів активів, таких як акції, валюти та цінні папери.

Як поповнити інвестиційний портфель криптовалютами

Чи слід відповідальному роздрібному інвестору вкладатись у криптовалюти? Навіть фахівцям з фінансового планування важко відповісти на це питання. Проте багато хто з них рекомендує виділяти на криптоактиви не більше 5% портфеля.

Кейтлін Кук, керівник спільноти Onramp Invest, стверджує, що фахівцям з фінансового планування та їхнім клієнтам слід усвідомити, наскільки нестабільний цей ринок, і скласти відповідний бюджет, якщо вони все ж таки хочуть ризикнути.

«Чи зможете ви змиритися, якщо в один день криптовалюта впаде на 30%? — розмірковує Кук. — Я твердо впевнена, що не слід вкладати в них більше, ніж вам не шкода втратити, незалежно від того, наскільки оптимістично ви налаштовані стосовно цієї сфери».

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu