Бізнес, Книги, Новини, Поради

Зробіть ці 8 кроків та читайте бізнес-книги правильно

24 Липня, 2023

Не забудьте поширити ❤️

У мережі можна знайти сотні та навіть тисячі рекомендацій бізнес-літератури. Проте як зрозуміти, що саме ця популярна або схвально рецензована книга підійде вам? Або як вибудувати процес читання так, щоб отримати максимальну практичну користь з ділової літератури? На ці та інші питання у своїй колонці для Harvard Business Review намагається відповісти CEO тренінгової компанії LeaderFactor та письменник Тімоті Р. Кларк. Адаптований переклад до вашої уваги в тексті нижче.

Читання бізнес-книги — вправа на ефективність, а не на літературну естетику.

Зробіть ці 8 кроків та читайте бізнес-книги правильно - porady, news, knygy, businessЗробіть ці 8 кроків та читайте бізнес-книги правильно - porady, news, knygy, business

Ви намагаєтеся максимізувати віддачу від витраченого часу. Коли беремо до рук будь-яку бізнес-книгу, ми маємо дві мети:

 • визначити, чи може книга допомогти у роботі;
 • знайти найшвидший спосіб отримати цю користь.

Я написав кілька бізнес-книг та прочитав більше, ніж можу порахувати. Виявив, що процес варто розділити на три етапи: стискання, засвоєння та застосування. Про них і поговоримо детальніше.

Але спершу зробімо крок назад і розглянемо анатомію типової бізнес-книги. Компоненти майже завжди однакові:

 • Концепції (ключові ідеї).
 • Цифри (дані та статистика).
 • Інструменти (фреймворки та діагностика).
 • Приклади (історії та кейси для ілюстрації застосування).

Перед читачем відповідно стоїть завдання витягти з книги інсайти, щоб покращити власні судження та навички для подальшого підвищення продуктивності.

Бізнес-книги пишуть три групи людей:

 • Практики. Лідери та засновники, які займаються бізнесом та діляться своїм досвідом.
 • Дослідники. Науковці та академіки, які аналізують дані, перевіряють гіпотези та створюють нові теорії.
 • Радники. Консультанти та галузеві експерти, які консультують тих, хто займається бізнесом. Радники, як правило, знаходяться на межі між теорією та практикою.

Безумовно, представники кожного напряму пишуть чудову бізнес-літературу. Проте лише у США щомісяця виходить понад 1000 нових книг. Найкращі з них є оригінальним внеском у теорію і практику або ж пропонують їхнє значуще розширення чи застосування. Інші, як правило, представляють перероблену та поверхневу обробку вищезазначених матеріалів.

Ось вісім порад, які допоможуть пройти через процес стискання, засвоєння та застосування знань з книг:

Стискання

1. Почніть з мети

Складіть план читання, виходячи з потреби чи можливості. Інакше витрачатимете час на книги, які або не мають стосунку до справи, або низької якості. Визначте, для чого вам це потрібно. Наприклад, хочете ухвалити обґрунтоване рішення, проаналізувати ситуацію чи розвинути навичку?

Створіть документ та розпишіть в ньому ваші наступні п’ять книг для читання. Регулярно переглядайте й коригуйте план відповідно до потреб і цінності, яку отримаєте від читання. Структурований підхід допоможе вам залишатися зосередженим, визначати пріоритетні книги та оптимізувати процес.

2. Прочитайте вступ

Зробіть те, що філософ і педагог Мортимер Адлер назвав «інспекційним читанням», щоб оцінити потенційні витрати часу. Почніть зі вступу. Хороший вступ — стислий виклад цілого: насичений ідеями та суттю аргументів у послідовній переконливій формі. Він повинен коротко викласти тему, окреслити проблему й пояснити центральну ідею. Майже завжди ігноруйте передмову та подяки — ці обов’язкові елементи рідко додають цінності.

3. Остерігайтеся надмірної достовірності

Остерігайтеся довгих книг, які намагаються довести свою достовірність за допомогою великої кількості інформації.

Якщо автор не може перейти до суті, то він її не знає. Йому не вдалося викристалізувати свою думку.

Як нагадує нам історик Юваль Ной Харарі: «У світі, переповненому нерелевантною інформацією, ясність — це сила». А ясність означає стислість. Існують винятки, коли автори пропонують потужні ідеї, але перевантажують свої книги нудними, довгими прикладами та тематичними дослідженнями. У таких випадках швидко прогляньте або пропустіть їх.

Засвоєння

4. Сперечайтеся з тезами

Незалежно від теми не існує однозначної відповіді, єдиного авторитетного джерела чи формули, які розв’яжуть вашу проблему. Навіть якщо розгортаєте книгу з упевненістю, бо довіряєте автору, даним, аргументам чи відгукам, то все одно станьте лояльною опозицією.

Сперечайтеся з автором. Пам’ятайте, що на кожну бізнес-тему існують поради, що конкурують. Зрештою, автор — ваш партнер з міркувань. Він кидає вам виклик, а не думає за вас. Ніколи не віддавайте своє критичне мислення на аутсорсинг.

5. Читайте, переглядайте або киньте

Якщо вступ не спрямував вас до релевантного інсайту, то вважайте, що закінчили книгу. Киньте її. Якщо ж ні, то ви досягли етапу швидкого ознайомлення, але ще не глибокого читання.

Ось як пройти крізь нього:

 • Проаналізуйте зміст.
 • Прочитайте заголовки та анотації розділів.
 • Сповільніться та шукайте в кожному розділі те, що має безпосередній стосунок до вас.
 • Зверніть увагу на діаграми та примітки.
 • Прочитайте висновки.

У будь-який момент, якщо співвідношення витрат і вигод від продовження читання не таке, як хотілося б, — кидайте книгу.

Немає нічого героїчного чи морального в тому, щоб закінчити її. Якщо ж співвідношення інсайтів на сторінку набагато вище, ніж ви очікували — можливо, у вас є книга, яку варто прочитати. Поверніться до першого розділу і заглибтеся в нього. Продовжуйте читати, поки це співвідношення не поверне вас до швидкого ознайомлення.

Застосування

6. Фіксуйте

Якщо книга варта того, щоб її прочитати, то слід конспектувати. Виділяйте основні моменти та робіть помітки. Потім запишіть ключові ідеї та критичні зауваження.

Якщо слухаєте аудіокнигу, зупиніть запис, щоб створити нотатку або запишіть її голосом, коли отримаєте важливий інсайт.

Зберігайте цей список або файл та періодично переглядайте його. Поділіться отриманими знаннями з колегами та членами команди — немає кращого способу засвоїти навчання і зробити його частиною вашого багажу знань і навичок.

7. Тестуйте варіанти використання

Бізнес-книга повинна не говорити вам, що думати, а навчити думати. Вона надає лінзу, через яку можна сформулювати, інтерпретувати та розв’язати проблему. Як тільки засвоїте концепцію, аргумент, теорію чи інструмент, знайдіть застосування тому, що вивчили. Поки ви не використаєте здобуті знання на практиці, вони залишатимуться неперевіреною гіпотезою.

8. Кількість не дорівнює якості

Коли мова заходить про динамічний діапазон талантів в організації, швидко стає зрозуміло, що 100 B-гравців не дорівнюють одному рівня A. Чому? Тому що працівник категорії А створює і приносить цінність у якісно кращий спосіб.

Аналогічно, 100 посередніх бізнес-книг ніколи не зможуть зрівнятися за цінністю з однією дійсно гарною книгою.

Пост у LinkedIn з гігантським переліком літератури та заголовком «100 книг, які я прочитав цього року» може мотивувати вас подолати кілька з них. Але пам’ятайте, справа не в кількості, а в якості. Ваша віддача від інвестованого часу вимірюється позитивними змінами в поведінці та застосуванням інструментів для досягнення кращих результатів. Можливо, замість того, щоб взятися за ще одну книгу, прочитайте гарну двічі.

Замість висновків

За 30 років досвіду у сфері розвитку навичок лідерства я переконався, що читання та прослуховування бізнес-книг є найпоширенішим способом безперервного професійного розвитку лідерів. Хитрість полягає в тому, щоб розподілити час читання з найбільшою користю. Для цього слід ретельно вибирати книги відповідно до потреб, сортуючи їх за способом споживання та використати отриману інформацію для подальшого застосування.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu