Безпека, Новини, Пресрелізи, Спільнота

Звідки у зловмисників ваш номер телефону та чому за результатами опитування OLX та НБУ українці не звертаються до кіберполіції 

31 Липня, 2023

Не забудьте поширити ❤️

Дзвінок або повідомлення про виграш у лотереї, з банку чи інших офіційних установ із запитом на особисті дані,  “хтось із рідних потрапив в аварію – для термінової операції треба переказати кошти”, – досвід отриманням таких дзвінків чи повідомлень мав чи не кожен. Це все приклади телефонних фродів або простіше –  шахрайства по телефону.

В усіх, хто хоч раз отримував такі дзвінки чи повідомлення виникало питання “звідки у зловмисників мій номер телефону?”. Про це, а також результати опитування OLX та НБУ, як часто українці зустрічаються з шахрайством в Інтернеті та як реагують –    розповідає керівник відділу бізнес-аналітики OLX Україна Віктор Нобіуз. 

Зазвичай зловмисники контактують по телефону від імені представників офіційних установ: банків, онлайн-сервісів чи магазинів, державних органів.

Схема шахрайства по телефону наступна – шахраї отримують базу номерів, які продзвонюють або надсилають повідомлення, щоб ввести в оману людей, отримати персональну інформацію: дані карток, секюріті коди, паспортні дані, а далі – заволодіти коштами жертви.

Звідки зловмисники отримують базу номерів?

Відповідь на це питання у більшості випадків – скрепінг. Це процес автоматичного збору даних з різних вебсайтів. Скрепінг дозволяє обробляти великі масиви даних, в тому числі й номерів телефонів.

Телефонний скрепінг, відповідно, направлений на збір контактних номерів, щоб в подальшому їх  використати у комерційній, або шахрайській діяльності, зокрема у фішингу. Адже разом зі збільшенням кількості користувачів, які купують онлайн зростає й кількість шахрайства в Інтернеті. Крім загрози скрепінгу особистої інформації, існує багато видів Інтернет-шахрайства, які постійно розширюються та  вдосконалюються.

За результатами опитування OLX та НБУ 60% українців  стикалися  в інтернеті з шахрайськими онлайн-магазинами, а понад 57% зустрічалися особисто з онлайн шахрайством при покупці товарів.

При цьому 82 % українців у випадку шахрайства в Інтернеті не звертаються до правоохоронних органів. Це теж одна з причин, чому шахраї в Інтернеті та по телефону вдосконалюють свої схеми та продовжують вводити в оману людей.

На запитання “чому при  виявленні шахрайства українці не звертаються до поліції 43% опитаних відповіли, що головна причина –  це те, що звернення не допоможе повернути кошти. Ще 30% вважають, що справи шахрайства – надто малозначна або несуттєва для звернення до кіберполіції. 17% – не знали як точно потрібно звертатись до поліції та яку інформацію надавати.

На платформі OLX ми здійснюємо кроки для запобігання шахрайства. Зокрема, один з напрямків роботи команди системи безпеки – запобігання скрепінгу. Ми блокуємо можливість перегляду номера телефону в оголошенні за певними параметрами. Такі заходи допомагають запобігти автоматичному вивантаженню даних та зменшити ризик їх неправомірного використання. Системи антискрепінгу дозволяють нам блокувати на 140 тис. запитів на день більше, ніж було до їх введення у 2021.

Зі сторони компанії ми також постійно наголошуємо, що у випадку виявлення шахрайства звернення до правоохоронних органів обов’язкове, тим паче заяву можна подати відразу на сайті кіберполіції та знайти там всю необхідну інформацію.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu