Історії

Facebook – місце, де дружба ніколи не вмирає

16 Березня, 2019

Не забудьте поширити ❤️

Видання The Atlantic випустило статтю про те, як сайт змінив наше уявлення про дружбу і змусив нас утримувати старі і слабкі зв’язки, які давно б залишилися в минулому, якби не соціальні мережі. Публікуємо скорочений переклад.

У світі Гаррі Поттера кров єдинорога здатна повернути до життя, навіть якщо людина знаходиться на волосині від загибелі. Але випивши цю кров одного разу, людина піддається страшному прокляттю, яке слідуює за ним до кінця його днів. Він буде не жити, а вести жалюгідне і неповне існування.

Facebook – в якомусь сенсі, теж кров єдинорога, яка торкнулася метафоричних губ мільярдів відносин. Останнім часом ця соціальна мережа намагалася поглинути кожен аспект нашого існування: дружбу, любов, комерцію і так далі. Але її центральної рисою так і залишається цифровий каталог новин ваших знайомих – іншими словами, «друзів». Звичайно, деякі з них дійсно є вашими друзями. Але більшість з них – прості напарники по онлайн-грі або люди, з якими ви колись навчалися на одному курсі в університеті.

Ці відносини найбільше страждають від кровного прокляття Facebook. Вони ведуть жалюгідне існування, яке підтримується лайками, запрошеннями в різні групи і фотографіями дітей, з якими ви ніколи не бачилися.

Facebook - місце, де дружба ніколи не вмирає - story

Кадр з фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь»

4 лютого соціальної мережі виповнилося 15 років, і за цей час стало ясно одне: Facebook – це місце, де дружба ніколи не помре.

Сайт створив повністю нову категорію відносин, які не могли б існувати раніше. Це відносини, з яких ви вже виросли, які б залишилися далеко в минулому, якби не Facebook.

Кожному відомо, що не всі друзі в Facebook є близькими людьми в реальному житті. Це просто неможливо. Згідно з дослідженням, існує ліміт соціальних зв’язків, з якими може впоратися людський мозок. Антрополог Робіт Дунбар є найвідомішим прихильником цієї теорії; за його оцінками, людина може спілкуватися максимум з 150 людьми. Звичайно, цифри відрізняються в залежності від рівня близькості відносин. Наприклад, людина може мати близько 15 близьких друзів і 50 – хороших знайомих. В середньому ми можемо спостерігати за життям 500 знайомих, 1500 – максимальна межа.

Само собою зрозуміло, що просто читання постів ваших знайомих змусить вас відчувати себе ближче до них, ніж якби ви взагалі від них нічого не чули.

Багато акаунтів в Facebook значно перевищують межі, встановлені Дунбар.

Деякі спостерігачі довгий час переживають, що широкі зв’язки в Facebook приведуть до того, що люди будуть занадто тонко розподіляти свої обмежені когнітивні ресурси і поверхнево ділитися інформацією з купою дрібних знайомих, а не працювати над відносинами з найближчими людьми. Все ще неясно, чи використовують люди сайт таким чином, частково через те, що Facebook рідко ділиться такими даними. Але цілком можливо, що люди ігнорують поновлення далеких знайомих і фокусують свою енергію лише на кількох справжніх друзів.

Проте, користувачі все ще знають, що відбувається в житті їхніх знайомих в Facebook, з якими вони не спілкуються. Всю інформацію вони отримують із стрічки новин сайту. Наприклад, ви в будь-якому випадку в курсі того, що ваша колишня одногрупниця вагітна, навіть якщо ви довгий час не переписувалися і не зустрічалися. Ви більше не діліться подіями з вашого життя з цими контактами, але ви завжди будете перебувати на периферії один одного.

Facebook - місце, де дружба ніколи не вмирає - story

Фото: Unsplash

Роберт Краут, професор, що займається питаннями взаємодії людини з комп’ютером, виявив, що пасивне поглинання чиїхось постів пов’язано з відчуттям близькості до людини. Як виявилося, цей ефект близькості значно сильніше в стосунках, де Facebook – єдиний засіб комунікації. Само собою зрозуміло, що просто читання постів ваших знайомих змусить вас відчувати себе ближче до них, ніж якби ви взагалі від них нічого не чули.

Ніколь Еллісон, що вивчає соціальні мережі і онлайн-комунікацію, в рамках свого дослідження помітила, що коли люди звертаються в Facebook за допомогою, вони її отримують – незалежно від того, чи шукають вони інформацію або емоційну підтримку або просять про послугу: наприклад, підвезти до аеропорту.

«Іноді мої близькі друзі не володіють інформацією, яка мені потрібна, і мені потрібно звернутися до простих знайомих», – додала вона. Дослідження також показало, що такі контакти часто мають менше спільного з людьми, що означає, що вони можуть показати нові погляди на одну й ту ж проблему.

Виходить, що велика кількість друзів в Facebook чимось нагадує велику стару енциклопедію. Основну частину часу вона просто збирає пил на полиці і займає місце, але ви її не викидаєте, тому що одного разу вона може вам знадобитися.

Дослідники також вважають, що дружба – найбільш гнучкий вид відносин. Ваше близьке коло спілкування може часто змінюватися. Тому цілком можливо, що деякі «слабкі зв’язки» зараз просто знаходяться в «сплячому режимі», і вони легко активуються в майбутньому, якщо ви, скажімо, підете в місто, де живе людина і зустрінетеся з нею.

І все одно багато з цих контактів просто залишилися б в минулому без соціальних мереж. Якщо кров єдинорога – тобто Facebook – єдине джерело живлення відносин, вони дуже крихкі.

Facebook - місце, де дружба ніколи не вмирає - story

Фото: Unsplash

Зазвичай люди спілкуються зі своїми близькими друзями на різних платформах. Одне дослідження припускає, що «чим більше платформ ви використовуєте для спілкування – електронна пошта, Snaphat, Facebook, Instagram – тим сильніше дружба». В одному цікавому опитуванні 2012 року студенти університету розповіли про свої правила дружби в соціальних мережах. Наприклад: «Не варто додавати людину в друзі, якщо ви не зустрілися з ним спочатку в реальному житті» або «Я повинен спілкуватися з цією людиною і за межами Facebook».

Якби хтось спробував перевести відносини, що існували тільки в рамках Facebook, на іншу платформу – наприклад, iMessage – це було б … дивно. І навіть трохи моторошно.

Facebook не сильно впливає на відносини з близькими друзями, тому що вони спілкуються на різних платформах і бачаться в житті, але він має великий вплив на зовнішнє коло спілкування.

Такі умови угоди. Кров єдинорога допоможе вам підтримувати життя будь-яких ваших відносин. Але натомість, кожен раз, коли ви будете заходити в мережу, вам доведеться спостерігати за тим, як кульгають порожні оболонки цих зв’язків.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu