Бізнес, Інвестиції, Новини, Стартапи

6 розділів в term sheet, на які потрібно звернути особливу увагу стартапу

09 Лютого, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Юристи та венчурні інвестори не славляться своїм умінням писати простою мовою. Показовий приклад: terms sheets. Складний і заплутаний досвід з цими угодами спонукав одну британську інвестиційну фірму задуматися про те, як буде виглядати зрозумілий term sheet – але шанси отримати щось подібне у стартапа невеликі.

Видання Business Insider провело інтерв’ю з експертами, включаючи підприємців, інвесторів і юристів, а також проаналізувало кілька гайдів, щоб зробити список рекомендацій для стартапів. Ось шість пунктів, на які варто звернути особливу увагу при роботі з term sheet:

6 розділів в term sheet, на які потрібно звернути особливу увагу стартапу - startups, news, investytsiyi, business6 розділів в term sheet, на які потрібно звернути особливу увагу стартапу - startups, news, investytsiyi, business

Company Valuation (Оцінка компанії)

Насамперед потрібно переконатися, що оцінка дійсно відповідає стану вашого стартапу. Занадто висока оцінка здається привабливою, але може погано відбитися на зростаючої компанії – в кінці кінців, це підвищує рівень очікувань і може ускладнити пошук майбутніх інвесторів, які будуть готові купити вас за такою ціною.

Крім того, оцінка залежить не тільки від суми вкладених коштів, а й від частки, яку ви продаєте. У деяких випадках менші інвестиції можуть привести до більш високої оцінки, якщо враховувати частку інвестора в капіталі.

Наприклад, $50 000 за 10% вашої компанії приводять до оцінки в $500 000, а інвестиції в розмірі $30 000 за частку в 5% – до $600. 000.

Жодна з оцінок не є «правильною», тому вам доведеться самим зрозуміти, яка угода краще підходить для вашого бізнесу.

Option Pool (Пул опціонів)

Ваш «пул опціонів» – це капітал, зарезервований для ваших співробітників. Іншими словами, це кількість акцій, які ви зможете використовувати для найму працівників і виплати компенсацій. Опціони можуть бути цінним інструментом у залученні талантів, коли ви не можете дозволити собі платити більшу зарплату.

Розмір пулу опціонів зазвичай становить від 10% до 20% від загальної кількості акцій і впливає на оцінку стартапу. І так само, як у випадку з оцінками, більше не обов’язково означає краще. Вибирайте той варіант, який відповідає поточним потребам бізнесу і вашим цілям.

Board Seats and Voting Rights (Місця в раді директорів і право голосу)

Хороший інвестор привносить в компанію набагато більше, ніж просто гроші, а розумний засновник буде відкритий до його порад і досвіду. Але такі відносини можуть приймати самі різні форми, і в цьому розділі вони перетворюються в офіційну угоду.

Привілеї, такі як право голосу і місце в раді директорів, можуть продемонструвати, наскільки серйозно ви ставитеся до вкладу інвестора в зростання вашої компанії. Але рівень контролю, який ви йому даєте, залежить від вас. Ретельно оцініть, як ці ранні рішення вплинуть на бізнес при масштабуванні.

І що б ви не робили, переконайтеся, що кількість голосів непарне, щоб уникнути тупикових ситуацій.

Liquidation preference (Розподіл грошей в разі ліквідації)

Bad things happen. У цьому розділі описується, в якому порядку компанія розраховується зі своїми акціонерами, якщо трапляється щось погане. Якщо бізнес зазнає невдачі, утримувачі облігацій і кредитори, які надали вам забезпечувальну позику, першими отримують свої гроші.

Після цього власники привілейованих акцій мають право повернути суму, що дорівнює сумі їхніх інвестицій, раніше за всіх іншіх. Це може означати, що співробітники і ранні інвестори нічого не отримають.

Можливо, ви зможете домовитися про угоду, більш вигідну для вашої компанії. Вам слід переконатися, що структура угоди не ставить вашу команду (і вас особисто) в невигідне становище.

Ratchet mechanism (Храповий механізм)

Це все частіше зустрічається в венчурних угодах, особливо зі стартапами з недоведеною бізнес-моделлю. Храповий механізм існує для захисту інвесторів за допомогою привілейованих акцій у разі, якщо компанія стане публічною за оцінкою нижче узгодженої.

Наприклад, Renaissance Capital підрахував, що якби WeWork став публічним в вересні при ринковій капіталізації менш $14,5 мільярдів, їм довелося б випустити для акціонерів Softbank акцій вартістю більш ніж $400 мільйонів.

Пам’ятайте перший пункт про важливість правильної оцінки для компанії? Це один із прикладів того, як занадто висока оцінка може мати негативні наслідки в майбутньому.

Closing Conditions and Deadline (Умови закриття угоди і терміни)

Не забувайте про ці пункти: вони говорять про те, скільки часу у вас є, щоб розглянути пропозицію, і який due diligence ви повинні провести, щоб закрити операцію.

Зверніть увагу на будь-які обмеження, пов’язані з конфіденційністю і ексклюзивністю інформації, і ваші права і обов’язки в разі, якщо угода все-таки не відбудеться.

Джерело: Business Insider

Фото на обкладинці:  Flamingo Images , Shutterstock

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu