Не забудьте поширити ❤️

Підприємець і тренер Іван Дзямулич написав про те, до чого готуватися під час пандемії коронавірусу і що робити вам і вашому бізнесу, щоб вийти з кризи з мінімальними втратами.

“Я вже багато років займаюся тим, що створюю для людей штучні стресові ситуації, для того щоб вони виходили з них з досвідом і ставали сильнішими, ніж були, а не зламалися по дорозі. Зараз я бачу, що багато заходять в поточну кризу з моделями поведінки, які збільшують ймовірність зламатися по дорозі.”

Коронавірус, фондові ринки і нафта – ідеальний шторм

На даний момент є три глобальні чинники, які значною мірою впливають і вплинуть ще більше на хід подій.

1. Перше – це коронавірус, точніше, реакція на нього. Карантини, самоізоляція, обмеження пересування, скасування заходів, закриття кафе і ресторанів, закриті кордони і закриті повітряні простори.

Взагалі ця реакція цілком адекватна загрозі, але у цій реакції будуть колосальні економічні наслідки.

2. Друге – це реакція фондових ринків на майбутні події. Той безпрецедентний рівень падіння, який вже стався і продовжує збільшуватися, трохи пізніше нам ще дуже відгукнеться.

3. Третє – це те, що відбувається з нафтою. Якби не було вірусу і, відповідно, провалу на фондових ринках, нафта б трохи потрусила економіку, але все б пройшло порівняно швидко і не дуже болісно. А з двома першими факторами разом вони створюють ідеальний шторм.

Криза буде довгою

З огляду на все це, потрібно зрозуміти і прийняти, що криза буде довгою. Карантини і обмеження в кращому випадку ослабнуть місяці через три. Цьому є приклади в Китаї і у В’єтнамі.

Дуже повільно буде повертатися довіра. За цей час багато людей зможуть проїсти свій «жировий» запас.

Багато бізнесів встигнуть збанкрутувати. І з цим теж нічого особливо не зробити. Ні уряди, ні прості люди не стикалися з таким масштабом катастрофи. Раніше бували схожі ситуації локально, і найчастіше проблеми людей вирішувалися переміщенням. Просто з’являлися біженці. А зараз бігти нікуди, та й не вийде. Межі перекриті, переміщення обмежене. Саме тому ми всі практично в рівних умовах.

Я кажу це не для того, щоб згустити фарби і налякати. Це проста констатація фактів.

Світ не буде колишнім

Найголовніше і ключове – це прийняти, що світ не буде колишнім. Він змінився після Другої світової війни і після 11 вересня (теракт 2001 року в Нью-Йорку, коли літаки врізалися у вежі Всесвітнього торгового центру).

Так і зараз треба розуміти, що, багато процесів будуть переглянуті кардинально .

І завдання кожної конкретної людини, як я її бачу, – якісно пережити цей період, залишитися здоровим як фізично, так і ментально. І як тільки все почне трохи стабілізуватися – мати ресурс і стан включитися в нову гру.

Саме для цього я зібрав серію рекомендацій і прийомів, які дозволять максимально зменшити шкоду і поліпшити свої шанси в майбутньому.

Порада 1: прийняти факт, що це надовго.

Перебування в СІЗО для людини більш болісніше в порівнянні з перебуванням вже в тюрмі. Тим, що в СІЗО часто є надія, що «ось-ось це закінчиться – і все буде як раніше». Коли ілюзії розвіюються, це дуже боляче і збільшує і без того чималий стрес.

А для ув’язненого, який сидить довічний термін, все зрозуміло. Він просто вчиться жити в нових умовах, і стрес зменшується.

Це я кажу для того, що важливо в цьому періоді не орієнтуватися на обіцянки політиків і уряду на кшталт «ще трохи потерпіть, і все …». Навіть коли знімуть карантин або обмеження на переміщення, процес відновлення буде довгим.

Тому варто прийняти факт, що це надовго. Це дозволить вам зняти частину стресу, який буде породжуватися розчаруваннями і невиправданими очікуваннями.

Порада 2: створити собі певні ритуали.

Дуже велика ймовірність, що все, що відбувається на невизначений період порушить ваші звичні сценарії і поведінкові шаблони. Спочатку вам це буде навіть приємно, бо зміна деяких декорацій завжди цікава розуму.

Але за два-три тижні вже можуть початися депресивні стани, панічні атаки і інші неприємні реакції, такі як порушення сну, напади агресії щодо близьких, психосоматичні прояви.

Це буде пов’язано з тим, що для нашого розуму це дуже важливий фундамент, те, на чому все базується, а звички і ритуали – значна частина цього фундаменту.

Потрібно собі поставити завдання створити нові ритуали. А створивши, почати дотримуватися їх, навіть якщо особливої ​​потреби в цьому немає.

Це стосується таких речей, як вставати зранку, приводити себе в порядок і так далі. Поставте собі конкретні завдання, що повторюються, щоб, навіть якщо ви залишаєтеся вдома і нікуди не виходите, все одно у вас був розпорядок.

Наприклад, вирішіть, що о 15:00 телефонуєте батькам або строго в певний час робите зарядку. Або 30 хвилин кожен день виділяєте на читання документації по бізнесу. Або на новини виділяєте рівно 10 хвилин не перед сном, а в 10 ранку.

Одна з причин, чому італійці, іспанці виходять на балкон о 18:00 і співають, – така зустріч в певний час додає стабільності і дає фундамент.

Порада 3: не “прориватися” і не “триматися» весь час.

У багатьох людей є уявлення про те, що треба «прорватися», «триматися» і тому подібні моделі. Тобто пройти через цей період за допомогою сили духу і залізної волі.

Все б добре в такому геройському підході, але є нюанс, який називається «посттравматичний стресовий розлад» (ПТСР).

Чим більше ви будете через силу утримуватися – тим вище ймовірність отримати ПТСР згодом. Тому варто по ходу п’єси дозволяти собі слабкість, і поістерити, і поплакати, і розповідати комусь про те, що вам погано, що ви переживаєте.

Для цього хорошою підтримкою можуть бути зустрічі з близькими в онлайн-форматі, наприклад, в скайпі: випити вина і поговорити ні про що. Головне, щоб не в контексті «тримаємося» і «прорвемося». Можливо, варто навіть звернутися до психолога.

Важливо все це розрулювати відразу, а не заганяти глибоко всередину. Ось ще деякі прийоми, які дозволять поліпшити свій стан:

– Спів – караоке, погорлавши пісні, італійці теж не просто так співають, а терапевтично.

– Покричати – це дуже сильний інструмент для того, щоб зняти напругу.

– Фізична активність, знову ж в різних проявах: перестановка меблів, прибирання у дворі приватного будинку і так далі.

Психологи кажуть в таких випадках: не садіть нирки. Точніше, наднирники. Це орган, який відповідає за вироблення кортизолу, гормону стресу. Кортизол на коротких дистанціях допомагає нам бути продуктивними. А в тривалих періодах він сильно виснажує і призводить до хронічного стресу, розладів сну і тому подібному. Знімаючи напругу, ми дозволяємо надниркам перепочити, тим самим покращуючи свій стан. Але не варто знімати стрес значними дозами алкоголю. Він начебто розслабляє, але створює додаткові проблеми, які можуть ще більше погіршити стан.

Порада 4: все повинно мати сенс.

Не обов’язково весь час робити тільки те, що має сенс і мету. Ми звикли весь час кудись бігти, рухатися до своєї мети. Займіться діяльністю, де ви зможете бути в моменті тут і зараз. Дозвольте собі реально робити щось безцільно.

Порада 5: не плануйте далеко вперед.

Варто змінити свої горизонти планування. Перестаньте планувати більше ніж на тиждень-два. Це буде складно тим, кому важливі результати. У цьому невизначеному періоді з результатами буде складно. Тому потрібно буде прийняти, що зараз іде процес. Просто процес, процес … і ще процес … і ще … Без результату. І ловити задоволення від процесу.

Порада 6: підбивайте підсумки кожен день.

Почніть підбивати підсумки дня. Не ті – «що я доброго зробив за день або чого досяг», а «що я робив, чого навчився, що нового дізнався, кого підтримав, з ким поспілкувався».

Сенсу у житті немає. Є життя, в яке ми можемо вкласти сенс і цінність. Зараз особливо важливо це робити, свідомо і навмисно.

Порада 7: складіть список можливих активностей.

Створіть собі список з доступних вам активностей, щоб в моменти, коли буде здаватися, що «все пропало, жах-жах», ви могли зазирнути в цей список і вибрати щось.

Це дозволить вам перенаправити енергію з саморуйнування в конструктивне русло. Це може бути, наприклад:

– розмови по телефону з друзями і близькими;

– гри по скайпу або фейстайму;

– настільні ігри з співмешканцями або віддалено;

– читання (подбайте наперед, щоб було що читати);

– тренування і силові вправи;

– прибирання;

– приготування їжі і смачненького;

– написання текстів і думок;

– вирощування рослин;

– написання бізнес-плану;

– медитація;

– секс і інші приємності;

– денний сон;

– малювання;

– потанцювати в навушниках;

– і все що завгодно, що не буде вас обтяжувати, але буде активністю.

Як інвестувати в своє майбутнє?

1. Переглянути свій бюджет і звичні витрати. Як в бізнесі, так і в особистому плані. Цінність грошей у найближчому майбутньому може значно змінитися через те, що з’явиться великий профіцит людино-годин в світі.

І сюди ж, до цього пункту: не варто робити емоційних покупок на зразок 100 500 рулонів туалетного паперу і купи продуктів, які ви ніколи не з’їсте.

2. Почніть вже відразу шукати альтернативні способи заробітку грошей. Навіть якщо ви працює в фарміндустрії. Швидше за все, в найближчі місяці фінансові потоки переформатуються.

Тримайте ніс за вітром. Не розраховуйте відразу на багато, але робіть кроки. Такі ресурси, як kabanchik.ua, freelansim.ru, odesk.com, fl.ru, kwork.ru і тому подібні дозволять вам легко знайти нові цікаві способи заробітку.

3. Почніть шукати те, що створить відкладений попит. Це, ймовірно, будуть перші бізнеси, які злетять після того, як відпустить. Зараз пружина стискається, безліч потреб, які є у людей і підприємств, будуть відкладатися. Важливо знайти цей відкладений попит і готуватися до того, щоб його прийняти.

4. Складіть собі план дій, який, навіть якщо буде все незрозуміло і невідомо, можна буде реалізовувати. І це в будь-якому випадку підвищить вашу продуктивність.

Наприклад, заплануйте собі написати детальні інструкції співробітникам і створити зрозумілу структуру свого бізнесу. Або, якщо ви не особливо дружите з бухгалтерією – заплануйте собі навчання і практичне освоєння управлінського обліку. Або впроваджуйте бюджетування у себе в сім’ї і в бізнесі. Або перечитайте свої договори оренди, поставок і закони, які з цим пов’язані, щоб, коли прийде момент, ви могли переглянути їх. Або наведіть порядок зі своєю інфраструктурою закупівель або комп’ютерною мережею. Або навіть з особистими фотографіями.

Все що завгодно. Головне, щоб ця діяльність якісно змінила ваші майбутні можливості.

5. Заплануйте своє навчання. Сьогодні нам доступна величезна кількість ресурсів, де навіть безкоштовно можна вивчити тисячі різних тем, теорій і практичних інструментів.

Такі сервіси, як prometheus.org.ua, coursera.org, – джерело таких можливостей. Є маса телеграм-каналів, де доступні книги, аудіокниги та навчальні відео. Просто складіть план і почніть діяти.

6. Використовуйте цей час собі на благо, а не для саморуйнування!

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu