Кар'єра, Новини, Поради, Розробникам, Студенту

Хто такий ментор та навіщо він мені?

03 Квітня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Розробникам, які будували кар’єру разом з наставником, пропонують підвищення в п’ять разів частіше, ніж фахівцям без наставника. Але кар’єрний ріст підопічного – не головне завдання. Розбираємося, хто такий ментор, як знайти відповідного і чим він може тобі допомогти. 

Хто такий наставник

Наставник – це більш досвідчений колега, який бере на себе додатковий обов’язок передавати новим або молодшим колегам досвід. Ідеальний наставник розділяє цінності своєї професії та компанії, забезпечує емоційну та організаційну підтримку, ділиться культурою взаємодії в спільноті.

Чим займається ментор

Мета наставника будь-якої професії – передати досвід, негласні знання і правила взаємодії в спільноті. Але набагато важливіше зробити так, щоб навчити діяти самостійно.

Початківцю в ІТ найчастіше треба організувати систему координат, зрозуміти правильність своїх дій, отримати зворотний зв’язок, розібрати помилки та дії. Ці потреби можна закрити й самому, але, як правило, на це йде більше часу, і часом помилок не уникнути. А ментор порадить, як швидше досягти поставлених цілей, що варто вивчати, а на що не варто витрачати час і який крок можна пропустити.

Наставники надихають і вселяють в новобранця віру в те, що успіх близький. Якщо ти прийшов у компанію – значить, хочеш там працювати та вчитися в експертів цієї організації. Вони – живий доказ того, що твої мрії можуть стати реальністю.

Ось їх основні завдання:

  • Відповідає на питання підопічного в месенджерах або через телефон, проводить регулярні зустрічі та очні заняття.
  • Рекомендує книги, курси та статті в залежності від поточних навичок, потреб і рівня знань.
  • Дає коментарі до написаного коду, проводить тестування, дослідження або іншу роботу.
  • Допомагає розвивати уважність, стратегічне та аналітичне мислення, логіку – підбирає завдання і розбирає їх рішення.
  • Занурює в реальний проєкт під своїм керівництвом, допускає до вирішення поточних робочих завдань.
  • Відповідає на фундаментальні питання в області технологій, мов програмування і реалізації проєктів, занурює в тонкощі та нюанси роботи. Ментор може пояснити, чому для розробки конкретного додатка вибрали саме цю мову програмування, як скоротити затримки виконання коду, які бібліотеки краще використовувати, як здійснити вибірку даних, яким методом провести тестування і які алгоритми використовувати, щоб скоротити код.
  • Допомагає планувати кар’єру.
  • Допомагає зосередитися і тримати фокус на обраному напрямку розвитку, не розпорошуючись на інші сфери.

Коли пора шукати ментора

На жаль, універсальної відповіді на це питання немає. Але абсолютно точно наставник не зможе допомогти тобі, якщо ти не готовий вчитися, приймати підтримку і старанно працювати.

Під час навчання наставник допоможе зорієнтуватися в морі невідомого матеріалу, не губитися в сумнівах і довести задумане до кінця. Він покаже, як і де застосовувати твої знання і будь-що реально трансформується вся вивчена теорія.

На роботі наставник допоможе влитися в корпоративну культуру або навчитися взаємодіяти з віддаленою командою. Він стане для тебе точкою входу в бізнес, але налагоджувати контакт з колегами ви будете самі. Перший час він буде підказувати, яка мова програмування або інструмент використовувати в конкретному завданні, а синтаксис і документацію ти будеш вивчати самостійно.

На які питання наставник відповідає, а на які – ні

Наставник навряд чи буде відповідати на питання, які легко вирішити пошуковим запитом, адже йому важливо навчити підопічного приймати рішення самостійно. Допомога наставника буде максимально корисна, якщо:

  •  Ти вже зібрав і проаналізував потрібну інформацію;
  •  Вже є результат, який тебе не влаштовує і який хочеться поліпшити.

Наприклад, тебе попросили створити простий сайт про проєкт, над яким працює команда. Ти пропрацював блоки, заповнив їх контентом, але мобільна версія сайту показується некоректно: текст ховається за картинками або з’їжджає на сусідні елементи. Ти перепробував кілька способів фіксації блоків, але розв’язати проблему так і не вийшло. Тоді ти звертаєшся до наставника, показуєш своє рішення і варіанти розв’язання проблеми. Він допоможе знайти першопричину некоректної роботи сайту, пояснить, чому твій метод не працює. У підсумку ви сформуєте оптимальний спосіб вирішення цього завдання.

Якби ти звернувся до наставника на етапі проєктування сайту, він би допоміг скласти план дій, але створювати продукт самостійно ти б не навчився.

До зустрічі з наставником краще готуватися заздалегідь і записати питання для обговорення. Це відмінний спосіб показати менторові, що ти бачиш і цінуєш його працю і час. Не зловживай хорошими відносинами: якщо ти відправляєш людині п’ять листів в день і постійно відволікаєш телефоном, його бажання допомагати перетвориться в пошук причин цього не робити.

Як та де знайти ментора?

Найпростіший варіант – знайти наставника у своїй компанії. Зробити це можна офіційно або просто попросити досвідченого колегу позайматися з тобою.

Якщо ти тільки починаєш свій шлях в ІТ і не можеш влаштуватися в компанію на стажування, то ментора можна шукати на навчальних курсах і в школах, де викладачі та наставники допомагатимуть освоювати нові знання.

Ще один варіант – професійна спільнота.

Бери участь в конкурсах, Хакатони й конференціях, знайомся і спілкуйся зі спікерами та експертами, поділися своїми планами і цілями. Якщо вони будуть близькі комусь з учасників, він захоче допомогти тобі в їх досягненні.

Єдиний мінус такого підходу: пошуки можуть зайняти багато часу і так і не закінчитися успіхом.

Не бійся стежити за професіоналами своєї області в соціальних мережах: експерти часто публікують у своїх акаунтах проєкти й шукають охочих взяти в них участь. Перед початком роботи з наставником вивчи його досвід роботи й викладання. Ідеально, якщо вийде зібрати відгуки студентів або колег.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu