Гроші, Новини, Поради

Як перестати спонтанно витрачати гроші

05 Квітня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Спроби навчитися управляти особистими фінансами часто закінчуються невдачею, тому що людина відразу ж натрапляє на складні статті про маніпуляції з кредитними картами, формування інвестиційного портфеля і таке інше. Блогер Меган Холстайн пропонує почати з більш простих дій.

1. Оцініть своє поточне фінансове становище

Перший крок до досягнення будь-якої фінансової мети – оцінка свого поточного положення. Без цього неможливо зрозуміти, що і як потрібно змінити.

Є багато програм для контролю за грошима, але моя улюблена – це Mint. Вона відмінно підходить для людей з невеликим заробітком, кредитами та схильністю до зайвих покупок.

 • Mint не вимагає щоденної категоризації витрат або ручного управління.
 • Генерує красиві графіки, які допомагають розібратися з витратами
 • Показує кредитний рейтинг.
 • Можна користуватися безкоштовно.

Ні, мені не платять за просування Mint, просто цей додаток мені дуже подобається. Якщо ви намагаєтеся взяти свої фінанси під контроль, перш за все вам варто налаштувати Mint.

Як налаштувати Mint

Mint безкоштовний, але його настройка може зайняти до трьох годин.

Увімкніть комп’ютер, оскільки найзручніша саме веб-версія Mint. У нього є і мобільний додаток, але воно не має всі функції веб-версії, а його настройка доставляє невиправдано великої кількість клопоту.

Після створення облікового запису в Mint додайте в неї всі свої банківські рахунки: поточні та ощадні рахунки, кредитні картки, кредити (в тому числі іпотечні) і так далі. Якщо у вас є борг, який не можна внести в профіль автоматично (наприклад, гроші, отримані від батьків), впишіть його вручну.

Додавши всі рахунки, перевірте транзакції. Mint класифікує їх сам, але не завжди робить це правильно. Перегляньте операції за останні пару місяців, щоб переконатися в коректності роботи Mint. При необхідності внесіть правки – програма їх запам’ятає.

2. Перестаньте використовувати кредитні карти

Кредитні карти – психологічна пастка. Коли ви розраховуєтесь нею, то відчуваєте радість від здійснення покупки та не відчуваєте болю від втрати грошей. Отримавши в кінці місяця рахунок на круглу суму, багато обіцяють собі перестати так імпульсивно витрачати гроші, але потім думають: «Я можу заплатити за це», – і цикл починається знову.

Одна з найпростіших речей, які можна зробити для отримання контролю над особистими фінансами, – припинити розплачуватися кредитками за повсякденні покупки. Дістаньте їх з гаманця і залиште вдома. Ви все одно зможете оплатити ними рахунки або заплановані покупки, але спасетесь від необдуманих витрат. Постійно тримати при собі кредитну карту варто лише в крайніх випадках, коли грошей на інших рахунках зовсім немає.

У кредиток буває щедрий кешбек, тому запропоноване вище рішення може здатися не дуже вдалим. Однак варто пам’ятати, що використання кредитних карт для повсякденних покупок буде вигідно тільки в тому випадку, якщо щомісяця гасити всю заборгованість. В іншому випадку відсотки зведуть всі переваги нанівець.

Як перестати спонтанно витрачати гроші - porady, news, groshi

3. Завести три окремі рахунки

Я раджу завести як мінімум три банківські рахунки:

 • для доходів;
 • для заощаджень;
 • для витрат.

Ось для чого вони потрібні.

 • Доходи: це рахунок для зарплати та інших грошей, які ви отримуєте.
 • Заощадження: це рахунок з грошима, які ви збираєте.
 • Витрати: це рахунок, пов’язані з дебетовою карткою, для оплати оренди та комунальних послуг, придбання їжі, алкоголю та одягу, а також інших повсякденних витрат.

Регулярно (щотижня, раз на два тижні або щомісяця) потрібно відправляти гроші з рахунку для доходів на рахунки для заощаджень і витрат. Для рахунку з доходами не потрібна дебетова карта, єдиний тип транзакцій для нього – перекази на інші два рахунки.

Рахунок для витрат потрібно налаштувати таким чином, щоб з нього можна було зняти не більше тієї суми, що на ньому лежить.

Навіщо потрібні три окремі рахунки?

Якщо у вас є тільки один рахунок, це означає, що гроші не призначені для певної мети. У такому випадку їх стає складно контролювати та збирати.

Але, якщо з’являється необхідність переводити суму з рахунку для доходів на рахунок для витрат, доводиться вирішувати, скільки ви хочете витратити та чи можете ви це собі дозволити. Вже одне це дозволить істотно заощадити.

Додатковою перевагою такої системи є те, що вона враховує нестабільний дохід. Далеко не всі люди щомісяця отримують одну і ту ж суму. Фрілансери залежать від замовлень, працівники сфери обслуговування – від чайових і так далі. Однак ваші витрати повинні залишатися незмінними. Наявність двох окремих рахунків допоможе витягти з додаткових грошей максимум користі, а не витратити їх даремно.

Ще один плюс: при збільшенні доходу витрати не виростуть автоматично. Вам знадобиться свідомо це зробити.

Але найбільше ця система мені подобається тому, що вона робить очевидним зростання доходів. Баланс на рахунках для доходів і заощаджень збільшується кожен раз, коли збільшується зарплата. Мені подобається витрачати гроші, але ще більше подобається, коли суми на перших двох рахунках ростуть.

Як налаштувати рахунки таким чином?

 1. Зайдіть в відділення вашого банку і скажіть співробітникові, що хочете відкрити кілька рахунків. Вам допоможуть перейменувати поточний рахунок в «Особисті витрати» і створити рахунки для доходів і заощаджень.
 2. Скажіть роботодавцю (або будь-якій іншій особі, яка вносить гроші на ваш рахунок), що хотіли б змінити поточний зарплатний рахунок на новий рахунок для доходів. Цей процес зазвичай займає всього кілька днів і не впливає на отримання грошей.

Але чому б не перетворити поточний рахунок в рахунок для доходів і створити новий для витрат? Це можливий варіант. Причина, по якій я його не рекомендую, полягає в тому, що Mint класифікує витрати та враховує старі витрати. Таким чином, він покаже, що з рахунку для доходів відбувалися щоденні списання. Якщо вас це не турбує, то свій поточний рахунок можна зробити рахунком для доходів, а для витрат завести новий.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu