Бізнес, Новини, Технології

Білий фон, гамбургер-меню та плоский дизайн: чому сучасні сайти так схожі один на одного

10 Липня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

З поширенням стилю midcentury modern («модерн середини століття») американські будинки стали майже однаковими. З дизайном сайтів останнім часом відбувається щось подібне. З чим це пов’язано? Розповідають учені з Індіанського університету.

На думку дослідників, уніфікація дизайну відбувалася поступово. Вони виявили, що сайти найсильніше відрізнялися один від одного в період між 2008 і 2010 роками. Сем Горі, один з учених, які працювали над проєктом, пов’язує це з появою великих якісних моніторів, які розширили можливості дизайнерів. Але між 2010 і 2016 роками відмінності між зовнішнім виглядом сайтів почали згладжуватися.

Білий фон, гамбургер-меню та плоский дизайн: чому сучасні сайти так схожі один на одного - tech, news, businessБілий фон, гамбургер-меню та плоский дизайн: чому сучасні сайти так схожі один на одного - tech, news, business

«На початку 2000-х творці сайтів використовували різні кольори та типи макетів. Поступово різноманітності ставало все менше», – розповідає Горі.

Наприклад, за часів GeoCities (безкоштовний вебхостинг, створений в 1994 році) більшу частину дизайну сайту, включаючи макет, навігацію, шрифти та палітру, потрібно було робити вручну. Іноді вдавалося використовувати невеликий шматочок чужого коду для прописування рядків меню або текстового поля, але більшу частину сайту доводилося створювати з нуля.

GeoCities був далеко не єдиним місцем в мережі, де можна було експериментувати з дизайном, – в той період інтернет в цілому виглядав більш різноманітно. Навіть корпоративні сайти, які на перший погляд могли здаватися схожими, насправді досить сильно відрізнялися один від одного, відзначає Горі в інтерв’ю The Conversation.

Одноманітнішим інтернет став після появи бібліотек софта – програмісти та дизайнери отримали можливість використовувати теми, збережені в них фрагменти коду при створенні вебсайтів або інших проєктів. «На початку 2000-х люди частіше писали код для свого сайту самостійно. З появою цих ресурсів ситуація змінилася», – розповідає вчений. Ще одним важливим фактором стала поява iPhone та інших смартфонів: тепер дизайнерам потрібно було створювати сайти, які виглядали б гідно як на комп’ютері, так і на мобільних пристроях. «Тенденція до однаковості посилювалася в міру зростання технологічних компаній, які підтримували бібліотеки коду», – продовжує Горі.

Білий фон, гамбургер-меню та плоский дизайн: чому сучасні сайти так схожі один на одного - tech, news, business

«Раніше у вебдизайні використовувалися різні кольори та фони. Тепер у більшості сайтів білий фон, а основну частину екранного простору займають зображення, – пояснює він. – Макет також змінився: найчастіше зустрічаються сайти з одним або трьома стовпцями».

Борис Мюллер, професор інтерактивного дизайну в Університеті прикладних наук Потсдама (Німеччина), опублікував в дизайн-блозі Medium Modus матеріал, в якому звинуватив в нинішній одноманітності такі шаблонні вебсайти, як WordPress і Behance. Застосовуючи єдині шаблони до сайтів різного типу, дизайнери відокремлюють форму від контенту, хоча ці два параметри повинні бути взаємопов’язані, вважає він.

«Одним з основних принципів дизайну є глибокий зв’язок між формою і змістом; форма повинна показувати та доповнювати зміст, – пише Мюллер. – Зараз цей принцип порушений. Шаблони не мають сенсу з точки зору дизайну, оскільки в цьому випадку форма нічого не додає до змісту».

Використання шаблонів або бібліотек коду при створенні сайту значно прискорило роботу дизайнерів. Але у цього явища є і негативний ефект: інтернет став нудним і передбачуваним.

«Інтернет 1990-х і початку 2000-х сприймався як якийсь культурний артефакт. Це було колективне творіння, створене людьми з різними естетичними поглядами та творчими підходами, згадує Горі. – Схоже, зараз зовнішній вигляд інтернету визначають кілька професійних дизайнерів з великих технологічних компаній».

Нинішній стан інтернету можна вважати відображенням епохи, для якої важливий корпоративний контроль, а переваги користувачів продиктовані в першу чергу зручністю. Сучасний вигляд інтернету створюють не рядові користувачі, а монополії Кремнієвої долини. Цікаво уявити, як виглядала б мережа, якби дизайн онлайн-просторів був більш різноманітним.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu