Бізнес, Новини, Стартапи

Як отримати до $75 тис. від держфонду стартапів

25 Травня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Директор Українського фонду стартапів Павло Карташов розповів редакції MC.today як фонд оцінює стартапи, за яким принципом виділяє гроші, як контролює витрати та чи передбачена якась відповідальність для стартапів.

Чому можуть відхилити заявку

Наша Грантова програма є на порталі, з нею можна ознайомитися в будь-який час. Там по пунктах викладені всі вимоги: до самого стартапу, до витрат, які може покрити грант, і до самої заявки.

Як отримати до $75 тис. від держфонду стартапів - startups, news, businessЯк отримати до $75 тис. від держфонду стартапів - startups, news, business

Початкові критерії такі: це повинен бути український бізнес з інноваційною складовою на ранніх стадіях розвитку, який офіційно працює в Україні, з глобальною орієнтацією на міжнародний ринок, з професійною командою, що відповідає цілям бізнесу.

У заявці потрібно описати сам стартап, розповісти про команду, бізнес-моделі, аналіз ринку, бюджет (з описом всіх витрат, які покриють коштом гранту), план розвитку стартапу і його цілі, описати продукт і продемонструвати мінімальну життєздатну версію (для етапу seed).

Нам намагалися подати свої заявки стоматологічні клініки, хлібопекарні, консалтингові агентства тощо.Частіше всього стартапи намагаються подати заявку, коли у них немає зареєстрованого бізнесу в Україні, кошторис не відповідає обмеженням за видатками або продукт без будь-якої інноваційності.

Ще є стартапи, що не адаптували свої документи до вимог Грантової програми, а просто завантажили те, що вони використовували для презентацій інвесторам.

Якщо заявку відхилили, у стартапу є в цілому три спроби протягом року.

Які теми та сфери найцікавіші

Серед наших переможців є різні стартапи: дрони з високою вантажністю (AeroDrone), мобільний додаток, який синхронізує спалах камери з ритмом музики (FlashBeats), система постійного моніторингу стану здоров’я (Carethech Human), маркетплейс (Cittart), розумний стіл (Norm), біопластик (BIOC).

Конкретних обмежень по галузях, які ми фінансуємо, немає. Основний наш фокус – високотехнологічні проєкти з великим потенціалом комерційного успіху та інноваційною складовою.

Ми могли б говорити про сфери, які зараз потрібні у світі, наприклад, штучний інтелект або біотех. Але це не буде до кінця правильно. Нам потрібно знайти дійсно круті команди, які розуміють свій продукт і те, як його масштабувати. І сфера тут не має значення. Два роки тому популярними були блокчейн і AR/VR. І де вони зараз?

Які етапи відбору

Для того щоб отримати фінансування, стартапам необхідно пройти 4 етапи:

  1. Подача заявки. Зареєструватися на вебпорталі УФС, прочитати умови програми та подати заявку в електронному вигляді.
  2. Перевірка відповідності та оцінка експертів. Експерти оцінюють команду, ринок, стратегію розвитку, бюджет (обґрунтованість витрат). На етапі pre-seed дивляться ще й на ідею. Кожну категорію оцінюють за шкалою 0 до 5 балів. Це роблять онлайн як мінімум два незалежні експерти. За загальний бал приймають середнє арифметичне значення, максимум може бути 20 балів. Стартапи, які отримають понад 12 балів (для стартапів початкового етапу в категорії «Продукт» потрібно понад 10 балів), проходять на Pitch Day (день презентацій – прим. ред.). Якщо стартап не отримає достатньої кількості балів, йому дадуть рекомендації та зауваження. Він зможе подати заявку повторно.
  3. Презентація та оцінка конкурсною комісією. Презентації проводяться щомісяця. Стартапи оцінює конкурсна комісія Українського фонду стартапів за тими ж категоріями, що і на попередньому етапі. Максимальна оцінка – 25 балів. Стартапи на seed-стадії, які отримують 15 або більше балів, і стартапи на pre-seed стадії, які отримують 12 або більше балів, рекомендуються для фінансування.
  4. Остаточне затвердження Наглядової ради.

Якщо є деякі невідповідності умов Грантової програми, фонд може відправити заявку на доопрацювання на етапі внутрішньої перевірки. На це дають п’ять днів: якщо стартап не виправить невідповідності, заявку автоматично відхилять.

За що стартап можуть позбавити фінансування

Стартап може отримати pre-seed ($25 тис.) Або seed грант ($50 тис.). При цьому, отримавши перший грант, проєкт може претендувати й на другий. Тобто всього можна отримати максимум $75 тис.

Стартапи регулярно звітують перед фондом (як правило, раз на місяць). Фінансування ми передаємо траншами. Стартап отримує перший транш, використовує його і звітує перед фондом про фінансові витрати, а також про результати, яких він досяг. Тільки після успішної звітності стартап може отримати наступний транш від фонду.

У звіті повинні бути документи, які підтвердять витрати. Це можуть бути виписки з банку, контракти, квитанції за доставку, акти прийому-передачі, видаткові накладні, банківські платіжні доручення з усіма закупівлями тощо.

Якщо стартап не надасть звіти про діяльність, це може вважатися порушенням договору. У такому випадку ми можемо його розірвати в односторонньому порядку, припинити фінансування або навіть вимагати гроші назад. Поки що такий випадок був тільки один, стартап повернув кошти.

Якщо стартап порушить інші умови Грантової програми, ми також можемо частково або повністю припинити фінансування або навіть зажадати відшкодування суми гранту.

Хто оцінює

За 5 місяців фонд отримав понад 1800 заявок від стартапів. Їх оцінюють незалежні експерти – фахівці з IT-індустрії та суміжних сфер. Зараз їх близько 100 осіб.

Вони працюють безкоштовно, поєднуючи оцінювання стартапів з основною роботою. Якщо виникає конфлікт інтересів, наприклад, трапляється стартап-конкурент, тоді експерт добровільно відмовляється від оцінки.

Зазвичай заявка протягом тижня потрапляє до експерта на оцінку. А приблизно через 1-2 місяці з моменту подачі вони вирішать, пройде стартап на наступний етап чи ні.

Я можу сказати, що у нас одна з кращих збірок експертів на ринку: венчурні інвестори, представники міжнародних акселераторів, засновники успішних міжнародних стартапів і керівники відомих технологічних компаній.

Наприклад, головний аналітик в Indax Олексій Гулий, засновник і генеральний директор Комп’ютерної Академії «Шаг» Дмитро Корчевський, співзасновник 3DLook Олександр Арапов, співзасновник REACTOR Олександр Романишин та інші. Найбільше експертів зі сфер штучного інтелекту, Агротех і Big Data.

Щоб стати експертом фонду, потрібно подати заявку на нашому вебсайті в електронному вигляді. Потім співробітники фонду її розглянуть і оцінять досвід експерта в стартапах, загальний досвід у своїй індустрії та кількість часу, який він готовий виділяти на розгляд заявок. Потім Наглядова рада фонду прийме остаточне рішення.

До речі, ми й зараз приймаємо заявки.

Фото: epravda.com.ua

 

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu