Бізнес, Новини, Поради, Стартапи

8 порад, як успішно запустити стартап

24 Квітня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Ми в UAspectr зібрали для вас 8 найкращих порад про те, на що потрібно звернути увагу, щоб успішно запустити свій проєкт.

Дивіться на ідею через принцип «гантелі Талеба»

Не треба плутати «гантелі Талеба» та принцип Парето. Гантелі або штанга Талеба – це концепт, згідно з яким підприємець повинен вкладати свої сили в низькодохідні й низько ризиковані проєкти з одного боку, і в високоприбуткові й високоризиковані – з іншого.

8 порад, як успішно запустити стартап - startups, porady, news, business8 порад, як успішно запустити стартап - startups, porady, news, business

«Середняковий» проєкт варто відкидати в сторону відразу ж – він з’їсть стільки ж сил, скільки й будь-який інший, але особливо не злетить, при цьому ризик буде вже далеко не як при «депозиті».

Приклад проєкту-депозиту з низьким ризиком – це таксопарк : зрозумілий, класичний бізнес, при якому ви придбали автомобіль і будете його окупати. Так, ризики тут теж є, але їх небагато і вони закладені в бізнес-модель. Але і дохід невисокий.

А на іншій стороні «гантелі» повинен бути проєкт з високим ступенем ризику і високим доходом. В ідеалі один бізнес, що спрацював, повинен перекрити дев’ять твоїх же невдач. Якщо хоча б один з десяти проєктів вистрілив за два роки, то він повинен очевидним чином перекрити інші за прибутковістю.

Взагалі, якщо вже починаєш займатися підприємництвом, потрібно бути готовим до того, щоб робити це серійно. Приблизно 42% стартапів провалюються через відсутність потреби й обсягів ринку, а за деякими даними, тільки кожен сотий стартап може зайняти цілих 10% ринку.

Завжди враховуйте обсяг ринку

Ще на стадії вибору проєкту потрібно дуже чітко розуміти обсяг ринку. Виходити є сенс тільки на ті ринки, обсяг яких становить не менше $ 100 млн.

Чому це важливо? Тому що навіть при найбільш оптимістичному розкладі бізнес може розраховувати в кращому випадку на 10% ринку – в грошах це близько $ 10 млн. З урахуванням маржі, можливий рекордний прибуток складе $ 3 млн на рік.

Якщо ж ринок сам по собі дуже обмежений, то можливий прибуток буде виглядати не дуже натхненно. Як правило, стартапи займають не більше одного відсотка ринку, а часто і менше. Тоді питання: що ви отримаєте в результаті запуску бізнесу?

Не потрібно спочатку вибирати мету менше. Ви можете помилитися, роблячи ставку не на ті проєкти саме тому, що не враховували обсяг ринку заздалегідь. Лише здається, що головне – знайти круту ідею.

Запускайте сиру версію продукту

Не треба витрачати місяці на те, щоб відполірувати до кристального сяйва свій продукт перед запуском. Краще зробити мінімально життєздатний продукт – MVP (minimum viable product) – і вже на ньому перевірити ідею на міцність.

Часто з’являються стартапи, які розв’язують якусь проблему, котрої немає в реальності. Але їх натхненники намагаються довести оточенню вже після запуску, що ця проблема є, і тільки їх бізнес може її вирішити. Це хибний шлях. Спочатку треба протестувати продукт в першій, сирій версії, щоб зрозуміти, чи варто вплутуватися.

Треба тестувати гіпотези на ранніх стадіях і залишити собі можливість багато разів перевзуватися в повітрі.

Часто роблять інакше – витрачають час, гроші, випускають продукт, а потім отримують фідбек від користувачів: це у вас зроблено погано, а це і то нам взагалі не потрібно.

Але вкладено вже стільки сил, що підприємець починає вмовляти клієнта і всіх навколо, що сервіс – то важливий і потрібний саме в такому вигляді. Замість цього є сенс тестувати сирі версії – і уважно вивчати аналоги, конкурентів.

Бувають і інші випадки, коли конкурентів немає і продукт/сервіс перший у своїй категорії, але це рідкість: Facebook, Uber, Airbnb, Booking. Звичайно, про це можна мріяти, але не треба фокусуватися.

Підбирайте команду за компетенціями

Мало розділяти одні й ті ж цінності та занадто турбуватися про підприємництво – без експертів і професіоналів з досвідом роботи на потрібному полі не обійтися. Тому не варто затівати проєкт з нейромережами, без людини з досвідом роботи.

Потрібно бути впевненим в компетенції кожного члена команди, щоб її вистачило на старт проєкту. На розвиток – можна буде підтягнути інших людей, але при запуску це критично.

Завжди потрібно пам’ятати, що чим би ви не займалися, десь є точно така ж команда, яка робить те ж саме. Можливо, трішки краще. Потрібно встигнути їх переграти, тому виходити на ринок треба з мінімально боєздатним продуктом і максимально боєздатною командою.

Не слід масштабуватися на інші ринки, поки на поточному є перспективи

Не потрібно відразу виходити на інші ринки – спочатку треба заробити все на локальному. І тільки після того, як ви стали практично монополістом «дому», можна йти далі.

Навряд чи у вас вийде зайняти ринок в іншій країні, якщо ви не змогли це зробити у своїй, тому що на чужому – діяти набагато складніше. Якщо розкидатися і намагатися просуватися поступово на різних ринках одночасно – зльоту не буде.

Прорахуйте юніт-економіку

Ми знаходимося в дуже конкурентному середовищі. Це означає, що немає сенсу закладати в бізнес-модель сарафанне радіо або зліт продукту сам по собі тільки тому, що він – класний.

Не буває чудес – просто так сервісом ніхто не буде користуватися.

Кожного користувача треба купувати, залучати, тому треба прорахувати, скільки коштував користувач і скільки він приносить. Це називається юніт-економіка.

Уже при охопленні в 10 тисяч користувачів можна відкалібрувати рекламу і зрозуміти порядок вартості залучення одного користувача – і скільки він тобі приносить протягом усього життєвого циклу.

Якщо залучення коштує тисячу гривень, а принесе 20 гривень на рік – це не робочий варіант.

Використовуйте «нечесні» переваги

Бізнес – не олімпіада, тут так можна і потрібно. Необхідно використовувати всі доступні ресурси для зльоту, зокрема, так звані нечесні переваги. Якщо у тебе вийшло використовувати зв’язку або адмінресурс – це плюс, це добре для всіх: і для тебе, і для тих же інвесторів, які приходять.

Одне з найперших питань практично будь-якого інвестора : «Чому ти думаєш, що вийде саме у тебе? Такі ж команди, такого плану, як у тебе, є по всьому світу, чому ти думаєш, що твоя команда зробить те, чого інші не можуть? »

Бережіть відносини з бізнес-партнером

Знайти свого бізнес-партнера складніше, ніж чоловіка або дружину, тому що підприємців на порядок менше, ніж людей цікавої тобі статі. Плюс бізнес-партнери кожен день знаходяться в умовах кризового мислення і роботи – люди зазвичай розлучаються при аналогічних ситуаціях. Тому, якщо вже сталося знайти хорошого бізнес-партнера, потрібно берегти такі відносини.

Як отримати максимум

Щоб не підкосити власний проєкт ще на етапі виведення його на ринок, потрібно пам’ятати про деякі фактори.

  • Застосовуйте принцип «гантелей Талеба». Серійний підприємець формує свій портфель проєкт з низько ризикованих і низькодохідних – з одного боку, і високоризикованих і високоприбуткових – з іншого, щоб збалансувати зусилля і віддачу.
  • Враховуйте обсяг ринку до запуску ідеї в роботу. При хорошому розкладі через три-п’ять років ви займете 5% ринку. Якщо його обсяг до $ 100 млн в рік, то краще і не починати.
  • Запускайте MVP. Не поліруйте його до досконалості, тестуйте сиру версію – може, і полірувати не треба, якщо ідея не робоча.
  • У команді проєкту повинен бути як мінімум один суперексперт з досвідом роботи на вибраному полі. Це допоможе якщо не обіграти, то зрівнятися з більш досвідченими конкурентами.
  • Виходити на інші ринки можна тільки після того як зайняли провідну позицію на домашньому. Розкидатися на різні ринки одночасно – значить, втратити позиції всюди.
  • Самозліт не працює. Без бюджету на залучення клієнтів не обійдетеся. Прораховуйте юніт-економіку: скільки буде коштувати залучення клієнта і скільки він принесе за свій життєвий цикл.
  • Використовувати нечесні переваги – зв’язку й адмінресурс – нормально і правильно. А як ще обігнати команду, яка прямо зараз запускає такий же продукт?
  • Бізнес-партнера знайти складніше, ніж чоловіка. За перші пів року роботи ви пройдете екстерном всі можливі кризи роботи в парі. Штормитиме.

Нарешті, остання порада. Підприємець, у якого непогано виходить запускати й розвивати бізнеси, – це особливий талант. З усього населення, за статистикою, частка підприємців – близько 3%.

Підприємці стають серійними не тільки тому, що портфель проєкту вимагає диверсифікації ризиків, а й з іншої причини: це суть нашого життя, головний драйв. І якщо ви одного разу вже знайшли себе в підприємництві, припинити вже не вийде. Тому не зупиняйтеся.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu