Історії, Люди, Новини

Як колишній чорнороб став першим мільярдером Америки: історія Джона Рокфеллера

10 Червня, 2020

Не забудьте поширити ❤️

Є люди, яким для щастя вистачає стабільної зарплати, будинку, машини та щасливої ​​родини. Але є і підприємці до мозку кісток. Вони не сприймають слова «ні» і готові задушити конкурентів. Щодня вони стають героями передовиць і не припинять підкорювати світ, поки не втрутиться уряд. Джон Д. Рокфеллер був якраз з таких.

Ділимося матеріалом з колонки Medium про те, як йому вдалося підкорити американський нафтовий ринок ХХ століття.

Скромний початок

Так, це історія в дусі «з грязі в князі», але водночас досить незвичайна. Адже ця людина стала першим мільярдером Америки. Раніше в історії цієї країни таке не вдавалося нікому.

Джон Д. Рокфеллер народився 8 липня 1839 року в Нью-Йорку. У його батька були діти від різних жінок, і старий вирішив зібрати їх усіх під одним дахом. Як відомо, життя у великій родині з безліччю братів і сестер – зовсім не цукор. Можете собі уявити, в якому хаосі доводилося жити юному Джону Рокфеллеру. Він досить рано зрозумів, що потрібно вміти виділятися з натовпу, щоб зробити собі ім’я. Таке вміння дорого обходиться.

Чому він став підприємцем

Джон рано проявив риси істинного ділка. Щоб роздобути грошей, він брався за будь-яку роботу – від прибирання в будинках сусідів до вирощування індиків.

У 16 років він отримав першу «велику» роботу помічника бухгалтера в компанії Hewitt & Tuttle. Однак заради цього йому довелося кинути школу.

Юний Джон заробляв всього 50 центів в день, що було жахливо мало навіть для XIX століття. Тому він намагався підробляти в кількох місцях, щоб вистачало на життя. Після двох років тяжкої праці, засмучений розмірами свого заробітку, він зажадав прибавки. Начальство в Hewitt & Tuttle відмовилося.

Але ж він Джон Рокфеллер! І він не збирався працювати на чужого дядька за 50 центів в день до кінця своїх днів.

Саме тоді він і вирішив взяти все у свої руки. Отримавши позику в банку, він став торгувати крупами та м’ясом. Бізнес почав процвітати, і Джону вдалося заробити солідну суму. Зрозуміло, цього було мало, щоб стати мільйонером, але для недосвідченого хлопчиська дуже навіть непогано.

Йому було всього 18, однак банки, вражені його комерційною жилкою, були готові давати йому нові кредити.

Монополізація американського нафтового ринку

У 1859 році в Пенсильванії знайшли першу в США нафту. Почалася «нафтова лихоманка». Безліч амбіційних підприємців, включаючи Рокфеллера, закатали рукава та приготувалися схопити собі шматок пирога пожирніше.

Коли цілеспрямований і нахабний бізнесмен-першопроходець бачить якусь можливість, він безжалісний до конкурентів. Такі люди непохитні. Їх єдина мета – зайняти перше місце.

Джон Рокфеллер не обмежувався продажем сирої нафти. Він робив гроші на всьому, включаючи субпродукти – твердий парафін, гудрон і гас. Він заощадив навіть на бочках, купивши цілий ліс, щоб виготовляти бочки для зберігання нафти.

Гроші текли рікою, і Рокфеллер підім’яв під себе всіх дрібних конкурентів. У 1870 році він заснував свою першу велику компанію – Standard Oil Company. Однак на ринку залишалося ще чотири конкуренти, і це його непокоїло. Вирісши у великій родині, Рокфеллер не особливо любив ділитися.

Як колишній чорнороб став першим мільярдером Америки: історія Джона Рокфеллера - news, people, story

Уряд втрутився, намагаючись його зупинити (і не зміг)

Рокфеллер запросив до себе конкурентів, що залишилися, і провів для них урок найпростішої математики. Статистика по його компанії був такою: навіть якщо він значно знизить ціни, його бізнес все одно залишиться на плаву після того, як всі інші конкуренти збанкрутують.

Жахнувшись перспективи залишитися без грошей, деякі вважали за краще здатися відразу.

А тих, хто не здався, Рокфеллер почав видавлювати усіма силами – скинув ціни на продукцію своєї компанії на 80%. Це спрацювало. Незабаром Рокфеллер став королем американської нафтової промисловості. На той момент його компанія переробляла майже 90% всієї американської нафти. Але, як то кажуть, чим вище літаєш, тим болючіше падати.

У 1911 році компанію Standard Oil звинуватили в порушенні антитрестовського закону Шермана, і Верховний суд ухвалив розбити її на 34 менші компанії.

Проте Рокфеллер зберіг частку власності в цих компаніях і продовжував отримувати прибуток. У майбутньому ці компанії знову об’єднаються і залишаться учасниками великої гри на нафтовому ринку. Це Chevron, ExxonMobil і BP.

У 1916 році Джон Д. Рокфеллер, колишній чорнороб, що колись кинув школу, став першим мільярдером в Америці.

Підпишіться на e-mail розсилку Українського Спектру

Про “Український Спектр”

«Український Спектр» – це онлайн медіа-організація, яка націлена на те, щоб допомогти своїм читачам, глядачам та відвідувачам успішно розвиватися в бізнесі та повсякденному житті, завдяки неперевершеному доступу та найкращому у своєму класі поданню новин та історій.

«Український Спектр» в Telegram – коротко про головне один раз на день
Підписатись на канал

Ми у соціальних мережах:

Ми у соцмережах:

Слідкуйте за UAspectr у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram
Menu